Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Monural

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Monural

monuralSzukasz skutecznego sposobu na wyleczenie bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego? Dowiedz się więcej o leku z antybiotykiem Monural – przeczytaj opis poniżej i zapoznaj się z ulotką producenta. Umów się na teleporadę ze specjalistą i zamów e-receptę na Monural na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Monural:

  • nazwa: Monural
  • dawka: 2 g, 3 g
  • postać: granulat do sporządzania roztworu doustnego
  • substancja czynna: trometamolu fosfomycyna (fosfomycinum trometamolum)
  • dostępne wielkości opakowań: 1 saszetka
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: lek na zakażenie układu moczowego

Monural – skuteczny antybiotyk na bakteryjne zapalenie pęcherza

Monural zawiera fosfomycynę – antybiotyk, który jest skuteczny w leczeniu bakteryjnych zakażeń układu moczowego. Działanie tego antybiotyku opiera się na zabijaniu bakterii chorobotwórczych, które mogą wywoływać zakażenia w obrębie układu moczowego. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Monural – antybiotyk na zakażenia pęcherza moczowego

Zastanawiając się, co na zapalenie pęcherza moczowego, lekarz może zalecić ten lek z fosfomycyną. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla kobiet oraz nastoletnich dziewcząt, które zmagają się z przykrymi dolegliwościami zapalenia pęcherza moczowego. Objawy, takie jak: parcie na pęcherz, częste (ale skąpe oddawanie moczu), ból podbrzusza to bardzo uciążliwe symptomy, które można skutecznie leczyć. Przyczyną zakażenia są najczęściej bakterie, które z cewki moczowej przedostają się do pęcherza, gdzie wywołują stan zapalny. Lek Monural zabija te bakterie, jednocześnie lecząc przyczynę dolegliwości. Fosfomycyna jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania.

Monural jako antybiotykoterapia profilaktyczna przez zabiegami

Drugim wskazaniem do stosowania Monural jest zażywanie antybiotyku w ramach profilaktyki przed biopsją przezodbytniczą gruczołu krokowego u mężczyzn. Zalecany do zastosowania jest jako jeden z etapów przygotowania do zabiegu.

Monural jest stosowany także zapobiegawczo w celu ochrony przed zakażeniem dróg moczowych, które mogą pojawić się na skutek prowadzonych zabiegów chirurgicznych oraz jako profilaktyka zakażeń wynikających z przeprowadzenia przezcewkowych zabiegów diagnostycznych.

Granulat z antybiotykiem na zapalenie pęcherza moczowego Monural – jak stosować?

Lek podaje się doustnie.

W przypadku niepowikłanych zakażeń układu moczowego zaleca się zastosowanie jednej dawki (czyli jednej saszetki) leku Monural, która zawiera 2 g lub 3 g fosfomycyny. Dawkę ustala lekarz na podstawie objawów i wyników badań. Należy przyjmować ten antybiotyk zgodnie z zaleceniami specjalisty. W razie jakichkolwiek wątpliwości – warto skonsultować się i upewnić co do sposobu i bezpieczeństwa terapii lekiem Monural.

Jeśli lek jest stosowany w ramach profilaktyki przedoperacyjnej przed biopsją gruczołu krokowego, wówczas zaleca się stosowanie jednej saszetki (jednej dawki 3 g) trzy godziny przed rozpoczęciem zabiegu oraz jednej saszetki (jednej dawki 3 g) po 24 godzinach po zakończeniu operacji.

O jakiej porze brać Monural?

Monural podaje się doustnie. Granulat z jednej saszetki należy rozpuścić w szklance wody i natychmiast wypić. Lek na zapalenie pęcherza należy wypić na czczo albo na 2-3 godziny przed posiłkiem albo na 2-3 godziny po posiłku. Najlepsza pora jest wieczorem, przed pójściem spać i po opróżnieniu pęcherza moczowego.

Kiedy brać Monural – przed, po czy w trakcie posiłku?

Składniki pokarmu mogą wpływać na wchłanianie substancji czynnej leku (fosfomycyny). Dlatego zaleca się, aby lek przyjmować albo na czczo w czasie około 2-3 godzin przed posiłkiem albo należy odczekać około 2-3 godziny po posiłku. Nie należy przyjmować leku Monural podczas posiłku.

Od jakiego wieku można stosować Monural – antybiotyk na zapalenie pęcherza

Lek jest przeznaczony do stosowania dla młodzieży i dorosłych powyżej 12. roku życia. Oryginalna ulotka producenta informuje, aby nie podawać leku dzieciom z młodszej grupy wiekowej, ponieważ nie określono w niej skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Lek jest przeznaczony dla kobiet i mężczyzn.

Monural w ciąży – czy można stosować?

Przyjmowanie jakichkolwiek leków i innych farmaceutyków podczas ciąży powinno się odbywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem i na jego wyraźne zalecenie.

Zakażenia układu moczowego w ciąży są dosyć często spotykane. Każdorazowo przy pojawieniu się objawów, należy porozmawiać z lekarzem oraz wybrać skuteczny i bezpieczny sposób wyleczenia choroby. Producent leku dopuszcza użycie doustne leku w ciąży, jednak wyłącznie w sytuacji, kiedy lekarz uzna to za jednoznacznie konieczne.

Matki podczas karmienia piersią mogą przyjąć pojedynczą dawkę leku Monural, także na wyraźne zalecenie lekarza.

Jak przechowywać lek Monural?

Nie ma specjalnych wymagań co do przechowywania leku, nie wymaga warunków chłodniczych. Ważne, aby przechowywać lek w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Zapalenie pęcherza moczowego – antybiotyk Monural – bez recepty czy na receptę?

Lek dostępny jest wyłącznie na receptę. Występuje w dwóch wariantach: w dawce 2 g lub 3 g w jednej saszetce leku (odpowiednio 6 g i 8 g). Wybór odpowiedniej dawki jest zależny od nasilenia choroby, wieku pacjenta i innych indywidualnych czynników. Lekarz decyduje o najlepiej dopasowanej dawce i czasie trwania terapii.

Opis produktu – ulotka leku Monural

Podobne leki: