Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Coaxil

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Coaxil

Tabletki Coaxil to lek stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych u dorosłych. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę. Dowiedz się więcej z opisu poniżej i z ulotki producenta. Na teleporadę umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Coaxil.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Coaxil:

  • nazwa: Coaxil

  • dawka: 12,5 mg

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna: sól sodowa tianeptyny (tianeptinum natricum)

  • dostępne wielkości opakowań: 30, 60, 90, 108 tabletek

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki przeciwdepresyjne, Leki przeciwlękowe

Coaxil na depresję i stany lękowe – tabletki z tianeptyną

Substancją czynną leku jest tianeptyna, która należy do grupy leków zwiększających zwrotny wychwyt serotoniny w mózgu i pobudzających aktywność komórek nerwowych. W ten sposób przeciwdziała zahamowaniu przewodnictwa nerwowego, które leży u podstaw rozwoju depresji i zaburzeń lękowych. Lek dostępny jest w dawce 12,5 mg tianeptyny, wydawany jest wyłącznie na receptę.

Jak działa Coaxil w leczeniu depresji?

Zaburzenie przesyłania impulsów nerwowych i wydzielania neuroprzekaźników (w tym serotoniny) leży u podstaw rozwoju depresji i zaburzeń lękowych. Tianeptyna zawarta w leku Coaxil działa poprzez zwiększenie wychwytu zwrotnego serotoniny oraz pobudza aktywność elektryczną w neuronach.

Tianeptyna należy do leków na depresję, które działają częściowo stymulująco, a częściowo uspokajająco. Jest preparatem, który wykazuje działanie na zaburzenia somatyczne, szczególnie te związane z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, wynikające z zaburzeń nastroju i związane z lękiem o różnej etiologii. Co ważne, lek Coaxil nie działa na układ cholinergiczny, nie wpływa na procesy snu i czuwania.

Na co stosuje się Coaxil? Wskazania

Lek jest zalecany do stosowania w leczeniu zespołów depresyjnych i zaburzeń lękowych o różnym podłożu. Preparat jest przeznaczony do stosowania u dorosłych, nie należy go stosować u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Jak brać tabletki Coaxil? Dawkowanie

Leki przeciwdepresyjne na receptę stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarzami. Zazwyczaj zażywa się je równolegle z psychoterapią. Specjalista na podstawie obecnego stanu i samopoczucia pacjenta, wywiadu, historii choroby oraz chorób towarzyszących jest w stanie dobrać odpowiedni i bezpieczny lek na depresję i/lub zaburzenia lękowe. Wskaże też pacjentowi dawkowanie i schemat leczenia najlepiej dopasowany do stanu pacjenta.

Zalecana dawka leku to zażywanie 1 tabletki (12,5 mg tianeptyny), którą należy przyjmować 3 razy na dobę. Lek należy stosować przed posiłkami, w równych odstępach godzinowych, np. rano, w środku dnia i wieczorem.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji to m.in. Dulsevia, Zoloft.

Coaxil – kiedy efekty będą widoczne?

Tabletki na depresję wpływające na funkcjonowanie mechanizmu zwrotnego wychwytu serotoniny są przeznaczone do długotrwałego stosowania. Pierwsze efekty leczenia i poprawa samopoczucia pacjenta są zazwyczaj odczuwalne po 2-4 tygodnia od rozpoczęcia regularnego stosowania leku. To ważne, aby nie zniechęcać się w tym początkowym etapie i nie przerywać stosowania leku nawet gdy pacjent nie widzi złagodzenia objawów depresji. Efekty działania Coaxil mogą być widoczne nawet dopiero po kilku tygodniach od rozpoczęcia terapii.

Warto też wiedzieć, że osoby, które w przeszłości miały epizody myśli samobójczych lub próby samookaleczenia związane z zaburzeniami psychicznymi, w tym początkowym okresie są szczególnie narażone na ryzyko nawrotu tego rodzaju myśli i zachowań.

Jak długo należy stosować Coaxil? Przerwanie przyjmowania leku

Terapię tym lekiem należy zawsze prowadzić pod nadzorem lekarza. To ważne, ponieważ będzie on okresowo sprawdzał reakcję pacjenta na leczenie, łagodzenie objawów depresji i sposób, w jaki chory sobie radzi z chorobą. Terapia zazwyczaj jest długotrwała, lek stosuje się przynajmniej przez kilka miesięcy. Po tym czasie specjalista oceni, czy leczenie należy przedłużyć, zakończyć lub zmodyfikować dawkowanie.

Pacjent nie powinien samodzielnie przerywać stosowania leku, nawet jeśli odczuwa znaczną poprawę. W przypadku nagłego przerwania leczenia tianeptyną mogą pojawić się objawy niepożądane, takie jak: ból brzucha, ból mięśni, ból stawów, bezsenność. Leku nie należy odstawiać nagle, ale stopniowo zmniejszać dawki, wychodząc z terapii przez okres 7-14 dni.

Stosowanie Coaxil na depresję u dzieci i młodzieży – czy można?

W ulotce Coaxil producent nie zaleca stosowania leku u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Preparat ten jest przeciwwskazany do podawania dzieciom poniżej 15 lat.

W przypadku zauważenia przez opiekunów objawów depresji u dziecka, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Ten po szczegółowej analizie dobierze lek i sposób leczenia, który będzie skuteczny i bezpieczny dla dziecka.

Coaxil – czy można przyjmować w ciąży i po porodzie?

Przyjmowanie jakichkolwiek leków w okresie przed w ciążą, w trakcie jej trwania oraz po porodzie powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem prowadzącym. To ważne, bo składniki leków i innych farmaceutyków mogą wpływać na płodność, możliwość zajścia w ciążę, bezpieczeństwo matki i prawidłowy rozwój płodu. Składniki leków mogą przenikać przez łożysko, a po porodzie – do mleka kobiecego i mieć wpływ na zdrowie i rozwój dziecka.

W okresie ciąży i karmienia piersią kobieta powinna unikać stosowania leku Coaxil. Jeśli pacjentka stosuje ten lek i zaszła w ciążę, powinna niezwłocznie porozmawiać z lekarzem na temat zaprzestania lub zmiany terapii.

Tabletki na depresję Coaxil – bez recepty czy na receptę?

Leki na depresję modulujące neuroprzekaźnictwo nerwowe, mające wpływ na przesyłanie impulsów, pracę mózgu i samopoczucie pacjenta powinny być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza. Specjalista na podstawie szczegółowego wywiadu i badania, po zapoznaniu się z historią choroby i stanem pacjenta, jest w stanie podjąć decyzję o wyborze najlepiej dopasowanego preparatu do kondycji i potrzeb pacjenta. Lek Coaxil jest wydawany wyłącznie na receptę.

Opis produktu – ulotka leku Coaxil 12,5 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: