Najważniejsze informacje:
Tabletki Coaxil to lek stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych u dorosłych. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę. Dowiedz się więcej z opisu poniżej i z ulotki producenta. Na teleporadę umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Coaxil.
postać / dawka | tabletki powlekane, 12,5 mg |
substancja czynna | sól sodowa tianeptyny (tianeptinum natricum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | depresja, zaburzenia lękowe |
podmiot odpowiedzialny | Les Laboratoires Servier 50, rue Carnot 92284 Suresnes cedex Francja |
Lek Coaxil podlega refundacji i występuje w postaci tabletek powlekanych, w opakowaniach po 30 sztuk i w dawce 12,5 mg.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Coaxil należy do leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych. Substancja czynna leku - tianeptyna zwiększa wychwyt zwrotny serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym.
Sprawdź opinie pacjentów o Coaxil.
Zaburzenie przesyłania impulsów nerwowych i wydzielania neuroprzekaźników (w tym serotoniny) leży u podstaw rozwoju depresji i zaburzeń lękowych. Tianeptyna zawarta w leku Coaxil działa poprzez zwiększenie wychwytu zwrotnego serotoniny oraz pobudza aktywność elektryczną w neuronach.
Tianeptyna należy do leków na depresję, które działają częściowo stymulująco, a częściowo uspokajająco, a więc zajmuje pośrednie miejsce pomiędzy lekami przeciwdepresyjnymi działającymi stymulująco, a lekami działającymi uspokajająco. Jest preparatem, który wykazuje działanie na zaburzenia somatyczne, szczególnie te związane z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, wynikające z zaburzeń nastroju i związane z lękiem o różnej etiologii. Co ważne, lek Coaxil nie działa na układ cholinergiczny, nie wpływa na procesy snu i czuwania.
Lek jest zalecany do stosowania w leczeniu zespołów depresyjnych i zaburzeń lękowych o różnym podłożu. Preparat jest przeznaczony do stosowania u dorosłych, nie należy go stosować u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.
Coaxil oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. O tym, czy lek będzie skuteczny w przypadku leczenia nerwicy zadecyduje lekarz prowadzący.
W ulotce Coaxil producent nie zaleca stosowania leku u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Preparat ten jest przeciwwskazany do podawania dzieciom poniżej 15 lat.
W przypadku zauważenia przez opiekunów objawów depresji u dziecka, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Ten po szczegółowej analizie dobierze lek i sposób leczenia, który będzie skuteczny i bezpieczny dla dziecka.
Coaxil zawiera substancję czynną - sól sodową tianeptyny. Jedna tabletka powlekana zawiera 12,5 mg soli sodowej tianeptyny.
Pozostałe składniki leku to: skrobia kukurydziana, mannitol, magnezu stearynian, talk, etylo celuloza, monooleinian glicerolu, powidon, sól sodowa karboksymetylocelulozy, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, sacharoza, polisorbat 80, tytanu dwutlenek (E171), sodu wodorowęglan, wosk pszczeli biały.
Leki przeciwdepresyjne na receptę stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarzami. Zazwyczaj zażywa się je równolegle z psychoterapią. Specjalista na podstawie obecnego stanu i samopoczucia pacjenta, wywiadu, historii choroby oraz chorób towarzyszących jest w stanie dobrać odpowiedni i bezpieczny lek na depresję i/lub zaburzenia lękowe. Wskaże też pacjentowi dawkowanie i schemat leczenia najlepiej dopasowany do stanu pacjenta.
Zalecana dawka leku to zażywanie 1 tabletki (12,5 mg tianeptyny), którą należy przyjmować 3 razy na dobę. Lek należy stosować przed posiłkami, w równych odstępach godzinowych, np. rano, w środku dnia i wieczorem.
Tabletki na depresję wpływające na funkcjonowanie mechanizmu zwrotnego wychwytu serotoniny są przeznaczone do długotrwałego stosowania. Pierwsze efekty leczenia i poprawa samopoczucia pacjenta są zazwyczaj odczuwalne po 2-4 tygodnia od rozpoczęcia regularnego stosowania leku. To ważne, aby nie zniechęcać się w tym początkowym etapie i nie przerywać stosowania leku nawet gdy pacjent nie widzi złagodzenia objawów depresji. Efekty działania Coaxil mogą być widoczne nawet dopiero po kilku tygodniach od rozpoczęcia terapii.
Warto też wiedzieć, że osoby, które w przeszłości miały epizody myśli samobójczych lub próby samookaleczenia związane z zaburzeniami psychicznymi, w tym początkowym okresie są szczególnie narażone na ryzyko nawrotu tego rodzaju myśli i zachowań.
Terapię tym lekiem należy zawsze prowadzić pod nadzorem lekarza. To ważne, ponieważ będzie on okresowo sprawdzał reakcję pacjenta na leczenie, łagodzenie objawów depresji i sposób, w jaki chory sobie radzi z chorobą. Terapia zazwyczaj jest długotrwała, lek stosuje się przynajmniej przez kilka miesięcy. Po tym czasie specjalista oceni, czy leczenie należy przedłużyć, zakończyć lub zmodyfikować dawkowanie.
Pacjent nie powinien samodzielnie przerywać stosowania leku, nawet jeśli odczuwa znaczną poprawę. W przypadku nagłego przerwania leczenia tianeptyną mogą pojawić się objawy niepożądane, takie jak: ból brzucha, ból mięśni, ból stawów, bezsenność. Leku nie należy odstawiać nagle, ale stopniowo zmniejszać dawki, wychodząc z terapii przez okres 7-14 dni.
Nie należy stosować leku, jeśli:
Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania leku, jeśli:
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje leki z grupy inhibitorów MAO (przepisywanymi w przypadku depresji) ze względu na ryzyko wystąpienia zapaści krążeniowej, napadowego nadciśnienia tętniczego, hipertermii, drgawek oraz zgonu.
Przyjmowanie jakichkolwiek leków w okresie przed w ciążą, w trakcie jej trwania oraz po porodzie powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem prowadzącym. To ważne, bo składniki leków i innych farmaceutyków mogą wpływać na płodność, możliwość zajścia w ciążę, bezpieczeństwo matki i prawidłowy rozwój płodu. Składniki leków mogą przenikać przez łożysko, a po porodzie – do mleka kobiecego i mieć wpływ na zdrowie i rozwój dziecka.
W okresie ciąży i karmienia piersią kobieta powinna unikać stosowania leku Coaxil. Jeśli pacjentka stosuje ten lek i zaszła w ciążę, powinna niezwłocznie porozmawiać z lekarzem na temat zaprzestania lub zmiany terapii.
Coaxil, tak jak każdy inny lek może powodować objawy niepożądane.
Do częstych działań niepożądanych Coaxil (dotyczy od 1 do 10 pacjentów na 100) zalicza się:
Niezbyt częste działania niepożądane to:
O rzadziej występujących objawach niepożądanych można przeczytać w ulotce.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Coaxil.
Leki na depresję modulujące neuroprzekaźnictwo nerwowe, mające wpływ na przesyłanie impulsów, pracę mózgu i samopoczucie pacjenta powinny być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza. Specjalista na podstawie szczegółowego wywiadu i badania, po zapoznaniu się z historią choroby i stanem pacjenta, jest w stanie podjąć decyzję o wyborze najlepiej dopasowanego preparatu do kondycji i potrzeb pacjenta. Lek Coaxil jest wydawany wyłącznie na receptę.
Tak. Coaxil zaliczany jest do skutecznych leków przeciwdepresyjnych. Ważne, aby produkt stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Lek działa na ośrodkowy układ nerwowy (zwiększa wychwyt zwrotny serotoniny w neuronach kory mózgowej i hipokampa). Zaliczany jest więc do produktów psychotropowych.
Nie zaleca się spożywania alkoholu w momencie stosowania leku Coaxil.
Jednym ze skutków ubocznych leku jest utrata apetytu. Lek może powodować zmniejszenie wagi.