Suvardio
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

Suvardio – lek na obniżenie poziomu cholesterolu
- Suvardio jest stosowany w leczeniu zbyt wysokiego stężenia cholesterolu we krwi.
- Substancją czynną leku Suvardio jest rozuwastatyna, która zmniejsza wytwarzanie „złego” cholesterolu w organizmie i poprawia zdolność organizmu do jego usuwania z krwi.
- Lek Suvardio jest dostępny wyłącznie na receptę. Podczas konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Suvardio.
dostępność | na receptę |
przypadłość | hipercholesterolemia |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 5 mg, 10 mg, 20 mg, 40 mg |
substancja czynna | rozuwastatyna (Rosuvastatinum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Suvardio to lek przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, u których dieta i ćwiczenia fizyczne nie przyniosły oczekiwanego efektu. Wysokie stężenie cholesterolu często nie wywołuje żadnych objawów i u wielu osób nie wpływa na ogólne samopoczucie. Jednakże, jeśli nie jest leczone, lipidy mogą gromadzić się w ścianach naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich zwężenia. W rezultacie może to skutkować całkowitym zablokowaniem naczynia krwionośnego. Odcięcie dopływu krwi do narządów takich jak serce lub mózg może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Ważne jest aby prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia, a także stosować zbilansowaną dietę bez nadmiaru tłuszczów i cukru, gdyż ogranicza to poziom „złego” cholesterolu w organizmie. E-receptę na Suvardio można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.
Suvardio – co to za lek?
Suvardio to lek stosowany w celu obniżenia poziomu cholesterolu w surowicy krwi. W Polsce około 60% populacji boryka się z podwyższonym poziomem cholesterolu, jednak tylko niewielki odsetek z nich jest tego świadomy. Dokładna skala problemu nie jest znana, ponieważ wielu pacjentów nie poddaje się badaniom kontrolnym.
Na co stosuje się Suvardio?
Wskazaniem do stosowania leku Suvardio jest wzrost poziomu cholesterolu w badaniach krwi.
Jak działa Suvardio?
Substancją czynną leku jest rozuwastatyna, której mechanizm działania opiera się na blokowaniu aktywności enzymu zaangażowanego w syntezę cholesterolu, co prowadzi do jej ograniczenia. Dodatkowo, rozuwastatyna stymuluje komórki wątroby do wychwytywania cząsteczek cholesterolu frakcji LDL, znanej jako „zły cholesterol”.
Dla kogo jest przeznaczony lek Suvardio?
Lek znajduje zastosowanie u dzieci powyżej 6. roku życia, młodzieży i dorosłych. Lek jest przeciwwskazany u pacjentów poniżej 6 lat.
Co wchodzi w skład leku Suvardio?
Preparat zawiera jako substancję czynną rozuwastatynę w ilości 5, 10, 20 lub 40 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna krzemowana, skrobia kukurydziana, talk, stearylofumaran sodu, hypromeloza, mannitol, makrogol 6000, dwutlenek tytanu (E171), tlenek żelaza żółty (E172), tlenek żelaza czerwony (E172), talk.
Suvardio – zamienniki
Jest dostępnych wiele leków na receptę, które mogą być traktowane jako zamiennik leku Suvardio, to m.in.: Aporoza, Crestor, Crosuvo, Ridlip, Roswera, Zaranta, Zahron i Romazic.
Suvardio – dawkowanie
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Suvardio należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Dawkowanie ustala lekarz.
Suvardio należy przyjmować raz dziennie, o dowolnej, ale stałej porze, niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
Dawkowanie początkowe
Leczenie należy rozpocząć od dawki 5 mg lub 10 mg, nawet jeśli pacjent wcześniej stosował wyższe dawki innej statyny. Wybór odpowiedniej dawki początkowej zależy od poziomu cholesterolu, oceny ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu u pacjenta i obecności czynników, które mogą zwiększać ryzyko działań niepożądanych.
Lekarz może zdecydować o przepisaniu najniższej dawki (5 mg) w przypadku, gdy pacjent:
- jest pochodzenia azjatyckiego (np. Japończyk, Chińczyk, Filipińczyk, Wietnamczyk, Koreańczyk lub Hindus),
- ma więcej niż 70 lat,
- stwierdzono u niego umiarkowane zaburzenia funkcji nerek,
- ma ryzyko wystąpienia bólów mięśni (miopatii).
Dawkowanie w późniejszym etapie, maksymalna dawka dobowa
Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki leku, aby pacjent otrzymał najbardziej odpowiednią dla siebie dawkę Suvardio. W przypadku, gdy dawka początkowa wynosi 5 mg, lekarz może zwiększyć ją do 10 mg, a następnie do 20 mg, a jeśli zajdzie taka potrzeba, do 40 mg. Jeśli natomiast dawka początkowa wynosiła 10 mg, lekarz może podwoić ją do 20 mg, a w razie potrzeby zwiększyć do 40 mg. Zmiany dawki powinny być wprowadzane co 4 tygodnie.
Maksymalna dawka leku Suvardio wynosi 40 mg i jest przeznaczona wyłącznie dla pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu oraz dużym ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu, u których po zastosowaniu dawki 20 mg nie osiągnięto wystarczającego obniżenia poziomu cholesterolu.
Dawkowanie w celu zmniejszenia ryzyka zawału serca, udaru mózgu lub związanych z tym problemów zdrowotnych
Zalecana dawka leku Suvardio wynosi 20 mg na dobę. W przypadku pacjentów z którymkolwiek z wymienionych wcześniej czynników ryzyka, lekarz może zasugerować stosowanie mniejszej dawki.
Dawkowanie u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat
Zalecana dawka początkowa leku Suvardio wynosi zazwyczaj 5 mg. Lekarz może dostosować dawkę w celu określenia optymalnej dawki dla pacjenta. Maksymalna dzienna dawka wynosi 10 mg dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat oraz 20 mg dla młodzieży w wieku od 10 do 17 lat. Przepisaną dawkę leku należy przyjmować raz dziennie. Nie zaleca się stosowania tabletek Suvardio o mocy 40 mg u dzieci.
Ważne jest, aby regularnie zgłaszać się do lekarza na badania poziomu cholesterolu i upewnić się, że osiągnięto oraz utrzymano jego prawidłową wartość.
Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki leku Suvardio, aby dostosować ją do potrzeb pacjenta.
Pominięcie zastosowania leku Suvardio
Nie należy stosować dawki podwójnej w przypadku pominięcia dawki. Kolejną dawkę leku Suvardio należy przyjąć o zwykłej porze.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Suvardio, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Suvardio, należy skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Jeśli pacjent zostanie przyjęty do szpitala lub jest leczony z innego powodu, powinien poinformować personel medyczny o stosowaniu leku Suvardio.
Przerwanie stosowania leku Suvardio
Należy poinformować lekarza o zamiarze zaprzestania stosowania leku Suvardio. Odstawienie tego leku może spowodować ponowny wzrost poziomu cholesterolu.
Suvardio – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Suvardio – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na rozuwastatynę lub na którykolwiek z pozostałych składników leku,
- ciąża lub karmienie piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku Suvardio, powinna natychmiast zaprzestać jego przyjmowania i poinformować o tym lekarza. W trakcie leczenia lekiem Suvardio zaleca się unikanie ciąży poprzez stosowanie skutecznych metod antykoncepcji,
- choroba wątroby,
- ciężka choroba nerek,
- nawracające lub niewyjaśnione bóle mięśniowe (miopatia),
- przyjmowanie skojarzenia sofosbuwiru z welpataswirem i woksylaprewirem (stosowane w leczeniu wirusowego zakażenia wątroby, zwanego zapaleniem wątroby typu C),
- przyjmowanie cyklosporyny (lek stosowany np. po przeszczepieniu narządu).
Jeśli którakolwiek z powyższych informacji dotyczy pacjenta lub pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien skontaktować się z lekarzem.
Dodatkowo nie należy przyjmować leku Suvardio w dawce 40 mg (maksymalnej), jeśli:
- pacjent doświadczał nawracających lub niewyjaśnionych bólów mięśni (miopatia), miał w przeszłości lub w rodzinie choroby mięśni, lub wcześniej występowały problemy z mięśniami związane z przyjmowaniem innych leków obniżających stężenie cholesterolu,
- stwierdzono umiarkowane zaburzenia czynności nerek (w razie wątpliwości należy zapytać lekarza),
- stwierdzono nieprawidłową czynność tarczycy,
- pacjent spożywa regularnie duże ilości alkoholu,
- pacjent przyjmuje inne leki (tzw. fibraty) w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu,
- pacjent jest azjatyckiego pochodzenia (jest Japończykiem, Chińczykiem, Filipińczykiem, Wietnamczykiem, Koreańczykiem lub Hindusem).
Jeśli którakolwiek z wymienionych informacji odnosi się do pacjenta lub jeśli pacjent ma on jakiekolwiek wątpliwości, powinien ponownie skontaktować się z lekarzem.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Suvardio konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą w przypadku:
- zaburzenia czynności nerek,
- zaburzenia czynności wątroby,
- ciężkiej niewydolności oddechowej,
- nawracających lub niewyjaśnionych bólów mięśniowych (miopatia),
- schorzenia mięśni u pacjenta lub jego krewnych w przeszłości, bądź wcześniejsze problemy dotyczące mięśni miały związek z przyjmowaniem innych leków zmniejszających stężenie cholesterolu. W przypadku niewyjaśnionych bólów mięśni, szczególnie jeśli towarzyszy im złe samopoczucie lub gorączka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy także poinformować lekarza lub farmaceutę o długotrwałym osłabieniu mięśni,
- miastenii aktualnie lub w przeszłości (choroba powodująca ogólne osłabienie mięśni, w tym w niektórych przypadkach mięśni biorących udział w oddychaniu) lub miastenii ocznej (choroba powodująca osłabienie mięśni oczu), ponieważ statyny mogą czasami nasilać objawy choroby lub wywoływać miastenię,
- regularnego spożywania dużych ilości alkoholu,
- nieprawidłowej czynności tarczycy,
- przyjmowania innych leków (tzw. fibraty) w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu,
- stosowania leków używanych w leczeniu zakażenia HIV (np. rytonawir z lopinawirem, atazanawir i (lub) typranawir),
- otrzymywania lub stosowania w ciągu ostatnich 7 dni doustnie lub we wstrzyknięciu leku o nazwie kwas fusydowy (stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych). Równoczesne przyjmowanie kwasu fusydowego i rozuwastatyny może skutkować poważnymi problemami z mięśniami, w tym rabdomiolizą,
- wieku powyżej 70 lat (lekarz będzie musiał wybrać dla pacjenta odpowiednią dawkę początkową leku Suvardio),
- pochodzenia azjatyckiego (pacjent jest Japończykiem, Chińczykiem, Filipińczykiem, Wietnamczykiem, Koreańczykiem lub Hindusem. Lekarz będzie musiał dostosować odpowiednią dawkę początkową leku Suvardio),
- wysypki skórnej w przeszłości o ciężkim nasileniu lub łuszczenia się skóry, pęcherzy i (lub) owrzodzenia w jamie ustnej po przyjęciu rozuwastatyny lub innych leków podobnych. W związku z przyjmowaniem rozuwastatyny zgłaszano przypadki poważnych reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa-Johnsona oraz reakcja polekowa z eozynofilią i objawami ogólnymi (DRESS). W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów niepożądanych tego leku, należy natychmiast zaprzestać stosowania Suvardio i skontaktować się z lekarzem.
Tabletki Suvardio o dawce 40 mg nie powinny być stosowane u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Jeżeli którakolwiek z wymienionych wcześniej sytuacji dotyczy pacjenta (lub nie jest on pewien), nie należy stosować leku Suvardio w maksymalnej dawce 40 mg i należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem leczenia Suvardio w jakiejkolwiek dawce.
U niewielkiej grupy pacjentów statyny mogą wpływać na funkcjonowanie wątroby, co można wykryć badając poziom enzymów wątrobowych we krwi. Lekarz zazwyczaj zleca wykonanie takich badań przed rozpoczęciem oraz w trakcie terapii lekiem Suvardio.
Podczas stosowania tego leku należy monitorować stan pacjentów z cukrzycą lub z czynnikami ryzyka jej wystąpienia. Ryzyko rozwoju cukrzycy jest większe u osób z podwyższonym poziomem cukru i tłuszczów we krwi, nadwagą oraz wysokim ciśnieniem tętniczym.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Suvardio z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Suvardio w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
Leku Suvardio nie wolno stosować w czasie ciąży ani karmienia piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania leku Suvardio, powinna natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia lekiem Suvardio zaleca się stosowanie skutecznych metod antykoncepcyjnych.
Suvardio a prowadzenie pojazdów
Większość osób może prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny podczas stosowania leku Suvardio, ponieważ nie wpływa on na zdolność do wykonywania tych czynności. Jednak u niektórych pacjentów mogą wystąpić zawroty głowy w trakcie leczenia tym lekiem, dlatego w takim przypadku przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn należy skonsultować się z lekarzem.
Suvardio – skutki uboczne
Stosując Suvardio, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Suvardio może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.
W przypadku wystąpienia u pacjenta któregokolwiek z poniższych objawów reakcji alergicznych, należy natychmiast zaprzestać stosowania leku Suvardio i skontaktować się z lekarzem:
- trudności w oddychaniu z obrzękiem twarzy, warg, języka i (lub) gardła lub bez obrzęku,
- obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, który może utrudniać połykanie,
- silny świąd skóry (z wypukłymi grudkami),
- zaczerwienione płaskie, tarczowate lub okrągłe plamy na tułowiu, często z pęcherzami w środku, łuszczenie się skóry, owrzodzenia w jamie ustnej, gardle, nosie, na narządach płciowych i w obrębie oczu. Pojawienie się tego typu groźnych wysypek skórnych mogą poprzedzić gorączka i objawy grypopodobne (zespół Stevensa-Johnsona),
- rozległa wysypka, wysoka temperatura ciała i powiększone węzły chłonne (zespół DRESS lub zespół nadwrażliwości na lek).
Należy również zaprzestać stosowania leku Suvardio i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta pojawią się następujące objawy:
- utrzymujące się, niewyjaśnione bóle mięśni. Objawy związane z mięśniami występują częściej u dzieci i młodzieży niż u osób dorosłych. Podobnie jak w przypadku innych statyn, bardzo nieliczni pacjenci doświadczali nieprzyjemnych objawów ze strony mięśni, które rzadko prowadziły do poważnych, zagrażających życiu uszkodzeń mięśni, znanych jako rabdomioliza,
- zespół toczniopodobny (w tym wysypka, zaburzenia dotyczące stawów i działanie na komórki krwi),
- zerwanie mięśnia.
Możliwe częste działania niepożądane Suvardio (mogą wystąpić rzadziej niż 1 na 10 pacjentów):
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- zaparcie,
- nudności,
- ból żołądka,
- ból mięśni,
- uczucie osłabienia,
- zwiększenie ilości białka w moczu, które zwykle ustępuje samoistnie, bez konieczności przerwania przyjmowania tabletek Suvardio (tylko o mocy 40 mg),
- cukrzyca – jest bardziej prawdopodobna u pacjentów z dużym stężeniem cukru i tłuszczów we krwi, z nadwagą i wysokim ciśnieniem tętniczym. Lekarz będzie monitorował stan pacjenta podczas stosowania leku Suvardio.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Suvardio?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Suvardio? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Suvardio znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Suvardio nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Suvardio to lek stosowany w leczeniu podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Lek działa poprzez hamowanie enzymu odpowiedzialnego za produkcję cholesterolu w wątrobie, co prowadzi do obniżenia jego stężenia w organizmie. Pacjenci przyjmujący Suvardio powinni być monitorowani pod kątem ewentualnych działań niepożądanych, w tym reakcji ze strony mięśni oraz funkcji wątroby. Należy pamiętać o konieczności stosowania zdrowej i zbilansowanej diety oraz utrzymaniu aktywności fizycznej podczas terapii tym lekiem. E-receptę na Suvardio można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki w bazie:
Nie, lek Suvardio jest dostępny wyłącznie na receptę.
Nie zaleca się łączenia tego leku z dużymi ilościami alkoholu.
Nie, producent nie wymienia takiego skutku ubocznego tego leku.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent chce odstawić ten lek. Należy mieć jednak na uwadze, że po odstawieniu tego leku stężenie cholesterolu we krwi może znów wzrosnąć.
Lek należy stosować tak długo jak zaleci to lekarz. Suvardio przeznaczony jest do długotrwałego stosowania.
Lek zaczyna działać już w ciągu pierwszej doby od przyjęcia, ale jego efekty w postaci obniżenia poziomu cholesterolu mogą być widoczne dopiero w ciągu kilku tygodniu od rozpoczęcia terapii.
Tak, lek Suvardio obniża poziom również poziom trójglicerydów we krwi, w związku z czym jego stosowanie może poprawić ogólny profil lipidowy pacjenta.
Lek można przyjmować o dowolnej porze. Ważne jest jednak, aby była to stała pora każdego dnia.
Leki na cholesterol, takie jak statyny, nie są przeznaczone do odchudzania i zazwyczaj nie prowadzą do utraty masy ciała. Ich głównym celem jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, co może przynieść korzyści zdrowotne, ale niekoniecznie skutkuje utratą wagi.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
