Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Ismigen

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Ismigen

Ismigen to szczepionka podjęzykowa stosowana w celu zapobiegania nawracającym zakażeniom dróg oddechowych (ZDO). Na czym polega działanie leku, jakie mogą być jego skutki uboczne i jak długo należy stosować Ismigen? Szczegółowe informacje związane ze stosowaniem preparatu Ismigen znajdziesz w opisie poniżej i w ulotce dołączonej do leku. Możesz również umówić konsultację lekarską przez serwis Receptomat.pl, w trakcie której otrzymasz e-receptę na szczepionkę Ismigen.  

Spis treści

Ismigen – informacje o leku:

W składzie szczepionki doustnej znajdują się różne szczepy bakterii. Preparat sprzedawany jest wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji.

  • dawki: 7 mg lizatu bakterii

  • postać: tabletki podjęzykowe 

  • substancja czynna: szczepy bakterii

  • kategoria: Lek immunostymulujący

Ismigen - ulotka dla pacjenta

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca:

Podmiot odpowiedzialny:

LALLEMAND Pharma Europe
Bredstrupvej 33
8500 Grenaa, Dania

Wytwórca:
Bruschettini S.r.l.
Via Isonzo 6
16147 Genua, Włochy

Ile kosztuje lek Ismigen? Cena, refundacja

Cena leku waha się od 90 do 130 zł w zależności od apteki. Lek nie jest objęty refundacją.

Dostępne opakowania: 3 blistry po 10 tabletek podjęzykowych, w tekturowym pudełku.

Cena leku może ulec zmianie w przyszłości. 

Ismigen - opis i właściwości, jak działa

Ismigen to lek z grupy leków immunostymulujących, których celem jest uodpornienie organizmu. Ismigen jest immunostymulatorem, który wpływa m.in. na pobudzenie limfocytów T i B oraz wytwarzanie przeciwciał IgA. Szczepionka doustna zawiera bakterie, które często odpowiadają za wywołanie zakażeń górnych oraz dolnych dróg oddechowych. 

Skuteczność działania polega na zwiększeniu odporności organizmu, zmniejszeniu liczby nawrotów chorób, a także ich łagodniejszym przebiegu, często znacznie  krótszym. W związku z tym możliwe jest ograniczenie stosowania antybiotyków w przyszłości.

Zamienniki

To m.in: Luivac, Broncho-Vaxom, Uro-Vaxom.

Ismigen – skład leku

Substancje czynne leku to szczepy bakterii. 1 tabletka Ismigen zawiera 7 mg lizatu bakterii, po 6 miliardów każda: Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Streptococcus (viridans) oralis, Klebsiella pneumoniae, Klebsiella ozaenae, Haemophilus influenzae, Neisseria catarrhalis, Streptococcus pneumoniae.

W tym typ TY1 - 1 miliard, typ TY2 - 1 miliard, typ TY3 - 1 miliard, typ TY5 - 1 miliard, typ TY8 - 1 miliard, typ TY47 - 1 miliard. Każda tabletka zawiera dodatkowo 43 mg glicyny. 

Substancje pomocnicze leku: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan dwuwodny, krzemionka koloidalna uwodniona, magnezu stearynian, amonowy glicyryzynian, wyciąg ze sproszkowanej mięty.

Podobne leki to Augmentin, Sunamed.

Stosowanie leku – na co i dla kogo?

Szczepionka Ismigen jest zalecana w celu profilaktyki nawracających lub przewlekłych zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Może być stosowana u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 3 roku życia.

Ismigen – dawkowanie

Ismigen - jak stosować szczepionkę w formie tabletek podjęzykowych? Zalecana dawka to:

Dorośli

Jedna tabletka dziennie przed jedzeniem, rozpuścić pod językiem. Stosować przez dziesięć kolejnych dni w miesiącu, przez okres 3 miesięcy.

Dzieci i młodzieży (w wieku od 3 lat i powyżej)

Jedna tabletka dziennie przed jedzeniem, rozpuścić pod językiem. Stosować przez dziesięć kolejnych dni w miesiącu, przez okres 3 miesięcy.

Sposób podawania

Podjęzykowo - tabletkę należy rozpuścić pod językiem. Linia podziału na tabletce ułatwia jej rozkruszenie w celu łatwiejszego połknięcia. Stosując lek należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Ismigen – przeciwwskazania, środki ostrożności

Szczepionki na zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych nie należy stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek składnik preparatu (którąkolwiek z substancji pomocniczych). Przed stosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Badanie nie potwierdzają skuteczności leku w celu zapobiegania zapalenu płuc. 

Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Interakcja z innymi lekami

W przeprowadzonych badaniach klinicznych nie nie wykazano niepożądanych działań związanych z jednoczesnym stosowaniem innych leków. Należy jednak poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Ismigen w ciąży

Dotychczas nie przeprowadzono wystarczających badań, które świadczyłyby o bezpieczeństwie stosowania leku u kobiet ciężarnych. Z tego powodu preparat nie powinien być stosowany w ciąży - przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Ismigen a karmienie piersią 

Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego, dlatego też nie należy podawać leku kobietom w okresie laktacji.

Ismigen - skutki uboczne

Każdy lek może wywoływać skutki uboczne. Ismigen stosowany w nawracających zakażeniach również może powodować działania niepożądane, jednak nie wystąpią one u każdego pacjenta. 

Działania niepożądane o nieznanej częstości (zgłoszone po wprowadzeniu szczepionki do obrotu): 

  • ból gardła, 
  • reakcje nadwrażliwości typu alergicznego obejmujące pokrzywkę, wysypkę, świąd i obrzęk,
  • gorączka i ból głowy, 
  • wymioty i ból brzucha.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku.

Najcześciej zadawane pytania (FAQ)

Pytania dotyczące leku Ismigen, które najczęściej zadają nasi pacjenci.

O jakiej porze przyjmować lek? Ismigen - przed czy po posiłku?

Lek zażywa się przed posiłkiem, a tabletka powinna ulec całkowitemu rozpuszczeniu.

Ismigen a alkohol – czy można pić alkohol podczas stosowania leku?

Nie ma wystarczających informacji, na podstawie których można wnioskować o bezpieczeństwie spożywania alkoholu w czasie przyjmowania leku Ismigen. Należy jednak skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem alkoholu.

Jak długo powinno się przyjmować Ismigen?

Do uzyskania pełnej skuteczności leku, zaleca się jego przyjmowanie raz dziennie przez 10 kolejnych dni w miesiącu, przez kolejne 3 miesiące. Jeżeli doszło do przyjęcia większej dawki leku niż zalecana, należy jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza, który zadecyduje o sposobie dalszego postępowania.

Inne najpopularniejsze leki: