Jak radzić sobie z nawracającą opryszczką? Co warto stosować?

Nawracająca opryszczka to zmora wielu osób. Gdy uaktywni się w momencie, w którym zależy nam na pięknym wyglądzie i dobrym samopoczuciu (przed rozmową kwalifikacyjną, ważnym zjazdem rodzinnym czy własnym ślubem), stanowi nie lada problem natury estetycznej. Głównymi przyczynami tej przypadłości są spadek odporności lub stres, ale istnieją też inne uwarunkowania. Jak sobie radzić z przykrymi objawami nawracającej opryszczki?

Nawracajaca Opryszczka
Nawracająca opryszczka

Jak można zarazić się opryszczką?

Wirusem można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Infekcja przebiega jako zakażenie pierwotne, nawrotowe lub bezobjawowe. Po pierwotnym zakażeniu wirus HSV przechodzi w stan uśpienia w zwojach nerwowych. W czasie nawrotu przemieszcza się na skórę, dając bardzo charakterystyczny objaw w postaci pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Dodatkowo, wykwitom towarzyszą inne dolegliwości –  swędzenie, pieczenie, mrowienie, ból

Objawy opryszczki wargowej

Osoba, która choć raz doświadczyła opryszczki wargowej, doskonale rozpoznaje jej pierwsze symptomy. Zaczyna się od napiętej skóry w okolicach warg, następnie pojawiają się świąd i uczucie mrowienia. Po wystąpieniu objawów zwiastujących, toczący się stan zapalny prowadzi do powstania twardej grudki. Ta w  kolejnym kroku zmienia się pęcherzyk i bolesną nadżerkę. Zjawisku towarzyszą dolegliwości bólowe zależne od wielkości i umiejscowienia zmian.

Dlaczego opryszczka nawraca?

Zdarza się, że zmiany nawracają  bez określonej przyczyny i to w regularnych odstępach czasu. Istnieje jednak kilka konkretnych sytuacji, których wystąpienie może rozbudzić uśpionego wirusa – osoby borykające się problem powinny wtedy szczególnie na siebie uważać. 

Czynniki sprzyjające uaktywnieniu wirusa to: 

  • stres,
  • przemęczenie,
  • wyziębienie,
  • osłabienie organizmu,
  • dłuższa ekspozycja na światło słoneczne (promieniowanie UV),
  • miesiączka.

Leczenie opryszczki wargowej

W leczeniu wykorzystuje się zwykle miejscowe i/lub doustne preparaty lecznicze z acyklowirem.

Kluczem do skuteczności leczenia jest czas i natychmiastowa reakcja pacjenta. Nowoczesna farmakologia oferuje:

  • maści, kremy, żele – na bazie acyklowiru. Stosowane są bezpośrednio na zmianę. Podczas aplikacji należy zachować szczególną ostrożność ze względu na ryzyko roznoszenia pęcherzy na inne części twarzy. 
  • leki doustne – dostępne zarówno w wersji bez recepty, jak i na receptę. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, który w trakcie wywiadu dobierze odpowiednią dawkę leku.
  • plastry – to wodoszczelne opatrunki medyczne. Zapobiegają dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, ułatwiają gojenie rany. Są małe i przezroczyste, prawie niewidoczne. Stanowią barierę od świata zewnętrznego oraz hamują chęć nieustannego dotykania zmian.
  • leki dożylne – używane jedynie w ostrych przebiegach choroby wirusowej. Preparat może być stosowany wyłącznie w czasie leczenia na oddziałach szpitalnych.

Należy zaznaczyć, że leczyć możemy jedynie objawy spowodowane przez aktywizację wirusa HSV. Do tej pory nie wynaleziono żadnej metody na całkowite jego wyeliminowanie z organizmu. 

Jak sobie radzić z nawracającą opryszczką?

Nawrót choroby jeden lub dwa razy w roku jest normalny i w pełni akceptowalny. Zdarza się jednak, że opryszczka atakuje co kilka miesięcy, a nawet tygodni, skutecznie uprzykrzając życie. Pacjent, który boryka się z tym problem często, jest w stanie wychwycić moment przed pojawieniem się pierwszych objawów i włączyć leczenie zanim dojdzie do powstania bolesnych wykwitów. Jeżeli jednak opryszczka atakuje niespodziewanie i skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie, warto poszukać przyczyny głębiej. Dobry specjalista zleci diagnostykę lub wskaże, do jakiego lekarza udać się następnie.

e-Konsultacja z Receptą Online Opryszczka

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.