e-Konsultacja po Receptę Online

Lipanthyl M

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Lipanthyl M? Cena, refundacja

Lipanthyl M to lek refundowany. Jego cena 100% zależy od dawki substancji czynnej.

  • Lipanthyl 200 M cena 100% za opakowanie 30 kapsułek wynosi 23,84 zł,
  • Lipanthyl 267 M cena 100% za opakowanie 30 kapsułek wynosi 32,02 zł.

Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo lub po cenie ryczałtowej. 

Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.

Lipanthyl M – jak działa, na co i dla kogo

Lipanthyl M zawiera fenofibrat, zalecany w celu obniżenia stężenia tłuszczów (lipidów) we krwi, np. trójglicerydów. 

Lek Lipanthyl M powinien być stosowany w połączeniu z dietą niskotłuszczową oraz innymi niemedycznymi formami leczenia, takimi jak ćwiczenia fizyczne oraz utrata masy ciała, dzięki czemu powinno dojść do obniżenia stężenia tłuszczów we krwi.

W niektórych przypadkach Lipanthyl 200M może być przyjmowany łącznie z innymi lekami zwanymi statynami (symwastatyna, atorwastatyna, prawastatyna, rozuwastatyna lub fluwastatyna), jeśli nie udało się osiągnąć prawidłowego stężenia tłuszczów we krwi przy użyciu samych statyn.

Lek przeznaczony jest dla dorosłych.

Lipanthyl M – skład leku

Substancją czynną leku Lipanthyl M jest fenofibrat. Każda kapsułka zawiera 200 mg lub 267 mg substancji oraz substancje pomocnicze:

  • Lipanthyl 200M: dwutlenek tytanu (E 171), tlenek żelaza czerwony (E 172), tlenek żelaza żółty (E 172), żelatyna.
  • Lipanthyl 267M: laktoza jednowodna, skrobia żelowana, laurylosiarczan sodu, krospowidon, stearynian magnezu, dwutlenek tytanu (E 171), tlenek żelaza żółty (E 172), tlenek żelaza czerwony (E 172), żelatyna.

Lipanthyl M – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

W zależności od stanu pacjenta, aktualnie stosowanej przez niego terapii i osobistego ryzyka lekarz wyznaczy odpowiednią dawkę leku.

Kapsułki Lipanthyl M należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Nie wolno otwierać lub rozgryzać kapsułki Lipanthyl M. Lek powinien być przyjmowany podczas posiłku, gdyż jego wchłanianie na czczo jest osłabione. To, czy przyjmować lek Lipanthyl M rano czy wieczorem, zależy od osobistych preferencji pacjenta i zaleceń lekarza.

Zalecana dawka to 1 kapsułka 200 mg raz na dobę. Lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki do 1 kapsułki 267 mg raz na dobę.

Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością nerek 

Lek jest przeciwwskazany w przypadku występowania u pacjenta ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny < 20 ml/min). U pacjentów z lżejszym stadium zaawansowania niewydolności nerek lekarz może podjąć decyzję o zmniejszeniu dawki. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą jeśli pacjent cierpi na zaburzenia funkcjonowania nerek.

Dawkowanie u pacjentów podeszłym wieku 

Jeśli u pacjenta w podeszłym wieku nie występuje niewydolność nerek zalecana jest standardowa dawka dedykowana dla osób dorosłych.

Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością wątroby

Brak danych klinicznych dotyczących tej grupy pacjentów w związku z czym lek nie jest zalecany.

Lipanthyl M jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. 

W przypadku przedawkowania lub przypadkowego spożycia leku przez inną osobę należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala. 

Jeśli pacjent pominie zaplanowaną dawkę, kolejną należy przyjąć z kolejnym posiłkiem. Nie należy stosować dawki podwójnej, aby uzupełnić pominiętą porcję leku. 

Lek nie powinien być odstawiony samodzielnie, chyba, że powoduje złe samopoczucie. Zwiększone stężenie cholesterolu wymaga długotrwałego leczenia. 

Terapia lekiem Lipanthyl M powinna być połączona z dietą o obniżonej zawartości tłuszczu i regularnymi ćwiczeniami fizycznymi. 

Lipanthyl M – przeciwwskazania, środki ostrożności

Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Lipanthyl M:

  • uczulenie na fenofibrat lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • uczulenie na światło słoneczne lub UV albo uszkodzenie skóry obecnie lub w przeszłości w przypadku przyjmowania leków takich jak inne fibraty lub leku przeciwzapalnego – ketoprofenu, 
  • ciężkie schorzenia wątroby, nerek lub choroba pęcherzyka żółciowego,
  • zapalenie trzustki (choroba powodująca bóle brzucha), które nie jest spowodowane dużym stężeniem pewnego rodzaju tłuszczów we krwi.

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Lipanthyl M należy skonsultować się lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występuje którakolwiek z powyższych sytuacji lub schorzeń lub pacjent ma wątpliwości czy powyższe informacje jego dotyczą.

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Lipanthyl M konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występuje którakolwiek z poniższych sytuacji lub schorzeń:

  • schorzenia wątroby lub nerek,
  • zapalenie wątroby, objawiające się zażółceniem skóry i białkówek oczu (żółtaczka) i zwiększeniem aktywności enzymów wątrobowych (potwierdzone badaniami laboratoryjnymi) niedoczynność tarczycy (zmniejszona aktywność gruczołu tarczycy).

Wpływ Lipanthyl M na mięśnie

Jeśli podczas przyjmowania leku Lipanthyl M pojawią się niespodziewane skurcze, bóle, nadwrażliwość lub osłabienie mięśni, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Lek ten może wywołać rzadkie, ale poważne schorzenia mięśni, takie jak zapalenie mięśni czy ich rozpad, które mogą prowadzić do uszkodzenia nerek, a nawet do śmierci. Przed rozpoczęciem leczenia i w jego trakcie lekarz może zlecić badania krwi, aby monitorować stan mięśni. 

Ryzyko uszkodzenia mięśni jest wyższe u niektórych pacjentów, zwłaszcza jeśli mają powyżej 70 lat, cierpią na choroby nerek lub tarczycy, piją dużo alkoholu, mają rodzinne obciążenie chorobami mięśni, przyjmują leki obniżające poziom cholesterolu (statyny) lub wcześniej doświadczyli problemów mięśniowych podczas stosowania statyn lub fibratów. W przypadku występowania któregokolwiek z tych czynników należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Lipanthyl M.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Lipanthyl M istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty. 

Lek Lipanthyl M może wchodzić w interakcje z:

  • lekami przeciwzakrzepowymi, przyjmowanymi w celu rozrzedzenia krwi (np. warfaryna),
  • innymi lekami stosowanymi w celu kontroli stężenia tłuszczów we krwi (takie jak statyny lub fibraty). Przyjmowanie statyny jednocześnie z lekiem Lipanthyl M może zwiększyć ryzyko uszkodzenia mięśni,
  • lekami z grupy leków stosowanych w leczeniu cukrzycy (taki jak rozyglitazon lub pioglitazon) cyklosporyną (lek immunosupresyjny).

Stosowanie Lipanthyl M w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka. Lek nie jest zalecany w ciąży.

Lipanthyl M a karmienie piersią

Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią wymaga konsultacji z lekarzem. Lek nie jest zalecany u matek karmiących.

Lipanthyl M – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Po zastosowaniu leku Lipanthyl M działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością. 

Jeśli pojawi się którykolwiek z poniższych poważnych działań niepożądanych, należy natychmiast przerwać stosowanie leku Lipanthyl M i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być konieczne szybkie podjęcie leczenia.

Niezbyt często (maksymalnie 1 na 100 pacjentów):

  • skurcze lub bóle mięśniowe, nadwrażliwość mięśni na dotyk lub ich osłabienie – może się tak objawiać zapalenie mięśni lub ich rozpad, które mogą spowodować uszkodzenie nerek lub śmierć,
  • bóle brzucha – może to być objaw zapalenia trzustki,
  • bóle w klatce piersiowej i uczucie duszności – mogą to być objawy zakrzepów krwi w płucach (zatorowość płucna),
  • ból, zaczerwienienie i obrzęk nóg – mogą to być objawy zakrzepów krwi w nogach (zakrzepica żył głębokich) 

Rzadko (maksymalnie 1 na 1000 pacjentów):

  • reakcja alergiczna – może się ona objawiać obrzękiem twarzy, ust, języka lub gardła, co może wywołać trudności w oddychaniu,
  • zażółcenie skóry i białkówek oczu (żółtaczka) lub zwiększenie poziomu enzymów wątrobowych – mogą to być objawy zapalenia wątroby.

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): 

  • ciężka postać wysypki skórnej z zaczerwienieniem, złuszczaniem i obrzękiem skóry przypominająca ciężkie oparzenie,
  • przewlekła choroba płuc.

Inne działania niepożądane

Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych działań niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Często (maksymalnie 1 na 10 pacjentów):

  • biegunka,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia z oddawaniem wiatrów,
  • nudności,
  • wymioty,
  • zwiększona aktywność enzymów wątrobowych we krwi – stwierdzona w badaniach laboratoryjnych,
  • zwiększenie stężenia homocysteiny we krwi (zbyt duża ilość tego aminokwasu we krwi powoduje wyższe ryzyko choroby wieńcowej, udaru i choroby naczyń obwodowych, chociaż związek przyczynowo-skutkowego nie został do tej pory ustalony).

Lista rzadziej występujących skutków ubocznych Lipanthyl M znajduje się w ulotce leku.

Przechowywanie leku

Lek Lipanthyl M należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed temperaturą powyżej 25°C.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Lipanthyl M (5)

Nie, lek Lipanthyl M dostępny jest wyłącznie na receptę.

Zamiennikami leku Lipanthyl M są m.in. Biofibrat, Fenardin i Grofibrat M/200.

Długość terapii ustala lekarz. Lek powinien być stosowany tak długo jak jest to konieczne, aby osiągnąć prawidłowy poziom lipidów we krwi.

Producent leku nie informuje o bezpośrednim ryzyku wynikającym ze spożywania alkoholu w trakcie terapii, dlatego uznaje się, że nie ma przeciwwskazań. Warto tę kwestię rozważyć z lekarzem lub farmaceutą.

Lek nie powinien być odstawiany bez konsultacji z lekarzem, z wyjątkiem sytuacji kiedy pacjent doświadczy jednego z ciężkich działań niepożądanych.

e-Konsultacja po Receptę Online
Lipanthyl M

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem