Receptomat | e-Recepta w 5 min

Do jakiego lekarza udać się z objawami grzybicy penisa? Jaki specjalista będzie odpowiedni?

Grzybica penisa to choroba, która początkowo może nie dawać odczuwalnych objawów. Gdy te jednak się nasilają, utrudniając normalne funkcjonowanie, konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze choremu leki przeciwgrzybicze. Do jakiego lekarza należy udać się w pierwszej kolejności? Po pomoc jakiego specjalisty sięgnąć na dalszych etapach leczenia? Podpowiadamy!

grzybica penisa - jaki lekarz

Spis treści

Z grzybicą penisa do internisty?

W przypadku zaobserwowania objawów grzybicy penisa, panowie powinni umówić się na wizytę u internisty, czyli lekarza rodzinnego (nazywanego też lekarzem pierwszego kontaktu). Od niego mogą uzyskać ewentualne skierowanie do specjalisty - na przykład urologa, androloga lub wenerologa.

Zanim jednak lekarz wypisze nam skierowanie, sam przeprowadzi badanie, które w wielu przypadkach będzie zupełnie wystarczające do stwierdzenia infekcji drożdżakowej.

Męskie sprawy. Specjaliści od infekcji drożdżakowych

Grzybicę penisa może zdiagnozować kilku różnych lekarzy. Poza internistą, panowie z objawami kandydozy mogą udać się po pomoc do urologa, czyli specjalisty zajmującego się  schorzeniami układu moczowo-płciowego. Wizyta w jego gabinecie będzie wskazana zwłaszcza wtedy, kiedy grzybica penisa doprowadziła do zapalenia żołędzi, napletka lub dróg moczowych. Urolog będzie właściwym lekarzem, jeżeli z infekcją grzybiczą związana jest też stulejka.

Leczenie grzybicy penisa może prowadzić również lekarz androlog - męski odpowiednik żeńskiego ginekologa. To specjalista zajmujący się problemami układu rozrodczego u mężczyzn, takimi jak bezpłodność czy nowotwory, które mogą być skutkiem nieleczonej infekcji grzybiczej.

Ostatnim z lekarzy, do gabinetu którego pukają panowie z objawami grzybicy penisa, jest wenerolog, czyli lekarz od chorób wenerycznych. Jego pomoc będzie nieoceniona, ponieważ kandydoza jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Od wenerologa uzyskamy nie tylko zalecenia związane z leczeniem infekcji drożdżakowej, ale również dowiemy się, jakie działania podejmować, aby uniknąć choroby w przyszłości.

Infekcja grzybicza. Jak przygotować się na badanie penisa?

Badanie penisa pod kątem infekcji drożdżakowej jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne - polega na wywiadzie lekarskim, oględzinach zaatakowanego przez drożdżaki miejsca oraz ewentualnie pobraniu wymazu w celu potwierdzenia choroby.

Szczególnie krępujące dla panów, których czeka wizyta u urologa, androloga, wenerologa czy internisty, jest konieczność rozebrania się przed specjalistą. Aby zminimalizować dyskomfort, panowie mogą zdecydować się na skonsultowanie objawów typowych dla kandydozy przez internet.

Leczenie grzybicy penisa - jak przebiega?

Leczenie grzybicy penisa polega na miejscowym stosowaniu maści lub kremu. Są to środki o działaniu przeciwgrzybiczym, zawierające flukonazol, klotrimazol, ekonazol, ketokonazol lub mikonazol. Lekarz może zalecić również wdrożenie terapii doustnej. W zależności od stopnia rozwoju choroby, leczenie infekcji może trwać około tygodnia.

Serwis Receptomat.pl umożliwia zarówno szybki kontakt z lekarzem specjalistą w celu skonsultowania niepokojących objawów kandydozy, jak i otrzymanie e-recepty na leki przeciwgrzybicze, np. Flucofast.

Grzybica penisa - nieleczona choroba może być groźna!

Grzybica penisa to wstydliwa dolegliwość, w przypadku której panowie często unikają kontaktu z lekarzem - internistą lub jednym z wymienionych wcześniej specjalistów. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby na kandydozę są nie są wystarczająco skuteczne, a zaniedbana choroba może trwać bardzo długo. Nieleczona infekcja grzybicza prowadzi do poważnych powikłań. Niebezpieczne dla zdrowia mężczyzny są zapalenie najądrza i przerost gruczołu prostaty.

U panów może również dojść do obniżenia żywotności plemników, czego skutkiem będzie bezpłodność. Dlatego też grzybica penisa to choroba, której nie można ignorować. W przypadku wystąpienia objawów infekcji, należy niezwłocznie umówić się na wizytę lekarską.

e-Konsultacja z Receptą Online

Grzybica Penisa

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o grzybicy penisa: