e-Konsultacja z Receptą Online

Sumamigren

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek przeciwmigrenowy Sumamigren? Cena, refundacja

Obecnie Sumamigren nie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 50 mg i 100 mg i w opakowaniach po 2 i 6 sztuk tabletek.

 • Sumamigren 50 mg – cena za 2 tabletki waha się od ok. 24 do 32 zł, a za 6 tabletek należy zapłacić ok. 41 – 44 zł.
 • Sumamigren 100 mg – cena za 2 tabletki to ok. 37 – 46 zł, a 6 tabletek to koszt ok. 55 – 62 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od opakowania i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Lek na migrenę Sumamigren – jak działa, na co i dla kogo

To preparat zaliczany do leków przeciwmigrenowych, które stosuje się doraźnie w zwalczaniu napadów migreny (z aurą lub bez).

Sumatryptan – działanie

Sumatryptan jest substancją czynną leku, należy do grupy organicznych związków określanych jako tryptany. Prawdopodobną przyczyną migreny jest rozszerzenie naczyń krwionośnych w obszarze ukrwienia tętnicy szyjnej. Sumatryptan działa poprzez zwężenie tych naczyń, co skutkuje złagodzeniem bólu głowy i innych objawów, które pojawiają się w przebiegu napadu migrenowego, takich jak: światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięk czy nudności. Co ważne, lek nie powoduje jednocześnie zaburzeń w przepływie krwi w mózgu.

Sumamigren – lek na migrenę. Wskazania

Sumamigren jest stosowany przede wszystkim w leczeniu napadów migreny, ale także w terapii klastrowego bólu głowy.

Od jakiego wieku można stosować lek Sumamigren na migrenowy ból głowy?

Lek jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych w wieku od 18 do 65 lat. Nie należy podawać preparatu dzieciom i młodzieży poniżej tej granicy wieku ani u seniorów powyżej 65. roku życia.

Sumamigren – zamienniki

Do zamienników leku na receptę należą m.in.: ApoMigra, Frimig, Imigran, Sumamigren Control.

Sumamigren – skład leku

Lek zawiera substancję czynną – sumatryptan. Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg lub 100 mg sumatryptanu.

Pozostałe składniki leku to:

 • rdzeń: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, 8 kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, talk, krzemionka koloidalna bezwodna.
 • otoczka: hypromeloza, makrogol 6000, talk, tytanu dwutlenek (E171), trietylu cytrynian, lak czerwieni koszenilowej (E124) (tylko tabletki 50 mg).

Tabletki na migrenę Sumamigren – dawkowanie. Jak stosować?

Sumamigren jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę, występuje w formie tabletek powlekanych, które zawierają 50 lub 100 mg sumatryptanu. Lek stosuje się doustnie, a długość i dawkowanie Sumamigren ustala lekarz na podstawie natężenia objawów i historii choroby pacjenta. Co ważne, leku nie stosuje się w profilaktyce napadów migrenowego bólu głowy, a wyłącznie doraźnie przy pojawieniu się objawów.

Zaleca się przyjmowanie leku zaraz po wystąpieniu objawów migreny. To lekarz ustala dawkowanie leku. Według oryginalnej ulotki producenta Sumamigren zalecana jednorazowa dawka leku dla dorosłych w wieku od 18 do 65 lat wynosi 50 mg, przyjmowana zaraz po pojawieniu się objawów napadu migrenowego bólu głowy. Specjalista może zalecić podanie jednorazowej dawki 100 mg u niektórych pacjentów. Podczas tego samego napadu migreny nie należy przyjmować kolejnej dawki leku.

Jeśli jednak przyjęcie jednorazowej dawki spowodowało ustąpienie objawów, ale napad migrenowy powrócił, wówczas można przyjąć kolejną dawkę (1 tabletkę) w ciągu kolejnych 24 godzin, jednak należy zachować co najmniej 2-godzinny odstęp pomiędzy dwiema dawkami. Ważne, aby nie przyjmować więcej niż 300 mg leku na dobę.

Tabletki należy połykać w całości, nie żuć, nie rozgryzać, w razie potrzeby popijając niewielką ilością wody.

Lek przeciwmigrenowy Sumamigren – kiedy zaczyna działać?

Działanie leku jest odczuwalne już po 30 minutach od przyjęcia dawki. Pacjent odczuwa stopniowe łagodzenie nieprzyjemnych objawów aż do całkowitego ich ustąpienia. Zazwyczaj stosuje się pojedynczą dawkę, jednak lekarz może zalecić przyjmowanie kolejnych, jeśli natężenie i postać choroby tego wymagają.

Leczenie migreny – jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami?

Zastanawiając się jak leczyć migrenę, należy zdawać sobie sprawę, że terapia opiera się na dwóch zasadach. Pierwsza to doraźne leczenie nieprzyjemnych objawów, druga – profilaktyczne stosowanie leków. Wśród domowych sposobów na migrenę można wymienić dietę na migrenę oraz stosowanie różnych ziół.

Jest wiele różnych postaci choroby, które objawiają się różnym rodzajem bólu, jego nasileniem i pojawianiem się różnych symptomów towarzyszących, takich jak: światłowstręt, ból głowy, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, nudności, zawroty głowy, mroczki i ubytki w polu widzenia, problemy z mową. U wiele pacjentów przebieg terapii i metody radzenia sobie z dolegliwościami są kwestią indywidualną.

Leki na migrenę Sumamigren – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie powinno się przyjmować leku w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu. Jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną leku nie wolno stosować profilaktycznie.

Z dużą ostrożnością należy podchodzić do stosowania leku, jeśli u pacjenta występują choroby serca (niewydolność, przebyty zawał mięśnia sercowego, choroba niedokrwienna serca) oraz u osób po przebytym udarze lub przemijających napadach niedokrwienia mózgu. Leku nie powinni także przyjmować pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, z chorobami krążenia oraz u których pojawił się skurcz naczyń wieńcowych.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli u pacjenta występują choroby krążenia.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:

 • migreny i zawierających w składzie ergotaminę i jej pochodne np. metyzergid,
 • depresji (np. inhibitory monoaminooksydazy),
 • chorób psychicznych (np. citalopramem, fluoksetyną, fluwoksaminą, paroksetyną, sertraliną),
 • zaburzeń nastroju (np. ziele dziurawca zwyczajnego).

Migrena w ciąży i w okresie karmienia piersią – czy można stosować Sumamigren?

Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży ani karmienia piersią. Składniki niektórych leków mogą mieć wpływ na bezpieczeństw ciąży i przenikać do mleka matki, dlatego przed przyjęciem jakiegokolwiek preparatu kobieta powinna skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Nie zaleca się również stosowania leku w sytuacji, kiedy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży lub w najbliższym czasie planuje zajście w ciążę.

Tabletki na migrenę Sumamigren – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.

Częste działania niepożądane Sumamigren (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów) to:

 • zaczerwienienie twarzy,
 • zawroty głowy,
 • uczucie słabości,
 • senność,
 • zmęczenie,
 • ból mięśni,
 • zaburzenia czucia,
 • uczucie gorąca,
 • duszność i ból w klatce piersiowej).

Do bardzo rzadkich działań niepożądanych (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10000 pacjentów) zalicza się zmiany w wynikach laboratoryjnych oceniających czynność wątroby.

Do objawów niepożądanych o nieznanej częstości występowania zalicza się:

 • zaburzenia widzenia,
 • niskie ciśnienie tętnicze krwi,
 • niedokrwienne zapalenie okrężnicy,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • drżenie lub niekontrolowane ruchy,
 • biegunka,
 • nadmierne pocenie się,
 • sztywność karku,
 • ból stawów,
 • lęk,
 • ból w miejscu urazu lub stanu zapalnego,
 • trudności w przełykaniu.

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na migrenę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Sumamigren (3)

Sumatryptan należy do substancji mających wpływ na funkcjonowanie przewodnictwa nerwowego i naczyń krwionośnych. Długość i czas trwania terapii jest każdorazowo indywidualnie dopasowywana do historii choroby i samopoczucia pacjenta, dlatego lek powinien być stosowany wyłącznie pod kontrolą lekarza. Sumamigren w różnych dawkach dostępny jest wyłącznie na receptę.

Nie zaleca się spożywania alkoholu w momencie stosowania leku. Alkohol może mieć negatywne wpływ na działanie leku.

W ulotce producenta nie ma informacji o tym, aby lek działał uzależniająco.

e-Konsultacja z Receptą Online
Sumamigren

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem