Memotropil
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Piracetam zawarty w tabletkach Memotropil jest lekiem psychostymulującym. Stosowany jest m.in. w zaburzeniach dyslektycznych u dzieci oraz w leczeniu zawrotów głowy. Z opisu poniżej i z ulotki producenta dowiesz się, na co i jak stosuje się ten lek. Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie tego leku.
dostępność | na receptę |
przypadłość | Zawroty głowy |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 800 mg, 1200 mg |
substancja czynna | Piracetam (Piracetamum) |
podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A., ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański |
Informacje o leku - do pobrania:
Memotropil – informacje o leku
Lek działa poprzez stymulację przemian energetycznych w komórkach ośrodkowego układu nerwowego, co zwiększa wykorzystanie przez nie tlenu i glukozy. Zalecany jest dla dzieci i dorosłych w przypadku dysleksji, zawrotów głowy oraz mioklonii pochodzenia korowego objawiającej się gwałtownymi skurczami w obrębie kończyn lub tułowia.
- dawki: Memotropil 800 mg, 1200 mg
- postać: tabletki powlekane
- substancja czynna: piracetam (piracetamum)
- kategoria: Zawroty głowy
- podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A., ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański
Memotropil – ulotka dla pacjenta
Memotropil – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)
Ile kosztuje lek Memotropil? Cena, refundacja
Lek dostępny jest w dwóch wariantach dawkowania: po 800 mg i 1200 mg piracetamu w jednej tabletce. W aptekach najczęściej spotyka się opakowania po 60 tabletek powlekanych.
- Memotropil 800 mg 60 tabl. – cena wynosi ok. 20-26 zł
- Memotropil 1200 mg 60 tabl. – cena waha się w przedziale 30-35 zł
W tym momencie lek nie jest objęty refundacją. Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą zmienić się w przyszłości.
Memotropil – opis i właściwości, jak działa
To lek psychostymulujący, który poprawia funkcjonowanie komórek ośrodkowego układu nerwowego. Piracetam stymuluje przemiany metaboliczne w komórkach, co zwiększa w nich wykorzystanie tlenu i glukozy. Mechanizm działania Memotropilu sprawia, że może być stosowany przez dorosłych i dzieci przy niektórych zaburzeniach układu nerwowego.
Memotropil – zamienniki
Inne leku psychostymulujące na receptę zawierające piracetam to m.in.: Biotropil, Lucetam, Nootropil.
Memotropil – skład leku
Każda tabletka powlekana leku zawiera odpowiednio 800 mg lub 1200 mg substancji czynnej (piracetamu).
Pozostałe składniki tabletek to:
rdzeń tabletki: skrobia ziemniaczana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ C), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian;
otoczka tabletki:
- Memotropil 800 mg: (Opadry II Yellow 85G38109) o składzie: alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 4000, lecytyna (pochodzenia sojowego), lak z żółcienią pomarańczową (E 110), lak z żółcienią chinolinową (E 104);
- Memotropil 1200 mg: (Opadry II Orange 85G33228) o składzie: alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 4000, lecytyna (pochodzenia sojowego), lak z żółcienią pomarańczową (E 110), lak indygotynowy (E 132).
Stosowanie leku – na co i dla kogo
Lek na poprawę funkcjonowania komórek mózgowych jest stosowany w leczeniu:
- zaburzeń dyslektycznych u dzieci, równolegle z terapią logopedyczną,
- mioklonii pochodzenia korowego, która objawia się gwałtownymi krótkimi skurczami mięśni w obrębie tułowia, jednej lub obu kończyn;
- zawrotów głowy, objawiających się poprzez utratę równowagi, odczucie wirowania, uczucie lęku przed upadkiem).
Tabletki powlekane 1200 mg i 800 mg mogą być stosowane przed dorosłych pacjentów oraz w wybranych wskazaniach i pod kontrolą lekarza – także u dzieci.
Memotropil – dawkowanie
Zastanawiając się, jak stosować Memotropil, należy przede wszystkim trzymać się zaleceń lekarskich. Różne jest dawkowanie leku w zależności od wskazania, stanu i wieku pacjenta oraz nasilenia dolegliwości.
Leczenie zaburzeń dyslektycznych
Leczenie prowadzi się u dzieci powyżej 8. roku życia i u młodzieży w połączeniu z terapią logopedyczną. Zazwyczaj stosowaną dawką jest 3,2 g piracetamu na dobę, podawane w dwóch podzielonych dawkach.
Leczenie mioklonii pochodzenia korowego
Zazwyczaj zalecana dawka początkowa to 7,2 g piracetamu w trzech podzielonych dawkach. W zależności od reakcji pacjenta na zażywany preparat, w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego można zwiększyć dawkę co 3-4 dni o 4,8 mg piracetamu na dobę. Maksymalna dobowa dawka w tym przypadku to 24 g na dobę. Długość leczenia jest zależna od czasu utrzymywania się pierwotnej choroby mózgu.
Leczenie zawrotów głowy
Zwykle zalecana dawka wynosi od 2,4 g do 4,8 g piracetamu na dobę, podawana w 2-3 dawkach podzielonych.
Memotropil – przeciwwskazania, środki ostrożności
Są przypadki, w których pacjent nie powinien stosować tego leku:
- gdy ma uczulenie na piracetam lub inny składnik tego leku;
- gdy ma alergię na soję lub orzeszki ziemne;
- gdy cierpi na ciężką niewydolność nerek;
- w przypadku wystąpienia krwawienia śródmózgowego;
- gdy ma pląsawicę Huntingtona.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku także w przypadku, gdy:
- u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek;
- przy ciężkich krwotokach oraz przy ryzyku wystąpienia krwawienia, z zaburzeniami hemostazy, u pacjentów po krwotoku mózgowo-naczyniowym oraz u osób poddawanych ciężkim zabiegom chirurgicznym;
- u pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi lub preparatami hamującymi agregację płytek;
- u pacjentów w podeszłym wieku.
Interakcja z innymi lekami
Składniki leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania jednocześnie tego preparatu i leków zawierających hormony tarczycy lub leków przeciwzakrzepowych.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Substancja czynna leku przenika przez barierę łożyskową i może mieć wpływ na rozwijający się płód. Dlatego nie zaleca się przyjmowania leku Memotropil w ciąży, chyba że potencjalne korzyści przewyższają ryzyko zdrowotne dla matki i płodu.
Piracetam przenika także do mleka kobiecego, dlatego nie należy karmić piersią podczas zażywania tego leku. Istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u karmionych niemowląt.
Memotropil – skutki uboczne
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak pamiętać, że nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane Memotropil występujące często (mogą pojawić się u mniej niż 1 na 10 pacjentów stosujących lek):
- zwiększenie masy ciała,
- nerwowość,
- hiperkinezja – zwiększona pobudliwość nerwowa.
Skutki uboczne leku pojawiające się niezbyt często (statystycznie mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 pacjentów):
- depresja,
- senność,
- astenia (osłabienie).
Objawy niepożądane leku, które mogą pojawić się z nieznaną częstością to:
- zaburzenia krwotoczne,
- zawroty głowy,
- reakcje alergiczne, nadwrażliwość, z następującymi objawami: zaczerwienienie skóry, obrzęk, pokrzywka, duszność, obrzęk krtani, problemy z oddychaniem (należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza po ich pojawieniu się);
- zaburzenia koordynacji ruchowej ciała (ataksja), zaburzenia równowagi, nasilenie padaczki, ból głowy, bezsenność;
- pobudzenie, lęk, splątanie (dezorientacja), omamy;
- obrzęk naczynioruchowy, zapalenie skóry, świąd, pokrzywka.
Przechowywanie leku
Producent zaleca, aby lek przechowywać w oryginalnym opakowaniu, aby chronić go przed światłem i wilgocią, w temperaturze powyżej 25 st. C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Inne leki na zawroty głowy:
Długość leczenia piracetamem jest zależna od wskazania i reakcji pacjenta na przyjmowany lek. Lekarz na podstawie postępów terapii jest w stanie ocenić, ile należy stosować lek.
Efekty działania leku są zależne od przyczyny leczenia i reakcji pacjenta na stosowany preparat. Poprawa może być odczuwalna już po kilku dniach stosowania leku, jednak zazwyczaj jest on przeznaczony do długotrwałego leczenia.
Producent w ulotce nie podaje konkretnych ostrzeżeń związanych ze stosowaniem alkoholu, jednak zazwyczaj zaleca się, aby nie spożywać alkoholu w jakiejkolwiek formie podczas zażywania leków, szczególnie tych mających wpływ na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.
Stosowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza powinno przynosić określone efekty terapeutyczne. Należy jednak zapoznać się z informacjami, kiedy nie można stosować leku oraz kiedy należy zachować ostrożność podczas terapii. Należy także liczyć się z faktem, że mogą pojawić się możliwe działania niepożądane leku, choć nie u każdego pacjenta one wystąpią.
Wśród skutków ubocznych przyjmowania leku, które statystycznie mogą pojawić się często (czyli u mniej niż 1 na 10 osób stosujących lek) jest zwiększenie masy ciała. Może zatem istnieć związek pomiędzy zażywaniem tabletek Memotropil a pojawieniem się nadwagi.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.