Najważniejsze informacje:
Szukasz leku na depresję i napadów lęku dla dorosłych? Dowiedz się więcej o leku Depralin z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultacje do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Depralin.
postać / dawka | tabletki powlekane, 10 mg |
substancja czynna | escytalopram (escitalopramum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | leczenie depresji, leczenie zaburzeń lękowych, leczenie uogólnionego zaburzenia lękowego, leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych |
podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański |
Depralin nie jest objęty refundacją. Występuje w postaci tabletek powlekanych, w dawce 10 mg i w opakowaniach po 28 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Depralin to lek przeciwdepresyjny. Produkt leczniczy przeznaczony jest do długotrwałego stosowania doustnego.
Sprawdź opinie pacjentów o Depralin.
Substancją czynną leku jest escytalopram, który zaliczany jest do leków modulujących przekaźnictwo nerwowe. Należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SNRI – od angielskiej nazwy Selective Serotonin Reuptake Inhibitors). Długotrwale stosowany wpływa na podniesienie poziomu serotoniny i przywraca równowagę chemiczną w mózgu. Stopniowo znosi efekty zahamowania przewodnictwa, które uważane są na główny czynnik rozwoju depresji i/lub zaburzeń lękowych.
Lek przeznaczony jest do długotrwałego stosowania dla dorosłych pacjentów, zalecany do stosowania w:
Nie, lek nie powinien być zażywany przez dzieci i młodzież. Nie zaleca się podawania leków wpływających na poziom neuromediatorów w mózgu osobom poniżej 18. roku życia. Jest to związane z bezpieczeństwem stosowania leków przeciwdepresyjnych w grupie pediatrycznej oraz podwyższonym ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych, takich jak myśli i próby samookaleczenia i odebrania sobie życia oraz pojawienie się nasilonej wrogości, agresji i buntu.
Lek zawiera substancję czynną - escytalopram. Każda tabletka zawiera 10 mg substancji czynnej.
Pozostałe składniki leku to:
Lekarz na podstawie objawów, stanu pacjenta i historii choroby dopasowuje indywidualnie schemat leczenia, dawkowanie i długość trwania terapii. Specjalista okresowo sprawdza, jak pacjent reaguje na leczenie i może wówczas modyfikować dawki w zależności od potrzeb. Różne są zalecane dawki leku Depralin w zależności od wskazań, z powodu którego lekarz zaleca stosowanie tego preparatu. Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych.
Zalecana dobowa dawka leku to zazwyczaj 10 mg (1 tabletka) przyjmowana raz na dobę. W uzasadnionym przypadku lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnego poziomu 20 mg na dobę.
Początkowa dawka Depralin w tym przypadku wynosi 5 mg raz na dobę. Taką ilość leku stosuje się przez pierwszy tydzień, a następnie zwiększa się ją do 10 mg na dobę. W razie konieczności lekarz może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnego poziomu 20 mg na dobę.
Leki modulujące przekaźnictwo nerwowe są przeznaczone do długotrwałego stosowania. Regularnie przyjmowane tabletki Depralin stopniowo podnoszą poziom serotoniny w mózgu, co daje stopniową poprawę samopoczucia. Może upłynąć kilka tygodni zanim będzie odczuwalna poprawa samopoczucia. Ważne, aby nie zniechęcać się i kontynuować leczenie, nawet jeśli pacjent nie widzi poprawy.
Jeśli po około 2 miesiącach stosowania leku chory nadal nie odczuwa zmiany samopoczucia, wówczas powinien porozmawiać ze swoim lekarzem na temat dalszej terapii i sposobu leczenia depresji.
Depralin można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Posiłek nie wpływa na działanie leku.
Leki przeciwdepresyjne, które wpływają na podwyższenie poziomu serotoniny w mózgu stosuje się długotrwale. Zaleca się, aby terapia trwała przynajmniej 6 miesięcy, w czasie których należy regularnie przyjmować tabletki z escytalopramem. Terapię kontynuuje się, nawet jeśli pacjent czuje się lepiej i ustąpiły objawy depresji. O długości trwania leczenia, dawkowaniu i schemacie leczenia decyduje lekarz, który okresowo sprawdza reakcję pacjenta na przyjmowane leki.
Nie należy stosować leku Depralin, jeśli:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Nie zaleca się stosowania leku Depralin w ciąży i w okresie karmienia piersią.
W ostatnich tygodniach ciąży przyjmowanie leku może zwiększać ryzyko krwotoków z pochwy, występujących krótko po porodzie, zwłaszcza u pacjentek cierpiących na zaburzenia krzepnięcia krwi.
Jeśli lek przyjmowany jest w ostatnich trzech miesiącach ciąży, lek może zwiększać ryzyko objawów niepożądanych występujących u dziecka. Należą do nich między innymi: trudności w oddychaniu, sinica, napady drgawek, wahania ciepłoty ciała, trudności dotyczące karmienia, wymioty, niskie stężenie cukru we krwi, zwiotczenie lub sztywność mięśni, drżenie, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność, zaburzenia snu.
Po wystąpieniu powyższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Do bardzo częstych działań niepożądanych Depralin (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów) zalicza się:
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów) to:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 100) to:
O rzadziej występujących objawach niepożądanych można przeczytać w ulotce.
Wśród działań niepożądanych Depralin wymienione są objawy pojawiające się często (czyli statystycznie mogące wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 10 pacjentów stosujących lek), takie jak zaburzenia seksualne, w tym: zaburzenia wzwodu, osłabienie popędu płciowego, opóźnienie wytrysku oraz trudności w osiągnięciu orgazmu u kobiet.
Wśród działań niepożądanych o nieokreślonej częstotliwości (czyli częstość ich pojawienia się nie może być określona na podstawie dostępnych danych) producent w ulotce Depralin wymienia także priapizm, czyli bolesny i utrzymujący się długotrwale wzwód.
Trzeba jednak pamiętać, że objawy niepożądane mogą, ale nie muszą wystąpić u konkretnego pacjenta.
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Depralin.
Działanie leku opiera się na regularnym i długotrwałym stosowaniu. Nie jest to silny lek, ale porównywalny z innymi lekami na depresję z escitalopramem, które wpływają na podwyższenie poziomu serotoniny w mózgu.
Nie należy stosować większych dawek, nawet jeśli pacjent nie odczuwa „dużej” poprawy. Przyjęcie zwiększonej dawki wywołuje działania niepożądane i może być niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli pacjent uważa, że lek działa za słabo, powinien porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.
Leki z escytalopramem stosowane w leczeniu depresji nie powodują uzależnienia, a po zakończeniu terapii nie wywołują objawów zespołu odstawiennego. Depralin nie ma właściwości uzależniających.
Nie zaleca się spożywania alkoholu w trakcie stosowania leku Depralin.
Tak, preparat może powodować przyrost masy ciała. Jest to jeden ze skutków ubocznych leku i występuje u 1 na 10 pacjentów.
Pierwsze efekty od momentu zastosowania leku widoczne są po ok. 2-4 tygodniach przyjmowania produktu.
Lek może powodować obniżenie nastroju i ogólnie złe samopoczucie. Objaw ten może wystąpić u 1 na 10 osób.
Tak, Depralin ze względu na swoje właściwości należy do leków psychotropowych.
Nie. Lek wydawany jest z przepisu lekarza tylko i wyłącznie na receptę.
Niezbyt częstym działaniem niepożądanym leku jest zmniejszenie masy ciała. Objaw ten występuje u 1 na 100 osób.