Receptomat | e-Recepta w 5 min

e-Recepta Online
Biofenac

Wypełnij prosty Formularz,
Odbierz SMS w 5 minut,
Pokaż Kod w Aptece.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Biofenac

biofenacBiofenac w tabletkach to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny stosowany w chorobach reumatoidalnych. Skuteczny w łagodzeniu bólu, także w leczeniu przewlekłych chorób stawów. Dowiedz się więcej z opisu poniżej i zapoznaj się z treścią ulotki. Umów teleporadę ze specjalistą i zamów e-receptę na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Biofenac w tabletkach:

  • nazwa: Biofenac
  • dawka: 100 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: aceklofenak (aceclofenac)
  • dostępne wielkości opakowań: 20 tabletek, 60 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: Przeciwbólowe i przeciwzapalne

Biofenac w tabletkach – lek przeciwbólowy stosowany w reumatologii

To lek w postaci tabletek powlekanych, zalecany do stosowania w terapii bólu i stanów zapalnych w chorobach reumatoidalnych, takich jak: zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów). Łagodzi ból kręgosłupa i inne dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Jak działają tabletki na ból na receptę Biofenac?

Lek zawiera substancję czynną aceklofenak o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Wykazuje więc dwie podstawowe właściwości, które pomagają znosić ból i stan zapalny w przebiegu dolegliwości ze zmianami zwyrodnieniowymi i w chorobach reumatoidalnych. Aceklofenak blokuje powstanie stanu zapalnego oraz łagodzi objawy chorób zapalnych stanów, takich jak: obrzęk, sztywność i ból stawów (np. ból kręgosłupa). Biofenac w tabletkach należy do grupy leków niesteroidowych.

Na co stosuje się lek Biofenac w tabletkach?

Tabletki Biofenac są przepisywane przez lekarza w leczeniu przewlekłych chorób w obrębie stawów, w przebiegu których występuje stan zapalny i ból o charakterze przewlekłym. Lek stosuje się w chorobach narządu ruchu, takich jak:

  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (w tym m.in. na ból kręgosłupa)
  • choroba zwyrodnieniowa stawów
  • reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak stosować na ból kręgosłupa lek Biofenac?

Dawkowanie każdorazowo ustalane jest indywidualnie na podstawie stanu zdrowia pacjenta. Tabletki należy przyjmować doustnie. Zalecana przez producenta w ulotce dobowa dawka Biofenac to 200 mg, czyli dwie tabletki na dobę, z których jedna przyjmowana jest rano, a druga wieczorem. Odstęp pomiędzy dawkami powinien wynosić 12 godzin.

Jak długo należy stosować Biofenac?

U każdego pacjenta, lekarz indywidualnie ustala dawkowanie oraz długość terapii. Pacjent powinien obserwować, jak jego organizm reaguje na zażywanie tych tabletek. Jeśli chory zauważy, że efekt działania Biofenac i jego wpływ na organizm jest za silny lub za słaby, należy skonsultować się z lekarzem.

Lek przeznaczony jest do stosowania także w leczeniu przewlekłych chorób układu ruchu. W takim przypadku, gdy lek przyjmowany jest przez dłuższy czas, konieczne jest odbywanie okresowych wizyt kontrolnych oraz wykonanie regularnych badań laboratoryjnych obejmujących m.in. morfologię krwi oraz badanie czynności wątroby i nerek.

Czy Biofenac tabletki na ból kręgosłupa należy przyjmować podczas posiłku?

Na wchłanianie i skuteczność leku nie ma wpływu fakt, czy lek przyjmowany jest podczas posiłku czy niezależnie od niego. Ważne, aby tabletki przyjmować w całości, popijając płynem, najlepiej objętością przynajmniej połowy szklanki. Schemat przyjmowania leku (ile razy dziennie, o jakiej porze dnia, jaka długość terapii) indywidualnie jest ustalany przez lekarza i należy się trzymać tych zaleceń.

Jak złagodzić ból kręgosłupa?

Przewlekłe dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą wynikać z obecności zmian zwyrodnieniowych. W takiej sytuacji, aby złagodzić symptomy, które utrudniają (a czasami wręcz uniemożliwiają) normalne codzienne funkcjonowanie, należy skonsultować się z lekarzem. W leczeniu bólu pleców zazwyczaj stosuje się kilka różnych terapii, których skumulowane działanie ma zmniejszyć lub wyeliminować objawy oraz ułatwić pacjentowi wykonywanie codziennych czynności. Rehabilitacja, fizjoterapia i odpowiednio dobrana aktywność fizyczna jest zazwyczaj połączona z zażywaniem doustnych i zewnętrznie miejscowo stosowanych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W każdym przypadku, w zależności od stanu pacjenta i jego innych dolegliwości, lekarz indywidualnie dobiera stosowane terapie i ćwiczenia na ból kręgosłupa.

Biofenac - czy te tabletki na kręgosłup na receptę można stosować w ciąży?

Podczas ciąży należy skonsultować z lekarzem prowadzącym stosowanie jakichkolwiek leków. Tabletki Biofenac to preparat wydawany wyłącznie na receptę, który wpływa na funkcjonowanie organizmu. W ulotce Biofenac producent wyraźnie zaznacza, że bezwzględnie nie należy stosować tego leku w trzecim trymestrze ciąży.

W pierwszym i drugim trymestrze ciąży, a także w sytuacji, kiedy kobieta może być w ciąży lub planuje w nią zajść w najbliższym czasie, przed rozpoczęciem stosowania leku na ból powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Jeśli pacjentka planuje w najbliższym czasie zajść w ciążę lub ma z tym trudności, powinna o tym fakcie poinformować lekarza. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których należy Biofenac, mogą utrudnić zajście w ciążę.

Czy tabletki Biofenac można stosować jako lek przeciwbólowy u dzieci?

Biofenac to lek przeznaczony dla dorosłych. Nie jest zalecane stosowanie go u dzieci i młodzieży, ponieważ nie ma wystarczających danych, które pozwalałyby określić skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania w tych grupach pacjentów.

Tabletki Biofenac a skutki uboczne stosowania tego leku na ból kręgosłupa

Jak każdy lek, także Biofenac zawierający aceklofenak, mogą wywoływać działania niepożądane, choć nie u każdego pacjenta się one pojawią. Do najczęstszych należą zawroty głowy (z tego względu należy zachować dużą ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i innych maszyn) oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak: nudności, biegunka, niestrawność, bóle brzucha. O innych, rzadziej występujących skutkach ubocznych leku, można przeczytać w załączonej ulotce producenta.

Opis produktu – ulotka leku Biofenac 100 mg

Podobne leki