e-Konsultacja po Receptę Online

Zaranta

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Zaranta to statyna stosowana w celu obniżenia poziomu „złego” cholesterolu (LDL-C) i zwiększenia poziomu „dobrego” cholesterolu (HDL-C). Lek jest zalecany pacjentom z wysokim stężeniem cholesterolu. Lek działa poprzez hamowanie produkcji złego cholesterolu oraz wspomaganie jego usuwania z krwi. Aby zwiększyć skuteczność leczenia, ważne jest prowadzenie aktywnego trybu życia oraz zdrowa dieta uboga w tłuszcze nasycone. Te zmiany w stylu życia, w połączeniu ze stosowaniem Zaranty, mogą poprawić kondycję układu sercowo-naczyniowego i zmniejszyć ryzyko poważnych schorzeń, takich jak miażdżyca. W razie pytań można skorzystać z telekonsultacji na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na lek Zaranta.

Zaranta – co to za lek?

Zaranta to lek stosowany w leczeniu zbyt wysokiego poziomu lipidów w surowicy krwi. W hipercholesterolemii obserwuje się wzrost poziomu cholesterolu całkowitego, przede wszystkim z powodu podwyższenia frakcji LDL. W Polsce około 61% dorosłych ma podwyższony poziom tego lipidu, przy czym ponad połowa z nich nie jest świadoma swojego stanu zdrowia, a jedynie 8% osób otrzymuje skuteczne leczenie.

Na co stosuje się Zaranta?

Lek Zaranta stosuje się w leczeniu podwyższonego stężenia cholesterolu, które stwarza podwyższone ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Lek Zaranta może być także zalecany pacjentom z dodatkowymi czynnikami ryzyka miażdżycy tętnic. Stosowanie leku powinno być wspierane zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami.

Jak działa Zaranta?

Substancją czynną leku jest rozuwastatyna, której mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności enzymu zaangażowanego w syntezę cholesterolu, co prowadzi do ograniczenia tego procesu. Dodatkowo rozuwastatyna stymuluje komórki wątroby do wychwytywania cząsteczek cholesterolu frakcji LDL, znanego jako „zły cholesterol”.

Dla kogo jest przeznaczony lek Zaranta?

Lek jest przeznaczony dla pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu, dla których zmiany w diecie i aktywności fizycznej są niewystarczające. Lek może być stosowany u dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych. Lek jest przeciwwskazany u dzieci poniżej 6. roku życia.

Co wchodzi w skład leku Zaranta?

Preparat zawiera jako substancję czynną rozuwastatyna w ilości 5, 10, 15, 20, 30 lub 40 mg.

Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna typ 12, wodorotlenek magnezu, stearynian magnezu, krospowidon typ A, alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu (E 171), makrogol 3350, talk.

Zaranta – zamienniki

Jest dostępnych wiele leków na receptę, które mogą być traktowane jako zamiennik leku Zaranta, to m.in.: Aporoza, Crestor, Crosuvo, Ridlip, Roswera, Zahron i Romazic.

Zaranta – dawkowanie

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy się z nimi skonsultować.

Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Lek Zaranta stosuje się raz dziennie o stałej porze, niezależnie od posiłków. 

Dawkowanie u dorosłych w leczeniu podwyższonego stężenia cholesterolu

Dawka początkowa powinna wynosić 5 mg lub 10 mg, nawet jeśli wcześniej pacjent stosował wyższe dawki innych leków obniżających stężenie cholesterolu (statyn). Wysokość dawki początkowej zależy od stężenia cholesterolu u pacjenta, stopnia ryzyka wystąpienia u pacjenta zawału serca lub udaru, a także występowania czynników zwiększających podatność na działania niepożądane.  

Należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić jaka dawka początkowa leku Zaranta będzie najodpowiedniejsza dla pacjenta.

Lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu najmniejszej dawki (5 mg), jeżeli pacjent:

  • pochodzi z Azji (Japonii, Chin, Filipin, Wietnamu, Korei lub Indii), 
  • ma powyżej 70 lat, 
  • ma choroby nerek o umiarkowanym nasileniu.

Zwiększanie dawki i maksymalna dawka

Lekarz może podnieść dawkę leku Zaranta w celu dopasowania jej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Czas pomiędzy kolejnymi modyfikacjami dawki wynosi cztery tygodnie.

Jeśli pacjent rozpoczął leczenie od dawki 5 mg, lekarz może zadecydować o zwiększeniu do 10 mg, a następnie do 15 mg lub 20 mg, a w razie potrzeby do 30 mg lub 40 mg. W przypadku, gdy pacjent zaczyna od dawki 10 mg, możliwe jest zwiększenie do 20 mg, a następnie, w razie konieczności, do 40 mg.

Maksymalna dawka dobowa leku Zaranta wynosi 40 mg. Jest ona stosowana u pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu oraz zwiększonym ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu, gdy dawka 20 mg nie przynosi wystarczających rezultatów w obniżeniu stężenia cholesterolu.

Dawkowanie w celu zmniejszenia ryzyka zawału serca, udaru lub podobnych schorzeń

Zalecana dawka leku Zaranta wynosi 20 mg dziennie. Niemniej jednak, lekarz ma możliwość zalecenia mniejszej dawki, jeśli pacjent ma czynniki ryzyka wymienione wcześniej.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży

Zalecane dawki leku Zaranta dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat wynoszą od 5 do 20 mg dziennie. Zazwyczaj dawka początkowa to 5 mg raz na dobę, a lekarz może stopniowo zwiększać tę dawkę, aby dostosować ją do potrzeb pacjenta.

Maksymalna dawka dobowa wynosi 10 mg lub 20 mg, w zależności od leczonej choroby. Lek należy przyjmować raz dziennie. Należy unikać stosowania tabletek o mocy 30 mg lub 40 mg u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Konieczne są regularne wizyty kontrolne oraz badania krwi, aby upewnić się, że stężenie cholesterolu jest w normie i spadło do pożądanych wartości, Lekarz ma możliwość zwiększenia dawki leku Zaranta, aby lepiej dopasować ją do potrzeb pacjenta.

Pominięcie zastosowania leku Zaranta

Nie należy stosować dawki podwójnej w przypadku pominięcia dawki. Kolejną dawkę leku Zaranta należy przyjąć o zwykłej porze.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Zaranta, przedawkowanie

W przypadku przedawkowania należy skonsultować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala. Jeśli pacjent przebywa w szpitalu lub jest w trakcie leczenia innej choroby, powinien powiadomić personel medyczny o zażywaniu leku Zaranta.

Przerwanie stosowania leku Zaranta

Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli zdecyduje się na zakończenie stosowania leku Zaranta. Należy pamiętać, że przerwanie leczenia tym lekiem może prowadzić do ponownego wzrostu poziomu cholesterolu.

Zaranta – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Zaranta – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na rozuwastatynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • wysypka skórna o ciężkim nasileniu lub łuszczenie się skóry, pęcherze i (lub) owrzodzenia w jamie ustnej po przyjęciu leku Zaranta lub innych leków zawierających rozuwastatyny w przeszłości, 
  • ciąża lub karmienie piersią. Jeśli kobieta przyjmująca lek Zaranta zajdzie w ciążę, powinna natychmiast zaprzestać jego stosowania i skontaktować się z lekarzem. Kobiety stosujące ten lek powinny korzystać ze skutecznych metod antykoncepcyjnych,
  • choroba wątroby, 
  • ciężka choroba nerek, 
  • powtarzające się lub niewyjaśnione dolegliwości lub bóle mięśni, 
  • przyjmowanie połączenia leków sofosbuwir/welpataswir/woksylaprewir (stosowane w wirusowym zakażeniu wątroby zwanym zapaleniem wątroby typu C), 
  • przyjmowanie leków zawierających cyklosporynę (lek stosowany np. po przeszczepie organów). 

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z opisanych powyżej chorób/sytuacji lub gdy pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien skonsultować się z lekarzem.

Nie należy stosować dawek 30 mg i 40 mg leku Zaranta w następujących sytuacjach:

  • umiarkowanie nasilone problemy z nerkami (w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem),
  • choroby tarczycy,
  • nawracające lub niewiadomego pochodzenia bóle mięśni,
  • choroby mięśni lub problemy z mięśniami, które wystąpiły po wcześniejszym stosowaniu innych leków obniżających poziom cholesterolu u pacjenta lub jego krewnych w przeszłości,
  • regularne spożywanie dużych ilości alkoholu,
  • pochodzenie azjatyckie (w tym z Japonii, Chin, Filipin, Wietnamu, Korei lub Indii),
  • stosowanie innych leków znanych jako fibraty w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

W przypadku, gdy którakolwiek z wymienionych wcześniej sytuacji dotyczy pacjenta lub gdy pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien ponownie skonsultować się z lekarzem.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed zastosowaniem leku Zaranta konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Ostrożność w stosowaniu leku Zaranta jest zalecana w następujących przypadkach:

  • choroba nerek, 
  • choroba wątroby, 
  • powtarzające się lub niewyjaśnione dolegliwości oraz bóle mięśni, a także na historię chorób mięśni u pacjenta lub członków jego rodziny, które mogły wystąpić w związku z wcześniejszym stosowaniem innych leków obniżających poziom cholesterolu. W przypadku wystąpienia niewyjaśnionych dolegliwości mięśniowych lub bólów mięśni, szczególnie gdy towarzyszy im ogólne złe samopoczucie i gorączka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Pacjent powinien również poinformować lekarza lub farmaceutę o stałym osłabieniu mięśni. Aby zdiagnozować i leczyć te problemy, mogą być potrzebne dodatkowe badania oraz leki,
  • miastenia aktualnie lub w przeszłości (choroba powodująca ogólne osłabienie mięśni, w tym w niektórych przypadkach mięśni biorących udział w oddychaniu) lub miastenia oczna (choroba powodująca osłabienie mięśni oczu), ponieważ statyny mogą czasami nasilać objawy choroby lub prowadzić do wystąpienia miastenii, 
  • ciężka wysypka lub złuszczanie się skóry, powstawanie pęcherzy i (lub) owrzodzenia jamy ustnej po zastosowaniu leku Zaranta lub innych leków o zbliżonym działaniu w przeszłości,
  • regularne spożywanie dużych ilości alkoholu, 
  • choroba tarczycy, 
  • stosowanie leków obniżających stężenie cholesterolu z grupy fibratów. Ulotkę należy dokładnie przeczytać, nawet jeśli pacjent wcześniej stosował inne leki obniżające poziom cholesterolu,
  • przyjmowanie leków stosowanych w leczeniu zakażenia HIV lub zapalenia wątroby typu C, np. rytonawir z lopinawirem i (lub) atazanawirem, 
  • przyjmowanie lub stosowanie w ciągu ostatnich 7 dni leku o nazwie kwas fusydowy (lek stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych) doustnie lub we wstrzyknięciach. Leczenie łączone kwasem fusydowym i lekiem Zaranta może prowadzić do poważnych problemów mięśniowych, takich jak rabdomioliza,
  • wiek powyżej 70 lat (lekarz powinien ustalić właściwą dla pacjenta dawkę początkową leku Zaranta), 
  • ciężka niewydolność układu oddechowego, 
  • pochodzenie azjatyckie (z Japonii, Chin, Filipin, Wietnamu, Korei lub Indii). Lekarz powinien określić odpowiednią dawkę początkową leku Zaranta dla pacjenta.

Stosowanie rozuwastatyny wiązało się z występowaniem ciężkich reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa-Johnsona oraz reakcja polekowa z eozynofilią i ogólnymi objawami (DRESS). W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych należy natychmiast przerwać stosowanie leku Zaranta i skontaktować się z lekarzem.

Jeśli pacjent uważa, że może mieć do czynienia z którymkolwiek z powyższych problemów (lub ma inne wątpliwości), powinien unikać przyjmowania leku Zaranta w dawce 30 mg lub 40 mg (najsilniejszych dawkach) i przed przyjęciem leku w jakiejkolwiek innej dawce skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

U niewielkiego odsetka pacjentów leki z grupy statyn mogą wpływać na funkcjonowanie wątroby. Aby to potwierdzić, wykonuje się proste badanie krwi, które sprawdza aktywność enzymów wątrobowych. Dlatego lekarz zazwyczaj zaleca wykonanie tego badania (badanie czynności wątroby) przed rozpoczęciem oraz w trakcie leczenia lekiem Zaranta.

Pacjenci z cukrzycą lub znajdujący się w grupie ryzyka rozwoju tej choroby powinni być dokładnie monitorowani przez lekarza podczas stosowania tego leku. Ryzyko rozwoju cukrzycy występuje u osób z podwyższonym poziomem cukrów i tłuszczów we krwi, nadwagą oraz wysokim ciśnieniem krwi.

Zaranta w dawkach 30 mg lub 40 mg nie może być stosowany u osób poniżej 18 lat.

Podczas leczenia lekiem Zaranta należy unikać regularnego spożywania dużych ilości alkoholu.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Zaranta z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Zaranta w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.

Leku Zaranta nie wolno stosować w czasie ciąży ani podczas karmienia piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia, powinna natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Należy także unikać zajścia w ciążę, stosując skuteczne metody antykoncepcyjne.

Zaranta a prowadzenie pojazdów

Większość osób może prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny podczas stosowania leku Zaranta, ponieważ nie wpływa on na ich zdolności. Niemniej jednak, niektórzy pacjenci mogą doświadczać zawrotów głowy w trakcie leczenia. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy należy skonsultować się z lekarzem przed prowadzeniem samochodu lub obsługiwaniem maszyn.

Zaranta – skutki uboczne 

Stosując Zaranta, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Zaranta może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.

Należy przerwać stosowanie leku Zaranta i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia poniższych reakcji alergicznych:

  • trudności w oddychaniu z obrzękiem twarzy, ust, języka i (lub) gardła lub bez, 
  • obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, który może powodować trudności w połykaniu, – bardzo nasilone swędzenie skóry (z grudkami), 
  • zaczerwienione płaskie, tarczowate lub okrągłe plamy na tułowiu, często z pęcherzami w środku, łuszczenie się skóry, owrzodzenia w jamie ustnej, gardle, nosie, na narządach płciowych i w obrębie oczu). Pojawieniu się tego rodzaju niebezpiecznych wysypek skórnych mogą towarzyszyć gorączka oraz objawy grypopodobne (zespół Stevensa-Johnsona),
  • rozległa wysypka, wysoka temperatura ciała i powiększone węzły chłonne (zespół DRESS lub zespół nadwrażliwości na lek).

Należy przerwać stosowanie leku Zaranta i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią bóle lub inne dolegliwości mięśni, które utrzymują się dłużej niż oczekiwano, ponieważ może dojść do zerwania mięśnia. Objawy związane z mięśniami występują częściej u dzieci i młodzieży niż u dorosłych. Tak jak w przypadku innych statyn, u nielicznych pacjentów zaobserwowano niekorzystny wpływ na mięśnie. Rzadko u tych pacjentów dochodziło do potencjalnie zagrażającego życiu uszkodzenia mięśni, znanego jako rabdomioliza. 

Konieczne jest zaprzestanie stosowania leku Zaranta i natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia wysypki i zaburzeń stawów, które mogą być objawami zespołu toczniopodobnego z problemami dotyczącymi komórek krwi.

Możliwe częste działania niepożądane Zaranta (mogą wystąpić nie częściej niż 1 na 10 pacjentów):

  • ból głowy,
  • ból brzucha,
  • zaparcia,
  • nudności,
  • ból mięśni,
  • osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • zwiększenie ilości białka w moczu. Zazwyczaj ten objaw ustępuje samoistnie, nie ma potrzeby przerywania stosowania tabletek leku Zaranta (to działanie niepożądane występuje często przy dawce dobowej przekraczającej 20 mg),
  • cukrzyca. Ryzyko jest wyższe, jeśli pacjent ma podwyższony poziom cukrów i tłuszczów we krwi, nadwagę oraz wysokie ciśnienie krwi. W trakcie leczenia tym lekiem pacjent powinien być regularnie monitorowany przez lekarza.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Zaranta?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.

Ile kosztuje lek Zaranta? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Zaranta znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Zaranta nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Zaranta to lek stosowany w terapii hipercholesterolemii, zawierający rozuwastatynę, która należy do grupy statyn. Lek działa poprzez hamowanie enzymu odpowiedzialnego za produkcję cholesterolu w wątrobie, co prowadzi do obniżenia jego poziomu we krwi. Dzięki temu lek pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Zaranta jest zazwyczaj stosowana w połączeniu z dietą i zmianami stylu życia, aby osiągnąć najlepsze wyniki w kontrolowaniu poziomu cholesterolu. E-receptę na lek Zaranta można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Zaranta (7)

Nie, lek Zaranta jest dostępny wyłącznie na receptę.

Podczas leczenia lekiem Zaranta należy unikać regularnego spożywania dużych ilości alkoholu.

Producent nie podaje konkretnej pory dnia, kiedy należy przyjmować ten lek. Należy przyjmować go raz dziennie o stałej porze.

O czasie trwania terapii i długości stosowania leku każdorazowo decyduje lekarz. Lek przeznaczony jest do długotrwałego stosowania.

Zaranta jest lekiem obniżającym poziom cholesterolu, a nie środkiem odchudzającym. Chociaż może wpływać na masę ciała u niektórych pacjentów, nie jest jego celem ani głównym działaniem.

Zaranta skutecznie obniża poziom cholesterolu LDL i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, jednak podczas terapii mogą pojawić się działania niepożądane, które należy skonsultować z lekarzem.

Nie, lek ten nie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.

e-Konsultacja po Receptę Online
Zaranta

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem