Allertec
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

Allertec – lek na alergię
- Allertec to lek łagodzący objawy sezonowego i przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz idiopatycznej pokrzywki.
- Substancją czynną leku jest cetyryzyna wykazująca działanie przeciwhistaminowe.
- Syrop i krople doustne mogą być stosowane od 2. roku życia, natomiast tabletki powlekane od 6. roku życia.
- Allertec jest dostępny wyłącznie na receptę. E-receptę na Allertec można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.
dostępność | na receptę |
przypadłość | alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka, alergia |
postać | tabletki powlekane, Krople doustne, roztwór, syrop |
dawka | 10 mg/ml, 5 mg/5 ml, 10 mg |
substancja czynna | cetyryzyny dichlorowodorek (Cetirizini dihydrochloridum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Allertec stosuje się w celu uśmierzenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (m.in. zatkanego nosa, kichania, łzawienia, swędzenia oczu) oraz przewlekłej idiopatycznej pokrzywki. Zawiera substancję przeciwhistaminową (cetyryzynę). Jest dostępny w postaci kropli doustnych (od 2. roku życia), syropu (od 2. roku życia) oraz tabletek powlekanych (od 6. roku życia). W razie pytań można skorzystać z telekonsultacji na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na Allertec.
Allertec – co to za lek?
Allertec to lek stosowany w leczeniu alergii. Jedną z najczęstszych chorób alergicznych, występującą u nawet 25% osób, jest alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Jest to wynik nadwrażliwości na alergeny znajdujące się w powietrzu, najczęściej pyłki drzew, traw i zbóż, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego lub pleśnie. Objawami alergicznego nieżytu nosa są m.in. wodnisty katar, kichanie, uczucie zatkanego nosa, a także łzawienie i świąd oczu. Innym rodzajem reakcji alergicznej jest pokrzywka, która objawia się powstawaniem na skórze swędzących bąbli.
Na co stosuje się Allertec?
Wskazaniem do stosowania leku Allertec jest sezonowe i przewlekłe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa oraz przewlekła idiopatyczna pokrzywka.
Jak działa Allertec?
Zawarta w leku Allertec substancja czynna to cetyryzyna. Cetyryzyna wiąże się z obwodowymi receptorami H1, co hamuje działanie histaminy – substancji odpowiedzialnej za objawy alergiczne. Ponadto, cetyryzyna hamuje napływ eozynofilów do miejsc reakcji alergicznej, co zmniejsza stan zapalny.
Dla kogo jest przeznaczony lek Allertec?
Allertec krople doustne oraz Allertec syrop mogą być stosowane przez osoby dorosłe i dzieci od 2. roku życia. Tabletki Allertec 10 mg są natomiast przeznaczone dla dorosłych i dzieci od 6. roku życia.
Co wchodzi w skład leku Allertec?
Lek zawiera substancję czynną dichlorowodorek cetyryzyny w następującej ilości:
- krople doustne Allertec: 10 mg/ml,
- syrop Allertec: 5 mg/5 ml,
- tabletki powlekane Allertec: 10 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- w kroplach doustnych Allertec: glicerol, glikol propylenowy, sacharyna sodowa (E954), metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216), sodu octan trójwodny, kwas octowy lodowaty, woda oczyszczona,
- w syropie Allertec: sorbitol (E 420), glicerol, glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), sacharyna sodowa (E 954), kwas octowy lodowaty, sodu octan trójwodny, esencja owocu granatu, woda oczyszczona,
- w tabletkach powlekanych Allertec: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, powidon K-25, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan, hypromeloza, makrogol 6000.
Allertec – zamienniki
W przypadku leku Allertec zamiennik na receptę to m.in. Alermed, Amertil, Letizen, Zyrtec.
Allertec – dawkowanie
Lek przyjmuje się przed posiłkiem, w trakcie posiłku lub po posiłku. Istnieje konieczność dostosowania dawkowania przez lekarza u osób z zaburzeniami czynności nerek. W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Allertec, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Allertec (krople doustne, roztwór) – dawkowanie
U dzieci w wieku 2-6 lat zazwyczaj stosuje się dawkę 2,5 mg (tj. 5 kropli) dwa razy na dobę. Zalecana dawka dla dzieci w wieku 6-12 lat wynosi 5 mg (tj. 10 kropli) dwa razy na dobę, natomiast dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia – 10 mg (tj. 20 kropli) raz na dobę.
Krople odmierza się na łyżkę lub rozcieńcza w wodzie, przy czym objętość dodanej wody powinna być dostosowana do ilości płynu, jaką pacjent jest w stanie przyjąć.
Allertec (syrop) – dawkowanie
Zalecane dawkowanie jest następujące: dla dzieci w wieku 2-6 lat – 2,5 mg (tj. 2,5 ml syropu) dwa razy na dobę, dla dzieci w wieku 6-12 lat – 5 mg (tj. 5 ml syropu) dwa razy na dobę, dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia – 10 mg (tj. 10 ml syropu) raz na dobę. Do opakowania dołączona jest miarka pozwalająca na odmierzenie dawek.
Allertec (tabletki powlekane) – dawkowanie
U dzieci w wieku 6-12 lat zazwyczaj stosuje się pół tabletki powlekanej (tj. 5 mg) dwa razy na dobę, natomiast u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia – 1 tabletkę powlekaną (tj. 10 mg) raz na dobę.
Tabletki można dzielić na równe części.
Pominięcie zastosowania leku Allertec
W przypadku pominięcia dawki leku Allertec nie należy stosować podwójnej dawki.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Allertec, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia większej dawki leku Allertec niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Mogą wystąpić takie objawy, jak dezorientacja, biegunka, zawroty głowy, zmęczenie, ból głowy, złe samopoczucie, rozszerzenie źrenic, świąd, niepokój (zwłaszcza ruchowy), uspokojenie, senność, osłupienie, przyspieszona czynność serca, drżenie, zatrzymanie moczu.
Przerwanie stosowania leku Allertec
Czas trwania leczenia jest ustalany przez lekarza w zależności od rodzaju i przebiegu objawów. Przerwanie stosowania leku rzadko może spowodować nawrót świądu lub pokrzywki.
Allertec – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Allertec – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na cetyryzyny dichlorowodorek, hydroksyzynę lub pochodne piperazyny lub jakikolwiek składnik preparatu,
- ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 10 ml/min).
Środki ostrożności:
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek mogą wymagać niższej dawki leku. Osoby z padaczką lub napadami drgawkowymi w historii medycznej przed przyjęciem leku powinny skonsultować się z lekarzem.
Podczas stosowania leku Allertec należy unikać spożywania alkoholu.
Allertec może wpływać na wyniki testów alergicznych, dlatego przed ich wykonaniem należy ustalić z lekarzem, czy konieczne jest odstawienie leku.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Allertec z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Allertec w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy stosować leku Allertec podczas ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Allertec a prowadzenie pojazdów
Zgodnie z wynikami badań lek w zalecanej dawce nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, odczuwanie senności i sprawność psychomotoryczną. Każdy pacjent może jednak reagować na lek w inny sposób. W przypadku senności lub zmęczenia powinno się odstąpić od prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana.
Allertec – skutki uboczne
Stosując lek na alergię Allertec, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Poniższe działania niepożądane wymagają odstawienia leku i natychmiastowego kontaktu z lekarzem:
- reakcja alergiczna (w tym obrzęk naczynioruchowy, czyli ciężka reakcja alergiczna powodująca obrzęk twarzy i gardła).
Do rozwoju reakcji alergicznej może dojść bezpośrednio po pierwszym zażyciu leku lub później.
U osób stosujących Allertec, z różną częstością, występują także inne działania niepożądane.
Działania niepożądane Allertec występujące często (tj. rzadziej niż u 1 na 10 osób) to:
- zmęczenie,
- suchość w ustach, nudności, biegunka,
- zawroty głowy, ból głowy,
- senność,
- zapalenie gardła, zapalenie śluzówek nosa (u dzieci).
U mniej niż 1 na 100 osób (tj. niezbyt często) stwierdzano następujące skutki uboczne:
- ból brzucha,
- bardzo silne osłabienie (astenia), złe samopoczucie,
- zaburzenia czucia (parestezje),
- pobudzenie,
- swędzenie skóry, wysypka.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Allertec?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Allertec? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Allertec znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Allertec nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Allertec to lek przeciwalergiczny dla dzieci i dorosłych. Zawiera cetyryzynę – substancję przeciwhistaminową II generacji. Allertec jest dostępny w formie kropli doustnych, syropu oraz tabletek powlekanych. Wskazania do jego stosowania obejmują alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa oraz przewlekłą idiopatyczną pokrzywkę. Lek można kupić wyłącznie po okazaniu recepty. E-receptę na Allertec można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na alergię:
Preparat o nazwie handlowej Allertec jest dostępny wyłącznie na receptę.
Krople doustne Allertec mogą być stosowane u dzieci od 2. roku życia.
Tak, lek przeciwalergiczny Allertec może być stosowany u dzieci. Krople doustne oraz syrop są przeznaczone dla dzieci od 2. roku życia, natomiast tabletki Allertec można podawać dzieciom od 6. roku życia.
Czas trwania terapii Allertec zależy od rodzaju i ciężkości objawów. Należy stosować się do zaleceń lekarza.
Lek o nazwie handlowej Allertec (krople doustne, syrop, tabletki powlekane) jest dostępny na receptę.
Allertec jest stosowany w leczeniu objawów alergicznych towarzyszących alergicznemu zapaleniu błony śluzowej nosa oraz przewlekłej idiopatycznej pokrzywce. Działa poprzez blokowanie działania histaminy w organizmie.
Nie zaleca się stosowania leku Allertec w ciąży. Jednorazowe przyjęcie leku nie powinno negatywnie wpłynąć na dziecko, jednak lek można zażyć wyłącznie w razie konieczności i po rozmowie z lekarzem.
Allertec można przyjmować zarówno rano, jak i wieczorem, w zależności od preferencji pacjenta oraz zaleceń lekarza. W przypadku występowania częstego działania niepożądanego, jakim jest senność, bardziej korzystne może być przyjmowanie leku wieczorem.
Allertec zazwyczaj zaczyna działać w ciągu 1 godziny po przyjęciu. Szczyt efektywności leku osiągany jest w ciągu 1-2 godzin. Działanie przeciwhistaminowe utrzymuje się przez około 24 godziny.
U dzieci do 12. roku życia lek stosuje się zazwyczaj dwa razy dziennie, natomiast u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia raz dziennie. Nie należy przekraczać dawki zaleconej przez lekarza, ponieważ nie zwiększa to skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
