Najważniejsze informacje:
Lek Frimig skutecznie zwalcza bóle migrenowe oraz objawy im towarzyszące - mdłości, wymioty oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki. Jak szybko działa Frimig? Jak stosować ten lek przeciwmigrenowy? Jakie skutki uboczne Frimig mogą wystąpić? Więcej w poniższym opisie oraz ulotce dołączonej do preparatu. Jeśli cierpisz na bóle migrenowe, umów się na konsultację lekarską przez serwis Receptomat. W trakcie możesz uzyskać e-receptę na lek Frimig 50 lub 100 mg.
postać / dawka | tabletki powlekane, 50 mg, 100 mg |
substancja czynna | sumatryptan (łac. Sumatriptanum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | migrena |
podmiot odpowiedzialny | Orion Corporation Orionintie 1 FI-02200 Espoo Finlandia |
Cena leku przeciwmigrenowego Frimig zależy od dawki i wielkości opakowania. Wynosi orientacyjnie:
Lek Frimig nie jest refundowany, a jego cena może być inna w każdej aptece. Może też zmienić się w przyszłości.
Każda tabletka leku Frimig zawiera pojedynczą dawkę sumatryptanu, należącego do grupy leków nazywanych tryptanami (leki zwane agonistami receptora 5HT1).
Działanie leku Frimig polega na zmniejszaniu przemijającego rozszerzenia naczyń krwionośnych w głowie, które jest powodem migreny. Dzięki temu ból głowy ustępuje, a dolegliwości, takie jak mdłości lub wymioty i nadwrażliwość na światło i dźwięki zostają złagodzone.
Na co pomaga Frimig? Tabletki powlekane z sumatryptanem są stosowane w leczeniu napadów migrenowych z aurą lub bez.
Frimig nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 18 lat oraz u pacjentów w wieku powyżej 65 lat.
Sprawdź opinie pacjentów o Frimig.
Zamiennikami leku na migrenę Frimig (środkami zawierającymi sumatryptan) są: ApoMigra, Imigran, Sumamigren, Sumatriptan Apotex, Sumigra i Migrenoxin.
Inny lek stosowany na receptę to m.,in. Zolmiles.
Substancją czynną leku jest sumatryptan 50 mg lub 100 mg w postaci bursztynianu sumatryptanu.
Pozostałe składniki leku to: w rdzeniu tabletki - laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, laktoza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, a w otoczce - laktoza jednowodna, mannitol, dwutlenek tytanu (E 171), triacetyna, talk.
Jak stosować lek Frimig na migrenę? Tabletkę leku Frimig należy zażyć, gdy pacjent poczuje, że wkrótce nastąpi napad migreny. Można przyjąć je również w trakcie napadu migrenowego.
Nie jest zalecane stosowanie tabletek Frimig w celu zapobiegania napadu migrenowego – lek należy stosować jedynie po wystąpieniu objawów migreny.
Zalecana dawka wynosi zwykle jedną tabletkę 50 mg. Tabletkę nalezy połknąć w całości po popiciu wodą. Niekiedy pacjentowi może zostać przepisana dawka 100 mg.
W przypadku nawrotów migreny kolejną tabletkę leku Frimig można przyjąć dopiero po upływie 2 godzin od przyjęcia poprzedniej. Nie wolno przyjmować więcej niż 300 mg w ciągu doby.
Nie wolno przyjmować drugiej tabletki lub jakichkolwiek innych leków zawierających sumatryptan w trakcie tego samego napadu. W przypadku braku poprawy po przyjęciu jednej tabletki pacjent może przyjąć inne leki przeciwbólowe (paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub niesteroidowe leki przeciwzapalne). Frimig można ponownie zastosować podczas następnego napadu.
Chociaż tabletki na migrenę Frimig 50 mg i Frimig 100 mg skutecznie zwalczają dolegliwości bólowe, to nie mogą być stosowane przez wszystkich pacjentów z migreną. Nie wolno przyjmować leku Frimig, jeśli:
Lek Frimig zawiera laktozę. Frimig 50 mg - każda tabletka powlekana zawiera 74,32 mg laktozy jednowodnej i 105,7 mg laktozy bezwodnej. Frimig 100 mg tabletki powlekane zawiera 148,64 mg laktozy jednowodnej i 211,4 mg laktozy bezwodnej na każdą tabletkę. Jeżeli u pacjenta stwierdzona została wcześniej nietolerancja niektórych cukrów, pacjent ten powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Bóle głowy mogą być wywołane nie tylko migreną, dlatego przed zastosowaniem leku należy skonsultować z lekarzem, jeśli pacjent:
Niektóre leki nie powinny być stosowane razem z lekiem na migrenę Frimig. Z lekarzem należy skonsultować jednoczesne przyjmowanie:
Frimig w ciąży
Pacjentki będące w ciąży lub ją podejrzewające powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku przeciwmigrenowego Frimig. Dostępne dane nie wskazują na zwiększone ryzyko występowania wad wrodzonych.
Frimig a karmienie piersią
Nie można karmić dziecka piersią w ciągu 12 godzin od przyjęcia leku Frimig. Odciągnięte w tym czasie mleko należy wyrzucić.
Frimig - działania niepożądane wymagające przerwania stosowania leku
Z nieznaną częstością w trakcie stosowania leku przeciwmigrenowego Frimig występują reakcje alergiczne skóry, którymi objawami są: wysypki skórne, na przykład w postaci czerwonych plamek lub bąbli pokrzywkowych (grudki na skórze). Możliwa jest również anafilaksja (ciężka reakcja alergiczna), w tym obrzęk powiek, twarzy lub warg i nagle pojawiający się świszczący oddech, nierówne bicie serca, ucisk w klatce piersiowej lub zapaść.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek reakcji alergicznych konieczne jest zaprzestanie stosowania leku Frimig i skonsultowanie się z lekarzem.
Pozostałe działania niepożądane leku Frimig
Częste skutki uboczne Frimig (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów) to:
Bardzo rzadkie skutki uboczne (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
Skutki uboczne leku o nieznanej częstości:
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.
Najczęstsze pytania pacjentów przyjmujących lek Frimig.
Działanie leku Frimig rozpoczyna się po ok. 30 minutach od przyjęcia tabletki.
Nie są znane możliwe interakcje leku na migrenę Frimig z alkoholem. Jednak jak w przypadku każdego leku, alkohol może nasilić jego działania niepożądane.
Zarówno objawy migreny, jak i stosowanie leku mogą wywoływać senność. W razie ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani też obsługiwać maszyn.
Nie, lek na migrenę Frimig wydawany jest wyłącznie na podstawie ważnej recepty lekarskiej.