Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online
Receptomat

Lucetam

Najważniejsze informacje:

 • Lucetam to lek nootropowy z piracetamem, który pobudza przemianę materii w mózgu. Powoduje to lepsze odżywienie i dotlenienie komórek nerwowych, co przekłada się na lepszą pracę mózgu.
 • Preparat stosuje się w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego, przy zawrotach głowy oraz w zaburzeniach dyslektycznych u dzieci.
 • Tabletki Lucetam są zalecane dla dorosłych pacjentów i osób w podeszłym wieku, a także w konkretnych zaleceniach dla młodzieży i dzieci powyżej 8. roku życia. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.

Aby dowiedzieć się więcej o działaniu, dawkowaniu i skutkach ubocznych leku Lucetam, przeczytaj poniższy opis i ulotkę producenta. Jeśli masz dodatkowe pytania, umów się na telekonsultację ze specjalistą na Receptomat.pl, tam też możesz w razie potrzeby zamówić e-receptę na Lucetam.

postać / dawka
Lucetam 400 mg, 800 mg, 1200 mg (tabletki powlekane)
subtancja czynna
piracetam (piracetamum)
dostępność
lek na receptę
zastosowanie / wskazania
mioklonia, zawroty głowy
podmiot odpowiedzialny
EGIS Pharmaceuticals PLC., Keresztúri út. 30-38, 1106 Budapest, Węgry

Informacje o leku - do pobrania:

 • Lucetam - ulotka (pdf) dla pacjenta - pobierz

 • Lucetam - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) - pobierz

Spis treści

Ile kosztuje lek Lucetam? Cena, refundacja

Lucetam występuje w trzech wariantach dawkowania, w opakowaniach po 60 tabletek. Lek nie jest w tym momencie objęty refundacją, cena w różnych aptekach może nieznacznie się różnić, może też zmienić się w przyszłości.

 • Lucetam 400 mg - cena za 60 tabl. wynosi ok. 14-20 zł
 • Lucetam 800 mg - cena za opakowanie 60 tabl. wynosi ok. 25-32 zł.
 • Lucetam 1200 mg - cena za 60 tabl. waha się w przedziale 35-43 zł.

Lucetam - jak działa, na co i dla kogo

Substancja czynna leku Lucetam to piracetam. Jest to substancja nootropowa, która pobudza przemianę materii w mózgu. Jej mechanizm działania opiera się na zmniejszeniu lepkości krwi, zwiększeniu jej przepływu przez naczynia krwionośne w mózgu, jednak bez poszerzania samych naczyń. Dzięki temu zwiększa się wykorzystanie tlenu i glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej.

Lucetam - na co jest? Ten preparat jest wskazany w leczeniu następujących dolegliwości:

 • mioklonii pochodzenia korowego (objawiającej się krótkimi, gwałtownymi skurczami mięśni jednej lub kilku kończyn lub tułowia);
 • zawroty głowy wywoływane różnymi przyczynami;
 • zaburzenia dyslektyczne u dzieci (lek stosowany jest w połączeniu z terapią logopedyczną).

Lek stosuje się u dorosłych i osób starszych, może być także zalecany dzieciom z problemami w nauce i z zaburzeniami dyslektycznymi od 8. roku życia.

Sprawdź opinie pacjentów o Lucetam.

Lucetam - zamienniki

Na rynku dostępne są inne preparaty nootropowe zawierające piracetam, m.in.: MemotropilNootropil

Lucetam – skład leku

Piracetam jest substancją czynną leku. Każda tabletka powlekana preparatu zawiera, odpowiednio: 400 mg, 800 mg lub 1200 mg piracetamu.

Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, powidon K-30, otoczka (makrogol 6000, dibutylu sebacynian, tytanu dwutlenek (E171), talk, etyloceluloza, hypromeloza.)

Lucetam – dawkowanie

Dawki leku i czas trwania leczenia są dostosowywane indywidualnie do stanu i historii choroby każdego pacjenta. 

Jak stosować Lucetam na drgania mięśni pochodzenia korowego (mioklonię)?

Zazwyczaj zalecana dawka początkowa leku Lucetam to 7,2 g na dobę. Specjalista może zalecić zwiększenie dawki co 3-4 dni o 4,8 g, aż do osiągnięcia maksymalnego poziomu 24 g. Dobową dawkę leku należy podawać w 2 lub 3 dawkach podzielonych. 

Lucetam - leczenie zawrotów głowy

Zalecana dawka dobowa wynosi od 2,4 g do 4,8 g, należy ją przyjmować w 2 lub 3 dawkach podzielonych.

Lucetam - stosowanie u dzieci i młodzieży

Lek u dzieci stosuje się w celu poprawy wyników w nauce i przy zaburzeniach dyslektycznych. Leczenie prowadzi się w połączeniu z innymi metodami (np. terapią logopedyczną). Preparat można stosować u młodzieży i dzieci powyżej 8. roku życia. Zalecana dobowa dawka leku wynosi ok. 3,2 g, zaleca się, aby zażywać ją w dwóch dawkach podzielonych.

Lucetam – przeciwwskazania, środki ostrożności

W niektórych przypadkach nie należy stosować leku Lucetam:

 • gdy pacjent ma uczulenie na piracetam lub inny składnik leku,
 • gdy u pacjenta występuje krwawienie w mózgu (czyli udar krwotoczny);
 • gdy pacjent cierpi na schyłkową chorobę nerek;
 • gdy pacjent ma pląsawicę Huntingtona.

W poniższych przypadkach należy poinformować lekarza przed rozpoczęciem stosowania leku:

 • przy upośledzonej czynności nerek;
 • przy zaburzeniach krzepnięcia, przy silnym krwotoku lub ryzyku pojawienia się krwawienia; po zabiegach chirurgicznych lub gdy pacjent przebył w przeszłości udar krwotoczny; także jeśli stosuje leki przeciwkrzepliwe lub te hamujące agregację płytek;
 • gdy u pacjenta występują drżenia mięśni pochodzące z ośrodkowego układu nerwowego.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem kuracji tym preparatem należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie stosowanych lekach, także tych bez recepty. To ważne, bo składniki równolegle zażywanych preparatów mogą oddziaływać ze sobą i wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania.

W szczególności należy poinformować lekarza o przyjmowaniu hormonów tarczycy lub leków przeciwkrzepliwych. Równoległe stosowanie tych leków z Lucetamem wymaga nadzoru lekarskiego, a niekiedy także modyfikacji stosowanych dawek.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Lucetam w ciąży

Lek można stosować podczas ciąży, ale tylko w przypadkach wyraźnej konieczności. Specjalista na podstawie indywidualnej sytuacji i historii choroby pacjentki określi, czy korzyści zdrowotne dla matki i płodu przewyższają ryzyko skutków ubocznych.

Lucetam a karmienie piersią

Wiadomo, że substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego i może mieć wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Lucetam - skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten preparat może wywoływać objawy niepożądane. Warto jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta stosującego lek one wystąpią.

Po pilną pomoc lekarską należy się zgłosić gdy podczas stosowania leku pojawiają się następujące objawy niepożądane:

 • obrzęk stóp, rąk, gardła lub warg, co może powodować problemy w oddychaniu lub połykaniu;
 • omdlenie lub uczucie omdlenia;
 • pokrzywka. 

Powyższe objawy mogą świadczyć o rozwinięciu się ciężkiej reakcji alergicznej na lek Lucetam.

Inne działania niepożądane Lucetam:

 • częste (mogą występować u 1 na 10 pacjentów): przyrost masy ciała, hiperkinezy (mimowolne i nadmierne ruchy mięśni, zazwyczaj dotyczą mięśni szkieletowych), nerwowość;
 • niezbyt częste skutki uboczne (mogą pojawić się u 1 na 100 pacjentów): senność, depresja, osłabienie.

Objawy niepożądane o nieznanej częstości występowania: pobudzenie, zaburzenia równowagi, lęk, splątanie, halucynacje, ataksja (zaburzenia koordynacji ruchowej), zaburzenia krzepnięcia, zapalenie skóry, świąd skóry, zawroty głowy; bóle brzucha, bóle w nadbrzuszu, biegunka, nudności i wymioty.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 30°C.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Lucetam.

Lucetam – jak długo stosować?

Długość leczenia jest zależna od rodzaju i nasilenia dolegliwości, wieku pacjenta, jego reakcji na przyjmowanie leku oraz występowania innych chorób. Lekarz ustala długość terapii indywidualnie dla każdego pacjenta.

Lucetam a alkohol – czy można pić alkohol podczas stosowania leku?

W ulotce producent nie podaje interakcji pomiędzy alkoholem a zażywanym lekiem. Warto jednak pamiętać, że spożywanie alkoholu w jakiejkolwiek postaci może wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo zażywanych leków oraz zwiększać ryzyko pojawienia się działań niepożądanych.

Lucetam bez recepty. Czy ten lek jest na receptę?

Tak, te tabletki z piracetamem są dostępnie wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.

Czy Lucetam można brać jako tabletki na pamięć dla starszych osób?

Poprawa dotlenienia i odżywienia komórek mózgowych zazwyczaj wpływa też pozytywnie na działanie pamięci. Warto skonsultować ze specjalistą, czy ten preparat będzie odpowiedni na wzmocnienie pamięci w konkretnym przypadku.

Lucetam a depresja

Wśród niezbyt częstych objawów niepożądanych leku wymienia się także depresję. Ten skutek uboczny stosowania leku może pojawić się statystycznie u 1 na 100 pacjentów przyjmujących lek.

Inne popularne leki na zawroty głowy: