Receptomat » Sumigra 100
Sumigra 100
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na migrenę
- Zapytaj o zastosowanie Sumigra 100
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Sumigra 100 – leczenie migreny
- Lek Sumigra 100 jest stosowany w leczeniu ostrego migrenowego bólu głowy z aurą lub bez aury.
- Substancją czynną leku Sumigra 100 jest sumatryptan, który kurczy naczynia krwionośne w obrębie głowy, dzięki czemu łagodzi ból głowy i inne nieprzyjemne objawy towarzyszące migrenie.
- Lek Sumigra 100 jest dostępny wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji medycznej na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Sumigra 100.
- dostępność na receptę
- wskazania migrena
- postać tabletki powlekane
- dawka 100 mg
- substancja czynna Sumatryptan (Sumatriptanum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 16 kwietnia, 2025-
Data publikacji16 kwietnia, 2025
-
AutorMilena Grodna
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta Dariusz Mariusz
- zwężenie patologicznie rozszerzonych naczyń krwionośnych wewnątrz czaszki, co przywraca prawidłowy przepływ krwi,
- hamowanie uwalniania prozapalnych neuroprzekaźników na poziomie zakończeń nerwowych w przestrzeni okołonaczyniowej.
- zawarte w rdzeniu: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, stearynian magnezu,
- zawarte w otoczce: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, skrobia rozpuszczalna, mannitol, aspartam, polisorbat 80, talk, barwnik żółty PB 52748 [dwutlenek tytanu (E171), tlenek żelaza żółty (E172)].
- uczulenie na sumatryptan lub na którykolwiek z pozostałych składników leku,
- choroba serca, taka jak zwężenie tętnic wieńcowych (choroba niedokrwienna serca) lub bóle w klatce piersiowej (dławica piersiowa), lub przebyty zawał mięśnia sercowego,
- zaburzenia krążenia w nogach, które powodują kurczowe bóle podczas chodzenia (choroba naczyń obwodowych),
- udar mózgu lub objawy przypominające udar w przeszłości (tzw. przemijający napad niedokrwienny),
- wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Lek Sumigra może być stosowany, gdy nadciśnienie jest lekkie i odpowiednio kontrolowane lekami,
- ciężka chorobę wątroby,
- zastosowania innych leków przeciwmigrenowych, w tym z leków zawierających ergotaminę lub podobne leki (tj. metysergid), lub z jakimkolwiek tryptanu bądź agonisty 5HT1 (tj. FI/H/0348/001-002/II/033 1 naratryptan lub zolmitryptan),
- stosowania IMAO (inhibitory monoaminooksydazy) stosowane w leczeniu choroby Parkinsona lub przyjmowanie takich leków (np. moklobemid lub selegilinę) w ciągu ostatnich 2 tygodni.
- nałogowe palenie tytoniu lub stosowanie nikotynowej terapii zastępczej,
- wiek powyżej 40 lat u mężczyzn,
- przebyta menopauza u kobiet.
- nie przeprowadzono badań nad jego działaniem u dzieci poniżej 10 lat,
- badania kliniczne nie potwierdziły skuteczności leku u pacjentów w wieku 10-17 lat.
- wysypka,
- pokrzywka (swędząca wysypka),
- świszczący oddech,
- obrzęk powiek, twarzy lub warg,
- zapaść.
- zawroty głowy,
- senność,
- zaburzenia czucia, w tym mrowienie i zmniejszona wrażliwość,
- czasowe zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, występujące wkrótce po zastosowaniu leku,
- uderzenia gorąca,
- duszność,
- nudności lub wymioty (występujące u niektórych pacjentów, ale nie ustalono, czy mają związek ze stosowaniem sumatryptanu, czy z samą migreną),
- odczucie ciężkości (zazwyczaj przemijające, ale może być nasilone i obejmować każdą część ciała, w tym klatkę piersiową i gardło),
- ból jednego lub więcej mięśni,
- ból, uczucie gorąca lub zimna, rozpierania lub ściskania (zazwyczaj przemijające, ale może być nasilone i obejmować każdą część ciała, w tym klatkę piersiową i gardło),
- uczucie osłabienia, zmęczenia (oba objawy mają na ogół nasilenie lekkie lub umiarkowane i przemijające).
O leku
Sumigra 100 to lek przeznaczony dla dorosłych cierpiących na silne migrenowe bóle głowy. Lek nie tylko łagodzi sam ból głowy, ale także dodatkowe nieprzyjemne objawy towarzyszące migrenie, takie jak nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło i dźwięk. Lek działa najskuteczniej przy pierwszych oznakach migreny, ale może zostać zastosowany w dowolnej chwili, nawet już podczas silnego bólu głowy. Lek nie jest przeznaczony do długoterminowego stosowania, aby zapobiegać atakom migreny. E-receptę na Sumigra 100 można uzyskać podczas e-konsultacji medycznej na Receptomat.pl.
Sumigra 100 – co to za lek?
Sumigra 100 to lek stosowany w leczeniu migreny z aurą lub bez niej. Migrena to napadowy, silny i pulsujący bóle głowy. Migrenie często towarzyszą nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło oraz inne objawy neurologiczne. Szacuje się, że na migrenę cierpi około 12% populacji.
Na co stosuje się Sumigra 100?
Wskazaniami do stosowania leku Sumigra 100 jest silny migrenowy ból głowy z aurą lub bez niej.
Jak działa Sumigra 100?
Substancją czynną leku jest sumatryptan, który jest lekiem z grupy tzw. tryptanów (znanych także jako agoniści receptora 5HT1).
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekSkuteczność tryptanów w leczeniu migreny została potwierdzona, jednak ich dokładne działanie pozostaje niejasne. Uważa się, że kluczowe mogą być następujące mechanizmy:
Dla kogo jest przeznaczony lek Sumigra 100?
Lek znajduje zastosowanie u dorosłych doświadczających napadowych bólów migrenowych z aurą lub bez.
Lek jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, ponieważ nie przeprowadzono badań dotyczących działania sumatryptanu u dzieci poniżej 10. roku życia, a jego skuteczność nie została udowodniona w badaniach klinicznych przeprowadzonych w grupie wiekowej 10-17 lat.
Co wchodzi w skład leku Sumigra 100?
Preparat zawiera jako substancję czynną sumatryptan w ilości 100 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
Sumigra 100 – zamienniki
Jest dostępnych wiele leków na receptę, które mogą być traktowane jako zamiennik leku Sumigra 100, to m.in.: ApoMigra, Frimig, Imigran i Sumamigren.
Sumigra 100 – dawkowanie
Lek Sumigra należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Najlepiej przyjąć go na początku ataku migreny, choć można także w dowolnym momencie napadu. Nie jest przeznaczony do zapobiegania migrenie – należy go stosować wyłącznie po wystąpieniu bólu.
Tabletki powlekane, zarówno całe, jak i podzielone na połowy, należy połykać w całości, popijając wodą, bez ich rozgryzania. Można je podzielić na równe dawki. Tabletki Sumigra 100 mg powinny być przyjmowane w całości.
Dawkowanie u dorosłych
Zazwyczaj zaleca się zastosowanie jednej tabletki 50 mg, jednak u części pacjentów może być konieczne zastosowanie dawki 100 mg. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Dawkowanie u osób w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Lek nie jest zalecany u pacjentów powyżej 65 lat.
W przypadku nawrotu migreny drugą tabletkę Sumigra można przyjąć w ciągu kolejnych 24 godzin pod warunkiem, że upłynęły co najmniej 2 godziny od przyjęcia pierwszej dawki leku. Dawka maksymalna to 300 mg na dobę.
Jeśli pierwsza tabletka nie przyniosła efektu, nie należy przyjmować kolejnej dawki ani żadnego innego leku zawierającego sumatryptan w trakcie tego samego napadu. W takiej sytuacji można zastosować inne środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen. Lek Sumigra można jednak ponownie przyjąć przy kolejnym ataku migreny.
Dawkowanie u osób z lekką lub umiarkowaną niewydolnością wątroby
U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami funkcji wątroby lekarz może zalecić stosowanie niższych dawek (25-50 mg). Ważne jest, aby przestrzegać jego wskazówek.
Jeśli lek Sumigra nie przynosi skutecznej ulgi w bólu migrenowym, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Sumigra 100, przedawkowanie
Nie należy przyjmować więcej niż sześciu tabletek po 50 mg lub trzech tabletek po 100 mg, co odpowiada maksymalnej dawce 300 mg na dobę. Spożycie zbyt dużej ilości leku Sumigra może być szkodliwe. Jeśli przyjęta dawka przekroczy 300 mg w ciągu 24 godzin, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Sumigra 100 – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Sumigra 100 – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
Jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji odnosi się do pacjenta, nie powinien on stosować leku Sumigra i powinien poinformować o tym lekarza.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Sumigra należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występują określone czynniki ryzyka:
W bardzo rzadkich przypadkach po zażyciu leku Sumigra u niektórych pacjentów występowały poważne problemy z sercem, nawet jeśli wcześniej nie mieli oni żadnych objawów choroby serca. Jeśli pacjent spełnia którykolwiek z powyższych warunków, może być bardziej narażony na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. W związku z tym należy poinformować o tym lekarza, aby mógł ocenić funkcjonowanie serca pacjenta przed przepisaniem leku.
Jeśli pacjent miał w przeszłości drgawki lub ma czynniki mogące zwiększać ich ryzyko, takie jak uraz głowy lub choroba alkoholowa, powinien poinformować o tym lekarza. W takiej sytuacji lekarz będzie dokładnie monitorował przebieg leczenia.
Pacjenci z chorobami wątroby lub nerek powinni poinformować lekarza, który podejmie odpowiednie środki kontrolne.
Osoby uczulone na antybiotyki z grupy sulfonamidów mogą również wykazywać reakcję alergiczną na lek Sumigra. Jeśli pacjent nie jest pewien, czy stosowany wcześniej antybiotyk należał do tej grupy, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem leczenia.
Zbyt częste przyjmowanie tego leku może prowadzić do nasilenia bólów głowy. W takim przypadku należy poinformować lekarza, który może zalecić przerwę w stosowaniu Sumigry.
Niektórzy pacjenci mogą odczuwać ból lub ucisk w klatce piersiowej po zażyciu Sumigra. Objawy te mogą być intensywne, ale zazwyczaj szybko ustępują. Jeśli jednak nie mijają lub stają się silniejsze, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leku Sumigra nie zaleca się dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia, ponieważ:
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Sumigra 100 z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Sumigra 100 w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem.
Chociaż dostępne dane na temat bezpieczeństwa stosowania leku Sumigra w ciąży są ograniczone, nie wykazano dotychczas zwiększonego ryzyka wystąpienia wad wrodzonych. Decyzję o stosowaniu leku w czasie ciąży pacjentka powinna podjąć po konsultacji z lekarzem.
Nie zaleca się karmienia piersią przez 12 godzin po zażyciu Sumigra. Pokarm odciągnięty w tym okresie nie powinien być podawany dziecku i należy go wyrzucić.
Sumigra 100 a prowadzenie pojazdów
Migrena lub przyjęcie leku mogą wywołać senność. W takiej sytuacji nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Sumigra 100 – skutki uboczne
Stosując Sumigra 100, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Sumigra 100 może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.
Należy mieć na uwadze, że niektóre ze skutków ubocznych mogą być spowodowane samą migreną.
W przypadku reakcji alergicznej należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Odnotowano następujące działania niepożądane, chociaż ich dokładna częstość występowania nie jest znana:
Jeśli po zastosowaniu leku Sumigra u pacjenta wystąpi którykolwiek z wymienionych objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem i nigdy więcej nie stosować już tego leku.
Możliwe częste działania niepożądane Sumigra 100 (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób):
Jak przechowywać lek Sumigra 100?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Sumigra 100? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Sumigra 100 znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Sumigra 100 nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Sumigra 100 to lek stosowany u dorosłych doświadczających migren z aurą lub bez. Lek łagodzi objawy silnego bólu głowy, a także dodatkowe objawy towarzyszące migrenie jak nudności, wymioty czy nadwrażliwość na światło i dźwięk. Lek Sumigra 100 dostępny jest wyłącznie na receptę. E-recepta na Sumigra 100 może zostać wypisana podczas e-konsultacji na stronie Receptomat.pl. Lek przeznaczony jest wyłącznie do krótkotrwałego stosowania w przypadku wystąpienia ataku migreny. Nie nadaje się on do profilaktyki występowania napadowych bólów głowy.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Czy jest dostępny lek Sumigra 100 bez recepty?

Nie, lek Sumigra 100 jest dostępny wyłącznie na receptę.
Na co jest lek Sumigra 100? Co to za lek?

Lek Sumigra 100 zawiera sumatryptan, który jest stosowany w celu łagodzenia migrenowego bólu głowy z towarzyszącą mu aurą lub bez niej.
Czy można łączyć Sumigra 100 z alkoholem?

Brak danych na temat interakcji tego leku z alkoholem. Należy wziąć jednak pod uwagę, że alkohol może zaostrzyć migrenę i towarzyszące jej dodatkowe objawy, jak nudności czy wymioty.
Jak uzyskać e-receptę na Sumigra 100?

Receptę na Sumigra 100 można uzyskać podczas osobistej wizyty w gabinecie lekarskim lub podczas e-konsultacji on-line.
Po jakim czasie działa Sumigra 100 na migrenę?

Tabletki Sumigra 100 zaczynają działać po około 30 minutach.