Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Efectin ER 150

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Efectin ER 150

Efectin ER 150 mg to lek antydepresyjny stosowany u dorosłych osób, zalecany do długotrwałej terapii. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Efectin ER 150.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Efectin ER 150:

  • nazwa: Efectin ER 150

  • dawka: 150 mg

  • postać: kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde

  • substancja czynna: wenlafaksyna (venlafaxinum)

  • dostępne wielkości opakowań: 10 kaps., 14 kaps., 28 kaps., 30 kaps., 100 kaps.

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki przeciwdepresyjne

Efectin ER 150 mg – lek przeciwdepresyjny na receptę z dawką 150 mg wenlafaksyny

Efectin ER należy do grupy substancji określanych jako inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (tzw. SNRI). To lek wpływający modulująco na przekazywanie impulsów w mózgu, co przy regularnym i długotrwałym stosowaniu łagodzi objawy depresji. Lek zalecany jest dla dorosłych pacjentów, wydawany wyłącznie na receptę.

Jak działają tabletki na depresję Efectin ER 150 mg?

Mechanizm rozwoju depresji jest związany prawdopodobnie ze spadkiem stężenia neuroprzekaźników w komórkach nerwowych. Jeśli ten stan utrzymuje się dłużej, wówczas chory odczuwa spadek nastroju, smutek, trudność z podejmowaniem czynności i niemożność cieszenia się z nich, osłabienie, apatię. Substancją czynną leku jest wenlafaksyna, która wpływa na zwiększenie stężenia neuroprzekaźników w mózgu poprzez zahamowanie ich wychwytu zwrotnego w zakończeniach komórek nerwowych. W ten sposób stymuluje przesyłanie impulsów, co łagodzi objawy depresji.

Farmakoterapia jest jednym ze sposobów walki z depresją. Leki stosuje się wyłącznie po szczegółowym wywiadzie lekarskim i na wyraźne polecenie lekarza. Często antydepresanty stosuje się równolegle do prowadzonej terapii u psychiatry lub psychologa.

Na co stosuje się Efectin ER 150? Wskazania

Lek stosuje się w długotrwałej (trwającej przynajmniej kilka miesięcy) terapii depresji i zaburzeń lękowych u dorosłych osób. Preparat jest zalecany do stosowania w przypadku:

  • terapii uogólnionych zaburzeń lękowych

  • leczenia fobii społecznej (lęku lub unikania sytuacji społecznych)

  • leczenia napadów paniki (lęku napadowego).

Ważne, aby leczenie depresji i zaburzeń lękowych odbywało się w porozumieniu z lekarzem. Tylko prawidłowo dobrane leki w odpowiednim dawkowaniu mogą przynieść określone efekty. Jeśli pacjent nie podejmie diagnostyki i leczenia przy zauważonych pierwszych objawach, dolegliwości będą się pogłębiać, co dodatkowo utrudni w przyszłości wychodzenie z choroby.

Inne tabletki stosowane w leczeniu depresji to m.in. Seronil, Asentra.

Jak stosować tabletki na depresję Efectin ER 150 mg? Jak brać, dawkowanie

Lek stosuje się według zaleceń lekarza. Specjalista na podstawie historii choroby, nasilenia objawów i samopoczucia pacjenta indywidualnie dobiera dawki leku Efectin ER 150 mg, schemat oraz długość czasu leczenia depresji i (lub) zaburzeń lękowych. W zależności od wskazania różne są zalecenia co do stosowanej dawki. Każdorazowo należy skonsultować ze specjalistą obecnie stosowaną dawkę bądź potrzebę jej zwiększenia lub zmniejszenia.

Jak brać Efectin ER 150 mg – leczenie depresji, fobii społecznej, uogólnionych zaburzeń lękowych

Zazwyczaj zalecana dawka początkowa to 75 mg leku na dobę (lek Efectin ER jest dostępny też w dawkach 37,5 mg i 75 mg). Po pewnym czasie lekarz sprawdza reakcję pacjenta na leczenie i może zwiększyć dawkę (jeśli to konieczne) do poziomu 375 mg w przypadku terapii depresji. Podczas leczenia uogólnionych zaburzeń lękowych i fobii społecznej maksymalna dobowa dawka to 225 mg leku na dobę.

Efectin ER 150 – leczenie lęku napadowego

Terapię rozpoczyna się zazwyczaj od 37,5 mg leku na dobę. Specjalista obserwuje postępy leczenia i na tej podstawie może zalecić przyjmowanie większej dawki leku. Dawki zwiększa się stopniowo, aby przyzwyczaić organizm do większego stężenia wenlafaksyny. Maksymalna dobowa dawka leku Efectin ER w przypadku leczenia lęku napadowego (ataków paniki) to 225 mg na dobę.

Kiedy widoczne są pierwsze efekty stosowania Efectin ER 150 mg? Pierwsze tygodnie stosowania

Leki antydepresyjne wpływające na przekaźnictwo nerwowe w mózgu są przeznaczone do długotrwałego stosowania, zazwyczaj przez okres przynajmniej kilku miesięcy. Tabletki należy stosować regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pierwsze efekty leczenia Efectin ER są widoczne zazwyczaj po około 1-2 tygodniach od rozpoczęcia zażywania leku. Widoczna poprawa samopoczucia jest odczuwalna zwykle po 3-4 tygodniach stosowania preparatu.

Należy zdawać sobie sprawę, że w pierwszych tygodniach leczenia u pacjenta może pojawić się uczucie niepokoju i/lub niezdolność do ustania lub usiedzenia w jednym miejscu. Ta nadpobudliwość wynika ze stosowania leku i jeśli wystąpi, należy poinformować o tym swojego lekarza.

W początkowym okresie zażywania leku Efectin ER 150 mogą także nasilać się myśli i próby samookaleczenia się i odebrania sobie życia. Szczególnie narażone na to są osoby, u których już wcześniej występowały podobne epizody. Zwiększone ryzyko tego rodzaju zachowania pojawia się także u młodych osób z zaburzeniami psychicznymi (do 25. roku życia), które w przeszłości leczone były lekami przeciwdepresyjnymi.

Efectin ER 150 a potencja. Czy lek wpływa na jakość życia intymnego

Leki należące do modulatorów przekaźnictwa nerwowego (takie jak te z grupy SNRI) mogą wpływać na jakość życia seksualnego. Zażywanie tego preparatu może spowodować pojawienie się objawów zaburzeń czynności seksualnych. Co więcej, w niektórych przypadkach dolegliwości te utrzymują się także po przerwaniu leczenia. Wszelkie tego rodzaju objawy należy zgłosić swojemu lekarzowi prowadzącemu.

Czy Efectin ER 150 można stosować na depresję po porodzie?

Nie zaleca się stosowania tego leku po porodzie jeśli kobieta karmi piersią. Składniki leku Efectin ER przenikają do mleka kobiecego i istnieje ryzyko, że mają wpływ na prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka. Zaleca się, aby w okresie stosowania leku kobieta zaprzestała karmienia piersią.

W przypadku pojawienia się depresji po porodzie, kobieta razem z lekarzem powinna podjąć wspólnie decyzję o sposobie i schemacie leczenia. W sytuacji, kiedy chce karmić piersią, powinna wybrać sposób terapii bezpieczny dla siebie i dziecka.

Opis produktu – ulotka leku Efectin ER 150 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: