e-Konsultacja z Receptą Online

Ból ucha – leczenie, domowe sposoby

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ból ucha – leczenie, domowe sposoby

Najważniejsze informacje:

 • Ból ucha to powszechna dolegliwość, która sygnalizuje infekcję bakteryjną lub wirusową bądź inne problemy układu słuchowego, takie jak uraz czy zatkanie kanału usznego. 
 • Doraźnie pomocne mogą być domowe sposoby łagodzenia bólu ucha, takie jak ciepłe okłady lub masaż.
 • Wizyta u specjalisty otolaryngologa jest zalecana, aby dokładnie zdiagnozować przyczyny bólu ucha i zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne
 • Leczenie bólu ucha, w zależności od diagnozy, obejmuje antybiotyki, leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne lub środki rozrzedzające wydzielinę uszną.
ból ucha leczenie

Ból ucha to nieprzyjemne uczucie, które może mieć wiele różnych przyczyn. Bywa wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej, nagromadzenia woskowiny, niewłaściwego oczyszczania uszu lub urazu mechanicznego. Może też występować jako objaw towarzyszący poważnym schorzeniom innych narządów. 

Doraźnie pomocne mogą okazać się domowe sposoby na ból ucha, które nie wystarczą w przypadku utrzymujących lub nasilających się objawów. Z tego powodu zaleca się konsultację ze specjalistą, który będzie w stanie dokładnie zdiagnozować przyczyny dolegliwości i zalecić odpowiednie leczenie bólu ucha. Wyjaśniamy, jak leczyć ból ucha, co na ból uszu może zalecić lekarz oraz jak zapobiegać nawrotom problemów usznych.

Co zrobić na ból ucha? Szybka pomoc na bolące ucho

Ból ucha to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości bólowych, która może wymagać skorzystania z pomocy lekarza. Silny ból ucha często pojawia się nagle i wymaga natychmiastowego działania. Istnieją ogólnodostępne sposoby na złagodzenie dolegliwości, nim pacjent odbędzie konsultację ze specjalistą. 

Tak jak w przypadku bolącego zęba, bolesność uszu często utrudnia normalne funkcjonowanie – zwłaszcza, gdy towarzyszy mu uczucie zatkanego ucha, kłucie lub pulsowanie, osłabienie słuchu lub zaburzenia równowagi. Gdy ucho zaczyna boleć niespodziewanie, można sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które przynoszą krótkotrwałą ulgę. Nie rozwiązują one przyczyny dolegliwości usznych. 

W przypadku nawracającego bólu lub niepokojących objawów towarzyszących potrzebna jest wizyta lekarska. 

Domowe sposoby na ból ucha. Jak uśmierzyć ból ucha naturalnymi metodami?

Okłady na bolące ucho

Istnieją sposoby, które pomagają złagodzić silny ból ucha w domowych warunkach. Do popularnych metod należy stosowanie ciepłego okładu, na przykład na bazie oleju z czosnku, który wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. 

Ciepły kompres z nasionami lnu (działającego przeciwzapalnie) czy krople z soku cebulowego (zwalczającego patogeny) to inne naturalne techniki łagodzenia bólu ucha

Masaż łagodzący ból ucha 

Kolejną z domowych metod łagodzenia bólu ucha jest masaż. Jest on szczególnie przydatny, gdy pacjentowi dokucza ból promieniujący z obszaru szczęki lub zębów, a także w przypadku bólu głowy o charakterze napięciowym. Masaż powinien być wykonywany delikatnie i obejmować zarówno obszar wokół ucha, jak i sąsiadujące mięśnie. 

Masaż może również przynieść ulgę w przypadku bólu spowodowanego infekcją ucha. Odpowiednie ruchy masujące, skierowane w dół od uszu wzdłuż szyi, mogą wspomóc odprowadzenie nadmiaru płynu z uszu, co zapobiega nasileniu się bolesnych dolegliwości.

Najlepszy sposób na bolące ucho – wizyta u otolaryngologa

Wymienione domowe metody – okłady i masaże – mogą pomóc jedynie w łagodzeniu objawów, które daje stan zapalny ucha. Nie zastąpią one profesjonalnej opieki medycznej, która będzie niezbędna w przypadku utrzymujących się lub nasilających objawów bolącego ucha.

Specjalista otolaryngolog przeprowadzi dokładne badanie ucha, co pomoże mu w postawieniu diagnozy i wdrożeniu właściwego leczenia bólu ucha.

Ból ucha – wskazania do wizyty u otolaryngologa

Wizyta u otorynolaryngologa jest kluczowym krokiem w diagnostyce i leczeniu bólu ucha, któremu często towarzyszy osłabienie słuchu. Konsultacja ze specjalistą wskazana jest w przypadku utrzymującego się bólu ucha (przez co najmniej 72 godziny), zwłaszcza, gdy towarzyszą mu inne objawy – oporna i wysoka gorączka, wyciek płynu z kanału słuchowego czy współistniejące wymioty.

Kontrola lekarska pozwala podjąć skuteczną interwencję i rozpocząć leczenie bólu ucha, a tym samym zminimalizować ryzyko powikłań. 

Skutki nieleczonego bólu ucha

Nieleczony ból uszu może prowadzić do poważniejszych komplikacji – przede wszystkim uszkodzenia przewodu słuchowego (przebicie błony bębenkowej), porażenia nerwu twarzowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz trwałej utraty słuchu.

Z tego powodu ważne jest szybkie zidentyfikowanie przyczyn i odpowiednie leczenie bólu ucha, które obejmuje leki przeciwbólowe i krople do uszu.

Rozpoznanie bólu ucha. Leczenie zależne od przyczyny bólu ucha

Diagnoza bólu uszu opiera się przede wszystkim na dokładnym wywiadzie lekarskim i badaniu fizykalnym, które obejmuje nie tylko bolące uszy, ale również nos i gardło. Pozwala to lekarzowi na określenie przyczyny bólu i ustalenie dalszych kroków diagnostycznych.

Najczęstszymi problemami usznymi są zapalenie ucha środkowego (w tym ostre zapalenie ucha środkowego) i zapalenie ucha zewnętrznego.

Gdy istnieje podejrzenie tzw. otalgii wtórnej (źródło bólu znajduje się poza uchem), lekarz może zdecydować o rozszerzeniu diagnostyki o dodatkowe badania obrazowe. Wykonywane są wtedy USG szyi, prześwietlenie zębów, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Zależnie od przyczyny bólu ucha środkowego lub zewnętrznego, może być wskazane wykonanie badań laboratoryjnych, w tym morfologii krwi czy oznaczenia poziomu CRP. Potrzebna może być też konsultacja z innym specjalistą (np. stomatologiem – gdy ból uszu wywołują choroby zębów lub neurologiem, przy neuralgii nerwu trójdzielnego).

Leczenie bólu ucha powinno być dopasowane do przyczyny dolegliwości. Opieka specjalisty nie tylko przynosi ulgę od bólu ucha, ale również daje długoterminowe efekty. Leczenie przyczynowe zapobiega nasileniu objawów i rozwojowi groźnych powikłań ze strony układu słuchowego.

Co na ból ucha u dorosłego? Leczenie bólu ucha

Leczenie bólu ucha lekarz dopasowuje do przyczyny dolegliwości. 

W leczeniu bólu ucha wykorzystuje się najczęściej:

 • środki przeciwbólowe – paracetamol, ibuprofen, naproksen,
 • krople z salicylanem choliny mające właściwości przeciwzapalne,
 • środki na rozrzedzenie wydzieliny usznej,
 • środki udrożniające nos – ból ucha jest często skutkiem infekcji dróg oddechowych (które objawiają się katarem).

Niezależnie od przyczyn bólu ucha, leczenie farmakologiczne powinno być prowadzone przez lekarza

Zastosowanie profesjonalnych metod w leczeniu przynosi pożądane skutki, eliminując ostry ból ucha i poprawiając jakość życia pacjenta.

Ważne jest, aby nie przerywać leczenia po ustąpieniu objawów i przestrzegać zaleceń lekarza. Nieprawidłowe przyjmowanie leków może dodatkowo nasilić bolesność i przedłużyć stan chorobowy.

Ból ucha u dziecka. Jak postępować?

Ból ucha, zwykle wywołany przez zapalenie ucha środkowego, jest dolegliwością, która bardzo często dotyka dzieci. 

Powszechne zjawisko będące wynikiem infekcji ucha środkowego, objawia się tarciem uszu (bolesna małżowina uszna), zwiększoną drażliwością, a niekiedy również gorączką. Ból powoduje trudność w jedzeniu i spaniu. 

Konieczne jest wtedy niezwłoczne skonsultowanie bólu uszu z pediatrą, aby skutecznie zidentyfikować, co jest przyczyną dolegliwości bólowych i dostosować odpowiednie leczenie małego pacjenta. 

Niekiedy infekcje uszu u dziecka wymagać będą usunięcia przerośniętego migdałka gardłowego lub nakłucie błony bębenkowej w celu odprowadzenia zalegającej wydzieliny.

Leczenie bolącego ucha – jak udrożnić kanał słuchowy?

W sytuacji, kiedy źródłem bólu uszu jest zatkanie zewnętrznego kanału słuchowego przez nagromadzoną woskowinę, zaleca się stosowanie kropli rozrzedzających, ułatwiających jej usunięcie. 

Jaka wyrównać ciśnienie w bolącym uchu?

Dolegliwości bólowe uszu mogą być wywołane zmianą ciśnienia w trakcie lotu. Aby temu zapobiec, poleca się żucie gumy na złagodzenie bólu ucha. Ruchy jamy ustnej pozwalają na wyrównanie ciśnienia w uchu środkowym.

Ból ucha – co robić po urazie?

Bolesność ucha wywołana urazem, zwłaszcza kiedy doszło do złamania kości lub uszkodzenia struktur odpowiedzialnych za sprawność słuchu, zwykle wymaga leczenia operacyjnego

Gdy dokucza silny ból ucha. Co sprawdzi się najlepiej?

W przypadku walki z intensywnym bólem ucha (np. w przypadku zapalenia ucha środkowego), który nie ustępuje, nabiera na sile lub któremu towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak wysoka gorączka, uporczywe bóle głowy, zawroty głowy, szumy uszne, wyciek wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu czy upośledzenie słuchu – konieczna jest pilna konsultacja lekarska. 

Zależnie od diagnozy dolegliwości, niektórych pacjentów potrzebne będzie podanie antybiotyku lub silniejszych leków przeciwbólowych.

W przypadku bólu ucha – co robić, a czego unikać?

Gdy ból ucha utrzymuje się lub nasila, nie należy podejmować samodzielnych prób usuwania przyczyny dolegliwości, a zwłaszcza nagromadzonej woskowiny. Może to skutkować uszkodzeniem błony bębenkowej. Zamiast tego należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie diagnozy wdroży odpowiednie leczenie, dopasowane do przyczyny bólu ucha. 

Nie wolno wkładać do bolących uszu wacików ani patyczków. Nie jest też wskazane gwałtowne wprowadzanie wody do uszu podczas kąpieli. Należy również przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania przepisanych leków. 

Jak wyleczyć ból ucha i zapobiegać jego nawrotom?

Całkowite wyleczenie bolących uszu jest możliwe, chociaż u niektórych pacjentów występuje tendencja do ponownego występowania problemów z narządem słuchu.

Bolące ucho zewnętrzne, środkowe lub wewnętrzne to dolegliwość, której można zapobiegać. W tym celu, aby zminimalizować ryzyko nawracającego bólu uszu:

 • osoby narażone na infekcje ucha powinny unikać długotrwałego eksponowania uszu na wodę, szczególnie podczas kąpieli,
 • zalecane jest stosowanie zatyczek do uszu podczas pływania w basenie lub kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych,
 • należy unikać nadmiernego wkładania patyczków higienicznych do kanału słuchowego – może to prowadzić do perforacji błony bębenkowej,
 • zaleca się unikać ekspozycji ucha na gwałtowne zmiany temperatury i wiatr – ważne jest noszenie ciepłego nakrycia głowy. 
e-Konsultacja z Receptą Online
Ból ucha – leczenie, domowe sposoby

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem