Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Tianesal

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Tianesal

Szukasz leku przeciwdepresyjnego, który nie wpływa na sen i czujność, który może być stosowany także u pacjentów z uzależnieniem od alkoholu? Dowiedz się więcej o leku Tianesal z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, na teleporadę umówisz na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Tianesal.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Tianesal:

  • nazwa: Tianesal

  • dawka: 12,5 mg

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna: tianeptyna (tianeptinum natricum)

  • dostępne wielkości opakowań: 30 tabl., 90 tabl.

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki przeciwdepresyjne, Leki przeciwlękowe

Tabletki Tianesal – leczenie depresji i zaburzeń lękowych bez wpływu na sen i czujność, także dla pacjentów uzależnionych od alkoholu

Substancją czynną leku jest tianeptyna, która zaliczana jest do leków przeciwdepresyjnych. Lek stosuje się w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych u dorosłych osób. Preparat jest przeznaczony do długotrwałego stosowania, zazwyczaj w połączeniu z prowadzoną równolegle psychoterapią. Lekarz decyduje o czasie leczenia i wysokości dawek leku Tianesal. Lek dostępny jest w dawce 12,5 mg, wydawany wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Co to jest lek Tianesal? Jak działa tianeptyna?

Zawarta w leku tianeptyna jest organicznym związkiem, który pod względem chemicznym jest zaliczany do pochodnych dibenzotiazepiny. Jej mechanizm działania opiera się na zwiększeniu zwrotnego wychwytu serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. Skutkuje to stymulacją aktywności komórek nerwowych, co znosi skutki zahamowania związanego z rozwojem depresji i stanów lękowych.

Tianeptyna działa jednocześnie uspokajająco i pobudzająco. Wpływa na złagodzenie zaburzeń somatycznych na tle nerwowym (np. tych ze strony układu pokarmowego). Co ważne, jednocześnie tianeptyna nie wpływa na sen i czujności, nie ma właściwości usypiających i nie powoduje zwiększenia masy ciała.

Na co stosuje się Tianesal? Wskazania

Tabletki Tianesal są zalecane do stosowania u dorosłych pacjentów ze stanami depresyjnymi oraz w leczeniu zaburzeń lękowych. Co ważne, lek ten może być stosowany do terapii depresji u osób uzależnionych od alkoholu.

Jak stosować lek z tianeptyną? Dawkowanie Tianesal

Leki antydepresyjne stosuje się zawsze pod kontrolą i na wyraźne polecenie lekarza. To specjalista na podstawie objawów, historii choroby i stanu pacjenta dobiera najlepiej dopasowany lek, jego dawkowanie, schemat leczenia i długość terapii. Okresowo sprawdza także reakcję pacjenta na leczenie, aby w miarę potrzeby modyfikować ilość zażywanego leku. Pacjent powinien przede wszystkim kierować się wytycznymi lekarza.

Zalecana dawka to 12,5 mg (1 tabletka), którą pacjent powinien przyjmować 3 razy na dobę w równych odstępach czasowych w ciągu dnia (rano, w środku dnia i wieczorem). Zaleca się, aby tabletkę Tianesal stosować przed posiłkami, połykać ją w całości, nie gryźć, nie żuć, nie rozkruszać i nie rozpuszczać, popijając wodą.

Czy lek Tianesal na depresję i stany lękowe można stosować u dzieci i młodzieży?

Leki przeciwdepresyjne z tianeptyną nie są zalecane do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18. roku życia. Jest to związane z bezpieczeństwem terapii i wysokim ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych u młodych pacjentów. Producent w ulotce Tianesal wyraźnie zaznacza, że stosowanie u dzieci i młodzieży poniżej 15 lat jest przeciwwskazane.

W przypadku pojawienia się objawów depresji u dzieci i młodzieży należy zwrócić się po pomoc do specjalisty (psychiatry), który zaleci dostosowaną do stanu pacjenta i bezpieczną w jego wieku terapię. Leczenie często obejmuje stosowane równolegle psychoterapię i farmakoterapię. O sposobie leczenia decyduje lekarz w porozumieniu z opiekunami dziecka.

Jak długo można brać Tianesal?

Antydepresanty na receptę są przeznaczone do długotrwałego stosowania. Terapia trwa zazwyczaj przynajmniej 6 miesięcy. Co kilka tygodni lekarz kontroluje stan pacjenta i sprawdza jego reakcję na leczenie. Wymaga to niekiedy modyfikacji zaleconego dawkowania i schematu leczenia.

Zazwyczaj po kilku miesiącach lekarz z pacjentem wspólnie decydują o przedłużeniu lub zakończeniu leczenia. Jeśli u pacjenta pojawiła się widoczna i trwała poprawa samopoczucia, wówczas specjalista może zalecić, aby pacjent nie przyjmował tabletek. Jednak samo wychodzenie z terapii powinno być stopniowe, ze zmniejszaniem dawki w okresie kilku tygodni. Gwałtowne odstawienie leku może wywołać pojawienie się działań niepożądanych.

Kiedy będzie widoczna poprawa po leku Tianesal?

Leki wpływające na przekaźnictwo nerwowe, których mechanizm działania oparty jest na modulacji wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników, są przeznaczone do długotrwałego stosowania. Pierwsze efekty leczenia są zazwyczaj widoczne po około 2-3 tygodniach od rozpoczęcia terapii, a pacjent powinien odczuć poprawę samopoczucia po około 3-4 tygodniach stosowania. Jeśli po tym czasie nie są widoczne żadne efekty stosowania tabletek Tianesal, wówczas trzeba poinformować o tym lekarza.

Pierwsze tygodnie stosowania Tianesal – co warto wiedzieć?

Poprawa samopoczucia jest zazwyczaj odczuwalna po kilku tygodniach regularnego zażywania tabletek Tianesal. W tym początkowym okresie pacjent może niepokoić się nie widząc postępów leczenia. Co więcej, w pierwszych tygodniach mogą nasilić się u niektórych chorych myśli o samookaleczeniu lub odebraniu sobie życia. Szczególnie są na to narażone osoby, u których już wcześniej występowały tego rodzaju zachowania oraz u młodych osób do 25. roku życia, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi oraz które były w przeszłości leczone lekami przeciwdepresyjnymi.

W tym szczególnym okresie warto poprosić o wsparcie bliską osobę oraz pozostać w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Czy lek przeciwdepresyjny Tianesal uzależnia?

Leki na depresję z tianeptyną nie powodują uzależnienia, a po zakończeniu leczenia nie pojawiają się objawy zespołu odstawiennego. Trzeba jednak wiedzieć, że z terapii należy wychodzić stopniowo zmniejszając dawki, aby uniknąć pojawienia się działań niepożądanych.

Uzależnienie od tianeptyny jest wymienione w ulotce jako działanie niepożądane występujące niezbyt często (czyli statystycznie może wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 100 pacjentów stosujących ten lek).

Czy lek na depresję Tianesal (tianeptyna) wpływa na potencję i życie seksualne?

Substancja czynna leku (tianeptyna) działa jednocześnie pobudzająco i uspokajająco na układ nerwowy i zaburzenia somatyczne. Nie wpływa jednak negatywnie na libido i nie zaburza funkcji seksualnych.

Opis produktu – ulotka leku Tianesal 12,5 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: