Orungal
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Orungal stosuje się jako silny lek na grzybicę pochwy i sromu, grzybicę skóry i paznokci, łupież pstry, kandydozę jamy ustnej, grzybicze zakażenia rogówki oraz grzybice układowe (narządów i tkanek).
- Substancja czynna leku to itrakonazol, środek o szerokim spektrum działania, zwalczający grzybice odporne na leczenie miejscowe.
Poniższy opis przedstawia ważne informacje na temat działania tego leku na grzybicę, wskazania do jego stosowania oraz sposób jego dawkowania. Więcej szczegółowych informacji zawiera dołączona do opakowania leku Orungal ulotka dla pacjenta.
dostępność | na receptę |
przypadłość | Grzybica pochwy i sromu, Grzybice skóry, Grzybice paznokci, Grzybice układowe |
postać | kapsułki |
dawka | 100 mg |
substancja czynna | Itrakonazol (Itraconazolum) |
podmiot odpowiedzialny | Janssen-Cilag International NV Turnhoutseweg, 30B-2340 Beerse, Belgia |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Orungal? Cena, refundacja
Lek Orungal można kupić wyłącznie na receptę, refundacja wynosi 50%. Dostępny jest w dawce 100 mg, w opakowaniach zawierających 4, 15 lub 28 kapsułek. Nie wszystkie opakowania muszą znajdować się w obrocie. Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.
Orungal 100 mg 4 kaps. – cena wynosi 7-8 zł (cena bez refundacji 11-12 zł),
Orungal 100 mg 28 kaps. – cena wynosi 28-30 zł (cena bez refundacji 57-59 zł).
WAŻNE! Dla leków refundowanych określone zostały wysokości limitów finansowania, do wysokości których leki te są refundowane. Limit ceny leku jest górną granicą kwoty refundowanej za dany lek. Jeżeli cena detaliczna leku refundowanego jest wyższa od ustalonej wysokości limitu finansowania tego leku, pacjent dopłaca różnicę między ceną leku a limitem.
Orungal – opis, właściwości, jak działa
Substancja czynna leku Orungal to itrakonazol – pochodna tiazolu, środka przeciwgrzybiczego o szerokim spektrum działania na liczne gatunki grzybów. Lek blokuje biosyntezę ergosterolu, jednego ze składników budujących błonę komórkową grzyba. Prowadzi to do zwiększenia jej przepuszczalności, zaniku jej funkcji ochronnych, zahamowania wzrostu i w efekcie obumarcia komórek grzyba.
Orungal – zamienniki
Leki refundowane zawierające tę samą substancję czynną, w tej samej dawce (itrakonazol, 100 mg) to: Itrax, Trioxal, Itromyx.
Inny lek na grzybicę pochwy to m.in. Pimafucin.
Orungal – skład leku
Oprócz substancji czynnej itrakonazolu (100 mg) każda kapsułka leku Orungal zawiera substancje pomocnicze: kulki cukrowe 25-30 mesh (skrobia kukurydziana, zhydrolizowany syrop skrobiowy, sacharoza), hypromeloza, glikol polioksyetylenowy, sól sodowa dwusulfonianu indygotyny (E 132), dwutlenek tytanu (E 171), żelatyna, sól sodowa erytrozyny (E 127).
Stosowanie leku Orungal – na co i dla kogo?
Wskazania do stosowania preparatu obejmują:
- leczenie zakażeń narządów płciowych: grzybica pochwy i sromu;
- leczenie zakażeń skóry, błony śluzowej lub oczu: grzybica skóry, łupież pstry, kandydoza jamy ustnej, grzybicze zakażenie rogówki;
- leczenie grzybic paznokci – wywołanych przez dermatofity i/lub drożdżaki;
- leczenie grzybic układowych (grzybice różnych narządów i tkanek): aspergiloza układowa i kandydoza układowa, kryptokokoza, w tym kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, histoplazmoza, blastomykoza, sporotrychoza (limfatyczno-skórna, skórna i pozaskórna), parakokcydioidomikoza oraz chromomikoza.
Orungal – dawkowanie
Szczegółowe dawkowanie określa lekarz, uwzględniając lokalizację i nasilenie zmian oraz reakcję pacjenta na leczenie. Więcej informacji zawiera dołączona do opakowania Orungal ulotka. Lek należy przyjmować bezpośrednio po pełnym posiłku, połykając kapsułki w całości.
Sugerowane przez producenta leku Orungal dawkowanie wynosi:
- grzybica pochwy i sromu – 200 mg dwa razy na dobę przez 1 dzień lub 200 mg raz na dobę przez 3 dni;
- zakażenia skóry, błony śluzowej i oczu:
- grzybica skóry: 200 mg raz na dobę przez 7 dni lub 100 mg raz na dobę przez 15dni,
- grzybica podeszw stóp lub dłoni: 200 mg dwa razy na dobę przez 7 dni lub
- 100 mg raz na dobę przez 30 dni,
- łupież pstry: 200 mg raz na dobę przez 7 dni,
- kandydoza jamy ustnej: 100 mg raz na dobę przez 15 dni,
- grzybicze zakażenie rogówki: 200 mg raz na dobę przez 21 dni;
- grzybica paznokci – leczenie ciągłe: 200 mg 1 raz na dobę przez 3 miesiące, leczenie cykliczne: 200 mg dwa razy na dobę przez 7 dni. W leczeniu grzybicy paznokci rąk stosuje się dwa cykle, w leczeniu grzybicy paznokci nóg trzy cykle – oddzielone trzytygodniową przerwą;
- grzybice układowe – narządów i tkanek:
- aspergiloza (200 mg raz na dobę przez 2 do 5 miesięcy),
- kandydoza (100-200 mg na dobę przez 3 tygodnie do 5 miesięcy),
- kryptokokoza (200 mg raz na dobę przez 2 do 12 miesięcy),
- kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (200 mg raz na dobę przez 2 do 12 miesięcy),
- histoplazmoza (200 mg raz na dobę lub 200 mg dwa razy na dobę przez 8 miesięcy),
- blastomikoza (100 mg raz na dobę do 200 mg dwa razy na dobę przez 6 miesięcy),
- sporotrychoza limfatyczno-skórna i skórna (100-200 mg raz na dobę do 200 mg dwa razy na dobę przez 3 do 6 miesięcy),
- parakokcydioidomikoza (100 mg raz na dobę przez 6 miesięcy),
- chromomikoza (200 raz na dobę przez 6 miesięcy).
Orungal – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy stosować leku Orungal jeżeli u pacjenta stwierdzono:
- uczulenie na itrakonazol lub inny składnik preparatu,
- ciążę lub możliwość zajścia w ciążę,
- występujące obecnie lub w przeszłości zaburzenia czynności komór serca (np. zastoinowa niewydolność serca)
- pacjent przyjmuje niektóre leki na problemy kardiologiczne, choroby krwi i układu krążenia, zaburzenia pracy wątroby, nerek, układu moczowego, alergie, zaburzenia erekcji, problemy żołądkowe i inne. Więcej informacji zawiera ulotka dołączona do opakowania leku.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku osób z chorobami serca, nerek, wątroby, osłabioną odpornością oraz tych, u których w przeszłości występowały reakcje alergiczne na leki przeciwgrzybicze.
Interakcja z innymi lekami
Leki zobojętniające pH soku żołądkowego mogą zaburzać wchłanianie leku Orungal, dlatego należy je przyjmować 1 godzinę przed lub 2 godziny po jego zażyciu.
Niektóre leki przyjmowane wraz z preparatem Orungal mogą nasilać jego skutki uboczne. Ich lista dostępna jest w dołączonej do opakowania leku Orungal ulotce dla pacjenta.
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie lekach, również tych dostępnych bez recepty.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Nie należy stosować leku Orungal u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. W trakcie terapii wskazane jest stosowanie skutecznych metod antykoncepcji przez kobiety w wieku rozrodczym.
Orungal – skutki uboczne
Podczas terapii lekiem Orungal działania niepożądane o różnym nasileniu mogą się pojawić, chociaż nie dotyczą one każdego pacjenta.
W badaniach klinicznych zaobserwowano u ok. 1 na 100 pacjentów działania niepożądane Orungal takie jak: ból głowy, nudności, bóle brzucha, zapalenie śluzówki nosa, zapalenia zatok, zakażenia górnych dróg oddechowych, spadek liczby czerwonych krwinek, zaburzenia czucia, problemy żołądkowe, zaburzenia czynności wątroby, wysypka.
Bardziej szczegółową listę objawów niepożądanych leku Orungal zawiera ulotka dołączona do opakowania.
Przechowywanie leku
Lek Orungal należy przechowywać w temperaturze poniżej 30°C, w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Inne leki w bazie:
Rezultaty leczenia w dużym stopniu zależą od lokalizacji i nasilenia zmian oraz indywidualnej reakcji pacjenta na lek. W większości przypadków efekty optymalne pod względem objawów klinicznych i rezultatów badań mykologicznych uzyskuje się w ciągu 2-4 tygodni po zakończeniu leczenia zakażeń skóry i po 6-9 miesiącach od zakończenia leczenia zakażeń paznokci.
Nie stwierdzono bezpośrednich reakcji pomiędzy lekiem Orungal a alkoholem. Trzeba jednak pamiętać, że obie substancje metabolizowane są w wątrobie i przyjmowane jednocześnie mogą ją nadmiernie obciążać. Okazyjne spożywanie niewielkich ilości alkoholu w dni, gdy nie przyjmuje się leku Orungal nie powinno zaszkodzić.
Nie. Itrakonazol to lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych triazolu.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.