e-Konsultacja po Receptę Online

Ezen

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ezen to tabletki z ezetymibem, stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Są wskazane dla osób z hipercholesterolemią pierwotną i dziedziczną. Mogą być także pomocne w redukowaniu ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych. W razie pytań można skorzystać z telekonsultacji na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na Ezen.

Ezen – co to za lek?

Ezen to lek stosowany w leczeniu zaburzeń lipidowych, takich jak pierwotna hipercholesterolemia, hipercholesterolemia rodzinna i fitosterolemia. Szacuje się, że zbyt wysoki poziom cholesterolu występuje u nawet 60% dorosłych Polaków. Do jego rozwoju może prowadzić nieprawidłowy styl życia, w tym dieta bogata w tłuszcze nasycone, niski poziom aktywności fizycznej oraz palenie papierosów. Rzadziej hipercholesterolemia ma charakter rodzinny i wynika z mutacji genetycznej. Zaburzenia lipidowe to istotny czynnik ryzyka rozwoju miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu. Jeśli chodzi o lek Ezen, działanie jest oparte na ezetymibie. Ta substancja czynna ma za zadanie ograniczyć wchłanianie cholesterolu z pożywienia oraz wzmocnić działanie statyn (innej grupy leków stosowanych w tym wskazaniu).

Na co stosuje się Ezen?

Wskazania do stosowania leku Ezen obejmują: 

  • pierwotną hipercholesterolemię,
  • homozygotyczną hipercholesterolemię rodzinną,
  • homozygotyczną sitosterolemię (fitosterolemię),
  • profilaktykę zdarzeń sercowo-naczyniowych u osób z chorobą wieńcową i przebytym ostrym zespołem wieńcowym.

Jak działa Ezen?

Substancją czynną leku Ezen 10 mg jest ezetymib. Ezetymib selektywnie blokuje wchłanianie cholesterolu oraz fitosteroli w jelitach, co prowadzi do zmniejszenia ilości cholesterolu transportowanego do wątroby. Działa poprzez wiązanie się z białkiem transportującym cholesterol, zwanym Niemann-Pick C1-Like 1 (NPC1L1). Efektem działania ezetymibu jest obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL (tzw. zły cholesterol) oraz trójglicerydów we krwi. Może także przyczynić się do zwiększenia poziomu cholesterolu HDL, znanego jako tzw. dobry cholesterol. Ponadto Ezen wzmacnia działanie leków z grupy statyn i jest często stosowany w połączeniu z nimi w celu zapewnienia lepszej kontroli poziomu lipidów.

Dla kogo jest przeznaczony lek Ezen?

Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych, u których dieta nie wystarcza do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu.

Co wchodzi w skład leku Ezen?

Tabletki Ezen zawierają substancję czynną ezetymib w ilości 10 mg.

Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, sodu laurylosiarczan, powidon K-30, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Ezen 10 mg zawiera laktozę.

Ezen – zamienniki

W przypadku leku Ezen zamiennik na receptę to m.in. Coltowan, Esetin, Etibax, Ezehron, Ezetimibe Aurovitas, Ezetimibe Genoptim, Ezoleta, Lipegis.

Ezen – dawkowanie

Zalecana dawka Ezen to jedna tabletka dziennie. Lek przyjmuje się o stałej, dowolnie wybranej porze dnia, z posiłkiem lub bez. 

Jeśli pacjent ma stosować Ezen z połączeniu ze statyną, może przyjmować oba leki jednocześnie. Jeśli natomiast równolegle z lekiem Ezen pacjentowi zalecono lek zawierający kolestyraminę lub inną żywicę wiążącą kwasy żołciowe, należy zażyć Ezen minimum 2 godziny przed tym lekiem lub 4 godziny po jego przyjęciu.

Przed rozpoczęciem terapii Ezen oraz w jej trakcie, pacjent powinien być na diecie obniżającej poziom cholesterolu. Należy nadal stosować inne leki na cholesterol, chyba że lekarz zaleci inaczej.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Ezen, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Ezen

W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć następną tabletkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Ezen, przedawkowanie

Jeśli dojdzie do przyjęcia większej dawki Ezen niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przerwanie stosowania leku Ezen

Decyzję o przerwaniu terapii Ezen należy skonsultować z lekarzem. Po odstawieniu leku poziom cholesterolu może wzrosnąć.

Ezen – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Ezen – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na ezetymib lub inne składniki leku.

Dodatkowe przeciwwskazania do stosowania leku Ezen łącznie ze statyną to:

  • choroba wątroby,
  • ciąża lub karmienie piersią.

Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem terapii Ezen należy przekazać lekarzowi informacje o wszystkich dolegliwościach, w tym alergiach. Jeśli Ezen ma być stosowany łącznie ze statyną, lekarz zleci badania oceniające czynność wątroby przed i po rozpoczęciu leczenia.

Lek nie powinien być stosowany u osób z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością wątroby.

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania ezetymibu łącznie z fibratami nie zostało określone.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Ezen z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Ezen w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży przed zastosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przyjmować tabletek Ezen w połączeniu ze statyną podczas ciąży, a także jeśli pacjentka podejrzewa ciążę, planuje ciążę lub karmi piersią. W przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania Ezenu ze statyną, należy natychmiast odstawić oba leki i skontaktować się z lekarzem. Nie ma danych na temat stosowania ezetymibu w monoterapii podczas ciąży. W okresie laktacji nie wolno stosować leku Ezen (także w monoterapii).

Ezen a prowadzenie pojazdów 

Ezen (lek na cholesterol) nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Należy jednak uwzględnić, że u niektórych pacjentów mogą wystąpić zawroty głowy. 

Ezen – skutki uboczne 

Stosując Ezen, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

W przypadku leku Ezen 10 mg, skutki uboczne wymagające natychmiastowego kontaktu z lekarzem, to:

  • nietypowe bóle mięśni,
  • tkliwość mięśni,
  • osłabienie mięśni.

Ezen może powodować także inne skutki uboczne. Występują one z różną częstością.

Częste działania niepożądane Ezen obserwuje się u mniej niż 1 na 10 osób. Należą do nich:

  • ból brzucha,
  • biegunka,
  • wzdęcia,
  • zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • wzrost aktywności aminotransferaz wątrobowych.

Ezen (tabletki na cholesterol) niezbyt często (tj. u mniej niż 1 na 100 osób) powoduje następujące skutki uboczne:

  • wzrost poziomu kinazy kreatynowej,
  • kaszel,
  • niestrawność, zgaga, nudności, suchość w jamie ustnej, zapalenie śluzówki żołądka,
  • bóle stawowe, kurcze mięśniowe, ból szyi, ból pleców, ból rąk i nóg,
  • spadek apetytu,
  • ból, bóle w klatce piersiowej, nieuzasadnione zmęczenie i osłabienie, obrzęki (zwłaszcza dłoni i stóp),
  • nagłe zaczerwienienie twarzy, wysokie ciśnienie,
  • swędzenie, wysypka, pokrzywka,
  • mrowienie.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych, jakie mogą wywoływać tabletki Ezen. Skutki uboczne zostały szczegółowo opisane w ulotce leku.

Jak przechowywać lek Ezen?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Ezen? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek na cholesterol Ezen znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Ezen nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Lek Ezen 10 mg jest wskazany do stosowania w leczeniu hipercholesterolemii nabytej i wrodzonej, a także w ramach profilaktyki zdarzeń sercowo-naczyniowych (tj. udar, zawał) u osób z chorobą serca. Wywiera korzystny wpływ na profil lipidowy, obniżając poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i trójglicerydów i podnosząc poziom cholesterolu HDL. Lek stosuje się w połączeniu ze statyną lub w monoterapii, zazwyczaj w dawce 10 mg raz na dobę. E-receptę na tabletki Ezen 10 mg można uzyskać po konsultacji na Receptomat.pl.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ezen (8)

Ezen to lek zawierający substancję czynną ezetymib, stosowany w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Jest skuteczny w zmniejszaniu stężenia „złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz w zwiększaniu poziomu „dobrego” cholesterolu HDL. Jest przeznaczony dla pacjentów, u których sama dieta nie wystarcza do wyrównania profilu lipidowego. Może być stosowany w następujących przypadkach:

  • hipercholesterolemia pierwotna – w monoterapii (gdy statyny są niewskazane lub źle tolerowane) lub w skojarzeniu ze statynami,
  • homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna – w połączeniu ze statyną lub innymi metodami leczenia,
  • homozygotyczna sitosterolemia,
  • zapobieganie incydentom sercowo-naczyniowym – w połączeniu ze statynami u pacjentów z chorobą wieńcową lub po przebytym ostrym zespole wieńcowym w celu zmniejszenia ryzyka zawału serca, udaru mózgu lub innych powikłań.

Ezetymib hamuje wchłanianie cholesterolu w jelitach i wspomaga działanie statyn, które redukują syntezę cholesterolu w organizmie.

Ezen (lek na cholesterol) można przyjmować o dowolnej, wybranej przez pacjenta porze dnia, z posiłkiem lub bez posiłku. Podczas stosowania tabletek Ezen należy przestrzegać diety obniżającej stężenie cholesterolu.

Nie należy odstawiać leku Ezen bez konsultacji z lekarzem. Nagłe przerwanie jego stosowania może skutkować ponownym wzrostem poziomu cholesterolu. Kwestię zakończenia leczenia należy omówić z lekarzem, który może zaproponować alternatywne metody leczenia.

W przypadku leku Ezen 10 mg, ulotka nie zawiera bezpośrednich przeciwwskazań do spożywania alkoholu. W dostępnych materiałach nie stwierdzono, aby alkohol wpływał na skuteczność czenie spożycia alkoholu podczas leczenia. Warto również pamiętać, że alkohol może negatywnieezetymibu ani na jego działanie. Zazwyczaj zaleca się jednak zachowanie ostrożności i ograni wpływać na ogólny stan zdrowia. Kwestię spożywania alkoholu podczas terapii Ezenem warto omówić z lekarzem lub farmaceutą.

Nie, lek Ezen jest dostępny wyłącznie na receptę. Nie ma możliwości zakupu tego leku bez recepty.

W celu uzyskania recepty na lek na cholesterol Ezen 10 mg, należy umówić się na wizytę. Taka konsultacja może odbyć się stacjonarnie w gabinecie lub w formie wideoporady/teleporady. Specjalista na podstawie oceny stanu zdrowia dobierze optymalne leczenie. Może zlecić dodatkowe badania oraz przeprowadzić wywiad na temat stosowanej diety. Jeśli uzna, że Ezen jest odpowiedni dla pacjenta, wystawi e-receptę na ten lek. Można ją zrealizować w każdej aptece. Podczas leczenia należy pozostawać pod stałą kontrolą lekarza.

Ezen nie jest statyną. Jest to lek zawierający substancję czynną ezetymib, który działa poprzez hamowanie wchłaniania cholesterolu w jelitach. Prowadzi to do obniżenia poziomu cholesterolu LDL i całkowitego cholesterolu we krwi. Ezen może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu ze statynami. Statyny działają w innym mechanizmie – poprzez hamowanie enzymu reduktazy HMG-CoA, który jest kluczowy w biosyntezie cholesterolu w organizmie. Ezen i statyny mogą być stosowane razem, aby uzyskać lepsze efekty w kontrolowaniu poziomu lipidów we krwi.

Ezen może wywierać istotny wpływ na poziom cholesterolu. Ogranicza wchłanianie cholesterolu zawartego w diecie, tym samym zmniejszając jedną z dwóch pól cholesterolu dostępnych w organizmie. Druga pula to cholesterol syntetyzowany endogennie. Ta produkcja jest z kolei hamowana przez statyny, które często łączy się z Ezenem. Badanie IMPROVE-IT wykazało, że ezetymib istotnie zmniejsza ryzyko incydentu sercowo-naczyniowego w grupie pacjentów wysokiego ryzyka. Ezetymib może obniżyć poziom cholesterolu LDL o nawet 15-22%. Zaczyna działać po około 2 tygodniach regularnego stosowania.

e-Konsultacja po Receptę Online
Ezen

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem