Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Velaxin ER 150

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Velaxin ER 150

Velaxin ER 150 to lek dla dorosłych na depresję i na inne choroby o podobnym podłożu, jak zaburzenia lękowe. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytanie, na teleporadę do specjalisty umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Velaxin ER 150 mg.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Velaxin ER 150 mg:

  • nazwa: Velaxin ER 150 mg

  • dawka: 150 mg

  • postać: kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde

  • substancja czynna: wenlafaksyna (venlafaxinum)

  • dostępne wielkości opakowań: 28 kapsułek, 30 kapsułek

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki na depresję

Velaxin ER 150 mg – leczenie depresji i zaburzeń lękowych u dorosłych

Preparat zawiera wenlafaksynę, substancję czynną należącą do leków przeciwdepresyjnych zaliczanych do grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (tzw. SNRI). Te leki mają wpływ na pobudzenie przekaźnictwa nerwowego, co przy regularnym i długotrwałym stosowaniu łagodzi objawy depresji i innych chorób o podobnym podłożu, jak np. zaburzenia lękowe czy fobia społeczna. Velaxin ER na depresję dostępny jest w kilku dawkach, występuje w postaci twardych kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. Lek Velaxin ER 150 mg jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jak działa Velaxin ER 150 na depresję?

Zawarta w leku substancja czynna to wenlafaksyna. Ten związek chemiczny należący do grupy leków określanych jako inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (w skrócie SNRI od angielskiej nazwy Serotonin Norepinephrine Reuptake Inhibitor). Mechanizm działania tych leków polega prawdopodobnie na zwiększeniu stężenia dwóch ważnych neuroprzekaźników w komórkach nerwowych mózgu (serotoniny i noradrenaliny).

Uważa się, że osoby zmagające się z depresją i (lub) zaburzeniami lękowymi mają niższe stężenie noradrenaliny i serotoniny w mózgu, co przyczynia się do powstania objawów depresji, takich: smutek, brak chęci do podejmowania działań, niemożność odczuwania radości, przygnębienie, osłabienie, apatia, problemy ze snem.

Kiedy stosuje się Velaxin ER 150 mg? Na co, wskazania

Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych osób w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych przyjmujących różną postać, w tym:

  • leczenie uogólnionych zaburzeń lękowych

  • terapia fobii (lęku) społecznego

  • leczenie lęku napadowego (napadów paniki).

Inne leki stosowane w leczeniu depresji to m.,in. Zoloft, Asentra.


Dawkowanie Velaxin ER 150 mg - jak stosować te tabletki na depresję?

Schemat leczenia i dawkowanie leków przeciwdepresyjnych wpływających na działanie neuroprzekaźników w mózgu są indywidualne dobierane do każdego pacjenta. Na podstawie stanu i samopoczucia chorego oraz szczegółowej diagnozy lekarz będzie w stanie dobrać terapię najlepiej dopasowaną do konkretnej osoby.

Lek Velaxin ER jest dostępny w kilku dawkach. Zazwyczaj zalecana dawka początkowa to 75 mg w przypadku leczenia depresji u dorosłych, fobii społecznej i uogólnionych zaburzeń lękowych. W zależności od reakcji chorego na leczenie, specjalista może modyfikować wielkość dawki dobowej aż do maksymalnego poziomu 375 mg na dobę w przypadku terapii depresji.

Podczas leczenia lęku napadowego początkowa zalecana dawka dobowa to zazwyczaj 37,5 mg, którą się następnie stopniowo zwiększa aż do poziomu odpowiedniego dla konkretnego pacjenta. W leczeniu zaburzeń lękowych, lęku napadowego i fobii społecznej maksymalna dobowa dawka leku Velaxin ER to 225 mg.

Kiedy należy przyjmować lek Velaxin ER 150 mg – czy z jedzeniem czy między posiłkami?

Należy pamiętać, aby tabletki Velaxin ER 150 mg przyjmować z jedzeniem podczas posiłków. Kapsułki należy połykać w całości, nie gryźć, nie żuć i nie rozgryzać, w razie potrzeby popijając płynem.

Warto wyznaczyć konkretną porę na zażywanie kapsułek, aby przyjmować lek codziennie o tej samej porze. Nie ma znaczenia, czy chory przyjmuje lek rano, w ciągu dnia czy wieczorem.

Velaxin ER 150 mg a alkohol

Pacjenci zastanawiają się, czy zażywając ten lek, mogą jednocześnie pić alkohol. W oryginalnej ulotce Velaxin ER 150 mg producent jednoznacznie wskazuje, że w trakcie całej terapii tym lekiem nie wolno pić alkoholu pod żadną postacią. Ma to wpływ na bezpieczeństwo stosowania leku.

Pierwsze tygodnie leczenia depresji lekiem Velaxin ER 150 mg – o czym warto wiedzieć?

Leki przeciwdepresyjne wpływające na przekaźnictwo nerwowe są przeznaczone do długotrwałego stosowania, przynajmniej przez kilka miesięcy. Pierwsze zauważalne efekty leczenia w postaci poprawy samopoczucia, pacjent zauważa zazwyczaj po 2-3 tygodnia od rozpoczęcia regularnego przyjmowania leku. To ważne, aby w tym początkowym okresie nie zniechęcać się brakiem efektów i samodzielnie nie przerywać terapii.

Należy także wiedzieć, że w ciągu pierwszych tygodni leczenia Velaxin ER 150 mg może pojawić się uczucie niepokoju i trudności z usiedzeniem lub ustaniem w miejscu. Warto o takich sytuacjach poinformować swojego lekarza.

Wśród działań niepożądanych leku Velaxin ER 150 mg w początkowym okresie stosowania może dojść do zwiększenia ryzyka pojawienia się myśli o samookaleczeniu lub o odebraniu sobie życia. Na takie sytuacje narażone są szczególnie osoby, u których już wcześniej pojawiała się chęć samobójstwa lub samookaleczenia oraz u młodych pacjentów do 25. roku życia, zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, którzy już w przeszłości leczeni były lekami przeciwdepresyjnymi.

Czy lek na depresję Velaxin ER 150 mg wpływa na potencję?

Lek należy do grupy leków SNRI, które wpływają na stężenie neuroprzekaźników w mózgu. Regularne i długotrwałe stosowanie tego rodzaju związków chemicznych może powodować wystąpienie zaburzeń czynności seksualnych. Jak zaobserwowano, tego rodzaju objawy zazwyczaj mijają po zakończeniu leczenia, jednak w niektórych przypadkach zaburzenia potencji utrzymywały się także po przerwaniu leczenia Velaxin ER 150 mg.

Leczenie depresji u dzieci i młodzieży – czy można stosować Velaxin ER 150 mg

Producent wyraźnie zaznacza, że lek ten nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18. lat. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, w tym myśli i prób samobójczych oraz nasilonej wrogości, gniewu i agresji. W ulotce znajdziemy także informację, że dotychczas nie wykazano długoterminowego bezpieczeństwa związanego z wpływem leku na dojrzewanie, wzrost i rozwój funkcji poznawczych w grupie pediatrycznej.

W przypadku zdiagnozowania objawów depresji u dziecka, należy przede wszystkim przeprowadzić dokładną analizę stanu pacjenta i razem ze specjalistą wybrać bezpieczną i skuteczną terapię, która może także obejmować stosowanie farmaceutyków.

Opis produktu – ulotka leku Velaxin ER 150 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: