Najważniejsze informacje:
Szukasz leku przeciwdepresyjnego, który nie wpływa na sen i czujność, który może być stosowany także u pacjentów z uzależnieniem od alkoholu? Dowiedz się więcej o leku Tianesal z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, na teleporadę umówisz na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Tianesal.
postać / dawka | tabletki powlekane, 12,5 mg |
substancja czynna | tianeptyna (tianeptinum natricum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | depresja, zaburzenia lękowe |
podmiot odpowiedzialny | Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A 05-152 Czosnów Polska |
Lek Tianesal podlega refundacji. Występuje w postaci tabletek powlekanych, w dawce 12,5 mg i w opakowaniach po 30 i 90 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Tianesal to lek wykorzystywany w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych.
Sprawdź opinie pacjentów o Tianesal.
Zawarta w leku tianeptyna jest organicznym związkiem, który pod względem chemicznym jest zaliczany do pochodnych dibenzotiazepiny. Jej mechanizm działania opiera się na zwiększeniu zwrotnego wychwytu serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. Skutkuje to stymulacją aktywności komórek nerwowych, co znosi skutki zahamowania związanego z rozwojem depresji i stanów lękowych.
Tianeptyna działa jednocześnie uspokajająco i pobudzająco. Wpływa na złagodzenie zaburzeń somatycznych na tle nerwowym (np. tych ze strony układu pokarmowego). Co ważne, jednocześnie tianeptyna nie wpływa na sen i czujności, nie ma właściwości usypiających i nie powoduje zwiększenia masy ciała.
Zaleca się stosowanie leku u dorosłych pacjentów ze stanami depresyjnymi oraz w leczeniu zaburzeń lękowych. Co ważne, lek ten może być stosowany do terapii depresji u osób uzależnionych od alkoholu.
Nie określono bezpieczeństwa ani skuteczności stosowania leku u dzieci i młodzieży, dlatego leki przeciwdepresyjne z tianeptyną nie są zalecane do przyjmowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18. roku życia. Jest to związane z bezpieczeństwem terapii i wysokim ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych u młodych pacjentów. Producent w ulotce Tianesal wyraźnie zaznacza, że stosowanie u dzieci i młodzieży poniżej 15 lat jest przeciwwskazane.
W przypadku pojawienia się objawów depresji u dzieci i młodzieży należy zwrócić się po pomoc do specjalisty (psychiatry), który zaleci dostosowaną do stanu pacjenta i bezpieczną w jego wieku terapię. Leczenie często obejmuje stosowane równolegle psychoterapię i farmakoterapię. O sposobie leczenia decyduje lekarz w porozumieniu z opiekunami dziecka.
Lek zawiera substancję czynną - tianeptynę. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg soli sodowej tianeptyny.
Pozostałe składniki leku to:
Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. To specjalista na podstawie objawów, historii choroby i stanu pacjenta dobiera najlepiej dopasowany lek, jego dawkowanie, schemat leczenia i długość terapii. Okresowo sprawdza także reakcję pacjenta na leczenie, aby w miarę potrzeby modyfikować ilość zażywanego leku. Pacjent powinien przede wszystkim kierować się wytycznymi lekarza.
Zalecana dawka to 12,5 mg (1 tabletka), którą pacjent powinien przyjmować 3 razy na dobę w równych odstępach czasowych w ciągu dnia (rano, w środku dnia i wieczorem). Zaleca się, aby tabletkę Tianesal stosować przed posiłkami, połykać ją w całości, nie gryźć, nie żuć, nie rozkruszać i nie rozpuszczać, popijając wodą. Po zastosowaniu doustnym, substancja czynna ulega szybkiemu wchłonięciu z przewodu pokarmowego.
Nie należy przekraczać zalecanych dawek leku.
Antydepresanty na receptę są przeznaczone do długotrwałego stosowania. Terapia trwa zazwyczaj przynajmniej 6 miesięcy. Co kilka tygodni lekarz kontroluje stan pacjenta i sprawdza jego reakcję na leczenie. Wymaga to niekiedy modyfikacji zaleconego dawkowania i schematu leczenia.
Zazwyczaj po kilku miesiącach lekarz z pacjentem wspólnie decydują o przedłużeniu lub zakończeniu leczenia. Jeśli u pacjenta pojawiła się widoczna i trwała poprawa samopoczucia, wówczas specjalista może zalecić, aby pacjent nie przyjmował tabletek. Jednak samo wychodzenie z terapii powinno być stopniowe, ze zmniejszaniem dawki w okresie kilku tygodni. Gwałtowne odstawienie leku może wywołać pojawienie się działań niepożądanych. Dlatego, jeśli pacjent podejmie decyzję o zakończeniu leczenia, dawkowanie należy stopniowo zmniejszać w celu zmniejszenia ryzyka reakcji z odstawienia.
Poprawa samopoczucia jest zazwyczaj odczuwalna po kilku tygodniach regularnego zażywania tabletek Tianesal. W tym początkowym okresie pacjent może niepokoić się nie widząc postępów leczenia. Co więcej, w pierwszych tygodniach mogą nasilić się u niektórych chorych myśli o samookaleczeniu lub odebraniu sobie życia. Szczególnie są na to narażone osoby, u których już wcześniej występowały tego rodzaju zachowania oraz u młodych osób do 25. roku życia, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi oraz które były w przeszłości leczone lekami przeciwdepresyjnymi.
W tym szczególnym okresie warto poprosić o wsparcie bliską osobę oraz pozostać w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym.
Nie należy stosować leku Tianesal, jeśli:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli pacjent:
Lek należy odstawić i skonsultować się z lekarzem, jeśli po jego przyjęciu u pacjenta pojawiły się myśli samobójcze.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje leki należące do grupy inhibitorów MAO (ze względu na ryzyko wystąpienia zapaści krążeniowej, napadowego nadciśnienia tętniczego, drgawek, a nawet zgonu).
Nie zaleca się stosowania leku w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Częste działania niepożądane Tianesal (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób) to:
Do niezbyt częstych działań niepożądanych (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób) zalicza się:
Objawy niepożądane o nieznanej częstości występowania to:
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Tianesal.
Leki wpływające na przekaźnictwo nerwowe, których mechanizm działania oparty jest na modulacji wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników, są przeznaczone do długotrwałego stosowania. Pierwsze efekty leczenia są zazwyczaj widoczne po około 2-3 tygodniach od rozpoczęcia terapii, a pacjent powinien odczuć poprawę samopoczucia po około 3-4 tygodniach stosowania. Jeśli po tym czasie nie są widoczne żadne efekty stosowania tabletek Tianesal, wówczas trzeba poinformować o tym lekarza.
Leki na depresję z tianeptyną nie powodują uzależnienia, a po zakończeniu leczenia nie pojawiają się objawy zespołu odstawiennego. Trzeba jednak wiedzieć, że z terapii należy wychodzić stopniowo zmniejszając dawki, aby uniknąć pojawienia się działań niepożądanych.
Uzależnienie od tianeptyny jest wymienione w ulotce jako działanie niepożądane występujące niezbyt często (czyli statystycznie może wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 100 pacjentów stosujących ten lek).
Substancja czynna leku (tianeptyna) działa jednocześnie pobudzająco i uspokajająco na układ nerwowy i zaburzenia somatyczne. Nie wpływa jednak negatywnie na libido i nie zaburza funkcji seksualnych.
Nie. Lek występuje tylko na receptę, z przepisu lekarza.
Nie. Alkohol może negatywnie wpływać na działanie produktu leczniczego.
W ulotce producenta leku nie ma informacji o tym, aby lek powodował zwiększenie masy ciała.
Tianesal należy do leków przeciwdepresyjnych. Ze względu na działanie substancji czynnej zaliczany jest do leków psychotropowych.