e-Konsultacja z Receptą Online

Tianesal

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Tianesal? Cena, refundacja

Lek Tianesal podlega refundacji. Występuje w postaci tabletek powlekanych, w dawce 12,5 mg i w opakowaniach po 30 i 90 sztuk.

 • Tianesal – cena za 30 tabletek waha się od ok. 12,46 do 19,84, a za 90 tabletek należy zapłacić ok. 26,41 – 48,56 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Lek Tianesal – jak działa, na co i dla kogo

Tianesal to lek wykorzystywany w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych.

Tianesal na uspokojenie – działanie leku

Zawarta w leku tianeptyna jest organicznym związkiem, który pod względem chemicznym jest zaliczany do pochodnych dibenzotiazepiny. Jej mechanizm działania opiera się na zwiększeniu zwrotnego wychwytu serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. Skutkuje to stymulacją aktywności komórek nerwowych, co znosi skutki zahamowania związanego z rozwojem depresji i stanów lękowych.

Tianeptyna działa jednocześnie uspokajająco i pobudzająco. Wpływa na złagodzenie zaburzeń somatycznych na tle nerwowym (np. tych ze strony układu pokarmowego). Co ważne, jednocześnie tianeptyna nie wpływa na sen i czujności, nie ma właściwości usypiających i nie powoduje zwiększenia masy ciała.

Na co stosuje się Tianesal? Wskazania

Zaleca się stosowanie leku u dorosłych pacjentów ze stanami depresyjnymi oraz w leczeniu zaburzeń lękowych. Co ważne, lek ten może być stosowany do terapii depresji u osób uzależnionych od alkoholu.

Czy lek Tianesal na depresję i stany lękowe można stosować u dzieci i młodzieży?

Nie określono bezpieczeństwa ani skuteczności stosowania leku u dzieci i młodzieży, dlatego leki przeciwdepresyjne z tianeptyną nie są zalecane do przyjmowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18. roku życia. Jest to związane z bezpieczeństwem terapii i wysokim ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych u młodych pacjentów. Producent w ulotce Tianesal wyraźnie zaznacza, że stosowanie u dzieci i młodzieży poniżej 15 lat jest przeciwwskazane.

W przypadku pojawienia się objawów depresji u dzieci i młodzieży należy zwrócić się po pomoc do specjalisty (psychiatry), który zaleci dostosowaną do stanu pacjenta i bezpieczną w jego wieku terapię. Leczenie często obejmuje stosowane równolegle psychoterapię i farmakoterapię. O sposobie leczenia decyduje lekarz w porozumieniu z opiekunami dziecka.

Tianesal – zamienniki

Do zamienników leku dostępnych na receptę należą m.in.: Coaxil, Atinepte.

Tianesal – skład leku

Lek zawiera substancję czynną – tianeptynę. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg soli sodowej tianeptyny.

Pozostałe składniki leku to:

 • rdzeń tabletki: mannitol (E421), skrobia kukurydziana, hydroksypropyloceluloza (E463), magnezu stearynian.
 • otoczka o składzie: hypromeloza (E464), celuloza mikrokrystaliczna (E460), kwas stearynowy (E570), kwasu metakrylowego kopolimer, talk (E553b), tytanu dwutlenek (E171), trietylu cytrynian (E1505), krzemionka koloidalna bezwodna, sodu wodorowęglan (E500ii), żelaza tlenek żółty (E172), sodu laurylosiarczan.

Tianesal – dawkowanie. Jak stosować lek z tianeptyną?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. To specjalista na podstawie objawów, historii choroby i stanu pacjenta dobiera najlepiej dopasowany lek, jego dawkowanie, schemat leczenia i długość terapii. Okresowo sprawdza także reakcję pacjenta na leczenie, aby w miarę potrzeby modyfikować ilość zażywanego leku. Pacjent powinien przede wszystkim kierować się wytycznymi lekarza.

Zalecana dawka to 12,5 mg (1 tabletka), którą pacjent powinien przyjmować 3 razy na dobę w równych odstępach czasowych w ciągu dnia (rano, w środku dnia i wieczorem). Zaleca się, aby tabletkę Tianesal stosować przed posiłkami, połykać ją w całości, nie gryźć, nie żuć, nie rozkruszać i nie rozpuszczać, popijając wodą. Po zastosowaniu doustnym, substancja czynna ulega szybkiemu wchłonięciu z przewodu pokarmowego.

Nie należy przekraczać zalecanych dawek leku.

Tianesal – jak długo brać?

Antydepresanty na receptę są przeznaczone do długotrwałego stosowania. Terapia trwa zazwyczaj przynajmniej 6 miesięcy. Co kilka tygodni lekarz kontroluje stan pacjenta i sprawdza jego reakcję na leczenie. Wymaga to niekiedy modyfikacji zaleconego dawkowania i schematu leczenia.

Zazwyczaj po kilku miesiącach lekarz z pacjentem wspólnie decydują o przedłużeniu lub zakończeniu leczenia. Jeśli u pacjenta pojawiła się widoczna i trwała poprawa samopoczucia, wówczas specjalista może zalecić, aby pacjent nie przyjmował tabletek. Jednak samo wychodzenie z terapii powinno być stopniowe, ze zmniejszaniem dawki w okresie kilku tygodni. Gwałtowne odstawienie leku może wywołać pojawienie się działań niepożądanych. Dlatego, jeśli pacjent podejmie decyzję o zakończeniu leczenia, dawkowanie należy stopniowo zmniejszać w celu zmniejszenia ryzyka reakcji z odstawienia.

Pierwsze tygodnie stosowania Tianesal – co warto wiedzieć?

Poprawa samopoczucia jest zazwyczaj odczuwalna po kilku tygodniach regularnego zażywania tabletek Tianesal. W tym początkowym okresie pacjent może niepokoić się nie widząc postępów leczenia. Co więcej, w pierwszych tygodniach mogą nasilić się u niektórych chorych myśli o samookaleczeniu lub odebraniu sobie życia. Szczególnie są na to narażone osoby, u których już wcześniej występowały tego rodzaju zachowania oraz u młodych osób do 25. roku życia, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi oraz które były w przeszłości leczone lekami przeciwdepresyjnymi.

W tym szczególnym okresie warto poprosić o wsparcie bliską osobę oraz pozostać w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Tianesal lek – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Tianesal, jeśli:

 • pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
 • pacjentem jest dziecko poniżej 15. roku życia.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli pacjent:

 • ma myśli o samookaleczeniu, myśli samobójcze,
 • planuje zabieg z wykorzystaniem znieczulenia ogólnego (należy powiadomić lekarza anestezjologa o stosowaniu leku),
 • ma zaburzenia czynności nerek,
 • stosuje inne leki przeciwdepresyjne.

Lek należy odstawić i skonsultować się z lekarzem, jeśli po jego przyjęciu u pacjenta pojawiły się myśli samobójcze.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje leki należące do grupy inhibitorów MAO (ze względu na ryzyko wystąpienia zapaści krążeniowej, napadowego nadciśnienia tętniczego, drgawek, a nawet zgonu).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się stosowania leku w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Tianesal – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.

Częste działania niepożądane Tianesal (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób) to:

 • utrata apetytu,
 • koszmary senne,
 • zaburzenia snu,
 • ból i zawroty głowy,
 • drżenia, omdlenia,
 • kołatanie serca,
 • zaburzenia układu oddechowego,
 • ból żołądka,
 • ból brzucha,
 • nudności,
 • wymioty,
 • suchość w jamie ustnej,
 • ból mięśniowy,
 • uczucie ściśniętego gardła.

Do niezbyt częstych działań niepożądanych (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób) zalicza się:

 • wysypka,
 • świąd,
 • pokrzywka,
 • uzależnienie od leku.

Objawy niepożądane o nieznanej częstości występowania to:

 • myśli samobójcze,
 • zachowania samobójcze,
 • omamy,
 • trądzik, a niekiedy pęcherzykowe zapalenie skóry,
 • zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby,
 • ruchy mimowolne (u niektórych osób mogą wystąpić zaburzenia sprawności psychomotorycznej),
 • niskie stężenie sodu we krwi.

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na depresję:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Tianesal (7)

Leki wpływające na przekaźnictwo nerwowe, których mechanizm działania oparty jest na modulacji wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników, są przeznaczone do długotrwałego stosowania. Pierwsze efekty leczenia są zazwyczaj widoczne po około 2-3 tygodniach od rozpoczęcia terapii, a pacjent powinien odczuć poprawę samopoczucia po około 3-4 tygodniach stosowania. Jeśli po tym czasie nie są widoczne żadne efekty stosowania tabletek Tianesal, wówczas trzeba poinformować o tym lekarza.

Leki na depresję z tianeptyną nie powodują uzależnienia, a po zakończeniu leczenia nie pojawiają się objawy zespołu odstawiennego. Trzeba jednak wiedzieć, że z terapii należy wychodzić stopniowo zmniejszając dawki, aby uniknąć pojawienia się działań niepożądanych.

Uzależnienie od tianeptyny jest wymienione w ulotce jako działanie niepożądane występujące niezbyt często (czyli statystycznie może wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 100 pacjentów stosujących ten lek).

Substancja czynna leku (tianeptyna) działa jednocześnie pobudzająco i uspokajająco na układ nerwowy i zaburzenia somatyczne. Nie wpływa jednak negatywnie na libido i nie zaburza funkcji seksualnych.

Nie. Lek występuje tylko na receptę, z przepisu lekarza.

Nie. Alkohol może negatywnie wpływać na działanie produktu leczniczego.

W ulotce producenta leku nie ma informacji o tym, aby lek powodował zwiększenie masy ciała.

Tianesal należy do leków przeciwdepresyjnych. Ze względu na działanie substancji czynnej zaliczany jest do leków psychotropowych.

e-Konsultacja z Receptą Online
Tianesal

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.