e-Konsultacja z Receptą Online

Betaserc

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Betaserc – informacje o leku:

Lek na zawroty głowy Betaserc poprawia przepływ krwi w uchu wewnętrznych, co skutkuje obniżeniem podwyższonego ciśnienia. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę, przeznaczony dla dorosłych pacjentów powyżej 18 lat.

 • dawki: Betaserc 24 mg, Betaserc 8 mg
 • postać: tabletki
 • substancja czynna: betahistyna (betahistini dihydrochloridum)
 • kategoria: Zawroty głowy, Szumy uszne

Betaserc – ulotka dla pacjenta:

Producent, podmiot odpowiedzialny, wytwórca:

 • Podmiot odpowiedzialny: Mylan Healthcare Sp. z o.o., ul. Postępu 21B, 02-676 Warszawa
 • Wytwórca: Mylan Laboratories SAS, Route de Belleville, Lieu-dit Maillard, 01400 Châtillon sur Chalaronne, Francja

Ile kosztuje lek Betaserc? Cena, refundacja

Lek dostępny jest w dawce 8 mg i 24 mg, w różnej wielkości opakowaniach po 20, 30, 50, 60, 100 lub 120 tabletek. 

 • Betaserc 8 mg – cena za opakowanie 30 tabletek wynosi ok. 26-29 zł, zaś za 100 tabletek to około 65-68 zł. 
 • Betaserc 24 mg – cena za najmniejsze opakowanie 20 tabletek wynosi około 40-45 zł, zaś za największe 120 tabletek trzeba zapłacić około 90-95 zł. 

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki, mogą też ulec zmianie w przyszłości. Lek w tym momencie nie jest objęty refundacją.

Betaserc – opis i właściwości, jak działa

Substancją czynną preparatu jest betahistyna, która jest zaliczana do grupy analogów histaminy. Betahistyna zawarta w leku Betaserc działanie opiera na obniżeniu zwiększonego ciśnienia, co poprawia przepływ krwi w uchu wewnętrznym.

Betaserc – zamienniki zawierające tę samą substancję czynną to m.in.: ApoBetina, Betaserc ODT, Histigen, Lavistina.

Inny lek na zawroty głowy to m.in. Memotropil.

Betaserc – skład leku

Zawartą w leku Betaserc substancją czynną jest 8 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, kwas cytrynowy jednowodny, krzemionka koloidalna bezwodna, talk.

Stosowanie leku Betaserc – na co i dla kogo?

Lek jest dostępny wyłącznie na receptę, wskazany do stosowania dla dorosłych powyżej 18 lat. Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

To lek na zawroty głowy występujące w leczeniu choroby Menier’a. Lek stosuje się na następujące objawy: zawroty głowy (z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami) i szumy uszne.

Pomaga w zmaganiu się z postępującą utratą słuchu poprzez poprawę przepływu krwi w uchu wewnętrznym.

Betaserc – dawkowanie, jak stosować?

Ten lek stosowany w leczeniu zawrotów głowy i szumów usznych należy przyjmować zgodnie z wytycznymi lekarza. Specjalista dobierze dawki i schemat leczenia do rodzaju dolegliwości i ich nasilenia. 

Zazwyczaj zalecane dawki leku 1 tabletka leku Betaserc 24 mg stosowana dwa razy na dobę. Należy rozłożyć przyjmowanie leku w ciągu dnia, np. zażywając jedną tabletkę rano i jedną wieczorem. Warto wybrać konkretne pory dnia i przyjmować lek zawsze o tej samej porze. 

Tabletkę należy połknąć w całości i popić wodą. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków, jednak aby zmniejszyć możliwe dolegliwości żołądkowo-jelitowe zaleca się stosowanie leku Betaserc z jedzeniem.

Betaserc – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Betaserc w następujących sytuacjach:

 • gdy pacjent jest uczulony na betahistynę lub inny składnik preparatu,
 • gdy u pacjenta zdiagnozowano guza rdzenia nadnerczy.

Ważne, aby przed rozpoczęciem zażywania tabletek Betaserc powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent choruje na astmę oskrzelową lub kiedykolwiek miał wrzody żołądka. 

Interakcja z innymi lekami

Składniki równolegle zażywanych leków mogą oddziaływać na siebie, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia tabletkami Betaserc należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.

Szczególnie ważne jest poinformowanie lekarza prowadzącego, jeśli pacjent stosuje następujące leki:

 • inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) wskazane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona,
 • leki przeciwhistaminowe.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie ma wystarczających informacji o wpływie leku Betaserc na rozwijający się płód i bezpieczeństwo ciąży. Nie wiadomo też, czy lek przenika do mleka kobiecego. Dlatego w okresie ciąży i karmienia piersią nie należy stosować leku. 

Skutki uboczne

Lek Betaserc, tak jak każdy inny lek, może wywoływać skutki uboczne. Ważne jednak, że nie u każdego pacjenta stosującego lek pojawią się działania niepożądane.

Jeśli pacjent podczas zażywania leku zauważy u siebie reakcje alergiczne z następującymi objawami:

 • stan zapalny skóry ze świądem,
 • czerwona lub grudkowata wysypka,
 • utrata świadomości,
 • obniżenie ciśnienia krwi,
 • trudności w oddychaniu,

powinien natychmiast przestać przyjmować lek oraz zgłosić się po pomoc lekarską.

Inne działania niepożądane leku Betaserc występujące często z częstością mniejszą niż u 1 na 10 pacjentów przyjmujących lek to:

 • zaburzenia trawienia,
 • nudności,
 • bóle głowy.

Inne skutki uboczne Betaserc o nieokreślonej częstości objawiały się w postaci łagodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak: wymioty, bóle żołądka i jelit, wzdęcia i gazy. Aby je złagodzić, warto przyjmować tabletki razem z posiłkami.

Przechowywanie leku

Tabletki Betaserc należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 st. C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Ważne, aby lek Betaserc trzymać w oryginalnym opakowaniu, co ma go chronić przed światłem. 


Inne leki na zawroty głowy:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Betaserc (6)

Substancją czynną preparatu jest betahistyna, która działa poprzez zmniejszenie ciśnienia w uchu wewnętrznym. To skuteczny lek w przypadku zawrotów głowy w leczeniu choroby Meniere’a.

Nie, ten lek nie należy do grupy leków psychotropowych. Substancja czynna powoduje obniżenie ciśnienia w uchu wewnętrznym.

Lek działa poprzez obniżenie podwyższonego ciśnienia krwi w uchu wewnętrznym.

Reakcja na lek jest różna u różnych pacjentów. Zależy to od rodzaju i nasilenia dolegliwości. Na efekty działania leku Betaserc należy czasami poczekać pewien czas, np. kilka tygodni.

Lek przeznaczony jest do długotrwałego stosowania, efekty mogą być widoczne dopiero po pewnym czasie, no. po kilku tygodniach leczenia. Lekarz decyduje o długości leczenia na podstawie reakcji pacjenta na przyjmowany lek.

Tak jak w przypadku innych leków, nie zaleca się picia alkoholu podczas leczenia. Substancja czynna lub którykolwiek składnik preparatu może bowiem wchodzić w interakcję z alkoholem i wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność preparatu.

e-Konsultacja z Receptą Online
Betaserc

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.