Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Sumamigren

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz skutecznego leku na migrenę? Sumamigren jest przeznaczony do zwalczania doraźnych objawów migreny. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na e-poradę do specjalisty i zamów e-receptę na Receptomat.pl.

Podstawowe informacje o leku Sumamigren:

  • nazwa: Sumamigren
  • dawka: 50 mg, 100 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: sumatryptan (sumatriptanum)
  • dostępne wielkości opakowań: 2 tabl., 6 tabl., 9 tabl., 12 tabl., 18 tabl.
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: Leki przeciwmigrenowe

Sumamigren – skuteczny lek przeciwmigrenowy działający już po 30 minutach

Preparat należy do grupy leków pomagających w doraźnym radzeniu sobie z nieprzyjemnymi objawami migreny. Substancja czynna leku sumatryptan należy do grupy leków zwanych tryptanami. Ma on działanie polegające na łagodzeniu bólu głowy i innych objawów migreny, takich jak: nudności, nadwrażliwość na dźwięk i światło. Efekt działania leku jest odczuwalny już po 30 minutach. Sumamigren dostępny jest w dwóch dawkach, w różnych wielkościach opakowania, wyłącznie na receptę.

Sumamigren – jak działa, na co? Wskazania

To preparat zaliczany do leków przeciwmigrenowych, które stosuje się doraźnie w zwalczaniu napadów migreny (z aurą lub bez).

Sumatryptan jest substancją czynną leku, należy do grupy organicznych związków określanych jako tryptany. Prawdopodobną przyczyną migreny jest rozszerzenie naczyń krwionośnych w obszarze ukrwienia tętnicy szyjnej. Sumatryptan działa poprzez zwężenie tych naczyń, co skutkuje złagodzeniem bólu głowy i innych objawów, które pojawiają się w przebiegu napadu migrenowego, takich jak: światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięk czy nudności. Co ważne, lek nie powoduje jednocześnie zaburzeń w przepływie krwi w mózgu.

Sumamigren jest stosowany przede wszystkim w leczeniu napadów migreny, ale także w terapii klastrowego bólu głowy.

Lek przeciwmigrenowy Sumamigren – kiedy zaczyna działać?

Działanie leku jest odczuwalne już po 30 minutach od przyjęcia dawki. Pacjent odczuwa stopniowe łagodzenie nieprzyjemnych objawów aż do całkowitego ich ustąpienia. Zazwyczaj stosuje się pojedynczą dawkę, jednak lekarz może zalecić przyjmowanie kolejnych, jeśli natężenie i postać choroby tego wymagają.

Sumamigren na migrenę – bez recepty czy na receptę?

Sumatryptan należy do substancji mających wpływ na funkcjonowanie przewodnictwa nerwowego i naczyń krwionośnych. Długość i czas trwania terapii jest każdorazowo indywidualnie dopasowywana do historii choroby i samopoczucia pacjenta, dlatego lek powinien być stosowany wyłącznie pod kontrolą lekarza. Sumamigren w różnych dawkach dostępny jest wyłącznie na receptę.

Kto nie może stosować leku Sumamigren? Przeciwwskazania

Nie powinno się przyjmować leku w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu. Z dużą ostrożnością należy podchodzić do stosowania leku u pacjentów z chorobami serca (niewydolność, przebyty zawał, choroba niedokrwienna) oraz u osób po przebytym udarze lub przemijających napadach niedokrwienia mózgu. Leku nie powinni także przyjmować pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby oraz z chorobami krążenia. Nie powinno się także przyjmować leku Sumamigren, jeśli stosowane są jednocześnie inne leki przeciwmigrenowe lub preparaty zwane inhibitorami monoaminooksydazy (zalecane m.in. w leczeniu depresji).

Leczenie migreny – jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami?

Zastanawiając się jak leczyć migrenę, należy zdawać sobie sprawę, że terapia opiera się na dwóch zasadach. Pierwsza to doraźne leczenie nieprzyjemnych objawów, druga – profilaktyczne stosowanie leków. Wśród domowych sposobów na migrenę można wymienić dietę na migrenę oraz stosowanie różnych ziół.

Jest wiele różnych postaci choroby, które objawiają się różnym rodzajem bólu, jego nasileniem i pojawianiem się różnych symptomów towarzyszących, takich jak: światłowstręt, ból głowy, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, nudności, zawroty głowy, mroczki i ubytki w polu widzenia, problemy z mową. U wiele pacjentów przebieg terapii i skuteczne metody radzenia sobie z dolegliwościami są kwestią indywidualną.

Tabletki na migrenę Sumamigren – jak stosować? Dawkowanie

Sumamigren jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę, występuje w formie tabletek powlekanych, które zawierają 50 lub 100 mg sumatryptanu. Lek stosuje się doustnie, a długość i dawkowanie Sumamigren ustala lekarz na podstawie natężenia objawów i historii choroby pacjenta. Co ważne, leku nie stosuje się w profilaktyce napadów migrenowego bólu głowy, a wyłącznie doraźnie przy pojawieniu się objawów.

Aby lek był skuteczny, zaleca się przyjmowanie go zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów migreny. To lekarz ustala dawkowanie leku. Według oryginalnej ulotki producenta Sumamigren zalecana jednorazowa dawka leku dla dorosłych w wieku od 18 do 65 lat wynosi 50 mg, przyjmowana zaraz po pojawieniu się objawów napadu migrenowego bólu głowy. Specjalista może zalecić podanie jednorazowej dawki 100 mg u niektórych pacjentów. Podczas tego samego napadu migreny nie należy przyjmować kolejnej dawki leku.

Jeśli jednak przyjęcie jednorazowej dawki spowodowało ustąpienie objawów, ale napad migrenowy powrócił, wówczas można przyjąć kolejną dawkę (1 tabletkę) w ciągu kolejnych 24 godzin, jednak należy zachować co najmniej 2-godzinny odstęp pomiędzy dwiema dawkami. Ważne, aby nie przyjmować więcej niż 300 mg leku na dobę.

Tabletki na migrenę Sumamigren należy przyjmować w całości, nie żuć, nie rozgryzać, w razie potrzeby popijając niewielką ilością wody.

Od jakiego wieku można stosować lek Sumamigren na migrenowy ból głowy?

Lek jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych w wieku od 18 do 65 lat. Nie należy podawać preparatu dzieciom i młodzieży poniżej tej granicy wieku ani u seniorów powyżej 65. roku życia.

Migrena w ciąży – czy można stosować Sumamigren?

Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży ani karmienia piersią. Składniki niektórych leków mogą mieć wpływ na bezpieczeństw ciąży i przenikać do mleka matki, dlatego przed przyjęciem jakiegokolwiek preparatu kobieta powinna skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Nie zaleca się również stosowania leku w sytuacji, kiedy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży lub w najbliższym czasie planuje zajście w ciążę.

Opis produktu – ulotka leku Sumamigren 50 mg, 100 mg

Inne najpopularniejsze leki na migrenę: