2491$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Ursofalk

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Ursofalk? Cena, refundacja

Lek nie jest objęty refundacją i występuje pod postacią tabletek, kapsułek i zawiesiny doustnej. 

 • Ursofalk 500 mg – cena za 50 tabletek to ok. 113 – 133 zł. 
 • Ursofalk 250 mg – cena za 100 kapsułek to ok. 111 – 133 zł.
 • Ursofalk 250 mg/5 ml – cena za butelkę zawiesiny o pojemności 250 ml to ok. 128 – 145 zł. 

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości. 

Ursofalk – jak działa, na co i dla kogo?

Substancją czynną leku jest kwas ursodeoksylowy. 

Ursofalk – działanie leku polega na zahamowaniu wchłaniania cholesterolu oraz zmniejszeniu ilości wydzielanego do żółci cholesterolu, co w efekcie prowadzi do rozpuszczenia kamieni żółciowych. 

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych w celu rozpuszczenia kamieni żółciowych (z przeciwwskazaniami do operacji chirurgicznej). 

Preparat stosowany jest także podczas leczenia pierwotnej marskości żółciowej wątroby (PBC), która jest przewlekłym zapaleniem przewodów żółciowych, powiązanym z marskością wątroby. 

U dzieci od 6. roku życia lek Ursofalk stosuje się w leczeniu zwłóknienia torbielowatego (mukowiscydozy). 

Ursofalk – zamienniki

Zamienniki z tą samą substancją czynną i dostępne na receptę to m.in.: Proursan i Ursopol.

Inny lek to m.in. Atoris.

Ursofalk – skład leku

Substancją czynną leku jest kwas ursodeoksylowy. Jedna tabletka zawiera 500 mg kwasu ursodeoksycholowego, kapsułka – 250 mg, a 5 ml zawiesiny doustnej – 250 mg kwasu ursodeoksycholowego. 

Pozostałe składniki leku w postaci tabletek to: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K25, krospowidon (Typ A), talk, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, polisorbat 80, hypromeloza, makrogol 6000. 

Pozostałe składniki leku w postaci kapsułek to: skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan, woda oczyszczona.

Pozostałe składniki leku w postaci zawiesiny doustnej to: kwas benzoesowy, ksylitol, glicerol, glikol propylenowy, sodu cytrynian, sodu cyklaminian, kwas cytrynowy, sodu chlorek, aromat cytrynowy i  woda oczyszczona. 

Ursofalk – dawkowanie

Ursofalk – jak stosować ten lek? Lek w postaci tabletek i kapsułek należy połykać w całości z niewielką ilości wody lub innego płynu. Lek należy przyjmować regularnie, najlepiej wieczorem, tuż przed snem. 

Dawki leku Ursofalk dla dorosłych – tabletki:

 • w celu rozpuszczenia kamieni żółciowych: 10 mg na kg masy ciała na dobę, co odpowiada od 1 do 2,5 tabletek przyjmowanych przez okres 6-24 miesięcy,
 • w leczeniu pierwotnej marskości żółciowej wątroby (przewlekłe zapalenie przewodów żółciowych): zaleca się przyjmowanie tabletek powlekanych przez pierwsze 3 miesiące terapii rano, w południe i wieczorem. 

Dawki leku Ursofalk dla dzieci – tabletki: 

 • w leczeniu zaburzeń wątroby w przebiegu zwłóknienia torbielowatego (mukowiscydozy): zalecana dawka to 20 mg na kg masy ciała na dobę, podzielona na 2-3 razy. Jeśli to konieczne, lekarz może zalecić dalsze zwiększanie dawki do 30 mg na kg masy ciała na dobę. 

Dawki leku Ursofalk dla dorosłych – kapsułki:

 • w celu rozpuszczenia kamieni żółciowych: 10 mg na kg masy ciała na dobę, co odpowiada od 2 do 5 kapsułek przyjmowanych przez okres 6-24 miesięcy,
 • w leczeniu żółciowej marskości wątroby: 10-15 mg na kg masy ciała, co odpowiada od 2 do 6 kapsułek na dobę. 

Dawki leku Ursofalk dla dzieci – kapsułki:

 • w leczeniu zaburzeń wątroby w przebiegu zwłóknienia torbielowatego (mukowiscydozy): 20 mg na kg masy ciała na dobę, podzielona na 2-3 dawki. Jeśli to konieczne, lekarz może zalecić dalsze zwiększanie dawki do 30 mg na kg masy ciała na dobę. 

Dawki leku Ursofalk dla dorosłych – zawiesina doustna:

 • w celu rozpuszczenia kamieni żółciowych przyjmuje się dawkę 10 mg na kg masy ciała na dobę, co odpowiada miarce od 12,50 ml do 25 ml. 
 • w leczeniu pierwotnego zapalenia dróg żółciowych (przewlekłe zapalenie przewodów żółciowych) przyjmuje się dawkę od 13 do 16 mg na kg masy ciała, co równa się od 2,5 do 15 ml.

Dawki leku Ursofalk dla dzieci – zawiesina doustna: 

 • w leczeniu zaburzeń wątroby w przebiegu zwłóknienia torbielowatego (mukowiscydozy): zalecana dawka dobowa wynosi 20 mg na kg masy ciała, podzielone na 2-3 dawki, u dzieci o masie poniżej 10 kg pojedyncze dawki powinny być odmierzane za pomocą strzykawki, ponieważ dołączona do opakowania miarka nie wskazuje objętości poniżej 1,25 ml. U dzieci o masie ciała powyżej 10 kg można użyć miarki dołączonej do opakowania. 

Bardziej szczegółowe informacje dotyczące dawkowania można odnaleźć w ulotce. 

Ursofalk – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Ursofalk:

 • u pacjentów z nadwrażliwością na kwasy żółciowe lub inny składnik leku,
 • jeśli u pacjenta występuje ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych,
 • u pacjentów, u których występuje niedrożność przewodu żółciowego wspólnego lub przewodu pęcherzykowego, 
 • z częstymi epizodami kolki żółciowej (częsty ból w górnej części brzucha przypominający skurcze),
 • ze zwapniałymi kamieniami żółciowymi widocznymi w rtg,
 • z osłabioną kurczliwością pęcherzyka żółciowego,
 • jeśli pacjent jest dzieckiem i występuje u niego atrezja (zarośnięcie) dróg żółciowych oraz niewystarczający przepływ żółci, pomimo wykonania zabiegu chirurgicznego,
 • jeśli pęcherzyk żółciowy nie jest widoczny na zdjęciu rentgenowskim,
 • występują zwapnienia kamieni żółciowych,
 • czynność skurczowa pęcherzyka żółciowego jest zaburzona.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku w momencie:

 • pojawienia się biegunki (może zaistnieć potrzeba zmniejszenia dawki lub zaprzestaniu stosowania preparatu),
 • przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych (mogą nasilać tworzenie się kamieni żółciowych),

W czasie przyjmowania leku należy kontrolować niektóre parametry czynności wątroby, najlepiej co 4 tygodnie przez pierwsze 3 miesiące leczenia, a następnie co 3 miesiące. 

Jeśli lek stosowany jest w celu rozpuszczania kamieni żółciowych, lekarz powinien zlecić badanie radiologiczne pęcherzyka żółciowego (cholecystografię doustną)) po 6-10 miesiącach leczenia. 

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem kuracji należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:

 • zmniejszające stężenie cholesterolu we krwi (kolestyramina, kolestypol),
 • wiążące kwas żołądkowy (wodorotlenek glinu, tlenek glinu),
 • antybiotyk (cyprofloksacyna, dapson),
 • stosowane w celu obniżenia ciśnienia tętniczego (nitrendypina),
 • zawierające w składzie hormon estrogenowy. 

Ponadto Ursofalk może zmienić działanie leków zmniejszających aktywność układu immunologicznego (cyklosporyna), leków stosowanych do obniżania dużego stężenia cholesterolu we krwi (rozuwastatyna).

Tego typu połączeń należy unikać, chyba, że specjalista zaleci inaczej.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się, aby stosować Ursofalk w ciąży. 

W okresie karmienia piersią przeprowadzono badania potwierdzające, że kwas ursodeoksycholowy w mleku matki utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Oznacza to, że substancja czynna leku prawdopodobnie nie działa szkodliwie na dzieci karmione piersią.  

Ursofalk – skutki uboczne

Ursofalk może powodować działanie niepożądane. 

Do częstych działań niepożądanych Ursofalk (występują rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 100 pacjentów) zalicza się jasne, luźne stolce i biegunkę. 

Do bardzo rzadkich dskutków ubocznych leku (występują rzadziej niż u 1 na 10000 pacjentów) w trakcie terapii w pierwotnej marskości żółciowej wątroby zalicza się: silny ból w prawym górnym kwadrancie brzucha, nasilenie objawów choroby wątroby, które częściowo ustępują po przerwaniu terapii. Ponadto można zaobserwować zwapnienie kamieni żółciowych i pokrzywkę. 

Przechowywanie leku

Ursofalk powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ursofalk (3)

Działanie preparatu polega na zahamowaniu wchłaniania cholesterolu oraz zmniejszeniu ilości wydzielanego do żółci cholesterolu. Prowadzi to do rozpuszczenia kamieni żółciowych.

Nie jest wskazane spożywanie alkoholu w momencie przyjmowania leku.

Lek Ursofalk to lek na receptę, nie podlega refundacji.

e-Konsultacja z Receptą Online
Ursofalk

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.