e-Konsultacja z Receptą Online

Daivobet

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Daivobet? Cena, refundacja

Lek występuje w postaci maści i żelu, o różnej wielkości opakowań.

Lek jest objęty częściową refundacją, cena w przyszłości może ulec zmianie.

Daivobet maść 30 g – cena po refundacji 30% wynosi 23,66 zł, pełna odpłatność – cena 59,70; w obrocie może znajdować się także opakowanie 15 g.

Daivobet żel 30 g – cena po refundacji 30% wynosi 29,71 zł, pełna cena to 65,75 zł; za opakowanie 60 g trzeba zapłacić 126,74 zł (koszt odpłatność 30% to 54,65 zł); za opakowanie 15 g trzeba zapłacić około 60-70 zł (nie jest refundowane).

Daivobet – jak działa, na co i dla kogo

Daivobet to żel lub maść na łuszczycę pospolitą stosowane na skórę u osób dorosłych. Żel może być stosowany także w miejscowym leczeniu łuszczycy owłosionej skóry głowy oraz łuszczycy plackowatej o przebiegu łagodnym do umiarkowanego.

Lek zawiera dwie substancje czynne:

 • kalcypotriol, który spowalnia tempo wzrostu komórek skóry, dzięki czemu łagodzi nieprzyjemne objawy łuszczycy, takie jak: zaczerwienienie, zgrubienie i łuszczenie się skóry;
 • betametazon, który łagodzi stan zapalny.

Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Daivobet – zamienniki

Inne leki na receptę zawierające w składzie betmetazon i kalcypotriol to: Betacal, Duosone, Enstilar, Psotriol.

Daivobet – skład leku

Substancjami czynnymi leku są: kalcypotriol i betametazon.

Jeden gram leku (maści, żelu) zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu (w postaci kalcypotriolu jednowodnego) i 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu).

Pozostałe składniki leku:

 • ponadto maść Daivobet zawiera: parafinę ciekłą, eter stearylowy polioksypropylenu, all-rac-α-tokoferol, wazelina biała, butylohydroksytoluen (E 321).
 • ponadto żel Daivobet zawiera: parafinę ciekłą, eter stearylowy polioksypropylenu, olej rycynowy, uwodorniony, all-rac-α-tokoferol, butylohydroksytoluen (E 321).

Daivobet – dawkowanie

Lek podaje się bezpośrednio na skórę, tylko na miejsca objęte łuszczycą. Zazwyczaj zaleca się stosowanie leku raz na dobę. Wygodniej jest stosować lek wieczorem.

Jak stosować maść Daivobet na łuszczycę?

Odpowiednią ilość maści należy wycisnąć na palec, a następnie wetrzeć delikatnie w skórę, aby utworzyła się warstwa na powierzchni skóry. Masować dopóki nie zniknie większość maści na skórze.

Ważne, aby na leczone miejsce nie nakładać opasek, bandaży ani szczelnych opatrunków. Dokładnie umyć ręce do aplikacji maści.

Jak aplikować żel Daivobet na skórę?

Przed użyciem należy wstrząsnąć butelką. Następnie wycisnąć żel na czysty palec lub bezpośrednio na skórę objętą łuszczycą. Nanosić żel za pomocą opuszków palców i rozetrzeć go delikatnie aż do momentu uzyskania cienkiej warstwy żelu. Nie należy zakrywać leczonego miejsca opatrunkami ani bandażami. Po aplikacji dokładnie umyć ręce.

Jak stosować Daivobet – lek na łuszczycę głowy na receptę?

Należy dokładnie rozczesać włosy, nie jest konieczne ich mycie przed aplikacją leku. Ważne, aby podczas czesania usunąć wszelkie złuszczone fragmenty skóry. 

Następnie należy przechylić głowę, aby lek nie spłynął na twarz. Pomocne może być rodzielenie pasm włosów. Należy nakładać lek opuszkami palców na miejsca objęte łuszczycą, a następnie delikatnie masować.

Dla lepszego efektu terapeutycznego nie zaleca się mycia włosów bezpośrednio po użyciu leku Daivobet. Najlepiej jest pozostawić lek na skórze przez cały dzień lub całą noc. 

Daivobet – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku w przypadku:

 • gdy pacjent ma uczulenie na kalcypotriol, betametazon lub inny składnik leku;
 • gdy u pacjenta stwierdzono zaburzenia stężenia wapnia we krwi;
 • gdy pacjent cierpi na inne rodzaje łuszczycy, np. łuszczycę złuszczającą, łuszczycę krostkową lub erytrodermię łuszczycową.

Należy pamiętać, że betamedazon to lek steroidowy o silnym działaniu, dlatego nie należy go stosować w przebiegu takich chorób jak:

 • skórne zakażenia wirusowe, grzybicze lub bakteryjne,
 • zakażenia pasożytnicze,
 • gruźlica,
 • okołowargowe zapalenie skóry,
 • łamliwość naczyń skórnych, cienka skóra, rozstępy skórne,
 • rybia łuska,
 • trądzik,
 • trądzik różowaty
 • uszkodzenie lub owrzodzenie skóry.

W poniższych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania maści lub leku Daivobet:

 • jeżeli pacjent stosuje inne leki zawierające kortykosteroidy,
 • jeżeli pacjent długo stosował lek i chce zakończyć kurację,
 • gdy pacjent cierpni na cukrzycę, ponieważ steroidy mogą wpływać na stężenie cukru,
 • gdy pacjent ma zakażenie skóry,
 • gdy u pacjenta występuje łuszczyca kroplowata,
 • gdy u pacjent pojawiło się nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia.

Interakcja z innymi lekami

Ważne, aby powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także tych bez recepty. Szczególnie dotyczy to preparatów stosowanych miejscowo na skórę oraz innych kortykosteroidów.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie jakichkolwiek leków podczas ciąży i karmienia piersią każdorazowo wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym. Podobnie w przypadku kobiet starających się o dziecko lub planujących zajście w ciążę w najbliższym czasie. 

Jest to lek stosowany miejscowo, więc lekarz może dopuścić terapię tym lekiem podczas karmienia piersią, jednak należy zachować ostrożność, aby nie aplikować maści lub żelu na powierzchni piersi.

Daivobet – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować pojawianie się działań niepożądanych. Warto jednak pamiętać, że mogą one wystąpić tylko z określoną częstością, nie u każdego pacjenta stosującego lek.

Jeśli pojawią się ciężkie działania niepożądane Daivobet, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem:

 • niezbyt często (może to dotyczyć mniej niż 1 na 100 osób) może dojść do nasilenia łuszczycy;
 • rzadko (u nie więcej niż 1 na 1000 osób) może rozwinąć się łuszczyca krostkowa.

Mniej ciężkie skutki uboczne leku:

 • częste (u nie więcej niż 1 na 10 osób): złuszczanie się skóry, świąd;
 • niezbyt częste (mogą pojawić się nie więcej niż u 1 na 100 osób): podrażnienie skóry, ból, wysypka ze stanem zapalnym, rumień, stan zapalny lub obrzęk korzenia nosa, uczucie pieczenia, wysypka, zakażenia skóry, ścieńczenie skóry, plamica lub wybroczyny;
 • rzadkie (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 1000 osób): czyraki, hyperkalcemia, reakcje alergiczne, rozstępy, reakcja uczuleniowa na światło objawiająca się wysypką, trądzik (pryszcze), suchość skóry, efekt odbicia (poprzez nasilenie się objawów łuszczycy po zakończonej terapii);
 • o nieznanej częstości: nieostre widzenie.

O działaniach niepożądanych betametazonu i kalcypotriolu można dowiedzieć się z ulotki leku dołączonej do opakowania.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 st. Celsjusza.

Tubę z maścią należy zużyć w czasie 12 miesięcy od pierwszego otwarcia. Po tym czasie lek należy wyrzucić. Otwarte butelki z żelem można używać przez 6 miesięcy od pierwszego otwarcia.


Inne leki na łuszczycę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Daivobet (4)

Jest to preparat na łuszczycę pospolitą, wydawany wyłącznie na podstawie ważnej recepty lekarskiej.

Ten lek w postaci żelu można stosować na łuszczycę głowy. W przypadku łuszczycy pod pachami, o bezpieczne stosowanie leku warto zapytać lekarza.

Nie zaleca się równoczesnego stosowania różnych leków na skórę. Może to wywołać silne działania niepożądane, szczególnie gdy sterydy są substancjami aktywnymi leków. Dlatego przed rozpoczęciem terapii należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich stosowanych lekach.

W zależności od rodzaju łuszczycy i stopnia zaawansowania zmian różne są zalecenia co do długości terapii. Zazwyczaj leczenie trwa 4 tygodnie na owłosioną skórę głowy oraz 8 tygodni na pozostałe okolice skóry. Dla każdego pacjenta lekarz indywidualnie określa długość leczenia. Po skończonej terapii lekarz może zalecić powtórzenie cyklu.

e-Konsultacja z Receptą Online
Daivobet

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.