Receptomat » Egzysta
Egzysta
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na depresję
- Zapytaj o zastosowanie Egzysta
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Egzysta – lek z pregabaliną
- Egzysta to lek dla osób dorosłych, zawierający pregabalinę jako substancję czynną. Jest to substancja przeciwpadaczkowa, będąca pochodną kwasu gamma-aminomasłowego (GABA).
- Lek ma trzy podstawowe wskazania – jest stosowany w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych, padaczki oraz bólu neuropatycznego pochodzenia obwodowego i ośrodkowego.
- Substancją czynną leku jest pregabalina. Substancja ta wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe i przeciwlękowe.
- Lek Egzysta stosuje się u osób dorosłych. Jest dostępny wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na lek Egzysta.
- dostępność na receptę
- wskazania ból neuropatyczny, padaczka, uogólnione zaburzenia lękowe
- postać kapsułki twarde
- dawka 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg, 300 mg
- substancja czynna Pregabalina (Pregabalinum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 15 maja, 2023-
Data publikacji15 maja, 2023
-
Ostatnia aktualizacja30 kwietnia, 2025
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta
- uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku.
- możliwość wystąpienia reakcji alergicznych,
- możliwość wystąpienia zawrotów głowy i senności,
- możliwość wystąpienia zaburzeń widzenia,
- potencjalny wzrost masy ciała u osób chorujących na cukrzycę,
- częstsze występowanie niektórych działań niepożądanych (np. senności) u pacjentów z uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
- choroba serca w przeszłości, ryzyko rozwoju niewydolności serca podczas stosowania leku,
- możliwość wystąpienia niewydolności nerek,
- myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie,
- skłonność do zaparć,
- nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu, leków na receptę lub jakichkolwiek nielegalnych substancji psychoaktywnych,
- ryzyko wystąpienia drgawek i trudności z oddychaniem,
- przebyte poważne choroby, w tym choroby wątroby lub nerek,
- możliwość wystąpienia ciężkiej wysypki skórnej.
- reakcja alergiczna (np. obrzęk twarzy, ust, języka, gardła, rozlana wysypka skórna),
- zaburzenia widzenia,
- zmniejszenie częstości oddawania moczu,
- myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie, zachowania samobójcze,
- drgawki,
- problemy z oddychaniem, płytki oddech,
- ciężkie wysypki skórne.
- obrzęk twarzy lub języka,
- zaczerwienienie skóry, pęcherzyki, złuszczanie.
- zawroty głowy,
- senność,
- bóle głowy.
- wzrost łaknienia,
- splątanie, dezorientacja, podwyższenie nastroju, drażliwość, spadek libido,
- zaburzenia pamięci, trudności w koncentracji, niezdarność, drżenia, trudności w mówieniu, obrzęk języka, uczucie mrowienia, letarg, bezsenność, drętwienie, uczucie zmęczenia,
- podwójne i nieostre widzenie, zmniejszenie ostrości widzenia,
- zaburzenia równowagi, upadki, zawroty głowy,
- zaparcia, wymioty, suchość w ustach, biegunka, nudności, wzdęcia, uczucie rozdęcia w jamie brzusznej, suchość błony śluzowej nosa,
- problemy z erekcją,
- uogólniony obrzęk tkanki podskórnej,
- obrzęk stawów, szczególnie w obrębie kończyn, bóle mięśni,
- nadwaga, zwiększenie masy ciała,
- bóle stawów, skurcze mięśni, bóle pleców,
- ból gardła.
O leku
Egzysta to lek zawierający pregabalinę, przeznaczony dla osób z padaczką, neuropatią lub uogólnionym zaburzeniem lękowym. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie dodatkowych pytań, umów się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też możesz uzyskać e-receptę na lek Egzysta.
Egzysta – co to za lek?
Egzysta to lek zawierający pregabalinę, która działa na układ nerwowy, zmniejszając nadmierną aktywność nerwów i łagodząc objawy bólowe oraz lękowe. Jest to istotne w przypadku bólu neuropatycznego, czyli przewlekłego bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów, a także padaczki charakteryzującej się występowaniem napadów wynikających z nieprawidłowej aktywności elektrycznej mózgu. Zaburzenia lękowe uogólnione (GAD) to z kolei stan przewlekłego, nadmiernego niepokoju i zamartwiania się bez wyraźnej przyczyny. Egzysta może łagodzić objawy tych schorzeń, poprawiając codzienne funkcjonowanie pacjentów.
Na co stosuje się lek Egzysta?
Wskazania do stosowania leku Egzysta obejmują: ból neuropatyczny pochodzenia obwodowego i ośrodkowego, padaczkę i uogólnione zaburzenia lękowe (GAD).
Jak działa Egzysta?
Egzysta zawiera substancję czynną pregabalinę. Wiążąc się z podjednostką α2-δ kanałów wapniowych w układzie nerwowym, hamuje napływ wapnia do neuronów. Dzięki temu zmniejsza pobudliwość neuronów w padaczce, łagodzi ból neuropatyczny poprzez blokowanie przekazywania sygnałów bólowych i redukuje objawy lękowe w zaburzeniach uogólnionych.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Egzysta?
Lek Egzysta jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych.
Co wchodzi w skład leku Egzysta?
Kapsułki Egzysta 25 mg, Egzysta 50 mg, Egzysta 75 mg, Egzysta 150 mg i Egzysta 300 mg zawierają substancję czynną pregabalinę w ilości odpowiednio 25 mg, 50 mg, 75 mg, 150 mg, 300 mg.
Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czarny (E172) dla kapsułek 25 mg, żelaza tlenek żółty (E172) dla kapsułek 50 mg i 200 mg, żelaza tlenek czerwony (E172) dla kapsułek 75 mg, 200 mg i 300 mg, czarny tusz (zawierający: szelak, żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy, roztwór amoniaku, stężenie 28%) dla kapsułek 75 mg i 100 mg.
Egzysta – zamienniki
Dla leku Egzysta zamiennik to m.in. Linefor, Lyrica, Naxalgan, Pragiola, Preato, Pregabalin Accord, Pregabalin Aurovitas, Pregabalin Sandoz, Pregabalin Viatris, Pregabalin Zentiva, Pregamid, Tabagine.
Egzysta – dawkowanie
Kapsułki Egzysta stosuje się doustnie, niezależnie od posiłków. Należy je połykać w całości, bez żucia i rozgryzania i popijać wodą.
Dobowa dawka Egzysty może wahać się od 150 mg do 600 mg. Lekarz zdecyduje o aktualnie stosowanej dawce oraz schemacie leczenia. Lek przyjmuje się dwa razy dziennie (rano i wieczorem) lub trzy razy dziennie (rano, w południe i wieczorem), o stałych porach.
U osób z zaburzoną czynnością nerek lekarz może zmienić schemat dawkowania lub dawkę leku.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować lek Egzysta, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Egzysta
Nie należy stosować podwójnej dawki Egzysty. Pominiętą dawkę należy przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji należy kontynuować leczenie zgodnie ze schematem.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Egzysta, przedawkowanie
W przypadku leku Egzysta, zastosowanie większej dawki niż zalecana wymaga niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza lub szpitalnego oddziału ratunkowego. Do objawów przedawkowania należą: senność, splątanie, pobudzenie, niepokój, rzadziej napady drgawkowe i śpiączka.
Przerwanie stosowania leku Egzysta
Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem. Kapsułki Egzysta powinno się odstawiać stopniowo, przez co najmniej tydzień. Po przerwaniu stosowania leku Egzysta na krótki lub długi czas mogą wystąpić objawy odstawienia, takie jak zaburzenia snu, ból głowy, nudności, lęk, biegunka, objawy grypopodobne, drgawki, nerwowość, depresja, myśli o samouszkodzeniu lub samobójcze, ból, nadmierna potliwość, zawroty głowy. Mogą być one częstsze lub dotkliwsze, jeśli lek był zażywany przez dłuższy czas. W przypadku wystąpienia objawów odstawienia, należy skontaktować się z lekarzem.
Egzysta – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania Egzystau – leku nie należy stosować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Egzysta, należy omówić z lekarzem następujące kwestie medyczne:
Należy poinformować lekarza, jeśli podczas stosowania leku wystąpi któryś z poniższych objawów:
U niektórych osób może rozwinąć się uzależnienie od leku Egzysta. Może o nim świadczyć potrzeba przyjmowania leku przez dłuższy czas, w większej dawce lub z innego powodu niż zalecony przez lekarza, wielokrotne nieudane próby zaprzestania stosowania lub kontrolowania przyjmowania leku, złe samopoczucie po odstawieniu leku i lepsze po ponownym przyjęciu. W przypadku występowania któregoś z tych objawów, należy porozmawiać z lekarzem.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Egzysta z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie leku Egzysta w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią, przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy stosować leku Egzysta w ciąży ani w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję.
Egzysta a prowadzenie pojazdów
Egzysta może powodować zawroty głowy, senność i spadek koncentracji. Należy odstąpić od prowadzenia samochodu, obsługi skomplikowanych maszyn i wykonywania potencjalnie niebezpiecznych czynności do czasu poznania reakcji organizmu na lek.
Egzysta – skutki uboczne
Stosując lek Egzysta należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Niektóre działania niepożądane leku Egzysta wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Należą do nich:
Egzysta (lek przeciwpadaczkowy) może powodować także inne skutki uboczne, z różną częstością.
Bardzo często (tj. u więcej niż 1 na 10 osób) obserwuje się następujące działania niepożądane Egzysta:
Często (średnio u nie więcej niż 1 na 10 osób) mogą pojawić się następujące działania niepożądane Egzysta:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Egzysta?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Egzysta? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Egzysta znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma leku Egzysta, cena może różnić się w zależności od apteki.
Egzysta to lek oparty na działaniu pregabaliny – substancji hamującej nadmierną pobudliwość układu nerwowego. Znajduje zastosowanie w leczeniu padaczki (w połączeniu z innymi lekami), neuropatii oraz uogólnionych zaburzeń lękowych. Kapsułki Egzysta są przeznaczone dla osób dorosłych i powinny być stosowane tak długo, jak zaleci to lekarz. Samodzielne przerwanie terapii, bez okresu stopniowego zmniejszania dawki, może prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych objawów odstawiennych. Leku nie należy stosować w ciąży i podczas karmienia piersią. E-receptę na lek Egzysta można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Co to za lek Egzysta? Na co pomaga?

Egzysta to lek zawierający pregabalinę, stosowany w leczeniu bólu neuropatycznego, padaczki i zaburzeń lękowych uogólnionych.
Po jakim czasie zaczyna działać lek Egzysta?

Pierwsze efekty działania Egzysty pojawiają się zazwyczaj po kilku dniach, natomiast pełne rezultaty obserwuje się po 1-2 tygodniach.
Jak uzyskać receptę na lek Egzysta?

Aby uzyskać receptę na lek Egzysta, należy skorzystać z konsultacji w formie stacjonarnej lub zdalnej (tj. teleporada, wideoporada).
Jak stosować Egzysta? Jak wygląda dawkowanie leku?

Lekarz ustala dawkowanie Egzysty indywidualnie, w zależności od wskazania i odpowiedzi na leczenie. Dawkowanie zazwyczaj mieści się w zakresie 150-600 mg. Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od niego.
Egzysta - czy to psychotrop? Czy uzależnia?

Tak, pregabalina ma działanie psychotropowe i może prowadzić do uzależnienia.
Czy lek Egzysta jest bezpieczny?

Lek Egzysta jest bezpieczny, jeśli jest stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami producenta. U części pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane opisane w ulotce.
Czy po kapsułkach Egzysta się tyje?

Tak, Egzysta może powodować wzrost masy ciała – jest to częsty skutek uboczny.
Czy można łączyć lek Egzysta z alkoholem?

Nie, podczas stosowania leku Egzysta nie należy spożywać alkoholu.
Czy jest dostępny lek Egzysta bez recepty?

Nie, lek Egzysta jest dostępny wyłącznie na receptę.
Jakie są zamienniki leku Egzysta?

Zamiennikami leku Egzysta są m.in. Linefor, Lyrica, Naxalgan, Pragiola, Preato, Pregabalin Accord, Pregabalin Aurovitas, Pregabalin Sandoz, Pregabalin Viatris, Pregabalin Zentiva, Pregamid, Tabagine.
Z czym nie łączyć leku Egzysta?

Leku Egzysta nie należy łączyć z alkoholem, lekami opioidowymi (tj. oksykodon) oraz lorazepamem. Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach.
Jakie są możliwe skutki uboczne Egzysta? Jak długo występują?

Najczęstsze skutki uboczne to zawroty głowy, senność i bóle głowy. Działania niepożądane zwykle ustępują po kilku dniach lub kilku tygodniach.
Jakie samopoczucie po pierwszych dniach stosowania leku Egzysta?

W pierwszych dniach stosowania Egzysty mogą wystąpić senność, zawroty głowy, bóle głowy, suchość błon śluzowych. Objawy te zwykle są przejściowe.
Czy Egzysta to lek na nerwicę?

Egzysta jest stosowana w leczeniu zaburzeń lękowych uogólnionych, które w klasyfikacji ICD-10 należą do innych zaburzeń lękowych. Dawniej używano nazwy „zaburzenia nerwicowe”.
Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Egzystę?

Na stronie Receptomat.pl można przejść konsultację i otrzymać e-receptę na lek Egzysta. Pacjent otrzyma także zalecenia co do dawkowania i czasu trwania terapii.