e-Konsultacja z Receptą Online

Clatra

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Clatra? Cena, refundacja

Lek nie jest objęty refundacją i występuje pod postacią tabletek i tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej przeznaczonych dla dzieci.

 • Clatra tabletki – cena za opakowanie 10 sztuk tabletek i dawce 20 mg waha się od ok. 13,70 – 14 zł, a za 30 sztuk tabletek należy zapłacić ok. 32,32 – 33 zł.
 • Clatra tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej – cena za opakowanie 10 sztuk tabletek i dawce 10 mg waha się od ok. 13 – 14,39 zł, a za opakowanie 30 sztuk tabletek należy zapłacić ok. 34,40 – 35,89 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Clatra – jak działa, na co i dla kogo

Clatra na alergię – na jakie objawy stosować?

Bilastyna zawarta w leku Clatra łagodzi objawy reakcji alergicznej poprzez hamowanie działania histaminy. Lek pomocny jest w leczeniu alergii, zalecany pacjentom, którzy zmagają się z symptomami kataru siennego, takimi jak:

 • katar
 • kichanie
 • swędzenie
 • zatkany nos
 • łzawiące i zaczerwienione oczy.

Pomocny jest także przy nieprzyjemnych dolegliwościach innych postaci alergicznego nieżytu nosa. Lek na alergię Clatra zaleca się także osobom, które z różnych powodów borykają się z problemem swędzących wysypek i zmian skórnych, np. pokrzywki lub bąbli.

Clatra na pokrzywkę

To lek przeciwhistaminowy, który pomocny jest także do leczenia swędzących wysypek skórnych w postaci bąbli i pokrzywki. Zmiany te mają zazwyczaj charakter alergiczny. Do leczenia alergicznych zmian skórnych lek Clatra stosuje się doustnie, nie miejscowo.

Tabletki na alergię Clatra – od jakiego wieku można stosować?

Leczenie alergii jest złożonym procesem, do którego należy podchodzić bardzo indywidualnie. Na podstawie stanu zdrowia, wieku, samopoczucia i chorób towarzyszących lekarz dobiera odpowiednie leki. Tabletki Clatra można stosować u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Nie należy podawać go młodszym dzieciom. U młodzieży i dzieci powyżej 12. roku życia dawkowanie powinno być ustalone z lekarzem i należy się dokładnie trzymać tych zaleceń.

Clatra tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej przeznaczone są dla dzieci od 6. roku życia, o masie ciała wynoszącej co najmniej 20 kg.

Clatra – zamienniki

Do zamienników leku mających tę samą substancję czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Bilaxten.

Inne leki na alergię to m.in. XyzalZyrtec.

Clatra – skład leku

Substancją czynną leku jest bilastyna. Jedna tabletka zawiera 20 mg lub 10 mg bilastyny.

Pozostałe składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Clatra – dawkowanie

Lek przeciwalergiczny na receptę Clatra – jak stosować?

Dawkowanie i długość leczenia zazwyczaj są ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta. Należy trzymać się wytycznych lekarza lub farmaceuty.

Clatra tabletki – dawkowanie

Zalecana dawki leku Clatra to 1 tabletka (20 mg) na dobę – dotyczy dawkowania Clatra zarówno u dorosłych, młodzieży powyżej 12 lat, jak i starszych osób. W terapii pokrzywki dawkowanie i długość terapii dostosowuje się do przebiegu choroby i nasilenia objawów. W przypadku alergii sezonowej lek przyjmuje się wyłącznie w okresie ekspozycji na alergeny.

Clatra tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej – dawkowanie

Zalecana dawka u dzieci w wieku od 6 do 11 lat o masie ciała co najmniej 20 kg wynosi 10 mg substancji czynnej, czyli 1 tabletkę stosowaną raz na dobę.

Jeśli pominie się dawkę leku – należy przyjąć ją najszybciej jak to możliwe, a następnie powrócić do regularnego przyjmowania dawki.

Clatra z posiłkami – kiedy stosować?

To ważne, aby ściśle przestrzegać zaleceń związanych z zażywaniem tabletek pomiędzy posiłkami. Jest to istotne dla skuteczności działania preparatu. Niektóre składniki posiłków, soki owocowe oraz sok grejpfrutowy osłabiają działanie leku Clatra.

Jak zatem stosować lek Clatra? Aby preparat działał prawidłowo, należy połknąć tabletkę przynajmniej na godzinę przed posiłkiem lub wypiciem soku owocowego. Alternatywnie lek można zastosować przynajmniej po dwóch godzinach od posiłku lub wypicia soku. Tabletkę najlepiej przyjmować rano i popić ją wodą.

Clatra lek – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Clatra, jeśli:

 • pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku.

Środki ostrożności:

Przed rozpoczęciem kuracji lekiem Clatra należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują umiarkowane zaburzenia czynności nerek i jeśli pacjent przyjmuje inne leki.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem kuracji należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. W szczególności należy poinformować lekarza o przyjmowaniu któregokolwiek z poniższych leków:

 • leki przeciwgrzybicze (ketokonazol),
 • antybiotyk (erytromycyna),
 • leki stosowane w chorobie wieńcowej (diltiazem),
 • leki immunosupresyjne stosowane u pacjentów po transplantacji narządów lub w przypadku chorób autoimmunologicznych i alergicznych, tj. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, reumatoidalne zapalenie stawów,
 • leki stosowane w leczeniu AIDS (rytonawir),
 • antybiotyk (ryfampicyna).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Tabletki Clatra a ciąża

Czy można stosować ten lek na katar sienny w ciąży? W ulotce Clatra producent jednoznacznie wskazuje, że w sytuacji, kiedy kobieta jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje ją w najbliższym czasie, powinna zasadność stosowania leku Clatra ustalić z lekarzem. Zażywanie jakichkolwiek preparatów w ciąży każdorazowo warto konsultować z lekarzem i ocenić jego bezpieczeństwo pod kątem rozwijającego się płodu.

Clatra a karmienie piersią – czy można stosować ten lek na katar sienny podczas laktacji?

W okresie karmienia piersią stosowanie jakichkolwiek preparatów powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Kobieta nie powinna zażywać leków, tym bardziej tych, które wpływają na ilość i skład mleka oraz mogą przenikać do mleka i oddziaływać na organizm dziecka. Na ten moment nie ma wystarczających danych na temat skutków i bezpieczeństwa stosowania bilastyny w okresie karmienia piersią. Warto rozważyć z lekarzem wszystkie za i przeciw i ocenić bezpieczeństwo stosowania tego preparatu podczas laktacji.

Clatra – skutki uboczne

Clatra w tabletkach – działania niepożądane

Jak każdy lek, także Clatra może powodować działania niepożądane, jednak nie u każdego pacjenta one wystąpią.

Statystycznie rzadziej niż u 1 na 10 leczonych pacjentów mogą pojawić się działania niepożądane Clatra w postaci bólu głowy i senności. Inne skutki uboczne pojawiają się rzadziej – szczegóły dostępne są w ulotce Clatra.

Częste działania niepożądane Clatra (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów) u dzieci to:

 • zapalenie błony śluzowej nosa (podrażnienie nosa),
 • alergiczne zapalenie spojówek (podrażnienie oczu),
 • ból głowy,
 • ból żołądka (bóle brzucha, ból w nadbrzuszu),
 • zmęczenie.

Jeśli zaobserwowano którykolwiek z objawów niepożądanych należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.


Inne leki na alergię:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Clatra (6)

Lek nie wchodzi w interakcje z alkoholem, nie obserwuje się także zwiększenia senności spowodowanej spożyciem alkoholu w czasie przyjmowania leku w dawce 20 mg / dobę.

To lek przeciwhistaminowy, który oprócz tabletek zawierających 20 mg bilastyny, dostępny jest także w formie roztworu doustnego (2,5 mg/ml). Najwygodniejszą dla pacjenta postać podania leku warto ustalić z lekarzem.

Na rynku nie ma leku z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty.

Nie, lek Clatra nie jest sterydem.

Lek Clatra należy stosować rano, najlepiej godzinę przed posiłkiem lub wypiciem soku owocowego. Tabletkę należy popić wodą lub pozostawić do rozpadu w jamie ustnej.

Clatra bardzo szybko wchłania się do organizmu. Jej działanie widoczne jest zazwyczaj w ciągu doby.

e-Konsultacja z Receptą Online
Clatra

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.