e-Konsultacja po Receptę Online

Lucetam

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Lucetam? Cena, refundacja

Lucetam występuje w trzech wariantach dawkowania, w opakowaniach po 60 tabletek. Lek nie jest w tym momencie objęty refundacją, cena w różnych aptekach może nieznacznie się różnić, może też zmienić się w przyszłości.

  • Lucetam 400 mg – cena za 60 tabl. wynosi ok. 14-20 zł
  • Lucetam 800 mg – cena za opakowanie 60 tabl. wynosi ok. 25-32 zł.
  • Lucetam 1200 mg – cena za 60 tabl. waha się w przedziale 35-43 zł.

Lucetam – jak działa, na co i dla kogo

Substancja czynna leku Lucetam to piracetam. Jest to substancja nootropowa, która pobudza przemianę materii w mózgu. Jej mechanizm działania opiera się na zmniejszeniu lepkości krwi, zwiększeniu jej przepływu przez naczynia krwionośne w mózgu, jednak bez poszerzania samych naczyń. Dzięki temu zwiększa się wykorzystanie tlenu i glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej.

Lucetam – na co jest? Ten preparat jest wskazany w leczeniu następujących dolegliwości:

  • mioklonii pochodzenia korowego (objawiającej się krótkimi, gwałtownymi skurczami mięśni jednej lub kilku kończyn lub tułowia);
  • zawroty głowy wywoływane różnymi przyczynami;
  • zaburzenia dyslektyczne u dzieci (lek stosowany jest w połączeniu z terapią logopedyczną).

Lek stosuje się u dorosłych i osób starszych, może być także zalecany dzieciom z problemami w nauce i z zaburzeniami dyslektycznymi od 8. roku życia.

Lucetam – zamienniki

Na rynku dostępne są inne preparaty nootropowe zawierające piracetam, m.in.: MemotropilNootropil

Lucetam – skład leku

Piracetam jest substancją czynną leku. Każda tabletka powlekana preparatu zawiera, odpowiednio: 400 mg, 800 mg lub 1200 mg piracetamu.

Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, powidon K-30, otoczka (makrogol 6000, dibutylu sebacynian, tytanu dwutlenek (E171), talk, etyloceluloza, hypromeloza.)

Lucetam – dawkowanie

Dawki leku i czas trwania leczenia są dostosowywane indywidualnie do stanu i historii choroby każdego pacjenta. 

Jak stosować Lucetam na drgania mięśni pochodzenia korowego (mioklonię)?

Zazwyczaj zalecana dawka początkowa leku Lucetam to 7,2 g na dobę. Specjalista może zalecić zwiększenie dawki co 3-4 dni o 4,8 g, aż do osiągnięcia maksymalnego poziomu 24 g. Dobową dawkę leku należy podawać w 2 lub 3 dawkach podzielonych. 

Lucetam – leczenie zawrotów głowy

Zalecana dawka dobowa wynosi od 2,4 g do 4,8 g, należy ją przyjmować w 2 lub 3 dawkach podzielonych.

Lucetam – stosowanie u dzieci i młodzieży

Lek u dzieci stosuje się w celu poprawy wyników w nauce i przy zaburzeniach dyslektycznych. Leczenie prowadzi się w połączeniu z innymi metodami (np. terapią logopedyczną). Preparat można stosować u młodzieży i dzieci powyżej 8. roku życia. Zalecana dobowa dawka leku wynosi ok. 3,2 g, zaleca się, aby zażywać ją w dwóch dawkach podzielonych.

Lucetam – przeciwwskazania, środki ostrożności

W niektórych przypadkach nie należy stosować leku Lucetam:

  • gdy pacjent ma uczulenie na piracetam lub inny składnik leku,
  • gdy u pacjenta występuje krwawienie w mózgu (czyli udar krwotoczny);
  • gdy pacjent cierpi na schyłkową chorobę nerek;
  • gdy pacjent ma pląsawicę Huntingtona.

W poniższych przypadkach należy poinformować lekarza przed rozpoczęciem stosowania leku:

  • przy upośledzonej czynności nerek;
  • przy zaburzeniach krzepnięcia, przy silnym krwotoku lub ryzyku pojawienia się krwawienia; po zabiegach chirurgicznych lub gdy pacjent przebył w przeszłości udar krwotoczny; także jeśli stosuje leki przeciwkrzepliwe lub te hamujące agregację płytek;
  • gdy u pacjenta występują drżenia mięśni pochodzące z ośrodkowego układu nerwowego.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem kuracji tym preparatem należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie stosowanych lekach, także tych bez recepty. To ważne, bo składniki równolegle zażywanych preparatów mogą oddziaływać ze sobą i wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania.

W szczególności należy poinformować lekarza o przyjmowaniu hormonów tarczycy lub leków przeciwkrzepliwych. Równoległe stosowanie tych leków z Lucetamem wymaga nadzoru lekarskiego, a niekiedy także modyfikacji stosowanych dawek.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Lucetam w ciąży

Lek można stosować podczas ciąży, ale tylko w przypadkach wyraźnej konieczności. Specjalista na podstawie indywidualnej sytuacji i historii choroby pacjentki określi, czy korzyści zdrowotne dla matki i płodu przewyższają ryzyko skutków ubocznych.

Lucetam a karmienie piersią

Wiadomo, że substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego i może mieć wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Lucetam – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten preparat może wywoływać objawy niepożądane. Warto jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta stosującego lek one wystąpią.

Po pilną pomoc lekarską należy się zgłosić gdy podczas stosowania leku pojawiają się następujące objawy niepożądane:

  • obrzęk stóp, rąk, gardła lub warg, co może powodować problemy w oddychaniu lub połykaniu;
  • omdlenie lub uczucie omdlenia;
  • pokrzywka. 

Powyższe objawy mogą świadczyć o rozwinięciu się ciężkiej reakcji alergicznej na lek Lucetam.

Inne działania niepożądane Lucetam:

  • częste (mogą występować u 1 na 10 pacjentów): przyrost masy ciała, hiperkinezy (mimowolne i nadmierne ruchy mięśni, zazwyczaj dotyczą mięśni szkieletowych), nerwowość;
  • niezbyt częste skutki uboczne (mogą pojawić się u 1 na 100 pacjentów): senność, depresja, osłabienie.

Objawy niepożądane o nieznanej częstości występowania: pobudzenie, zaburzenia równowagi, lęk, splątanie, halucynacje, ataksja (zaburzenia koordynacji ruchowej), zaburzenia krzepnięcia, zapalenie skóry, świąd skóry, zawroty głowy; bóle brzucha, bóle w nadbrzuszu, biegunka, nudności i wymioty.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 30°C.


Inne leki na zawroty głowy:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Lucetam (5)

Długość leczenia jest zależna od rodzaju i nasilenia dolegliwości, wieku pacjenta, jego reakcji na przyjmowanie leku oraz występowania innych chorób. Lekarz ustala długość terapii indywidualnie dla każdego pacjenta.

W ulotce producent nie podaje interakcji pomiędzy alkoholem a zażywanym lekiem. Warto jednak pamiętać, że spożywanie alkoholu w jakiejkolwiek postaci może wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo zażywanych leków oraz zwiększać ryzyko pojawienia się działań niepożądanych.

Tak, te tabletki z piracetamem są dostępnie wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.

Poprawa dotlenienia i odżywienia komórek mózgowych zazwyczaj wpływa też pozytywnie na działanie pamięci. Warto skonsultować ze specjalistą, czy ten preparat będzie odpowiedni na wzmocnienie pamięci w konkretnym przypadku.

Wśród niezbyt częstych objawów niepożądanych leku wymienia się także depresję. Ten skutek uboczny stosowania leku może pojawić się statystycznie u 1 na 100 pacjentów przyjmujących lek.

e-Konsultacja po Receptę Online
Lucetam

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem