e-Konsultacja z Receptą Online

Euthyrox N 50

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Euthyrox N 50? Cena, refundacja

W przypadku leku refundowanego Euthyrox N 50, jego ceny są takie same w każdej aptece. Lek wydawany jest bezpłatnie kobietom w ciąży i osobom, które ukończyły 75 lat.

 • Euthyrox N 50 – cena za 100 tabletek wynosi 11,91 zł (8,03 cena z ryczałtem).
 • Euthyrox N 50 – cena za 50 tabletek wynosi 6,52 zł (6 zł cena z ryczałtem).

Ceny mogą mogą ulec zmianie w przyszłości.

Euthyrox N 50 – syntetyczny hormon tarczycy, pomocny w uzupełnianiu niedoboru hormonu tarczycy

Lek Euthyrox N zawiera lewotyroksynę sodową, która przeznaczona jest do leczenia zaburzeń czynności tarczycy, w tym niedoczynności, która objawia się m.in. zmęczeniem, uczuciem ciągłego zimna, depresją, przyrostem masy ciała czy zaburzeniami pamięci. Euthyrox N 50 zawiera syntetyczny hormon tarczycy, który uzupełnia fizjologicznie występujący niedobór wynikający z zaburzenia funkcjonowania tego organu. Lek Euthyrox N jest dostępny w wielu dawkach, dzięki czemu łatwo można dopasować dawkowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta z niedoczynnością tarczycy. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Euthyrox N 50 – jak działa, na co i dla kogo

Lek Euthyrox N zawiera lewotyroksynę sodową, która przeznaczona jest do leczenia zaburzeń czynności tarczycy, w tym niedoczynności. Choroba ta objawia się m.in. zmęczeniem, uczuciem ciągłego zimna, depresją, przyrostem masy ciała czy zaburzeniami pamięci. Euthyrox N 50 zawiera syntetyczny hormon tarczycy, który uzupełnia fizjologicznie występujący niedobór wynikający z zaburzenia funkcjonowania tego organu. 

Lek Euthyrox N 50 jest przeznaczony do leczenia chorób i zaburzeń czynności tarczycy, głównie u dorosłych pacjentów w przypadku:

 • leczenia wola u pacjentów, u których obserwuje się prawidłową czynność tarczycy,
 • aby uzupełnić niedobór naturalnych hormonów tarczycy, w przypadku, gdy nie wytwarza ona wystarczającej ich ilości,
 • aby zapobiec nawrotom wola u pacjentów po operacji,
 • aby zahamować wzrost guza u pacjentów zmagających się z rakiem tarczycy,
 • lek ten może być stosowany również u pacjentów, u których pojawia się potrzeba wyrównania stężeń hormonów tarczycy, u których w związku z nadmiernym wytwarzaniem stosuje się leki przeciwtarczycowe.

Lek Euthyrox N jest dostępny w wielu dawkach, dzięki czemu łatwo można dopasować dawkowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta z niedoczynnością tarczycy. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Euthyrox N 50 – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Althyxin, Eferox, Eltroxin, Letrox.

Euthyrox N 50 – skład leku

Substancją czynną leku jest lewotyroksyna sodowa. Każda tabletka zawiera 50 mikrogramów lewotyroksyny sodowej.

Pozostałymi składnikami tego leku są: skrobia kukurydziana, kwas cytrynowy, żelatyna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian i mannitol (E 421).

Euthyrox N 50 – jak stosować? Dawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Każdorazowo lekarz indywidualnie dobiera dawkę leku dla każdego pacjenta. 

Na podstawie objawów, historii choroby i wyników badań laboratoryjnych specjalista określa najlepiej dopasowaną dawkę Euthyrox N 50. Zazwyczaj leczenie niedoczynności tarczycy rozpoczyna się od małej dawki, która do 2-4 tygodnie jest zwiększana aż do poziomu najlepiej dopasowanego do każdego pacjenta.

W okresie pierwszych tygodni leczenia konieczne jest wykonywanie regularnych badań okresowych badających poziom hormonów. Ma to na celu sprawdzenie, jak lek Euthyrox N 50 wpływa na organizm pacjenta i jaka dawka jest dla niego odpowiednia. W zależności od wskazania do stosowania leku i stanu pacjenta, różne są poziomy zalecanych dawek.

Sposób podawania

Tabletki powinny być przyjmowane 1 raz na dobę, rano na czczo, co najmniej 30 minut przed śniadaniem. Można popijać je niewielką ilością wody. Małym dzieciom i niemowlętom tabletki można podawać po rozpuszczeniu w małej ilości wody.

Euthyrox N 50 tabletki – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Euthyrox N 50, jeśli:

 • pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
 • u pacjenta występuje nieleczona niedoczynność przysadki lub jeśli hormony tarczycy są wytwarzane w nadmiernej ilości (nieleczona nadczynność tarczycy),
 • u pacjenta występuje niedoczynność kory nadnerczy i pacjent nie otrzymuje odpowiedniego leczenia zastępczego,
 • pacjent jest po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego, w zapaleniu mięśnia sercowego, w ostrym zapaleniu wszystkich warstw serca (pancarditis).

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować przy:

 • niedostatecznym przepływie krwi w naczyniach krwionośnych serca (dławica piersiowa),
 • niewydolności serca,
 • szybkiej i nieregularnej czynności serca,
 • nadciśnieniu tętniczym,
 • miażdżycy naczyń krwionośnych.

W czasie stosowania leku Euthyrox N konieczne jest częste kontrolowanie stężenia hormonów tarczycy.

Pokarmy zawierające soję mogą wpływać na skuteczność leku Euthyrox N 50 poprzez zmniejszenie jego wchłaniania z jelita cienkiego. Warto porozmawiać o tym z lekarzem w przypadku, gdy stosuje się dietę zawierającą zmieniające się ilości tego składnika. W takiej sytuacji może być konieczna zmiana dawki leku Euthyrox N 50.

Konieczne jest natychmiastowe odstawienie leku w przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości. Należą do nich: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w połykaniu, trudności w oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy), reakcje związane z układem oddechowym (narastająca duszność), reakcje skórne (wysypka, pokrzywka). 

Interakcja z innymi lekami

Euthyrox N 50 może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Preparat może mieć wpływ na działanie następujących leków:

 • leki przeciwcukrzycowe (leki zmniejszające stężenie cukru we krwi) – może osłabiać ich działanie, 
 • leki przeciwzakrzepowe (pochodne kumaryny) – może nasilać działanie tych leków, co może zwiększać ryzyko krwawień (zwłaszcza u osób w podeszłym wieku).

Konieczne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących zachowania wymaganych odstępów czasu między przyjmowaniem leku Euthyrox N 50 a lekami:

 • wiążącymi kwasy żółciowe i zmniejszającymi duże stężenie cholesterolu (cholestyramina lub kolestypol) – Euthyrox N 50 należy stosować 4 do 5 godzin przed przyjęciem tych leków, ponieważ mogą one hamować wchłanianie leku Euthyrox N z jelit,
 • leki zobojętniającymi (w łagodzeniu niestrawności), sukralfatem (w leczeniu wrzodów żołądka i jelit), innymi lekami zawierającymi glin, lekami zawierającymi żelazo, lekami zawierającymi wapń – Euthyrox N 50 należy stosować minimum 2 godziny przed przyjęciem tych leków, bo mogą one osłabiać działanie leku Euthyrox N.

Dodatkowe informacje o możliwych interakcjach zawarte są w ulotce leku.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Jeśli kobieta nie stosowała dotychczas leku Euthyrox N, a planuje mieć dziecko, jest w ciąży (lub przypuszcza, że może być), wówczas powinna powiedzieć o tym lekarzowi, zanim rozpocznie stosowanie tego leku.

Jeżeli kobieta zażywała wcześniej lek i zaszła w ciążę, wówczas w czasie ciąży powinna kontynuować przyjmowanie Euthyrox N 50, ale pod ścisłym nadzorem lekarza. Regularne badania kontrolne poziomu hormonów tarczycy są ważne w tym okresie, bowiem może być konieczna zmiana dawki leku w okresie ciąży.

Podobnie w okresie karmienia piersią należy kontynuować przyjmowanie leku, a lekarz zaleci schemat terapii i dawkowanie. Lewotyroksyna w bardzo małej ilości przenika do mleka kobiecego i nie ma to wpływu na prawidłowy rozwój dziecka.

Euthyrox N 50 – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych maleje wraz ze stosowaniem odpowiedniej dawki leku i regularnym wykonywaniem badań laboratoryjnych.

Po przyjęciu zbyt dużej dawki lub w przypadku złej tolerancji zalecanej dawki, wystąpić mogą takie objawy, jak: nieregularna lub szybka czynność serca, kołatanie serca, bóle dławicowe w klatce piersiowej, ból głowy, osłabienie lub kurcze mięśni, uderzenia gorąca (uczucie ciepła i zaczerwienienie twarzy), gorączka, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, guz rzekomy mózgu (zwiększone ciśnienie w głowie), drżenie, niepokój ruchowy, zaburzenia snu, poty, zmniejszenie masy ciała, biegunka.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Produkt powinien znajdować się w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na niedoczynność tarczycy:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Euthyrox N 50 (4)

Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest przyrost masy ciała. Nie jest jednak wskazane, aby syntetyczne hormony tarczycy stosować jako sposób na zmniejszenie masy ciała. Trzeba pamiętać, że zażywanie leku nie spowoduje spadku masy ciała, jeżeli hormony tarczycy są na właściwym poziomie. Co więcej, jeśli pacjent samodzielnie chce zwiększyć dawkę leku bez porozumienia z lekarzem, wówczas takie działanie może spowodować wystąpienie ciężkich i zagrażających zdrowiu i życiu pacjenta działań niepożądanych. Podobnie nie należy przyjmować leków z lewotyroksyną razem z innymi lekami na odchudzanie, takimi jak m.in. katyna, fenylopropanolamina i amfepramon.

W sytuacji, kiedy pacjentka jest w trakcie lub po menopauzie, powinna o tym uprzedzić lekarza. To ważne ze względu na fakt, że w tym okresie występuje wzmożone ryzyko rozwoju osteoporozy. Dlatego specjalista endokrynolog może zalecić częstsze regularne kontrolowanie czynności tarczycy w tym okresie.

Lek na niedoczynność tarczycy Euthyrox N jest dostępny wyłącznie na receptę. Preparat występuje w różnych wariantach o różnej zawartości lewotyroksyny: 25 mcg, 75 mcg, 125 mcg, 175 mcg. Wszystkie one są wydawane wyłącznie z przepisu lekarza.

Działanie leku rozpoczyna się po kilku dniach od zastosowania pierwszej dawki. Stabilizacja hormonów następuje po kilku tygodniach.

e-Konsultacja z Receptą Online
Euthyrox N 50

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.