Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Euthyrox N 50

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Euthyrox N 50

Euthyrox N 50 skutecznie uzupełnia niedobór hormonów w leczeniu niedoczynności tarczycy. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Umów się na telekonsultację na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Euthyrox N 50.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Euthyrox N 50:

 • nazwa: Euthyrox N 50

 • dawka: 50 mcg

 • postać: tabletki

 • substancja czynna: lewotyroksyna sodowa (levothyroxinum natricum)

 • dostępne wielkości opakowań: 50 tabletek, 100 tabletek

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: niedoczynność tarczycy

Euthyrox N 50 – syntetyczny hormon tarczycy, pomocny w uzupełnianiu niedoboru hormonu tarczycy

Lek Euthyrox N zawiera lewotyroksynę sodową, która przeznaczona jest do leczenia zaburzeń czynności tarczycy, w tym niedoczynności, która objawia się m.in. zmęczeniem, uczuciem ciągłego zimna, depresją, przyrostem masy ciała czy zaburzeniami pamięci. Euthyrox N 50 zawiera syntetyczny hormon tarczycy, który uzupełnia fizjologicznie występujący niedobór wynikający z zaburzenia funkcjonowania tego organu. Lek Euthyrox N jest dostępny w wielu dawkach, dzięki czemu łatwo można dopasować dawkowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta z niedoczynnością tarczycy. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Sprawdź opinie innych pacjentów o Euthyrox N 50.

Euthyrox N 50 na niedoczynność tarczycy – jak działa?

Substancją czynną leku jest lewotyroksyna sodowa, będąca syntetyczną substancją o działaniu takim samym jak hormony tarczycy naturalnie występujące w organizmie. Tym samym uzupełnia niedobór hormonu tarczycy pojawiający się przy niedoczynności.

Lek Euthyrox N 50 jest przeznaczony do leczenia chorób i zaburzeń czynności tarczycy, głównie u dorosłych pacjentów w przypadku:

 • leczenia wola u pacjentów, u których obserwuje się prawidłową czynność tarczycy,

 • aby uzupełnić niedobór naturalnych hormonów tarczycy, w przypadku, gdy nie wytwarza ona wystarczającej ich ilości,

 • aby zapobiec nawrotom wola u pacjentów po operacji,

 • aby zahamować wzrost guza u pacjentów zmagających się z rakiem tarczycy,

 • lek ten może być stosowany również u pacjentów, u których pojawia się potrzeba wyrównania stężeń hormonów tarczycy, u których w związku z nadmiernym wytwarzaniem stosuje się leki przeciwtarczycowe.

Inne leki stosowane w leczeniu niedoczynności tarczycy to m.in. Verospiron, Letrox 75.

Czy lek Euthyrox N 50 można stosować na odchudzanie?

Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest przyrost masy ciała. Nie jest jednak wskazane, aby syntetyczne hormony tarczycy stosować jako sposób na zmniejszenie masy ciała. Trzeba pamiętać, że zażywanie leku nie spowoduje spadku masy ciała, jeżeli hormony tarczycy są na właściwym poziomie. Co więcej, jeśli pacjent samodzielnie chce zwiększyć dawkę leku bez porozumienia z lekarzem, wówczas takie działanie może spowodować wystąpienie ciężkich i zagrażających zdrowiu i życiu pacjenta działań niepożądanych. Podobnie nie należy przyjmować leków z lewotyroksyną razem z innymi lekami na odchudzanie, takimi jak m.in. katyna, fenylopropanoloamina i amfepramon.

Czy można stosować Euthyrox N 50 w okresie menopauzy?

W sytuacji, kiedy pacjentka jest w trakcie lub po menopauzie, powinna o tym uprzedzić lekarza. To ważne ze względu na fakt, że w tym okresie występuje wzmożone ryzyko rozwoju osteoporozy. Dlatego specjalista endokrynolog może zlecić częstsze regularne kontrolowanie czynności tarczycy w tym okresie.

Soja a działanie Euthyrox N 50

Pokarmy zawierające soję mogą wpływać na skuteczność leku Euthyrox N 50 poprzez zmniejszenie jego wchłaniania z jelita cienkiego. Warto porozmawiać o tym z lekarzem w przypadku, gdy stosuje się dietę zawierającą zmieniające się ilości tego składnika. W takiej sytuacji może być konieczna zmiana dawki leku Euthyrox N 50.

Stosowanie Euthyrox N 50 w ciąży i podczas karmienia piersią

Jeśli kobieta nie stosowała dotychczas leku Euthyrox N, a planuje mieć dziecko, jest w ciąży (lub przypuszcza, że może być), wówczas powinna powiedzieć o tym lekarzowi, zanim rozpocznie stosowanie tego leku.

Jeżeli kobieta zażywała wcześniej lek i zaszła w ciążę, wówczas w czasie ciąży powinna kontynuować przyjmowanie Euthyrox N 50, ale pod ścisłym nadzorem lekarza. Regularne badania kontrolne poziomu hormonów tarczycy są ważne w tym okresie, bowiem może być konieczna zmiana dawki leku w okresie ciąży.

Podobnie w okresie karmienia piersią należy kontynuować przyjmowanie leku, a lekarz zaleci schemat terapii i dawkowanie. Lewotyroksyna w bardzo małej ilości przenika do mleka kobiecego i nie ma to wpływu na prawidłowy rozwój dziecka.

Dawkowanie Euthyrox N 50 – jak stosować?

Każdorazowo lekarz indywidualnie dobiera dawkę leku dla każdego pacjenta. Na podstawie objawów, historii choroby i wyników badań laboratoryjnych specjalista określa najlepiej dopasowaną dawkę Euthyrox N 50. Zazwyczaj leczenie niedoczynności tarczycy rozpoczyna się od małej dawki, która do 2-4 tygodnie jest zwiększana aż do poziomu najlepiej dopasowanego do każdego pacjenta.

W okresie pierwszych tygodni leczenia konieczne jest wykonywanie regularnych badań okresowych badających poziom hormonów. Ma to na celu sprawdzenie, jak lek Euthyrox N 50 wpływa na organizm pacjenta i jaka dawka jest dla niego odpowiednia. W zależności od wskazania do stosowania leku i stanu pacjenta, różne są poziomy zalecanych dawek.

Euthyrox N 50 – bez recepty czy na receptę?

Lek na niedoczynność tarczycy Euthyrox N jest dostępny wyłącznie na receptę. Preparat występuje w różnych wariantach o różnej zawartości lewotyroksyny: 25 mcg, 50 mcg, 100 mcg, 125 mcg, 175 mcg. Wszystkie są wydawane wyłącznie z przepisu lekarza.

Opis produktu – ulotka leku Euthyrox N 50

Inne popularne leki na niedoczynność tarczycy: