e-Konsultacja po Receptę Online

Cataflam 50

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Cataflam 50? Cena, refundacja

Cela leku Novartis Cataflam 50 mg wynosi od 15,50 do 18 zł za opakowanie zawierające 10 tabletek.

Lek nie znajduje się obecnie na liście leków refundowanych, dlatego jego cena może być inna w każdej aptece. Może również ulec zmianie w przyszłości. 

Cataflam 50 – jak działa, na co i dla kogo

Substancją czynną leku Cataflam 50 jest diklofenak potasowy, należący do grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Substancja ta wykazuje działanie przeciwreumatyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Mechanizm działania leku Cataflam 50 mg polega na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn, odgrywających kluczową rolę w patogenezie procesu zapalnego, bólu i gorączki.

Do zastosowań leku Novartis Cataflam 50 tabletki powlekane należy krótkotrwałe leczenie następujących stanów ostrych:

  • bólów pourazowych, stanów zapalnych i obrzęków (np. w wyniku skręcenia stawu),
  • bólów pooperacyjnych stanów zapalnych i obrzęków (np. po zabiegach stomatologicznych i ortopedycznych),
  • stanów bólowych i/lub zapalnych w ginekologii (np. pierwotnego bolesnego miesiączkowania lub zapalenia przydatków),
  • napadów migreny,
  • zespołów bólowych kręgosłupa,
  • reumatyzmu pozastawowego.

Cataflam 50 może być również stosowany wspomagająco w ciężkich bolesnych zakażeniach uszu, nosa lub gardła

Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat. 

Cataflam 50 – zamienniki

Zamiennikami leku Cataflam 50 są m.in.: Diclac 50, Diclomax, Dicloreum, Majamil PPH, Olfen 50. Środki te wydawane są wyłącznie na receptę.

Cataflam 50 – skład leku

Substancją czynną leku Cataflam 50 jest diklofenak potasowy. Jedna tabletka powlekana leku zawiera 50 mg diklofenaku potasowego.

Pozostałymi składnikami preparatu są: krzemionka koloidalna, wapnia fosforan, magnezu stearynian, skrobia kukurydziana, powidon, karboksymetyloskrobia sodowa. 

Skład otoczki: celuloza mikrokrystaliczna, Makrogol 8000, powidon, sacharoza, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Cataflam 50 – dawkowanie

Dawkowanie u dorosłych

Z ulotki dołączonej do opakowania dowiemy się, jak stosować Catafam 50. Zgodnie z jej treścią zalecana początkowa dawka dla dorosłych wynosi 100 mg na dobę do 150 mg na dobę. W łagodniejszych przypadkach stosuje się dawkę 75 mg do 100 mg na dobę. Całkowita dawka dobowa powinna być podzielona i podawana w 2 do 3 dawkach. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 150 mg. Tabletki do podawania doustnego – połykać w całości, popijając wodą, najlepiej przed posiłkiem.

Pierwotne bolesne miesiączkowanie – początkowa dawka leku wynosi 50 mg (lek należy  przyjąć w chwili wystąpienia pierwszych objawów), a następnie kontynuować leczenie dawką 50 mg podawaną do trzech razy na dobę (przez kilka kolejnych dni). W przypadku, gdy dawka 150 mg na dobę nie jest wystarczająca przez dwa do trzech kolejnych cykli menstruacyjnych, lekarz prowadzący może zalecić dawkę początkową do 200 mg na dobę, podzielonych na 2 do 3 dawek podczas kolejnych cykli menstruacyjnych. Nie należy przekraczać dawki 200 mg na dobę.

Migrena – początkowa dawka leku wynosi 50 mg i należy ją przyjąć w chwili wystąpienia pierwszych objawów choroby. Jeżeli w ciągu 2 godzin od podania pierwszej dawki złagodzenie bólu nie jest wystarczające, można podać kolejną dawkę 50 mg. W razie konieczności, można przyjmować kolejne dawki po 50 mg w odstępach 4 do 6 godzin. Nie należy przy tym przekraczać dawki 200 mg na dobę.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży

W przypadku młodzieży powyżej 14. roku życia zazwyczaj wystarcza podanie dawki 75 mg do 100 mg na dobę w 2 do 3 dawkach podzielonych. Nie należy przekraczać maksymalnej dobowej dawki 150 mg. U dzieci i młodzieży (poniżej 18 lat) nie wolno stosować leku Cataflam 50 w leczeniu migreny.

Cataflam 50 – przeciwwskazania, środki ostrożności

Mimo skuteczności działania, tabletki Cataflam 50 nie mogą być stosowane u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniami do przyjmowania tego leku na receptę są:

  • uczulenie na diklofenak lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • reakcja alergiczna po zastosowaniu leków przeciwzapalnych lub przeciwbólowych (np. kwas acetylosalicylowy, diklofenak lub ibuprofen), która wystąpiła wcześniej u pacjenta – reakcje te mogą obejmować: astmę, katar, wysypkę skórną, obrzęk twarzy, warg, języka, gardła i/lub kończyn (objawy obrzęku naczynioruchowego), trudności z oddychaniem, ból w klatce piersiowej lub wszelkie inne reakcje o podłożu alergicznym,
  • czynna lub zaistniała w przeszłości choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, krwawienie lub perforacja oraz sytuacje, gdy pacjent w przeszłości odczuwał dyskomfort w okolicach żołądka lub zgagę po przyjęciu leków przeciwzapalnych,
  • ostatni trymestr ciąży,
  • niewydolność wątroby,
  • ostra niewydolność nerek,
  • stwierdzona choroba serca i/lub choroba naczyń mózgowych – np. po przebyciu zawału serca, udaru, mini-udaru (przejściowego niedokrwienia mózgu) lub zatoru naczyń krwionośnych serca lub mózgu, zabiegu udrożnienia bądź pomostowania zamkniętych naczyń,
  • występujące obecnie lub w przeszłości zaburzenia krążenia (choroba naczyń obwodowych).

Tak jak w przypadku innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), nie należy stosować leku Cataflam 50 u osób, w przypadku których podanie kwasu acetylosalicylowego lub innych leków hamujących syntezę prostaglandyn może być przyczyną wystąpienia napadu astmatycznego, pokrzywki lub ostrego nieżytu nosa.

Środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku zostały szczegółowo przedstawione w ulotce dołączonej do produktu.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku Novartis Cataflam 50 mg należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, w szczególności, kiedy są nimi:

  • lit lub leki należące do grupy leków przeciwdepresyjnych (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny),
  • digoksyna – lek stosowany w leczeniu chorób serca,
  • leki moczopędne – zwiększające ilość wydalanego moczu,
  • inhibitory konwertazy angiotensyny, leki beta-adrenolityczne – grupy leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen) oraz kortykosteroid,
  • leki przeciwzakrzepowe i hamujące działanie płytek,
  • leki przeciwcukrzycowe z wyjątkiem insuliny,
  • metotreksat – lek stosowany w leczeniu niektórych nowotworów lub zapalenia stawów,
  • cyklosporyna i takrolimus – leki stosowane u osób z przeszczepami narządowymi,
  • trimetoprim – lek stosowany w zapobieganiu i leczeniu infekcji dróg moczowych,
  • chinolony przeciwbakteryjne – leki stosowane w leczeniu zakażeń,
  • kolestypol i cholestyramina – leki obniżające stężenie cholesterolu we krwi,
  • worykonazol – lek stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych,
  • fenytoina – lek stosowany w leczeniu napadów padaczkowych.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Cataflam 50 w ciąży

Nie należy stosować leku Cataflam 50 mg w trakcie dwóch pierwszych trymestrów, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Tak jak w przypadku innych leków przeciwzapalnych, stosowanie leku Cataflam 50 u pacjentek w ostatnich 3 miesiącach ciąży jest przeciwwskazane, gdyż może on poważnie zaszkodzić dziecku lub niekorzystnie wpłynąć na poród. Przyjmowanie leku Cataflam 50 może ponadto utrudniać zajście w ciążę. Stosowanie produktu leczniczego należy skonsultować z lekarzem.

Cataflam 50 a karmienie piersią

Nie należy stosować leku Cataflam 50 mg u kobiet karmiących piersią (środek przenika do mleka kobiet karmiących piersią), ponieważ może wywierać on szkodliwe działanie u niemowlęcia. 

Cataflam 50 – skutki uboczne 

Stosowanie każdego leku może wywołać skutki uboczne – Cataflam 50 wywołuje objawy, nie wystąpią one jednak u wszystkich przyjmujących ten środek.

Działania niepożądane Cataflam 50 obejmują:

  • występujące często: ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, niestrawność, ból brzucha, wzdęcia, zmniejszony apetyt, zwiększenie aktywności aminotransferaz, wysypka.
  • występujące niezbyt często: zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej.
  • występujące rzadko: nadwrażliwość, reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne (w tym zmniejszenie ciśnienia tętniczego i wstrząs), senność, astma (w tym duszność), zapalenie błony śluzowej żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, krwawe wymioty, krwawe biegunki, smoliste stolce, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy (z krwawieniem lub bez i perforacją), zapalenie wątroby, żółtaczka, zaburzenia czynności wątroby, pokrzywka, obrzęk.

Bardzo rzadkie działania niepożądane Cataflam 50, te o nieznanej częstotliwości oraz potencjalnie niebezpieczne, wymagające natychmiastowego odstawienia leku, zostały przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 30°C. Chronić przed wilgocią.


Inne leki na migrenę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Cataflam 50 (3)

O czas stosowania leku Cataflam 50 decyduje lekarz. Ogólnym zaleceniem jest stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy okres. W przypadku długotrwałego przyjmowania leku Cataflam 50 należy regularnie kontaktować się z lekarzem w celu upewnienia się, że nie wystąpiły żadne skutki uboczne.

Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat. Dzieciom i młodzieży w tej grupie wiekowej zaleca się stosowanie diklofenaku w postaci czopków (w dawce 25 mg na dobę).

Lek wydawany jest wyłącznie z przepisu lekarza, na podstawie ważnej recepty lekarskiej.

e-Konsultacja po Receptę Online
Cataflam 50

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem