Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Velaxin ER 75 mg

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Velaxin ER 75 mg

Szukasz skutecznego leku na depresję z wenlafaksyną? Dowiedz się więcej o leku Velaxin ER 75 mg z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, na teleporadę do specjalisty możesz umówić się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Velaxin ER.

Spis treści

Kapsułki Velaxin ER 75 mg – w terapii depresji i stanów lękowych

Lek należy go grupy substancji określanych jako inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (w skrócie tzw. SNRI). To leki modulujące przekaźnictwo nerwowe, które podnoszą poziom neuroprzekaźników w komórkach nerwowych, co przyczynia się do łagodzenia objawów depresji i zaburzeń lękowych. Lek przeznaczony jest dla dorosłych osób, wydawany wyłącznie na receptę.

Jak działa wenlafaksyna (Velaxin ER)?

Choć dokładny mechanizm powstawania depresji i zaburzeń lękowych nie jest znany, to uważa się, że objawy chorobowe są związane z obniżonym poziomem niektórych neuroprzekaźników w mózgu i spowolnieniem przesyłania impulsów.

Substancją czynną leku jest wenlafaksyna, która należy do grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny w mózgu. Leki przeciwdepresyjne z tej grupy działają poprzez podwyższenie poziomu neurotransmiterów (Velaxin ER wpływa na zwiększenie poziomu serotoniny i noradrenaliny), co stopniowo znosi efekty zahamowania przewodnictwa nerwowego i łagodzi objawy depresji. Długotrwale i regularnie stosowane leki przywracają równowagę chemiczną w mózgu, co wpływa na poprawę samopoczucia pacjenta.

Na co stosuje się Velaxin ER 75 mg? Wskazania

Lek jest przeznaczony przede wszystkim do leczenia depresji u dorosłych osób. Wskazaniem do stosowania są także zaburzenia lękowe, w tym leczenie:

  • ataków paniki (lęku napadowego)

  • uogólnionych zaburzeń lękowych

  • lęku społecznego (fobii i unikania sytuacji społecznych).

Farmakoterapia jest zazwyczaj prowadzona równolegle z psychoterapią. We współpracy z pacjentem, specjalista podejmuje decyzje o sposobie i schemacie leczenia.

Jak brać Velaxin ER 75 mg? Jak stosować? Jakie dawki?

Lekarz na podstawie stanu pacjenta i historii choroby określa dawkowanie i długość trwania leczenia depresji. Terapia każdorazowo dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta, a lekarz sprawdza okresowo kondycję pacjenta oraz jego reakcję na leki.

Różne są zalecenia co do stosowanej dawki w zależności od wskazania. Każda jednostka chorobowa i każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia, jednak producent podaje pewne zalecane zazwyczaj poziomy dawek. Ale to lekarz decyduje o ostatecznym dawkowaniu i schemacie leczenia.

Dawkowanie Velaxin ER 75 w leczeniu depresji u dorosłych

Zazwyczaj zalecana dawka początkowa wynosi 75 mg na dobę. W zależności od potrzeb, na podstawie reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zalecić stopniowe zwiększanie dawek. Maksymalny poziom dobowej dawki w tym przypadku to 375 mg.

Terapia uogólnionych zaburzeń lękowych i fobii społecznej

W tym przypadku początkowa dawka leku wynosi 75 mg na dobę. W razie potrzeby lekarz może podjąć decyzję o jej zwiększeniu, w uzasadnionych przypadkach nawet do maksymalnego poziomu 225 mg na dobę.

Velaxin ER – leczenie lęku napadowego

Pacjentom zmagającym się z napadami paniki zaleca się zazwyczaj rozpoczęcie leczenia od poziomu 35,5 mg (lek Velaxin ER jest dostępny też w takiej dawce). Obserwując reakcję pacjenta na leczenie, specjalista może zalecić stopniowo zwiększanie dawki leku. Maksymalny poziom w tym przypadku to 225 mg na dobę.

Czy Velaxin ER 75 to silny lek?

To lek wpływający na neuroprzekaźnictwo nerwowe, co może mieć wpływ na koncentrację, szybkość reakcji i zdolności motoryczne. Dlatego trzeba podchodzić z dużą ostrożnością (a najlepiej w początkowym okresie zupełnie zrezygnować) z kierowania pojazdami i obsługi maszyn.

Jeśli pacjent ma wrażenie, że w jego przypadku lek działa za słabo lub za mocno, powinien porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Na własną rękę nie powinien zmieniać dawek ani przyjmować zwiększonych ilości leku. Może to skutkować pojawieniem się działań niepożądanych oraz być zagrożeniem dla zdrowia. Decyzje o zmianie terapii należy podejmować razem ze swoim lekarzem prowadzącym.

Velaxin ER 75 mg – jak długo trzeba stosować?

Leki na depresję należące do grupy SNRI są przeznaczone do długotrwałego stosowania. Terapia depresji trwa zazwyczaj 6-12 miesięcy. Lek stosuje się także po tym, jak pacjent odczuje zauważalną poprawę nastroju. Na podstawie samopoczucia pacjenta i jego reakcji na leczenie, specjalista zaleca przedłużenie lub zakończenie terapii.

Kiedy będą widoczne pierwsze efekty leczenia Velaxin ER?

Leki antydepresyjne wpływające na poziom serotoniny i noradrenaliny dają pierwsze efekty stosowania po 2-3 tygodniach stosowania. Pacjent zauważa poprawę samopoczucia w okresie 3-4 tygodni od rozpoczęcia terapii. To ważne, aby w tych pierwszych tygodniach, mimo braku efektów, nie przerywać leczenia i stosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak odstawić lek Velaxin ER?

Zakończenie terapii należy przeprowadzić razem z lekarzem prowadzącym, nie przerywać jej na własną rękę. W okresie około 2-3 tygodni należy stopniowo zmniejszać dawki leku aż do całkowitego odstawienia. Gwałtowne odstawienie leku może spowodować spadek samopoczucia i pojawienie się szeregu działań niepożądanych.

Stosowanie Velaxin ER 75 u młodzieży i dzieci – czy można?

Preparatów z grupy SNRI (inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny) nie powinno się stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. To ważne ze względu na zwiększone ryzyko rozwoju działań niepożądanych i nasilenia się myśli i prób samookaleczenia i odebrania sobie życia. U młodych pacjentów może pojawić się też większe ryzyko zachowań buntowniczych, nasilonej agresji, wrogości i buntu.

W sytuacji zdiagnozowania u dziecka objawów depresji należy udać się po pomoc do specjalisty psychiatry, który wybierze najlepiej dopasowaną i bezpieczną terapię. 

Opis produktu – ulotka leku Velaxin ER 75 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: