Najważniejsze informacje:
Sorbifer durules to lek zwiększający wchłanianie żelaza. Stosuje się go przede wszystkim w niedokrwistości wywołanej niedoborem żelaza i leczeniu utajonego niedoboru żelaza. Dowiedz się więcej o wskazaniach, dawkowaniu i skutkach ubocznych Sorbifer durules - przeczytaj opis poniżej i ulotkę producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Sorbifer durules.
postać / dawka | tabletki o przedłużonym uwalnianiu 100 mg + 60 mg |
substancja czynna | siarczan żelaza i kwas askorbowy (Ferrosi sulfas + Acidum ascorbicum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza, leczenie utajonego niedoboru żelaza, zapobieganie niedoboru żelaza w okresie ciąży |
podmiot odpowiedzialny | Egis Pharmaceuticals PLC, 1106 Budapeszt, Keresztúri út 30-38., Węgry |
Lek nie podlega refundacji. Produkt dostępny jest w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, w opakowaniu po 50 sztuk i dawce 100 mg Fe II + 60 mg.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Substancjami czynnymi leku są: 100 mg żelaza(II) w postaci żelaza(II) siarczanu oraz 60 mg kwasu askorbowego w jednej tabletce.
Sprawdź opinie pacjentów o Sorbifer Durules.
Żelazo (II) odgrywa rolę w transporcie tlenu i dwutlenku węgla ponieważ wchodzi w skład protoporfirynowej grupy prostetycznej hemoglobiny. Wchodzi w skład hemoglobiny, mioglobiny, enzymów hemowych i niehemowych oraz ferrytyny i hemosyderyny (żelazo zapasowe).
Kwas askorbowy zapobiega utlenianiu żelaza, co zwiększa rozpuszczalność i wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Postać leku zapewnia stałe uwalniania jonów żelaza (II) z porowatej matrycy przez około 6 h.
Powolne uwalnianie żelaza zapobiega miejscowemu, szkodliwemu zwiększeniu jego stężenia, co pozwala uniknąć podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Lek na anemię Sorbifer durules zawiera siarczan żelaza i kwas askorbowy zwiększający wchłanianie żelaza.
Lek Sorbifer Durules stosuje się w:
Leku Sorbifer durules nie wolno podawać niemowlętom oraz dzieciom poniżej 12 lat. Preparat ten może wywołać zatrucie u dzieci. Lek Sorbifer Durules stosuje się u osób dorosłych oraz u dzieci w wieku powyżej 12 lat.
Substancje czynne leku to: 100 mg żelaza(II) w postaci żelaza(II) siarczanu oraz 60 mg kwasu askorbowego w jednej tabletce.
Pozostałymi składnikami leku są:
Lek Sorbifer durules, stosowany w celu uzupełnienia rezerw żelaza, przyjmować zawsze ściśle według wskazówek lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Należy dokładnie przestrzegać dawkowania i okresu trwania leczenia.
Zalecana dawka u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat to 1 tabletka dwa razy na dobę (rano i wieczorem). W razie potrzeby wynikającej z działań niepożądanych dawkę można zmniejszyć o połowę (1 tabletka na dobę).
W niedokrwistości z niedoboru żelaza, w razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 3 lub 4 tabletek na dobę, podawanych w dwóch dawkach podzielonych (rano i wieczorem).
Dawką zalecaną w ciąży jest 1 tabletka na dobę w celu zapobiegania niedoborom żelaza (profilaktycznie).
W przypadku niedoboru żelaza zazwyczaj stosuje się 1 tabletkę dwa razy na dobę (rano i wieczorem).
Lekarz prowadzący ustali indywidualnie czas trwania leczenia na podstawie badań metabolizmu żelaza u pacjentki.
Leku nie wolno podawać niemowlętom oraz dzieciom (w wieku poniżej 12 lat).
Tabletki należy przyjmować przed posiłkami lub w trakcie posiłków, w zależności od tolerancji żołądkowo-jelitowej. Tabletek nie należy nigdy przyjmować w pozycji leżącej.
Przeciwwskazaniami do stosowania tabletek o przedłużonym uwalnianiu Sorbifer durules są:
W razie jednoczesnego stosowania leku Sorbifer durules z niżej wymienionymi lekami może być konieczna zmiana dawkowania tych leków. Należy zapewnić możliwie jak najdłuższy odstęp (minimum 2 godziny) pomiędzy przyjęciem leku Sorbifer Durules i poniższych leków:
Z uwagi na ryzyko owrzodzenia jamy ustnej i przebarwienia zębów tabletek nie należy: ssać, żuć ani trzymać w ustach. Trzeba je połknąć w całości, popijając wodą.
Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Należy unikać jednoczesnego stosowania leku Sorbifer dulures z następującymi lekami:
Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią oraz przypuszczające, że mogą być w ciąży lub planujące dziecko, powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku.
W okresie ciąży i karmienia piersią należy przyjmować dawki zalecone przez lekarza.
Jak każdy lek, lek Sorbifer durules może powodować działania niepożądane, jednak nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane Sorbifer durules występujące często (u 1 na 10 pacjentów):
Działania niepożądane występujące rzadko (u 1 na 1000 pacjentów):
Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania:
Wszyscy pacjenci, ale zwłaszcza pacjenci w podeszłym wieku i pacjenci z zaburzeniami połykania mogą być narażeni na owrzodzenie gardła lub przełyku (przewodu łączącego usta z żołądkiem).
Jeśli tabletka dostanie się do dróg oddechowych, może wystąpić ryzyko owrzodzenia oskrzeli (głównych przewodów oddechowych płuc), co może spowodować zwężenie oskrzeli.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku po „termin ważności (EXP)”. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Sorbifer durules.
W trakcie przyjmowania leku nie należy spożywać alkoholu - do czasu zaprzestania terapii z wykorzystaniem preparatu.
Nie należy przerywać stosowania leku po uzupełnieniu niedoboru żelaza bez porozumienia z lekarzem. Lek przyjmuje się w celu uzupełnienia żelaza w organizmie przez ok. 2 miesięce. W przypadku objawowego niedoboru żelaza, leczenie trwa zwykle 3 do 6 miesięcy.
Tak, Sorbifer durules jest lekiem wydawanym wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej.
Wzrost poziomu żelaza następuje po ok. 3-4 tygodniach od momentu rozpoczęcia przyjmowania leku.