Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Bioracef

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Bioracef

Antybiotyk na receptę należący do grupy cefalosporyn, wykazujący szerokie spektrum działania na bakterie wywołujące zakażenia ucha środkowego, zatok, gardła, płuc, skóry i tkanek miękkich lub zapalenie pęcherza moczowego. Dowiedz się więcej z opisu poniżej i z ulotki producenta jak stosować Bioracef, na co i dla kogo jest przeznaczony i jakie może mieć skutki uboczne. Jeśli masz pytanie, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Bioracef.

Spis treści

Bioracef – informacje o leku

Bioracef to antybiotyk o szerokim spektrum działania, który może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 5. roku życia. Wskazany jest w leczeniu zakażeń bakteryjnych zatok, gardła, płuc, ucha środkowego, układu moczowego (np. zapalenie pęcherza moczowego), skóry i tkanek miękkich. Lek w postaci tabletek dostępny jest wyłącznie na receptę. 

 • dawki: Bioracef 125 mg, 250 mg, 500 mg

 • postać: tabletki powlekane

 • substancja czynna: cefuroksym (cafuroxinum)

 • kategoria: Antybiotyki, Zapalenie pęcherza moczowego, Choroby układu oddechowego, Zapalenie zatok, Zapalenie gardła, Zapalenie ucha środkowego, Zakażenia skóry i tkanek miękkich

 • podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA, ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański

 • wytwórca: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA, Oddział Produkcyjny w Duchnicach, ul. Ożarowska 28/30 05-850 Ożarów Mazowiecki

Bioracef - ulotka dla pacjenta

Bioracef - charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Bioracef? Cena, refundacja

Lek dostępny jest w trzech wariantach dawkowania - po 125 mg, 250 mg, 500 mg cefuroksymu w jednej tabletce. Lek obecnie jest wpisany na listę refundacyjną, jednak może się to zmienić w przyszłości.

 • Bioracef 250 mg 10 tabl. - cena po refundacji 21,49 zł (pełnopłatna 29,61 zł), zaś za opakowanie 14 tabl. - cena po refundacji 26,42 zł (pełny koszt to 37,79 zł)

 • Bioracef 500 mg 10 tabl. - cena to 40,93 zł (po refundacji 24,69 zł), a za opakowanie 14 tabl. - cena wynosi 50,83 zł (po refundacji 28,09 zł).

Bioracef - opis i właściwości, jak działa

Substancją czynną preparatu jest cefuroksym, który jest antybiotykiem II generacji zaliczanym do cefalosporyn. W tabletkach stosowanych doustnie zawarta jest nieaktywna forma cefuroksymu, który przekształca się w aktywną postać w jelitach. 

Cefuroksym działa poprzez zahamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii, co powoduje jej osłabienie i doprowadza do śmierci drobnoustrojów. Lek Bioracef to antybiotyk o szerokim spektrum działania bakteriobójczego.

Bioracef - zamienniki

Inne antybiotyki beta-laktamowe zawierające tę samą substancję czynną to m.in.: Cefox, Ceroxim, Furocef, Zinnat, Zinoxx.

Inne popularne leki to m.in. Duomox, Amoksiklav.

Bioracef – skład leku

Każda tabletka zawiera odpowiednio 125 mg, 250 mg lub 500 mg cefuroksymu (substancji czynnej) w postaci cefuroksymu aksetylu. Pozostałe składniki tabletek to: 

 • rdzeń: skrobi glikolan sodu, krzemu dwutlenek koloidalny, kroskarmeloza sodowa, skrobia modyfikowana, sodu laurylosiarczan; 

 • otoczka: hypromeloza, tytanu dwutlenek, olej rycynowy.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Bioracef to antybiotyk o szerokim spektrum działania, który niszczy bakterie wywołujące zakażenia. Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego u dorosłych pacjentów oraz dzieci powyżej 5 lat. 

Lek Bioracef jest wskazany do stosowania w leczeniu zakażeń:

 • gardła (np. ostrego paciorkowcowego zapalenia gardła),

 • ucha środkowego (np. ostrego zapalenia ucha środkowego),

 • zatok (np. bakteryjne zapalenie zatok przynosowych),

 • płuc lub klatki piersiowej (np. pozaszpitalne zapalenie płuc),

 • układu moczowego (np. niepowikłane zakażenia układu moczowego),

 • skóry i tkanek miękkich (np. niepowikłane zakażenia skóry).

Ten antybiotyk może być także zalecany w leczeniu boreliozy (choroby z Lyme) na wczesnym etapie zakażenia.

Bioracef – dawkowanie

Jak stosować Bioracef antybiotyk? To lekarz dopasuje odpowiednie dawkowanie do rodzaju dolegliwości i nasilenia objawów. 

Zazwyczaj zalecane dawki to:

 • dorośli: dawka Bioracef wynosi od 250 mg do 500 mg dwa razy na dobę, w zależności od rodzaju i ciężkości zakażenia,

 • dzieci powyżej 5 lat: 10 mg/kg mc. (jednak nie więcej niż 125 mg) do 15 mg/kg mc. (nie więcej niż 250 mg) dwa razy na dobę.

W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zdecydować o zmianie dawkowania. W niektórych przypadkach może być także potrzebne powtórzenie cyklu leczenia. 

Tabletki należy przyjmować w całości, nie dzielić, nie kruszyć, nie rozgryzać, popijając wodą.

Bioracef – przeciwwskazania, środki ostrożności

Pacjent nie powinien przyjmować leku jeżeli ma uczulenie na antybiotyki cefalosporynowe lub inny składnik preparatu. Podobnie w przypadku, jeżeli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiła ciężka reakcja uczuleniowa na jakikolwiek inny rodzaj antybiotyków beta-laktamowych (np. peniciliny, karbapenemy, monobaktamy).

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku, szczególnie zwracać uwagę, czy nie pojawią się takie dolegliwości jak: ciężka biegunka, reakcje uczuleniowe, zakażenia grzybicze. Lek może także wpływać na wyniki badań krwi oraz wynik testu Coombsa.

Interakcja z innymi lekami

Składniki równolegle stosowanych leków mogą oddziaływać na siebie, co wpływa na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia lekiem Bioracef należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.

Szczególnie ważne jest poinformowanie specjalisty w przypadku stosowania:

 • leków stosowanych w leczeniu zgagi (zobojętniające sok żołądkowy, zmniejszające ilość kwasu w żołądku),

 • probenecydu,

 • doustnych leków przeciwzakrzepowych (antykoagulantów).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Bioracef w ciąży i podczas karmienia piersią nie powinien być stosowany, podobnie w przypadku kobiet, które podejrzewają, że mogły zajść w ciążę lub planują mieć dziecko w najbliższym czasie. 

Pacjentka wspólnie z lekarzem może podjąć decyzję o zażywaniu leku, al

Bioracef - skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten preparat może wywoływać skutki uboczne. Trzeba jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one wystąpią. 

Jeżeli po zastosowaniu leku u pacjenta wystąpią którekolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc lekarską:

 • ciężka reakcja alergiczna objawiająca się wypukłą, swędzącą wysypką, obrzękiem twarzy lub ust, trudnościami w oddychaniu,

 • wysypki skórne, które mogą przekształcać się w pęcherze i wyglądają jak małe pierścienie,

 • zmiany skórne w pęcherzami i łuszczącym się naskórkiem,

 • zakażenia grzybicze,

 • ciężka biegunka wynikająca z zapalenia okrężnicy (jelita grubego), połączona zazwyczaj z bólami brzucha, gorączką, wydalaniem stolców z krwią i śluzem,

 • reakcja Jarisha-Herxheimera objawiająca się wysoką temperaturą, dreszczami, bólami mięśni i głowy oraz wysypką na skórze.

Inne działania niepożądane Bioracef:

 • częste (które mogą pojawić się nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów): bóle głowy, zawroty głowy, biegunka, nudności, zakażenia grzybicze, nudności, ból żołądka;

 • niezbyt częste (mogące wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów): wymioty, wysypki skórne;

 • inne działania niepożądane pojawiające się u bardzo małej liczby pacjentów o nieznanej częstości to: ciężka biegunka (rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego), reakcje alergiczne, reakcje skórne (w tym ciężkie), wysoka temperatura (gorączka), zażółcenie białkówek oczu lub skóry, zapalenie wątroby.

Przechowywanie leku

Producent zaleca, aby lek przechowywać w oryginalnym opakowaniu, aby chronić go przed światłem i wilgocią. Lek należy trzymać w temperaturze poniżej 25 st. C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Bioracef.

Bioracef – kiedy zaczyna działać?

Czas, po którym widoczne są efekty leczenia Bioracef, jest zależny od rodzaju i ciężkości zakażenia. Zazwyczaj poprawa jest widoczna po około 3 dniach od rozpoczęcia regularnego przyjmowania leku.

Bioracef a alkohol – czy można pić alkohol podczas stosowania leku?

W ulotce leku nie ma informacji na temat interakcji leku z alkoholem. Jednak zazwyczaj podczas stosowania antybiotyków nie jest wskazane spożywanie napojów alkoholowych w jakiejkolwiek formie.

Inne najpopularniejsze leki: