Najważniejsze informacje:
Przeciwhistaminowy lek na alergię, o dodatkowym działaniu uspokajającym i przeciwwymiotnym. Diphergan mogą stosować dorośli i dzieci od 2 lat (jako syrop). Dowiedz się więcej o działaniu, dawkowaniu i możliwych skutkach ubocznych leku z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Diphergan.
postać / dawka | tabletki drażowane (10 mg, 25 mg), syrop (5 mg/5 ml) |
substancja czynna | prometazyny chlorowodorek (Promethazini hydrochloridum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | alergia (katar sienny, zapalenie spojówek, zmiany skórne o słabym nasileniu, dermografizm), choroba lokomocyjna, uspokajająco przed i po zabiegach chirurgicznych, w leczeniu bólu pooperacyjnego |
podmiot odpowiedzialny | Bausch Health Ireland Limited, 3013 Lake Drive, Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3, Irlandia |
Lek w tym momencie nie jest na liście leków refundowanych. Preparat występuje w postaci tabletek drażowanych i syropu. Tabletki Diphergan są dostępne w opakowaniach po 20 sztuk i dwóch dawkach: po 10 mg i 25 mg. Syrop występuje w formie butelki o pojemności 150 ml i w dawce 5 mg/5ml.
Ceny mogą różnić się nieznacznie w zależności od apteki. Koszt za lek w przyszłości może ulec zmianie.
Diphergan to silny lek przeciwhistaminowy o długim czasie działania. Zawarta w nim prometazyna wykazuje dodatkowo działanie przeciwwymiotne i uspokajające.
Sprawdź opinie pacjentów o Diphergan.
Substancją czynną leku jest prometazyna. To lek przeciwhistaminowy I generacji, który blokuje działanie histaminy. A to z kolei zapobiega rozwojowi procesów zapalnych i hamuje reakcję alergiczną. Prometazyna działa na obwodowe receptory histaminowe (blokuje je) na wczesnym etapie rozwoju stanu zapalnego.
Oprócz tego substancja czynna leku Diphergan działa przeciwwymiotnie, uspokajająco i nasennie. Hamuje reakcję alergiczną skóry i układu oddechowego, łagodzi nudności i zawroty głowy w chorobie lokomocyjnej, jest także czasem stosowana w leczeniu krótkotrwałej bezsenności i jako środek uspokajający przed operacjami chirurgicznymi.
Lek jest zalecany do stosowania:
Substancja czynna leku ma właściwości uspokajające i nasenne. Lek może być stosowany jako środek na krótkotrwałe epizody bezsenności.
Jeśli kaszel jest objawem reakcji alergicznej, wówczas lekarz może rozważyć podanie leku Diphergan. Jeśli jednak kaszel jest objawem choroby wirusowej lub bakteryjnej, wówczas należy zastosować inne preparaty.
Lek mogą stosować dorośli oraz dzieci powyżej 2 lat. Diphergan u dzieci zazwyczaj stosuje się w postaci syropu i na wyraźne zalecenie lekarza, który określi dokładne dawkowanie i schemat leczenia.
Substancją czynną leku jest prometazyny chlorowodorek.
Tabletki Diphergan:
Jedna tabletka drażowana zawiera 25 mg prometazyny chlorowodorku.
Pozostałe składniki to:
Syrop Diphergan:
5 ml syropu zawiera 5 mg prometazyny chlorowodorku.
Substancje pomocnicze to: karmel spożywczy, sacharoza, sodu benzoesan (E 211), sodu pirosiarczyn (E 223), kwas askorbowy, kwas solny rozcieńczony, esencja pomarańczowa (zawiera etanol, linalol, d-limonen) i woda oczyszczona.
Stosowanie leku jest indywidualnie dopasowane do każdego pacjenta na podstawie rodzaju dolegliwości, objawów, wieku pacjenta i jego wrażliwości na działanie leku. Diphergan należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Ten syrop przeciw wymiotom, nudnościom i zawrotom głowy stosuje się w następujący sposób:
Leku nie należy stosować w sytuacjach, kiedy pacjent:
Aby bezpiecznie stosować ten lek przeciwalergiczny, należy przed rozpoczęciem terapii poinformować lekarza o następujących sytuacjach:
Należy pamiętać, aby podczas stosowania leku nie prowadzić pojazdów ani nie obsługiwać maszyn, bowiem lek upośledza sprawność psychofizyczną i powoduje senność, zaburzenia widzenia i orientacji oraz zawroty głowy.
Składniki leków mogą oddziaływać na siebie, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także tych bez recepty oraz o preparatach, które pacjent planuje stosować w przyszłości.
Ważne, aby nie zażywać leku Diphergan wspólnie z inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) oraz w czasie 14 dni od momentu zakończenia stosowania IMAO.
Lek może też nasilać działanie innych leków, takich jak: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, narkotyczne leki przeciwbólowe, preparaty przeciwcholinergiczne, leki obniżające ciśnienie krwi i inne leki uspokajające lub nasenne.
Ciąża i laktacja to czas, kiedy stosowanie jakichkolwiek leków należy konsultować z lekarzem i zachować szczególną ostrożność. Nie zaleca się stosowania leku Diphergan w okresie ciąży i karmienia piersią, wyjątek stanowią sytuacje, kiedy na podstawie rozważenia ryzyka zdrowotnego lekarz zaleci zażywanie tego preparatu.
Także kobiety, które przypuszczają, że mogą być w ciąży lub w najbliższym czasie planują mieć dziecko powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku na alergię.
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować pojawienie się działań niepożądanych. Ważne jednak, że nie u każdego pacjenta stosującego lek one wystąpią.
Działania niepożądane Diphergan są zazwyczaj łagodne i zazwyczaj nie są powodem do przerwania leczenia. Większość z nich ustępuje samoistnie po pewnym czasie.
Lek Diphergan może powodować następujące objawy niepożądane:
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25 st. C w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Syropu dla dzieci Diphergan nie trzeba przechowywać w lodówce, nie można go też zamrażać. Po pierwszym otwarciu należy go zużyć w czasie 2,5 miesiąca.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Diphergan.
Nie, lek zarówno w postaci syropu, jak i tabletek jest dostępny wyłącznie na receptę. Małym dzieciom (od 2 do 5 lat) zaleca się przyjmowanie tego leku przeciw wymiotom w postaci syropu. U starszych dzieci można już stosować tabletki na wymioty.
Nie należy pić alkoholu w jakiejkolwiek postaci podczas stosowania leku.
Diphergan można podawać dzieciom od 2. roku życia.