Borykasz się z trądzikiem pospolitym i zaskórnikami? Masz problem z nawracającym problemem krost i grudek? Dowiedz się z opisu i ulotki poniżej, jak działa lek Aklief i jak go stosować. Jeśli masz pytania, skorzystaj z telekonsultacji u naszego specjalisty na Receptomat.pl. W trakcie teleporady możesz też uzyskać e-receptę na Aklief.
Aklief to lek z grupy retinoidów do miejscowego leczenia trądziku pospolitego i zaskórników. Aklief krem jest dostępny wyłącznie na receptę.
dawki: Aklief 50 mikrogramów/g
postać: krem
substancja czynna: trifaroten
kategoria: Lek na trądzik, Retinoidy
podmiot odpowiedzialny: Galderma Polska Sp. z o.o. ul. Puławska 145 02-715 Warszawa Polska
wytwórca: Laboratoires Galderma Z.I. Montdésir 74540 Alby-sur-Chéran Francja
Aklief dostępny jest w postaci kremu w dawce 50 mikrogramów/g.
Aklief krem 50 mikrogramów/g - cena za opakowanie retinoidu na trądzik wynosi 85,90 - 132,50 zł.
Lek nie podlega refundacji. Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i ulec zmianie w przyszłości.
Aklief na trądzik - substancją czynną leku jest trifaroten, która należy do leków z grupy retinoidów. Retinoidy to pochodne witaminy A używane w leczeniu trądziku czy przy rozjaśnianiu przebarwień.
Aklief - działanie leku przeciwtrądzikowego reguluje procesy odnowy komórek naskórka poprzez złuszczanie warstwy rogowej oraz regenerację komórek w warstwie podstawnej. Zalecany, by stosować miejscowo na twarzy i tułowiu.
Sprawdź opinie pacjentów o Aklief.
Aklief nie posiada zamiennika, mającego w składzie tę samą substancją czynną.
Inne popularne leki na trądzik to m.in. Acnelec, Aknemycin Plus.
Substancją czynną leku jest trifaroten. W jednym gramie kremu mieści się 50 mikrogramów trifarotenu.
Pozostałe składniki leku:
alantoina,
SIMULGEL 600 PHA (kopolimer akryloamidu i soku akryloilodimetylotaurynianu, izoheksadekan, polisorbat 80, sorbitanu oleinian),
cyklometykon,
etanol 96%,
fenoksyetanol,
glikol propylenowy,
triglicerydy kwasów tłuszczowych,
woda oczyszczona.
Aklief krem wydawany jest na receptę. Maść stosuje się miejscowo, w leczeniu trądziku pospolitego na twarzy oraz tułowiu.
Lek przeznaczony dla pacjentów od 12. roku życia oraz starszych. Retinoid doskonale sprawdza się na zaskórniki (otwarte i zamknięte) oraz zapalne grudki i krosty.
Aklief należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Specjalista wyjaśni w jakich proporcjach i jak często nakładać retinoid na skórę twarzy lub tułowia. Zabronione jest używanie maści na inne obszary ciała.
Używanie leku w nadmiarze może być powodem podrażnień, zaczerwienień, a w efekcie złuszczeń skóry. W momencie zastosowania większej dawki Aklief należy poinformować o tym lekarza.
W przypadku użycia kremu przez dziecko lub inną osobę należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Przed pierwszym użyciem kremu na trądzik należy nacisnąć pompkę dozującą, tak, by pojawiła się niewielka ilość kremu. Następnie cienką warstwę leku należy nanosić na chorobowo zmienione miejsca na skórze twarzy i tułowia. Zaleca się, aby maść stosować nie częściej jak raz na dobę, najlepiej wieczorem, na czystą i osuszoną skórę.
W przypadku dostania się leku do oczu, ust, błon śluzowych nosa lub jamy ustnej należy natychmiast przemyć te miejsca dużą ilością letniej wody.
Po nałożeniu Retinolu należy umyć ręce.
Nie należy stosować leku Aklief gdy pacjent jest uczulony na trifaroten lub inny składnik preparatu.
Podczas używania maści może wystąpić:
podrażnienie
zaczerwienienie,
łuszczenie,
przesuszenie,
pieczenie skóry.
Gdy objawy wystąpią, lekarz może zalecić rzadsze stosowanie leku, przerwanie leczenia lub nawilżanie skóry poddawanej kuracji. W momencie utrzymywania się objawów, specjalista zaprzestaje leczenia kremem Aklief.
By uniknąć tego typu objawów, zaleca się regularne nawilżanie skóry, najlepiej od początku leczenia.
Aklief krem nie wolno stosować na:
skaleczenia,
otarcia,
zadrapania,
wyprysk skórny,
oczy,
powieki,
usta,
błony śluzowe.
Na skórze leczonej nie można wykonywać zabiegów depilacji woskowanej.
Ponadto w momencie kuracji nie wolno wystawiać skóry na słońce, korzystać z solarium i z fototerapii. Nadmierna ilość promieni słonecznych może spowodować poparzenia skórne. Jeśli nie można uniknąć światła słonecznego, zaleca się stosowanie filtrów przeciwsłonecznych 50 SPF. W momencie poparzenia skóry należy natychmiast przerwać kurację Aklif krem.
Nie należy stosować leku na podrapaną, okaleczoną i otartą skórę.
Trzeba zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania kremu z innymi lekami, nakładanymi bezpośrednio na skórę.
W przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej na którykolwiek ze składników, należy natychmiast przerwać kurację maścią Aklif.
Należy uważać, aby retinoid nie dostał się do oczu, powiek, błony śluzowej i ust.
Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich dotychczas przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Zawarte w lekach składniki mogą znacząco na siebie oddziaływać.
W razie przyjmowania innych leków przeciwtrądzikowych należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na podwójne działanie czynnika wywołującego podrażnienia i łuszczenie się skóry.
Nie wolno stosować leku Aklief w ciąży i w momencie planowania zajścia w ciążę.
W okresie karmienia piersią istnieje ryzyko, że substancja czynna przenika do mleka matki, co w efekcie może być zagrożeniem dla noworodka lub niemowlęcia. Dlatego, w takim przypadku konieczne jest, by lekarz razem z pacjentem podjął decyzję odnośnie karmienia piersią lub kontynuowaniem leczenia Aklif.
Aklief, tak jak inne leki, może wywołać skutki uboczne.
Do częstych (występuje u co najmniej 1 na 10 pacjentów) działań niepożądanych Aklief zalicza się:
podrażnienie skóry,
swędzenie skóry,
oparzenia skórne.
Niezbyt częste skutki uboczne leku (występujące u co najmniej 1 na 100 pacjentów):
suchość skóry,
odbarwienia,
ból skóry,
wysypka,
obrzęk,
podrażnienia,
erozja,
trądzik,
alergia skórna,
rumień skórny (zaczerwienienie).
Do rzadkich działań niepożądanych (występujących u co najmniej 1 na 1000 pacjentów):
łojotokowe zapalenie skóry,
pokrzywka,
wyprysk asteatotyczny,
pęcherzyki,
pieczenie skóry,
przebarwienie skóry,
pęknięcie skóry,
zaczerwienienie skóry twarzy,
spierzchnięte usta.
Aklief należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Należy pamiętać, że termin przydatności upływa 6 miesięcy od daty otwarcia opakowania.
Najczęstsze pytania pacjentów dotyczące stosowania leku Aklief.
Lek przeznaczony jest do długotrwałego stosowania, a pierwsze efekty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach. Specjalista decyduje o czasie stosowania kremu, znaczenie ma tutaj reakcja pacjenta na dany lek.
Aklief należy przyjmować regularnie, najlepiej każdego dnia o tej samej porze. Nie ma znaczenia czy lek będzie przyjmowany przed, czy po posiłku.
Nie zaleca się picia alkoholu w momencie przyjmowania leku. Substancja czynna lub inny składnik preparatu może wpłynąć na interakcję z alkoholem, co w efekcie doprowadzić może do zagrożenia zdrowia, a nawet życia.
Aklief ze względu na dostępną w składzie substancję rozjaśni przebarwienia. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, by uzyskać jednolity koloryt skóry na twarzy.
W trakcie leczenia Aklif należy wybrać krem nawilżający z wysokim filtrem przeciwsłonecznym - najlepiej 50 SPF przeznaczonym do skóry trądzikowej. Kosmetyk może być nałożony przed lub po zastosowaniu leku. Należy tylko poczekać na całkowicie wchłonięcie preapratu.