e-Konsultacja z Receptą Online

Trajenta

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Trajenta ? Cena, refundacja

Lek Trajenta nie jest objęty refundacją. 

Trajenta 5 mg — cena za 28 tabletek wynosi od 100,00 zł d0 277,00 zł

Należy zaznaczyć, że podana cena w przyszłości może ulec zmianie.

W obrocie dostępne są również tabletki powlekane Trajenta 5 mg w opakowaniach po 10, 14, 56, 60, 84, 90, 98, 100 i 120 tabletek.

Trajenta — jak działa, na co i dla kogo

Lek Trajenta zawiera linagliptynę. Substancja ta jest silnym inhibitorem peptydazy dipeptydowej, czyli enzymu neutralizującego działanie hormonów odpowiedzialnych za zapobieganie niekontrolowanemu wzrostowi glukozy we krwi. Linagliptyna blokuje aktywność peptydazy dipeptydowej i zwiększa stężenie hormonów regulujących gospodarkę cukrową w organizmie (m.in. insuliny). Substancja jest wykorzystywana w leczeniu cukrzycy typu 2.

Lek Trajenta stosowany jest w leczeniu wspomagającym pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2, u których dieta, zalecane ćwiczenia fizyczne i przyjmowane doustne preparaty przeciwcukrzycowe (metformina i/lub pochodne sulfonylomocznika) nie pozwalają na dostateczną kontrolę glikemii. Lek wykorzystywany jest również w monoterapii (jako jedyny środek) wtedy, gdy występują przeciwskazania do zastosowania innych doustnych leków przeciwcukrzycowych.

Oczekiwanym skutkiem działania preparatu Trajenta jest obniżenie zbyt wysokiego stężenia cukru we krwi, występującego (głównie) po posiłkach u pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2.

Trajenta szybko się wchłania, maksymalne stężenie linagliptyny we krwi osiągane jest po 1,5 godziny od przyjęcia leku, a jego okres półtrwania (czas, kiedy stężenie substancji czynnej we krwi spada do połowy wartości początkowej) wynosi 12 godzin. Lek wydalany jest głównie z kałem (w 80%).

Trajenta jest preparatem stosowanym w leczeniu osób dorosłych.

Trajenta – zamienniki

Lek Trajenta nie ma bezpośrednich zamienników na polskim rynku. W obrocie dostępne są inne doustne leki przeciwcukrzycowe zawierające różne substancje czynne. Można wśród nich wyróżnić: Metformax, Glucophage XR, Siofor, Diaprel MR, Gliclade, Jardiance, Forxiga oraz Adeksę. O ich wyborze i zastosowaniu decyduje lekarz. 

Trajenta – skład leku

Każda tabletka powlekana zawiera substancję czynną: linagliptynę (5 mg).

Pozostałe składniki:

 • Rdzeń tabletki: mannitol, skrobia preżelowana (kukurydziana), skrobia kukurydziana, kopowidon, stearynian magnezu;
 • Otoczka: hypromeloza, dwutlenek tytanu (E171), talk, makrogol (6000), czerwony tlenek żelaza (E172).

Trajenta – dawkowanie

Lek Trajenta należy przyjmować według wskazań lekarza. 

Zgodnie z zaleceniami producenta lek Trajenta należy stosować w dawce 5 mg na dobę. 

Preparat można przyjmować niezależnie od posiłku. Trajentę można stosować razem z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Trajenta – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Trajenta, jeśli:

 • pacjent ma uczulenie na którykolwiek składnik preparatu;
 • pacjent choruje na cukrzycę typu 1;
 • u pacjenta występuje cukrzycowa kwasica ketonowa.

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku Trajenta u pacjentów:

 • którzy przyjmują pochodną sulfonylomocznika (inny doustny lek przeciwcukrzycowy), ponieważ może dojść do hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru we krwi);
 • wystąpiły w przeszłości reakcje alergiczne po zastosowaniu innych leków obniżających stężenie cukru we krwi;
 • występuje lub kiedykolwiek w przeszłości wystąpiła choroba trzustki.

W przypadku wystąpienia ciężkich i uporczywych bólów brzucha, mogących świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Zalecany jest pilny kontakt z lekarze, jeśli w trakcie leczenia preparatem Trajenta u pacjenta pojawią się zmiany na skórze w postaci pęcherzy, wskazujące na pemfigoid pęcherzowy.

Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania u osób dorosłych.

Interakcja z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie i w ostatnim czasie, również tych dostępnych bez recepty. 

W przypadku planowanego leczenia Trajentą, szczególnie istotne znaczenie mają informacje dotyczące stosowania:

 • karbamazepiny, fenobarbitalu i fenytoiny (leki przeciwpadaczkowe);
 • ryfampicyny (antybiotyk stosowany w określonym typie zakażeń, np. grużlicy).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Przed zastosowaniem leku Trajenta w ciąży lub w okresie prekoncepcyjnym należy skonsultować się z lekarzem. Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży, dla nie zaleca się przyjmowania preparatu w tym okresie.

Dotychczas nie przeprowadzono wystarczającej ilości badań, które pozwalałyby na określenie czy i w jakim stopniu linagliptyna przenika do mleka matki oraz jak wpływa na rozwój dziecka. Dlatego nie zaleca się jednoczesnego stosowania leku Trajenta i karmienia piersią.

Trajenta — skutki uboczne

Jak każdy lek Trajenta może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u każdego one wystąpią. 

Trajenta — działania niepożądane występujące:

 • bardzo często: (więcej niż u 1 na 10 pacjentów): hipoglikemia (ryzyko jest wyższe u pacjentów przyjmujących Trajentę razem z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi);
 • często: zwiększenie aktywności enzymu trzustkowego-lipazy;
 • niezbyt często: (nie więcej niż u 1 na 100 pacjentów): zapalenie nosa i/lub gardła, zaparcia (szczególnie w skojarzeniu Trajenty z insuliną), zwiększenie aktywności enzymu trzustkowego-amylazy, reakcje alergiczne (wysypka, obrzęk duszność i/lub świszczący oddech, obrzęk).

Wskazaniem do odstawienia leku i pilnej konsultacji z lekarzem jest pojawienie się u pacjenta objawów wskazujących na:

 • hipoglikemię (drżenie, niepokój, mrowienie warg, bladość, niewyraźne widzenie, pocenie się);
 • ciężką reakcję alergiczną (np. problemy z oddechem, obrzęk w obrębie języka, gardła);
 • zapalenie trzustki (np. silny, uporczywy ból brzucha, mdłości, wymioty).

O innych działaniach niepożądanych, występujących rzadko lub o częstotliwości nieznanej, można dowiedzieć się z ulotki leku Trajenta.

Przechowywanie leku

Trajenta powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki na insulinooporność:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Trajenta (2)

W ulotce producenta nie ma informacji na temat wpływu stosowania leku na zmianę masy ciała. Trajenta oddziałuje na obniżanie poziomu cukru we krwi i wiele osób sądzi, że dzięki temu ma szansę schudnąć, jednak nie jest to prawda, ponieważ zmiana wagi związana jest z podażą kalorii i procesem spalania materii, a nie samym poziomem cukru we krwi. Istotny wpływ na obniżenie masy ciała przy leczeniu cukrzycy ma stosowanie właściwej diety i aktywność fizyczna.

Nie ma danych dotyczących picia alkoholu podczas stosowania preparatu Trajenta. Należy jednak pamiętać, że cukrzyca zwiększa ryzyko uszkodzeń narządów takich jak nerki, wątroba i trzustka, a więc tych samych, które obciąża picie alkoholu. Ponadto wpływa na wahania poziomu cukru we krwi. Pacjent pod wpływem alkoholu może nie zauważyć, że dzieje się z nim coś złego, co może grozić poważnymi powikłaniami i bezpośrednio zagrażać bezpieczeństwu pacjenta (hipoglikemia, kwasica ketonowa, śpiączka).

e-Konsultacja z Receptą Online
Trajenta

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.