e-Konsultacja z Receptą Online

Proursan

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Proursan – informacje o leku

Proursan to środek leczniczy, który umożliwia leczenie chorób wątroby o różnym pochodzeniu. Jego zażywanie wskazane jest przy takich problemach jak kamica i niedrożność przewodu żółciowego.

 • dawki: Proursan 250 mg, Proursan 500 mg
 • postać: tabletki powlekane, kapsułki twarde
 • substancja czynna: kwas ursodeoksycholowy (Acidum ursodeoxycholicum)
 • kategoria: Choroby wątroby i dróg żółciowych
 • podmiot odpowiedzialny i wytwórca: PRO.MED.CS Praha a.s., Telčská 377/1, Michle, 140 00 Praha 4, Republika Czeska

Proursan – ulotka dla pacjenta

Proursan – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Proursan? Cena, refundacja

Koszt zakupu leku na wątrobę Proursan jest różny w zależności od dawki i postaci farmakologicznej preparatu. Kształtuje się następująco:

 • Proursan 500 mg (50 tabletek powlekanych) – cena: ok. 130 zł,
 • Proursan 250 mg (kapsułki twarde) – cena: ok. 45 zł (30 kapsułek), ok. 91 zł (50 kapsułek), ok. 96 zł (90 kapsułek), ok. 137 zł (100 kapsułek).

Refundacji podlega wyłącznie lek w kapsułkach o dawce 250 mg (90 szt.), który – przy występowaniu określonych wskazań – można kupić z odpłatnością 30%, czyli za ok. 42 zł. Dla kobiet ciężarnych preparat dostępny jest bezpłatnie. Podane ceny i zasady refundacji mogą ulec zmianie w przyszłości.

Proursan – opis i właściwości. Jak działa lek?

Proursan swoją skuteczność zawdzięcza kwasowi ursodeoksycholowemu, który jest substancją naturalnie występującą w żółci (w niewielkich ilościach). Po przyjęciu doustnym zostaje przyswojony w jelicie cienkim i wraz z krwią trafia do wątroby, a następnie bierze udział w krążeniu jelitowo-wątrobowym. Kwas ten zmniejsza wydzielanie cholesterolu do żółci oraz jego wchłanianie w jelitach.

Dodatkowo wskutek działania kwasu ursodeoksycholowego rozpoczyna się stopniowe rozpuszczanie istniejących już cholesterolowych kamieni żółciowych i zmniejsza się prawdopodobieństwo ich powstania. Jednocześnie pojawiają się takie efekty jak poprawa czynności wydzielniczej komórek wątroby oraz regulacja procesów odpornościowych. 

Odpowiednio wczesne włączenie leczenia Proursanem, w początkowym stadium choroby, może zatrzymać postępujące uszkodzenia wątroby i zmniejszyć proliferację przewodu żółciowego.

Proursan – zamienniki

Preparatami do stosowania doustnego, których działanie bazuje na tej samej substancji czynnej, są m.in. Ursofalk, Ursopol, Ursocam, Ursoxyn. Można je traktować jako zamienniki Proursanu pod warunkiem zachowania tej samej dawki i postaci farmaceutycznej.

Proursan – skład leku

W składzie leku Proursan, prócz substancji czynnej – kwasu ursodeoksycholowego – znajdują się substancje pomocnicze:

 • kapsułki zawierają: skrobię kukurydzianą, skrobię kukurydzianą żelowaną, krzemionkę koloidalną bezwodną, stearynian magnezu, dwutlenek tytanu i żelatynę,
 • tabletki zawierają: skrobię kukurydzianą, skrobię kukurydzianą żelowaną, karboksymetyloskrobię (typu A), krzemionkę koloidalną bezwodną, stearynian magnezu, hypromelozę 6, dwutlenek tytanu i makrogol 400.

Stosowanie leku – na co pomaga i dla kogo jest przeznaczony?

Lek Proursan, po konsultacji z lekarzem, można stosować we wskazaniach takich jak:

 • pierwotne zapalenie dróg żółciowych (dawniej: pierwotna żółciowa marskość wątroby) u pacjentów bez niewyrównanej marskości wątroby,
 • zapalenie błony śluzowej żołądka związane z zarzucaniem żółci,
 • cholesterolowe kamienie żółciowe (przepuszczalne dla promieni rentgenowskich) o średnicy poniżej 15 mm, gdy zachowana jest prawidłowa czynność pęcherzyka żółciowego,
 • choroby wątroby i dróg żółciowych o różnej etiologii (np. spowodowane mukowiscydozą), jeśli nie są rekomendowane inne terapie.

Preparat może być przyjmowany zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci oraz młodzież.

Proursan – dawkowanie

Warunkiem skuteczności leczenia jest regularne zażywanie zalecanych dawek leku. Sposób przyjmowania preparatu powinien zostać określony przez lekarza, po uwzględnieniu indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta. Jeśli specjalista nie zaleci inaczej, należy postępować według zaleceń producenta, który podaje szczegółowy schemat stosowania. Lek można przyjmować wyłącznie pod kontrolą lekarską.

Kapsułki (250 mg) i tabletki Proursan (500 mg) – jak stosować?

 • rozpuszczanie cholesterolowych kamieni żółciowych u dorosłych: 10 mg/kg masy ciała jednorazowo przed snem (po rozpuszczeniu kamieni zaleca się kontynuację leczenia przez 3 miesiące w celu całkowitego rozpuszczenia złogów),
 • zapalenie błony śluzowej żołądka u dorosłych: 1 kapsułka 250 mg lub 1/2 tabletki 500 mg raz na dobę wieczorem (przed snem),
 • choroby wątroby u dorosłych: 12–16 mg/kg masy ciała na dobę (w zależności od wagi pacjenta) – przez pierwsze 3 miesiące leczenia w schemacie rano–południe–wieczór, a po 3 miesiącach, jeśli konieczne jest kontynuowanie leczenia, raz dziennie (wieczorem),
 • pierwotne zapalenie dróg żółciowych u dorosłych: 14–16 mg/kg masy ciała – w trzech dawkach podzielonych, a po osiągnięciu poprawy w jednej dawce (wieczornej),
 • zaburzenia czynności wątroby u dzieci i młodzież (6–18 lat) z mukowiscydozą: 20 mg/kg masy ciała na w 2–3 dawkach podzielonych (maksymalnie 30 mg/kg),
 • inne choroby u dzieci powyżej 2. roku życia: dawkowanie indywidualne (10–20 mg/kg masy ciała na dobę).

Zarówno kapsułki, jak i tabletki należy połykać bez rozgryzania i popijać niewielką ilością płynu. Pacjenci niezdolni do połykania preparatu w kapsułkach i tabletkach powinni wybierać leki z kwasem ursodeoksycholowym w formie zawiesiny.

Więcej informacji dotyczących dawkowania, wraz z dawkami rozpisanymi według masy ciała w formie tabeli, znajduje się w ulotce informacyjnej dla pacjenta.

Proursan – przeciwwskazania, środki ostrożności

Leku Proursan nie należy stosować u pacjentów, którzy mają:

 • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych,
 • zwapnienie kamieni żółciowych widoczne w badaniu rentgenowskim,
 • niedrożność przewodu żółciowego wspólnego lub przewodu pęcherzykowego,
 • osłabioną kurczliwość pęcherzyka żółciowego,
 • częste epizody kolki żółciowej,
 • nadwrażliwość na kwasy żółciowe lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w składzie.

Dzieci nie powinny być leczone Proursanem, jeśli są po nieudanej hepatoportoenterostomii lub utrzymuje się u nich niewłaściwy przepływ żółci przy atrezji dróg żółciowych.

Ocenie skuteczność leczenia i wczesnemu wykrywaniu zwapnień w obrębie złogów żółciowych służy badanie radiologiczne pęcherzyka żółciowego (cholecystografia doustna), które powinno się wykonać po 6–10 miesiącach od rozpoczęcia leczenia (zależnie od średnicy złogów). Leczenie należy przerwać, jeśli kamienie ulegną zwapnieniu.

W trakcie kuracji trzeba kontrolować również parametry czynności wątroby. Lekarz może zlecić wykonywanie badań kontrolnych co 4 tygodnie przez pierwsze 3 miesiące leczenia, a następnie raz na 3 miesiące.

Interakcje z innymi lekami

Istnieją pewne grupy leków, które nie nadają się do stosowania równolegle z Proursanem. Zawarty w nim kwas ursodeoksycholowy osłabia lub nasila działanie:

 • wodorotlenku glinu i innych związków glinu neutralizujących kwasy,
 • kolestyraminy,
 • kolestypolu,
 • cyprofloksacyny,
 • dapsonu,
 • nifedypiny,
 • cyklosporyny.

W przypadku stałego lub okresowego zażywania którejkolwiek z tych substancji konieczna może być modyfikacja dawek lub godzin przyjmowania poszczególnych leków.

Pacjenci z kamicą żółciową przed rozpoczęciem kuracji Proursanem powinni zasygnalizować lekarzowi stosowanie takich preparatów jak hormony estrogenowe i preparaty zmniejszające stężenie lipidów we krwi (np. klofibrat), ponieważ mogą one stymulować powstawanie kamieni, czyli działać odwrotnie niż Proursan.

Podczas leczenia Proursanem można korzystać antykoncepcji hormonalnej, ale tylko w wariancie o niskiej zawartości estrogenu. Przy obecności kamieni zalecane są wyłącznie niehormonalne metody antykoncepcji.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Lek Proursan w ciąży może być stosowany tylko jeśli zachodzi taka konieczność i według oceny lekarza ryzyko związane rozpoczęciem kuracji nie przeważa nad przewidywanymi korzyściami. Dostępne dane nie pozwalają na określenie, czy preparat jest bezpieczny dla płodu (zwłaszcza w pierwszym trymestrze).

Nie powinno się zażywać leku w okresie laktacji, ponieważ – poza kilkoma udokumentowanymi przypadkami – nieznany jest stopień przenikania kwasu ursodeoksycholowego do mleka matki. Jeżeli specjalista uzna leczenie Proursanem za nieodzowne, należy zaprzestać karmienia piersią.

Proursan – skutki uboczne

Proursan, jak każdy preparat leczniczy, może wywoływać skutki uboczne. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi Proursan  są jasne stolce i biegunka. Rzadziej występują:

 • silny ból brzucha (w prawym górnym kwadrancie),
 • pokrzywka,
 • zwapnienie kamieni żółciowych,
 • nasilenie objawów klinicznych marskości wątroby (ustępujące po odstawieniu leków).

W przypadku wystąpienia przewlekłej biegunki u pacjenta lekarz może podjąć decyzję o zaprzestaniu stosowania preparatu lub zmianie dawki.

Wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów nie został potwierdzony w badaniach.

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w miejscu, które nie jest widoczne ani dostępne dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 st. C.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Proursan (4)

Czas trwania leczenia Proursanem zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju schorzenia, ogólnego stanu zdrowia pacjenta, nasilenia objawów klinicznych, wpływu leku na czynność wątroby oraz obserwowanych efektów kuracji. O tym, jak długo należy przyjmować ten farmaceutyk, zawsze powinien decydować lekarz. Orientacyjne przedziały czasowe podawane przez producenta to:

 • 6–24 miesięcy – rozpuszczanie cholesterolowych kamieni żółciowych,
 • 10–14 dni – leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka spowodowanego zarzucaniem żółci,
 • co najmniej 3 miesiące – leczenie chorób wątroby o różnej etiologii.

Producent leku w ulotce informacyjnej nie wskazuje na interakcje leku Proursanu z alkoholem. Ponieważ jednak alkohol wywiera negatywny wpływ na stan wątroby i może osłabić efekty leczenia, najlepiej nie sięgać po niego podczas kuracji.

Proursan nie ma działania odchudzającego. Przyjmowanie tego leku może natomiast zostać zalecone przez lekarza w celu zapobiegania kamicy żółciowej u osób z otyłością, które są w trakcie intensywnego odchudzania.

Lek Proursan nie ma wpływu na czynność trzustki.

e-Konsultacja z Receptą Online
Proursan

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem