Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Escitalopram Actavis

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Escitalopram Actavis

Escitalopram Actavis to lek na depresję i stany lękowe, stosowany u dorosłych pacjentów. Dowiedz się więcej z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Escitalopram Actavis.

Podstawowe informacje o leku Escitalopram Actavis:

 • nazwa: Escitalopram Actavis

 • dawka: 10 mg, 15 mg, 20 mg

 • postać: tabletki powlekane

 • substancja czynna: escytalopram (escitalopramum)

 • dostępne wielkości opakowań: 28 tabl., 30 tabl., 56 tabl., 60 tabl.

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki przeciwdepresyjne

Escitalopram Actavis – tabletki na depresję i stany lękowe

To lek przeciwdepresyjny dla osób dorosłych zmagających się z depresją i/lub zaburzeniami lękowymi, takimi jak: napady lęku, zaburzenia lękowe uogólnione, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy fobia społeczna. Lek jest przeznaczony do długotrwałej terapii. Dostępny w dawkach: 10 mg, 15 mg, 20 mg, wydawany wyłącznie na receptę.

Jak działa Escitalopram Actavis na depresję?

Substancją czynną leku jest escytalopram, który zalicza się do grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. To grupa związków chemicznych, które stymulują przewodnictwo nerwowe i „odblokowują” przepływ impulsów. Escytalopram działa na układ serotoninergiczny w mózgu poprzez zwiększenie stężenia serotoniny. Zakłócenia tego układu są jedną z głównych przyczyn rozwoju depresji i podobnych jej zaburzeń psychicznych. Po kilku tygodniach regularnego stosowania leku pacjent zauważa złagodzenie objawów depresji i/lub stanów lękowych.

Inne leki stosowane w leczeniu stanów lękowych i depresji to m.in. Seronil, Ketrel.

Leki na depresję – jak działają SSRI?

SSRI to skrót od angielskiej nazwy grupy leków przeciwdepresyjnych określanych jako selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Ich działanie polega na wstrzymaniu ponownej absorpcji serotoniny (neuroprzekaźnika przekazywanego z jednej komórki nerwowej do drugiej podczas przesyłania impulsów nerwowych), co zwiększa jej stężenie w synapsach (przestrzeni między zakończeniem jednego neuronu a początkiem drugiego). Stymuluje to przekaźnictwo nerwowe, które zostało zahamowane przez depresję.

Kiedy stosować tabletki Escitalopram Actavis? Wskazania

Lek z escytalopramem stosuje się w leczeniu dużych epizodów depresyjnych i zaburzeń lękowych, takich jak:

 • fobia (lęk) społeczny

 • zaburzenie lękowe z (lub bez) napadami agorafobii

 • zaburzenie lękowe uogólnione

 • zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne.

Jak długo trwa leczenie lekiem Escitalopram Actavis?

Leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI dają widoczne efekty po kilku tygodniach leczenia. U niektórych pacjentów poprawa samopoczucia może wystąpić po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia zażywania tych tabletek na depresję.

Leczenie depresji jest procesem długotrwałym, zazwyczaj połączonym z psychoterapią. Lek stosuje się przez przynajmniej kilka miesięcy. To ważne, aby nie przerywać leczenia samodzielnie, nawet jeśli pacjent odczuwa poprawę i złagodzenie objawów depresji. Chcąc zakończyć stosowanie leków przeciwdepresyjnych, należy zrobić to w porozumieniu z lekarzem.

Stosowanie escytalopramu a zaburzenia afektywne dwubiegunowe

Należy zdawać sobie sprawę, że u pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi może wystąpić faza maniakalna. Rozpoznaje się ją po nieuzasadnionym poczuciu szczęścia u pacjenta, nadmiernej aktywności fizycznej i po pojawianiu się niezwykłych i szybko zmieniających się pomysłów. To ważne, aby w przypadku zauważenia tego rodzaju objawów skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze tygodnie stosowania leku na depresję Escitalopram Actavis

Warto wiedzieć, że pierwsze widoczne efekty leczenia będą zauważalne dopiero po kilku tygodniach regularnego zażywania tabletek. Natomiast w tym okresie mogą wystąpić inne objawy, takie jak widoczny niepokój i trudności ze staniem lub siedzeniem w jednym miejscu. O pojawiającej się nadpobudliwości należy poinformować lekarza.

W pierwszych tygodniach leczenia mogą pojawiać się lub nasilać takie objawy, jak samookaleczenia oraz myśli samobójcze. Zwiększone ryzyko tego rodzaju objawów występuje u osób, które wcześniej doświadczyły takich zachowań oraz u osób młodych (poniżej 25. roku życia) z zaburzeniami psychicznymi, które były w przeszłości leczone lekami antydepresyjnymi.

Długotrwałe stosowanie Escitalopram Actavis może także powodować zaburzenia czynności seksualnych. Tego rodzaju skutki uboczne mogą utrzymywać się przez cały okres leczenia, a także w okresie po zakończeniu terapii.

Dawkowanie Escitalopram Actavis – jak brać tabletki na depresję?

Specjalista, biorąc pod uwagę stan pacjenta, jego kondycję psychiczną i historię choroby, dobiera indywidualnie odpowiedni schemat terapii. To ważne, aby postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza. Różne jest także dawkowanie leku w zależności od przyczyny leczenia i reakcji pacjenta na terapię.

Jak leczyć depresję u dorosłych

Zazwyczaj zalecana dawka dobowa to 10 mg, podawana w jednej dawce. Na polecenie lekarza, może ona być zwiększona do poziomu 20 mg na dobę.

Leczenie zaburzeń lękowych z napadami lęku

W pierwszym tygodniu leczenia dawka początkowa to zazwyczaj 5 mg raz na dobę. Następnie dawkę zwiększa się do 10 mg na dobę. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, dobowa dawka może być zwiększona maksymalnie do 20 mg.

Leczenie fobii (lęku) społecznego

W tym wypadku zalecana dobowa dawka to 10 mg, którą przyjmuje się za jednym razem. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, dawka może być zmniejszona do 5 mg lub zwiększona do maksymalnej wartości 20 mg na dobę.

Terapia zaburzenia lękowego uogólnionego

W jednorazowej dawce zalecana dawka to 10 mg na dobę. Zgodnie z zaleceniem lekarza, dawka może zostać zwiększona do maksymalnie 20 mg na dobę.

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie jednej dawki leku o wartości 10 mg. W zależności od reakcji pacjenta na zażywane tabletki, specjalista może zalecić zwiększenie dawki do 20 mg na dobę.

Stosowanie Escitalopram Actavis u dzieci i młodzieży

Lek należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie można stosować leku po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu.

Escitalopram Genoptim - podmiot odpowiedzialny, wytwórca i ulotka

Podmiot odpowiedzialny:
Synoptis Pharma sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 65
02-255 Warszawa

Wytwórca:
Synoptis Industrial sp. z o.o.
ul. Rabowicka 15
62-020 Swarzędz

Ulotkę farmaceutyczną leku Escitalopram Actavis znajdziesz tutaj.

Inne najpopularniejsze leki na depresję: