Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Depralin

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Depralin

Szukasz leku na depresję i napady lęku dla dorosłych? Dowiedz się więcej o leku Depralin z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultacje do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Depralin.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Depralin:

 • nazwa: Depralin

 • dawka: 10 mg

 • postać: tabletki powlekane

 • substancja czynna: escytalopram (escitalopramum)

 • dostępne wielkości opakowań: 28 tabl.

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki na depresję, Leki na zaburzenia lękowe

Depralin z escytalopramem – tabletki na depresję i zaburzenia lękowe

Tabletki z escitalopramem należą do grupy leków przeciwdepresyjnych, których mechanizm działania opiera się na podwyższeniu stężenia serotoniny w mózgu. Regularnie i długotrwale przyjmowany lek wpływa na poprawę nastroju pacjenta i złagodzenie objawów depresji. Lek dostępny jest w dawce 10 mg, wydawany wyłącznie na receptę.

Jak działa Depralin (escytalopram)?

Substancją czynną leku jest escytalopram, który zaliczany jest do leków modulujących przekaźnictwo nerwowe. Należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SNRI – od angielskiej nazwy Selective Serotonin Reuptake Inhibitors). Długotrwale stosowany wpływa na podniesienie poziomu serotoniny i przywraca równowagę chemiczną w mózgu. Stopniowo znosi efekty zahamowania przewodnictwa, które uważane są na główny czynnik rozwoju depresji i/lub zaburzeń lękowych.

Na co stosuje się Depralin? Wskazania

Lek przeznaczony jest do długotrwałego stosowania dla dorosłych pacjentów, zalecany do stosowania w:

 • leczeniu depresji (dużych epizodów depresji)

 • terapii zaburzeń lękowych, w tym:

  • napadów lęku panicznego z/bez agorafobii

  • fobii społecznej (określanego także jako lęk społeczny lub społeczne zaburzenie lękowe)

  •  uogólnionych zaburzeń lękowych

  •  zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Jak brać tabletki Depralin? Jak stosować lek? Dawkowanie

Lekarz na podstawie objawów, stanu pacjenta i historii choroby dopasowuje indywidualnie schemat leczenia, dawkowanie i długość trwania terapii. Specjalista okresowo sprawdza, jak pacjent reaguje na leczenie i może wówczas modyfikować dawki w zależności od potrzeb. Różne są zalecane dawki leku Depralin w zależności od wskazań, z powodu którego lekarz zaleca stosowanie tego preparatu. Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Inne leki stosowane u dorosłych to m.in. Ketrel, Seronil.

Depralin - leczenie depresji, uogólnionych zaburzeń lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Zalecana dobowa dawka leku to zazwyczaj 10 mg (1 tabletka) przyjmowana raz na dobę. W uzasadnionym przypadku lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnego poziomu 20 mg na dobę.

Leczenie lęku panicznego (zaburzenia lękowego z napadami lęku)

Początkowa dawka Depralin w tym przypadku wynosi 5 mg, stosowana raz na dobę. Taką ilość leku stosuje się przez pierwszy tydzień, a następnie zwiększa się ją do 10 mg na dobę. W razie konieczności lekarz może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnego poziomu 20 mg na dobę.

Czy można stosować Depralin na depresję u dzieci?

Nie, lek nie powinien być zażywany przez dzieci i młodzież. Nie zaleca się podawania leków wpływających na poziom neuromediatorów w mózgu osobom poniżej 18. roku życia. Jest to związane z bezpieczeństwem stosowania leków przeciwdepresyjnych w grupie pediatrycznej oraz podwyższonym ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych, takich jak myśli i próby samookaleczenia i odebrania sobie życia oraz pojawienie się nasilonej wrogości, agresji i buntu.

Kiedy będą widoczne pierwsze efekty leczenia lekiem Depralin?

Leki modulujące przekaźnictwo nerwowe są przeznaczone do długotrwałego stosowania. Regularnie przyjmowane tabletki Depralin stopniowo podnoszą poziom serotoniny w mózgu, co daje stopniową poprawę samopoczucia. Może upłynąć kilka tygodni zanim będzie odczuwalna poprawa samopoczucia. Ważne, aby nie zniechęcać się i kontynuować leczenie, nawet jeśli pacjent nie widzi poprawy.

Jeśli po około 2 miesiącach stosowania leku chory nadal nie odczuwa zmiany samopoczucia, wówczas powinien porozmawiać ze swoim lekarzem na temat dalszej terapii i sposobu leczenia depresji.

Czy Depralin jest silnym lekiem?

Działanie leku opiera się na regularnym i długotrwałym stosowaniu. Nie jest to silny lek, ale porównywalny z innymi lekami na depresję z escitalopramem, które wpływają na podwyższenie poziomu serotoniny w mózgu.

Nie należy stosować większych dawek, nawet jeśli pacjent nie odczuwa „dużej” poprawy. Przyjęcie zwiększonej dawki wywołuje działania niepożądane i może być niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli pacjent uważa, że lek działa za słabo, powinien porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

Jak długo można stosować Depralin? Ile trwa leczenie?

Leki przeciwdepresyjne, które wpływają na podwyższenie poziomu serotoniny w mózgu stosuje się długotrwale. Zaleca się, aby terapia trwała przynajmniej 6 miesięcy, w czasie których należy regularnie przyjmować tabletki z escytalopramem. Terapię kontynuuje się, nawet jeśli pacjent czuje się lepiej i ustąpiły objawy depresji. O długości trwania leczenia, dawkowaniu i schemacie leczenia decyduje lekarz, który okresowo sprawdza reakcję pacjenta na przyjmowane leki.

Czy Depralin na depresję uzależnia?

Leki z escytalopramem stosowane w leczeniu depresji nie powodują uzależnienia, a po zakończeniu terapii nie wywołują objawów zespołu odstawiennego. Depralin nie ma właściwości uzależniających.

Czy stosowanie leku na depresję Depralin wpływa na życie seksualne?

Wśród działań niepożądanych Depralinu wymienione są objawy pojawiające się często (czyli statystycznie mogące wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 10 pacjentów stosujących lek), takie jak zaburzenia seksualne, w tym: zaburzenia wzwodu, osłabienie popędu płciowego, opóźnienie wytrysku oraz trudności w osiągnięciu orgazmu u kobiet. Wśród działań niepożądanych o nieokreślonej częstotliwości (czyli częstość ich pojawienia się nie może być określona na podstawie dostępnych danych) producent w ulotce Depralin wymienia także priapizm, czyli bolesny i utrzymujący się długotrwale wzwód.

Trzeba jednak pamiętać, że objawy niepożądane mogą, ale nie muszą wystąpić u konkretnego pacjenta. 

Opis produktu – ulotka leku Depralin 10 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: