e-Konsultacja z Receptą Online

Tussipect

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Tussipect? Cena i refundacja

Lek dostępny jest w dwóch postaciach:

 • Tussipect syrop – cena za opakowanie 140 g wynosi od ok. 7,50 zł do ok. 28 zł.
 • Tussipect tabletki – cena za opakowanie 20 tabl. wynosi od ok. 11 zł do ok. 20 zł.

Cena zależy od apteki i w przyszłości może ulec zmianie. Lek nie jest objęty refundacją.

Tussipect — jak działa, na co i dla kogo

Lek Tussipect jest lekiem wykrztuśnym stosowanym u osób z chorobami układu oddechowego, u których występują trudności z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny (np. w stanach przeziębienia). 

Substancje zawarte w leku Tussipect ułatwiają odkrztuszanie i wpływają na poprawę oddychania w przebiegu chorób układu oddechowego z zalegającą wydzieliną.

Jedną z substancji czynnych tabletek i syropu Tussipect jest efedryna o silnym działaniu rozkurczającym i rozluźniającym mięśnie oskrzeli. Ponadto wpływa ona na zmniejszenie ilości wydzielania śluzu oraz przyspieszenie i pogłębienie oddechu.

Lukrecja zawarta w tabletkach Tussipect zmniejsza napięcie powierzchniowe i upłynnia śluz zalegający w drogach oddechowych. Roślina posiada też właściwości przeciwzapalne

Tymianek stanowiący główny składnik syropu Tussipect pobudza ruch nabłonka rzęskowego, wpływa na produkcję płynnego śluzu i ułatwia odkrztuszanie.

Tussipect dostępny jest wyłącznie z przepisu lekarza. Nie należy stosować preparatu u dzieci poniżej 12. roku życia

Tussipect – zamienniki

Na polskim rynku znajduje się również inny preparat o działaniu zbliżonym do Tussipectu – Rubital Compositum. Lek zawiera efedrynę i tak jak Tussipect wydawany jest wyłącznie na receptę. W odróżnieniu od Tussipectu Rubital Compositum może być stosowany u osób, u których występuje nadwrażliwość na lukrecję lub tymianek, ponieważ zostały w nim zastąpione korzeniem prawoślazu i sokiem z malin.

Tussipect – skład leku

Syrop Tussipect zawiera:

 • substancje czynne: wyciąg tymiankowy, chlorowodorek efedryny, saponina;
 • substancje pomocnicze: kwas benzoesowy, sacharoza, kwas primulowy, stężony wodorotlenek amonu, parahydroksybenzoesan etylu, woda oczyszczona.
 • lek zawiera etanol.

Tabletka Tussipect zawiera:

 • substancje czynne: suchy wyciąg z korzenia lukrecji, sproszkowany korzeń lukrecji, chlorowodorek efedryny, saponina, benzoesan sodu;
 • substancje pomocnicze: tymol, sacharoza, skrobia ziemniaczana, talk, stearynian magnezu, żelatyna, suszona rozpyłowo guma arabska, żółcień chinolinowa E 104, czerwień koszenilowa E 124, mieszanina białego wosku pszczelego i wosku Carnauba. 

Tussipect – dawkowanie

Lek Tussipect należy przyjmować doustnie, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak stosować Tussipect u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia:

 • syrop: 5 ml / 2-3 razy na dobę (co 6-8 godzin);
 • tabletki: 2 tabl. / 3 razy dziennie.

Tussipect — przeciwwskazania i środki ostrożności

Preparat wydawany jest wyłącznie na receptę. 

Osoby ze schorzeniami psychicznymi, chorobami układu krążenia, zaburzeniami czynności wątroby i/lub nerek muszą skonsultować przyjmowanie preparatu z lekarzem specjalistą. 

Przyjmowanie leku w godzinach wieczornych może powodować problemy z zaśnięciem.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. 

Obecna w preparacie Tussipect efedryna może powodować interakcje z:

 • lekami hipotensyjnymi;
 • glikozydami nasercowymi lub halotanem;
 • inhibitorami MAO;
 • pochodnymi alkaloidów sporyszu i oksytocyną;
 • salbutamolem i pozostałymi lekami oddziałującymi na układ współczulny;
 • acetazolamidem i innymi związkami alkalizującymi mocz.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie należy stosować leku w czasie ciąży i okresie karmienia piersią.

Tussipect — skutki uboczne

Jak każdy lek Tussipect może powodować skutki uboczne, jednak nie u każdego występują. W przypadku przestrzegania zaleceń producenta oraz lekarza,  częstotliwość i nasilenie objawów niepożądanych zależy od cech osobniczych pacjenta.

Ze względu na obecność efedryny w preparacie, działania niepożądane Tussipect  występujące po przyjęciu leku dotyczą zazwyczaj układu nerwowego oraz układu krążenia. 

Najczęstsze skutki uboczne dotyczące układu nerwowego to:

 • nadmierne pobudzenie, rozdrażnienie, niepokój;
 • zawroty głowy;
 • drżenie rąk;
 • zaburzenia snu.

Najczęstsze skutki uboczne dotyczące układu krążenia:

 • wzrost ciśnienia krwi;
 • kołatanie serca.

Obecne w leku Tussipect saponiny mogą dodatkowo wywoływać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak: mdłości, wymioty i bóle brzucha.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w suchym pomieszczeniu, w temperaturze nieprzekraczającej 25°C. Tussipect należy chronić przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych.

Preparat należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. 


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Tussipect (5)

Nie. Od września 2008 roku lek Tussipect dostępny jest wyłącznie na receptę. Decyzja o zmianie dostępności leku z OTC na RX związana była z powszechnym nadużywaniem Tussipectu. Lek ze względu na zawartą w nim efedrynę i jej właściwości pobudzające był powszechnie przedawkowywany przez studentów przygotowujących się do sesji.

Przed przyjęciem leku Tussipect należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, również środkach antykoncepcyjnych. W składzie tabletek Tussipect znajduje się lukrecja zawierająca związki wykazujące działanie podobne do estrogenów. Równoczesne podanie obu leków nie wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, jednak może nasilić działania niepożądane charakterystyczne dla przyjmowania estrogenów, takie jak bóle brzucha, obrzęki, zaparcia. Można ograniczyć ryzyko, zachowując przynajmniej 2-3 godziny przerwy pomiędzy przyjmowaniem obu leków.

Lek Tussipect należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Długość leczenia może zależeć od nasilenia objawów, wieku pacjenta i ogólnego stanu zdrowia.

Zazwyczaj lek stosuje się 3 razy dziennie. Nie zaleca się przyjmowania Tussipectu w godzinach wieczornych, ponieważ może powodować problemy z zaśnięciem.

Zgodnie z ulotką producenta prawidłowe zażywanie leku Tussipect zgodne z zalecanym dawkowaniem, nie powoduje interakcji z alkoholem. Jednak ze względu na udowodnioną szkodliwość alkoholu należy dobrze rozważyć jego spożywanie w okresie choroby i rekonwalescencji.

e-Konsultacja z Receptą Online
Tussipect

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem