e-Konsultacja z Receptą Online

Sidretella 20

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Podstawowe informacje o leku Sidretella 20:

 • nazwa: Sidretella 20
 • dawka: 0,02 mg + 3 mg
 • postać: tabletki powlekane
 • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + drospirenon (drospirenonum)
 • dostępne wielkości opakowań: 21, 63, 12 tabletek
 • status: lek na receptę (RX)
 • kategoria: Antykoncepcja hormonalna

Sidretella 20 – złożone tabletki antykoncepcyjne skutecznie chroniące przed zajściem w ciążę

Ten doustnie stosowany lek hormonalny zapobiega zajściu w nieplanowaną ciążę. Jest to dwuskładnikowy preparat zawierający dwa syntetyczne żeńskie hormony płciowe: etynylestradiol i drospirenon, przez co określa się go jako antykoncepcyjny preparat złożony. To jednocześnie lek jednofazowy, co oznacza, że każda tabletka leku zawiera stałą ilość hormonów, co je odróżnia od leków wielofazowych o różnej zawartości hormonów w kolejnych tabletkach z opakowania, przyjmowanych w określonej kolejności. Lek Sidretella 20 dostępny jest wyłącznie na receptę.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne Sidretella 20?

Lek zawiera dwie substancje hormonalne: etynylestradiol i drospirenon. Ich współdziałanie opiera się na kilku mechanizmach, które zapobiegają nieplanowanemu zajściu w ciążę. Te dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne:

 • hamują owulację poprzez zatrzymanie dojrzewania pęcherzyków Graafa
 • zmieniają właściwości błony śluzowej macicy, co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka (jeśli z jakiegoś powodu doszłoby do zapłodnienia)
 • zmieniają właściwości śluzu szyjki macicy, co utrudnia transport i migrację plemników
 • osłabia perystaltykę jajowodów.

Tak wielokierunkowe działanie powoduje, że złożone doustne środki antykoncepcyjne wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży.

Inne leki antykoncepcyjne to m.in. VinesAtywia Daily.

Sidretella 20 – jak stosować? Dawkowanie

Każde opakowanie środka antykoncepcyjnego Sidretella 20 zawiera 21 tabletek ułożonych w określonej kolejności, w jakiej należy je przyjmować. Każdego kolejnego dnia należy stosować jedną tabletkę według schematu, począwszy od pierwszego dnia cyklu aż do zażycia wszystkich 21 tabletek. Należy przyjmować tabletkę w całości, popijając niewielką ilością wody, o stałej porze tego samego dnia, z posiłkiem lub niezależnie od niego.

Na blistrze są zaznaczone kolejne dni tygodnia, co ma ułatwić kontrolę nad poprawnością przyjmowania kolejnych tabletek. Po zażyciu kolejno 21 tabletek przez 21 kolejnych dni należy zrobić 7-dniową przerwę. W tym czasie powinno wystąpić tzw. krwawienie z odstawienia, które może mieć różne nasilenie – od skąpego plamienia po obfitą miesiączkę. Krwawienie rozpoczyna się zazwyczaj po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki z blistra.

Po przerwie, ósmego dnia od przyjęcia ostatniej tabletki z poprzedniego blistra, kobieta powinna zażyć pierwszą tabletkę z nowego opakowania. A potem kolejne według schematu. Jeśli tabletki Sidretella 20 są przyjmowane regularnie w takim schemacie, wówczas ochronna antykoncepcyjna jest zachowana także w trakcie 7-dniowej przerwy bez tabletek.

Sidretella 20 – przerwa w stosowaniu tabletek: kiedy, jak długo?

Przerwa pomiędzy zakończeniem jednego opakowania leku a rozpoczęciem kolejnego wynosi 7 dni. To czas, kiedy nie zażywa się tabletek i pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia. Po zażyciu wszystkich 21 tabletek z blistra, kobieta przez 7 dni nie stosuje tabletek. Potem kolejnego dnia (ósmego od przyjęcia ostatniej tabletki z blistra) należy zażyć pierwszą tabletkę z nowego opakowania.

Sidretella 20 tabletki antykoncepcyjne – bez recepty czy na receptę?

Hormonalne leki antykoncepcyjne w naszym kraju są dostępne wyłącznie na receptę. Sidretella 20 jest preparatem należącym do tej grupy, jest to forma antykoncepcji dla kobiet. Leki mające wpływ na funkcjonowanie organizmu są wydawane wyłącznie na podstawie oceny stanu zdrowia pacjentki, wykonanych badań laboratoryjnych i szczegółowego wywiadu lekarskiego. Dopiero na ich podstawie specjalista dobiera bezpieczny i najlepiej dopasowany do pacjentki lek hormonalny.

Kiedy zacząć nowe opakowanie Sidretella 20? Po jakim czasie?

Po zakończeniu 7-dniowej przerwy należy przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania Sidretella 20. Ułatwieniem jest fakt, że każda pierwsza tabletka z nowego opakowania jest przyjmowana tego samego dnia tygodnia, ale z odstępem 28 dni. W czasie przerwy od zażywania tabletek powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Pierwszą tabletkę z nowego blistra należy zażyć nawet jeśli krwawienie nie zakończyło się.

Sidretella 20 – krwawienie i plamienia. Czy i kiedy powinny wystąpić?

Podczas 7-dniowej przerwy pomiędzy dwoma opakowaniami leku powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. To fizjologiczna reakcja organizmu i powinna wystąpić w każdym cyklu. Zazwyczaj występuje 2-3. dnia od przyjęcia ostatniej tabletki. U różnych kobiet może mieć różne nasilenie – od skąpego plamienia po obfitą miesiączkę.

Jeśli w czasie przyjmowania tabletek Sidretella 20 pojawiają się plamienia, wówczas należy obserwować swój organizm. W pierwszych miesiącach stosowania tego preparatu antykoncepcji hormonalnej jest to normalny stan, organizm przystosowuje się do nowego leku. Jeśli jednak po tym początkowym okresie krwawienia śródcykliczne nadal występują, nasilają się lub pojawiają się dopiero po pewnym czasie, należy skonsultować się z lekarzem i wspólnie spróbować ustalić ich przyczynę.

Sidretella 20 – brak krwawienia, co może oznaczać?

Jeśli kobieta prawidłowo stosowała lek przez cały miesiąc, nie stosowała leków, które mogą osłabiać skuteczność antykoncepcyjną leku oraz nie występowały intensywne wymioty i ciężka biegunka, wówczas prawdopodobieństwo, że kobieta jest w ciąży (mimo braku krwawienia w czasie 7-dniowej przerwy od zażywania tabletek) jest bardzo niskie.

Jeśli jednak miesiączka z odstawienia nie wystąpi w dwóch kolejnych cyklach, kobieta powinna skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że nie jest w ciąży przed rozpoczęciem stosowania kolejnego opakowania leku.

Sidretella 20 – pominięcie tabletki. Co zrobić?

W sytuacji, kiedy od stałej pory zażycia tabletki nie minęło 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejną przyjąć o stałej porze. W takim przypadku skuteczność antykoncepcyjna leku i ochrona przed nieplanowaną ciążą jest zachowana.

Jednak jeżeli czas od zwykłej pory przyjmowania tabletki wynosi więcej niż 12 godzin, wówczas ochrona przed zajściem w ciążę może być zmniejszona. Różne są schematy postępowania w zależności od tygodnia stosowania leku oraz liczby pominiętych tabletek. Należy się z nimi zapoznać w oryginalnej ulotce pacjenta, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się ze swoim lekarzem.

Sidretella 20 a ciąża

W sytuacji, kiedy kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, nie powinna stosować pigułek Sidretella 20. Jest to lek, który ma na celu zapobieganie zapłodnieniu i zajściu w ciążę, nie jest lekiem antykoncepcji awaryjnej. Nie jest to preparat, którego zadaniem jest przerywanie ciąży, ale jej zapobieganie.

Jeżeli pacjentka podejmie decyzję, że chciałaby zajść w ciążę, może w każdym momencie przerwać stosowanie leku. Warto jednak wcześniej uzgodnić to ze swoim lekarzem ginekologiem i wykonać odpowiednie badania diagnostyczne.

Antykoncepcja po porodzie – czy tabletki Sidretella 20 można stosować w czasie karmienia piersią?

W sytuacji, kiedy kobieta chciałaby rozpocząć stosowanie metody antykoncepcji hormonalnej po porodzie, powinna wybrać preparaty, które są bezpieczne dla kobiet karmiących piersią i nie mają wpływu na prawidłowy rozwój dziecka. Warto poradzić się lekarza, które tabletki są odpowiednie. Bowiem składniki niektórych preparatów mają nie tylko wpływ na ilość i jakość mleka, ale także przechodzą do mleka kobiecego i oddziałują na rozwój dziecka. Razem z lekarzem warto podjąć decyzję o stosowaniu antykoncepcji hormonalnej po porodzie i wybrać bezpieczny preparat.

Opis produktu – ulotka leku Sidretella 20

Ulotkę farmaceutyczną leku Sidretella 20 znajdziesz tutaj.


Inne leki na antykoncepcję hormonalną:

e-Konsultacja z Receptą Online
Sidretella 20

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.