Receptomat | e-Recepta w 5 min

e-Recepta Online
Clatra

Wypełnij prosty Formularz,
Odbierz SMS w 5 minut,
Pokaż Kod w Aptece.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Clatra

Szukasz skutecznego leku na katar sienny i alergię? Clatra to lek przeciwhistaminowy zalecany do łagodzenia objawów alergicznego nieżytu nosa (np. kataru siennego). Dowiedz się więcej o zastosowaniu leku z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na konsultację i zamów e-receptę na receptomat.pl. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Clatra:

 • nazwa: Clatra
 • dawka: 20 mg
 • postać: tabletki
 • substancja czynna: bilastyna (bilastinum)
 • dostępne wielkości opakowań: 10, 20, 30, 40, 50 tabletek
 • status: lek na receptę (RX)
 • kategoria: Leki na alergię

Tabletki Clatra – skuteczne leczenie alergii i swędzących wysypek

Substancja czynna preparatu Clatra (bilastyna) ma działanie przeciwhistaminowe, co pomaga w łagodzeniu objawów reakcji alergicznej, w tym stanów zapalnych błony śluzowej nosa (np. kataru siennego), spojówek i różnego rodzaju alergicznych zmian skórnych (np. pokrzywki). Lek przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Preparat Clatra jest dostępny wyłącznie na receptę.

Clatra na alergię – na jakie objawy stosować?

Bilastyna zawarta w leku łagodzi objawy reakcji alergicznej poprzez hamowanie działania histaminy. Lek pomocny jest w leczeniu alergii, zalecany pacjentom, którzy zmagają się z symptomami kataru siennego, takimi jak:

 • katar
 • kichanie
 • swędzenie
 • zatkany nos
 • łzawiące i zaczerwienione oczy.

Pomocny jest także przy nieprzyjemnych dolegliwościach innych postaci alergicznego nieżytu nosa. Lek na alergię Clatra zaleca się także osobom, które z różnych powodów borykają się z problemem swędzących wysypek i zmian skórnych, np. pokrzywki lub bąbli.

Clatra na pokrzywkę

To lek przeciwhistaminowy, który pomocny jest także do łagodzenia swędzących wysypek skórnych w postaci bąbli i pokrzywki. Zmiany te mają zazwyczaj charakter alergiczny. Do leczenia alergicznych zmian skórnych lek Clatra stosuje się doustnie, nie miejscowo.

Tabletki na alergię Clatra – od jakiego wieku można stosować?

Leczenie alergii jest złożonym procesem, do którego należy podchodzić bardzo indywidualnie. Na podstawie stanu zdrowia, wieku, samopoczucia i chorób towarzyszących lekarz dobiera odpowiednie leki. Tabletki Clatra można stosować u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Nie należy podawać go młodszym dzieciom. U młodzieży i dzieci powyżej 12. roku życia dawkowanie powinno być ustalone z lekarzem i należy się dokładnie trzymać tych zaleceń.

Lek przeciwalergiczny na receptę Clatra – jak stosować? Dawkowanie

Dawkowanie i długość leczenia zazwyczaj są ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta. Należy trzymać się wytycznych lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to 1 tabletka (20 mg) na dobę – dotyczy dawkowania Clatra zarówno u dorosłych, młodzieży powyżej 12 lat, jak i starszych osób. W terapii pokrzywki dawkowanie i długość terapii dostosowuje się do przebiegu choroby i nasilenia objawów. W przypadku alergii sezonowej lek przyjmuje się wyłącznie w okresie ekspozycji na alergeny.

Tabletki stosuje się doustnie pomiędzy posiłkami.

Clatra z posiłkami – kiedy stosować?

To ważne, aby ściśle przestrzegać zaleceń związanych z zażywaniem tabletek pomiędzy posiłkami. Jest to istotne dla skuteczności działania preparatu. Niektóre składniki posiłków, soki owocowe oraz sok grejpfrutowy osłabiają działanie leku.

Jak zatem stosować lek Clatra? Aby preparat działał prawidłowo, należy połknąć tabletkę przynajmniej na godzinę przed posiłkiem lub wypiciem soku owocowego. Alternatywnie lek można zastosować przynajmniej po dwóch godzinach od posiłku lub wypicia soku. Tabletkę najlepiej przyjmować rano i popić ją wodą.

Clatra a alkohol

Lek nie wchodzi w interakcje z alkoholem, nie obserwuje się także zwiększenia senności spowodowanej spożyciem alkoholu w czasie przyjmowania leku w dawce 20 mg / dobę.

Tabletki Clatra a ciąża

Czy można stosować ten lek na katar sienny w ciąży? W ulotce Clatra producent jednoznacznie wskazuje, że w sytuacji, kiedy kobieta jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje ją w najbliższym czasie, powinna zasadność stosowania leku ustalić z lekarzem. Zażywanie jakichkolwiek preparatów w ciąży każdorazowo warto konsultować z lekarzem i ocenić jego bezpieczeństwo pod kątem rozwijającego się płodu.

Clatra a karmienie piersią – czy można stosować ten lek na katar sienny podczas laktacji?

W okresie karmienia piersią stosowanie jakichkolwiek preparatów powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Kobieta nie powinna zażywać leków, tym bardziej tych, które wpływają na ilość i skład mleka oraz mogą przenikać do mleka i oddziaływać na organizm dziecka. Na ten moment nie ma wystarczających danych na temat skutków i bezpieczeństwa stosowania bilastyny w okresie karmienia piersią. Warto rozważyć z lekarzem wszystkie za i przeciw i ocenić bezpieczeństwo stosowania tego preparatu podczas laktacji.

Clatra w tabletkach – działania niepożądane

Jak każdy lek, także Clatra może powodować pojawienie się skutków ubocznych, jednak nie u każdego pacjenta one wystąpią. Statystycznie rzadziej niż u 1 na 10 leczonych pacjentów mogą pojawić się działania niepożądane w postaci bólu głowy i senności. Inne skutki uboczne pojawiają się rzadziej – szczegóły dostępne są w ulotce Clatra.

Oprócz tabletek – w jakiej postaci występuje lek Clatra?

To lek przeciwhistaminowy, który oprócz tabletek zawierających 20 mg bilastyny, dostępny jest także w formie roztworu doustnego (2,5 mg/ml) oraz tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej (10 mg). Najwygodniejszą dla pacjenta postać podania leku warto ustalić z lekarzem.

Opis produktu – ulotka leku Clatra 20 mg

Podobne leki: