Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Egzysta

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Egzysta

Egzysta to lek stosowany w leczeniu bólów neuropatycznych, padaczki i zaburzeń lękowych u dorosłych pacjentów. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Umów się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na lek Egzysta. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Egzysta:

 • nazwa: Egzysta

 • dawka: 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg, 300 mg

 • postać: kapsułki twarde

 • substancja czynna: pregabalina (pregabalinum)

 • dostępne wielkości opakowań: 14, 20, 28, 50, 56, 96 kapsułek

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki antydepresyjne, Leki przeciwpadaczkowe, Leki przeciwbólowe w bólach neuropatycznych

Egzysta – lek na ból neuropatyczny, zaburzenia lękowe i padaczkę

To lek dla osób dorosłych, zawierający pregabalinę jako substancję czynną. Jest to substancja przeciwpadaczkowa, będąca pochodną kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Lek ma trzy podstawowe wskazania – jest stosowany w leczeniu zaburzeń lękowych, padaczki i bólu neuropatycznego pochodzenia obwodowego i ośrodkowego. Lek dostępny jest w wielu dawkach, wydawany wyłącznie z przepisu lekarza.

Inne leki stosowane w depresji to m.in. Pramolan, Zoloft.

Na co stosuje się lek Egzysta?

Lek ma działanie przeciwpadaczkowe i przeciwbólowe, ma trzy wskazania:

Leczenie padaczki. Preparat jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu określonych rodzajów padaczki (napadów częściowych, które są lub nie są wtórnie uogólnione). Lek jest zazwyczaj przepisywany w sytuacji, kiedy dotychczas prowadzona terapia z udziałem innego preparatu nie pozwoliła na pełną kontrolę choroby. Należy pamiętać, aby lek Egzysta zawsze dostosować do obecnie stosowanego leczenia. Nie jest to preparat przeznaczony do stosowania w monoterapii, ale zawsze obok innych leków przeciwpadaczkowych.

Leczenie bólu neuropatycznego pochodzenia ośrodkowego i obwodowego. Lek ma działanie przeciwbólowe, co jest wykorzystywane w leczeniu przewlekłego bólu wynikającego z uszkodzenia nerwów. Z takimi dolegliwościami borykają się np. osoby chore na cukrzycę lub półpasiec. Lek działa na takie objawy bólu neuropatycznego, jak: uczucie palenia, pulsowania, kłucia, gorąca. Symptomy są opisywane także jako ostry ból, pobolewanie, mrowienie, kurcze, drętwienie. Bóle neuropatyczne mogą być związane z zaburzeniami snu, zmęczeniem czy ze zmianami nastroju. Wpływają znacząco na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie pacjenta.

Leczenie uogólnionych zaburzeń lękowych. GAD (ang. Generalised Anxiety Disorder) objawiają się przedłużającym się, przewlekłym nadmiernym niepokojem i lękiem, który trudno jest opanować i kontrolować. Uogólnione zaburzenia lękowe powodują także nerwowość, niepokój ruchowy, uczucie podenerwowania i rozdrażnienia, trudności z koncentracją i skupieniem uwagi, wzmożone napięcie mięśniowe, łatwe męczenie się, uczucie „pustki w głowie” oraz zaburzenia snu. Symptomy GAD są czasami kojarzone z depresją, ale są zdecydowanie odmienne od napięć i stresów dnia codziennego.

Stosowanie leku Egzysta u dzieci – od jakiego wieku można go podawać?

Lek przeciwpadaczkowy Egzysta nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Nieznane jest bezpieczeństwo stosowania i skuteczność tego leku w tej grupie wiekowej. W przypadku pojawienia się potrzeby zastosowania leku z pregabaliną u dziecka, należy ustalić z lekarzem odpowiednią terapię. Specjalista zaleci lek dostosowany do stanu i potrzeb pacjenta, bezpieczny dla niego.

Kiedy zażywać kapsułki Egzysta – przed czy po jedzeniu?

Nie ma znaczenia, czy lek przyjmowany jest z posiłkiem czy niezależnie od niego. Kapsułki mogą być zażywane przed, w trakcie lub po jedzeniu, a także pomiędzy posiłkami. Składniki pokarmów nie wpływają na wchłanianie i skuteczność leku.

Czy można pić alkohol w czasie zażywania leku Egzysta?

Nie, w oryginalnej ulotce Egzysta producent informuje, aby podczas stosowania leku unikać spożywania alkoholu.

Kapsułki Egzysta na padaczkę, zaburzenia lękowe i ból neuropatyczny – jakie dawki?

Zazwyczaj lekarz indywidualnie dobiera dawkowanie Egzysta do stanu pacjenta, należy przestrzegać jego zaleceń. Dobowa zalecana dawka może wahać się od wartości 150 mg do 600 mg. Specjalista zdecyduje o aktualnie stosowanej dawce oraz schemacie leczenia. Lek przyjmuje się dwa (rano i wieczorem) lub trzy razy (rano, w południe i wieczorem o stałych porach) na dobę. Kapsułki stosuje się doustnie, niezależnie od posiłków. Należy je połknąć w całości, nie żuć i nie rozgryzać, popić wodą.

Jak długo należy stosować lek Egzysta?

Terapia dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta, to specjalista decyduje o długości trwania leczenia, dawkowaniu i schemacie przyjmowania leku. Lek Egzysta stosuje się długotrwale.

To ważne, aby samodzielnie i nagle nie przerywać stosowania leku, nawet jeśli pacjent czuje się lepiej. Jeśli terapia ma zostać zakończona, wówczas w porozumieniu z lekarzem należy stopniowo zmniejszać dawki, przynajmniej przez okres jednego tygodnia.

Czy można stosować lek Egzysta w ciąży i podczas karmienia piersią?

Nie, lek nie powinien być zażywany w sytuacji, kiedy kobieta jest w ciąży lub planuje mieć dziecko w najbliższej przyszłości. Także po porodzie, w okresie karmienia piersią, nie należy zażywać tego leku. Jeśli stosowanie leku Egzysta jest ważne dla zdrowia kobiety, powinna decyzję o jego stosowaniu podjąć razem z lekarzem oraz zrezygnować z karmienia piersią.

Czy lek wpływa na koncentrację? Czy można prowadzić samochód podczas zażywania tabletek Egzysta?

Wśród działań niepożądanych tego leku na padaczkę są zawroty głowy, problemy z koncentracją i senność. Z tego powodu zanim pacjent zdecyduje się na prowadzenie pojazdu lub obsługę maszyn, powinien sprawdzić, jak lek wpływa na funkcjonowanie jego organizmu. Przedtem należy zachować wysoką ostrożność.

Egzysta – działania niepożądane. Jakie skutki uboczne mogą wystąpić w czasie stosowania leku?

Każdy lek może wywołać skutki uboczne, jednak trzeba pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią. Działania niepożądane Egzysta mogą pojawić się z różnym prawdopodobieństwem. Statystyczne bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób stosujących ten lek) mogą wystąpić bóle i/lub zawroty głowy i senność.

Często (średnio u nie więcej niż 1 na 10 osób) mogą pojawić się następujące objawy:

 • wzrost łaknienia

 • splątanie, dezorientacja, podwyższenie nastroju, drażliwość, spadek libido

 • zaburzenia pamięci, trudności w koncentracji, niezdarność, drżenia, trudności w mówieniu, uczucie mrowienia, letarg, bezsenność, drętwienie, uczucie zmęczenia

 • podwójne i nieostre widzenie

 • zaburzenia równowagi, upadki, zawroty głowy

 • zaparcia, wymioty, suchość w ustach, biegunka, nudności, wzdęcia, uczucie rozdęcia w jamie brzusznej

 • problemy z erekcją

 • obrzęki, szczególnie w obrębie kończyn

 • nadwaga, zwiększenie masy ciała

 • bóle stawów, kurcze mięśni, bóle pleców

 • ból gardła.

O innych, także tych rzadziej występujących skutkach ubocznych stosowania leku Egzysta, można się dowiedzieć z oryginalnej ulotki producenta leku

Opis produktu – ulotka leku Egzysta

Inne najpopularniejsze leki na depresję: