e-Konsultacja z Receptą Online

Egzysta

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Egzysta? Cena, refundacja

Lek Egzysta występuje w formie kapsułek twardych, w opakowaniach po 14 i 56 sztuk i w dawkach 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg i 300 mg. Nie wszystkie dawki leku Egzysta są obecnie w obrocie.

 • Egzysta 75 mg – cena za 14 sztuk kapsułek wynosi ok. 13,64 zł, a za 56 sztuk należy zapłacić ok. 24,77 zł.
 • Egzysta 150 mg – cena za 14 sztuk to koszt ok. 22,07 zł, a za 56 sztuk ok. 31,44 zł.
 • Egzysta 300 mg – cena za 14 sztuk kapsułek wynosi ok. 19,50 zł, a za 56 sztuk należy zapłacić ok. 57,70 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Egzysta – jak działa, na co i dla kogo

Egzysta zawiera substancję czynną – pregabalinę. Działa ona przeciwbólowo, przeciwdrgawkowo i przeciwlękowo.

Lek Egzysta – działanie i wskazania

Lek ma działanie przeciwpadaczkowe i przeciwbólowe, ma trzy wskazania:

Leczenie padaczki. Preparat jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu określonych rodzajów padaczki (napadów częściowych, które są lub nie są wtórnie uogólnione). Lek jest zazwyczaj przepisywany w sytuacji, kiedy dotychczas prowadzona terapia z udziałem innego preparatu nie pozwoliła na pełną kontrolę choroby. Należy pamiętać, aby lek Egzysta zawsze dostosować do obecnie stosowanego leczenia. Nie jest to preparat przeznaczony do stosowania w monoterapii, ale zawsze obok innych leków przeciwpadaczkowych.

Leczenie bólu neuropatycznego pochodzenia ośrodkowego i obwodowego. Lek ma działanie przeciwbólowe, co jest wykorzystywane w leczeniu przewlekłego bólu wynikającego z uszkodzenia nerwów. Z takimi dolegliwościami borykają się np. osoby chore na cukrzycę lub półpasiec. Lek działa na takie objawy bólu neuropatycznego, jak: uczucie palenia, pulsowania, kłucia, gorąca. Symptomy są opisywane także jako ostry ból, pobolewanie, mrowienie, kurcze, drętwienie. Bóle neuropatyczne mogą być związane z zaburzeniami snu, zmęczeniem czy ze zmianami nastroju. Wpływają znacząco na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie pacjenta.

Leczenie uogólnionych zaburzeń lękowych. GAD (ang. Generalised Anxiety Disorder) objawiają się przedłużającym się, przewlekłym nadmiernym niepokojem i lękiem, który trudno jest opanować i kontrolować. Uogólnione zaburzenia lękowe powodują także nerwowość, niepokój ruchowy, uczucie podenerwowania i rozdrażnienia, trudności z koncentracją i skupieniem uwagi, wzmożone napięcie mięśniowe, łatwe męczenie się, uczucie „pustki w głowie” oraz zaburzenia snu. Symptomy GAD są czasami kojarzone z depresją, ale są zdecydowanie odmienne od napięć i stresów dnia codziennego.

Lek Egzysta na nerwicę – czy pomoże?

Lek wykazuje działanie uspokajające, dlatego może zostać stosowany podczas nerwicy.

Egzysta na kręgosłup – czy zadziała?

Substancja czynna leku przeznaczona jest do leczenia bólu wynikającego z uszkodzenia nerwów. Jeśli bóle kręgosłupa powiązane są z uszkodzeniem nerwów – lek może uśmierzyć ból.

Stosowanie leku Egzysta u dzieci – od jakiego wieku można go podawać?

Lek przeciwpadaczkowy Egzysta nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Nieznane jest bezpieczeństwo stosowania i skuteczność tego leku w tej grupie wiekowej. W przypadku pojawienia się potrzeby zastosowania leku z pregabaliną u dziecka, należy ustalić z lekarzem odpowiednią terapię. Specjalista zaleci lek dostosowany do stanu i potrzeb pacjenta, bezpieczny dla niego.

Egzysta – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Lyrica, Naxalgan, Pragiola, Pregabalin Accord, Pregamid.

Egzysta – skład leku

Lek Egzysta zawiera substancję czynną – pregabalinę. Każda twarda kapsułka zawiera 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg, 300 mg substancji czynnej.

Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, żelaza tlenek czarny (E172), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna, żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172).

Egzysta – dawkowanie

Zazwyczaj lekarz indywidualnie dobiera dawkowanie Egzysta do stanu pacjenta, należy przestrzegać jego zaleceń.

Kapsułki Egzysta na padaczkę, zaburzenia lękowe i ból neuropatyczny – jakie dawki?

Dobowa zalecana dawka może wahać się od wartości 150 mg do 600 mg. Specjalista zdecyduje o aktualnie stosowanej dawce oraz schemacie leczenia. Lek przyjmuje się dwa (rano i wieczorem) lub trzy razy (rano, w południe i wieczorem o stałych porach) na dobę. Kapsułki stosuje się doustnie, niezależnie od posiłków. Należy je połknąć w całości, nie żuć i nie rozgryzać, popić wodą.

Kiedy zażywać kapsułki Egzysta – przed czy po jedzeniu?

Nie ma znaczenia, czy lek przyjmowany jest z posiłkiem czy niezależnie od niego. Kapsułki mogą być zażywane przed, w trakcie lub po jedzeniu, a także pomiędzy posiłkami. Składniki pokarmów nie wpływają na wchłanianie i skuteczność leku.

Jak długo należy stosować lek Egzysta?

Terapia dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta, to specjalista decyduje o długości trwania leczenia, dawkowaniu i schemacie przyjmowania leku. Lek Egzysta stosuje się długotrwale.

To ważne, aby samodzielnie i nagle nie przerywać stosowania leku, nawet jeśli pacjent czuje się lepiej. Jeśli terapia ma zostać zakończona, wówczas w porozumieniu z lekarzem należy stopniowo zmniejszać dawki, przynajmniej przez okres jednego tygodnia.

Egzysta – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku, jeśli:

 • pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:

 • pacjent ma reakcje alergiczne (objawem może być np. zapalenie rogówki),
 • pojawiły się zawroty głowy i senność,
 • wystąpiły zaburzenia widzenia,
 • pacjent choruje na cukrzycę,
 • u pacjentów występuje niewydolność serca,
 • pojawią się myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie,
 • pacjent w przeszłości był uzależniony od alkoholu lub innych używek,
 • wystąpiły drgawki,
 • zauważono pogorszenie czynności mózgu,
 • wystąpiły trudności w oddychaniu,
 • zauważono wysypkę skórną.

Czy lek wpływa na koncentrację? Czy można prowadzić samochód podczas zażywania tabletek Egzysta?

Wśród działań niepożądanych tego leku na padaczkę są zawroty głowy, problemy z koncentracją i senność. Z tego powodu zanim pacjent zdecyduje się na prowadzenie pojazdu lub obsługę maszyn, powinien sprawdzić, jak lek wpływa na funkcjonowanie jego organizmu. Przedtem należy zachować dużą ostrożność.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.

Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:

 • leki przeciwbólowe (np. oksykodon),
 • leki stosowane w stanach lękowych (np. lorazepam),
 • inne leki uspokajające (np. opioidy).

Czy można stosować lek Egzysta w ciąży i podczas karmienia piersią?

Nie, lek nie powinien być zażywany w sytuacji, kiedy kobieta jest w ciąży lub planuje mieć dziecko w najbliższej przyszłości. Także po porodzie, w okresie karmienia piersią, nie należy zażywać tego leku. Jeśli stosowanie leku Egzysta jest ważne dla zdrowia kobiety, powinna decyzję o jego stosowaniu podjąć razem z lekarzem oraz zrezygnować z karmienia piersią.

Egzysta – skutki uboczne

Każdy lek może wywołać skutki uboczne, jednak trzeba pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią. Działania niepożądane Egzysta mogą pojawić się z różnym prawdopodobieństwem. Statystyczne bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób stosujących ten lek) mogą wystąpić bóle i/lub zawroty głowy i senność.

Często (średnio u nie więcej niż 1 na 10 osób) mogą pojawić się następujące działania niepożądane Egzysta:

 • wzrost łaknienia,
 • splątanie, dezorientacja, podwyższenie nastroju, drażliwość, spadek libido,
 • zaburzenia pamięci, trudności w koncentracji, niezdarność, drżenia, trudności w mówieniu, obrzęk języka, uczucie mrowienia, letarg, bezsenność, drętwienie, uczucie zmęczenia,
 • podwójne i nieostre widzenie, zmniejszenie ostrości widzenia,
 • zaburzenia równowagi, upadki, zawroty głowy,
 • zaparcia, wymioty, suchość w ustach, biegunka, nudności, wzdęcia, uczucie rozdęcia w jamie brzusznej, suchość błony śluzowej nosa,
 • problemy z erekcją,
 • uogólniony obrzęk tkanki podskórnej,
 • obrzęk stawów, szczególnie w obrębie kończyn, bóle mięśni,
 • nadwaga, zwiększenie masy ciała,
 • bóle stawów, skurcze mięśni, bóle pleców,
 • ból gardła.

Niekiedy mogą pojawić się zmiany wyników badań krwi i czynności wątroby (zwiększenie stężenia kreatyniny, zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej, zmniejszenie stężenia potasu we krwi, zmniejszenie liczby płytek krwi).

O innych, także tych rzadziej występujących skutkach ubocznych stosowania leku Egzysta, można się dowiedzieć z oryginalnej ulotki producenta leku

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na depresję:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Egzysta (5)

Nie, w oryginalnej ulotce Egzysta producent informuje, aby podczas stosowania leku unikać spożywania alkoholu.

Pierwsze efekty widoczne są po ok. 3-4 tygodniach od momentu rozpoczęcia kuracji lekiem.

Lek zawiera składniki mogące powodować uzależnienie. Produkt leczniczy należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Właściwa dawka i stosowanie się do zaleceń lekarza nie spowoduje uzależnienia od preparatu.

Zwiększenie masy ciała jest jednym ze skutków ubocznych leku. Długotrwałe leczenie preparatem może spowodować przyrost wagi.

Nie. Lek jest wydawany wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.

e-Konsultacja z Receptą Online
Egzysta

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem