Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Citabax 20

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Citabax 20

Citabax 20 to lek zaliczany do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny w komórkach nerwowych. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i z ulotki producenta. Możesz umówić się na telekonsultację ze specjalistą na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Citabax.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Citabax 20:

  • nazwa: Citabax 20

  • dawka: 10 mg, 20 mg, 40 mg

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna: cytalopram (citalopramum)

  • dostępne wielkości opakowań: 14 tabl., 28 tabl., 56 tabl.

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki przeciwdepresyjne, Leki przeciwlękowe

Tabletki Citabax 20 – lek na depresję do długofalowego stosowania

Preparat zawiera cytalopram, który wyrównuje zaburzoną równowagę chemiczną w mózgu, która jest uznawana za przyczynę depresji. Lek jest przeznaczony do długofalowego stosowania, stopniowo podnosząc poziom neuroprzekaźników w mózgu, aż do fizjologicznego stanu. W tym czasie pacjent zaczyna odczuwać poprawę samopoczucia, a objawy depresji stają się łagodniejsze. Lek stosowany jest w leczeniu depresji oraz w późniejszym okresie – w zapobieganiu jej nawrotów. Lek Citabax jest dostępny w trzech dawkach: 10 mg, 20 mg i 40 mg. Wydawany jest wyłącznie na receptę.

Jak działają tabletki na depresję Citabax 20?

Choć dokładny mechanizm powstawania depresji nie jest znany, to za główną przyczynę uznaje się spadek poziomu neurotransmiterów w mózgu (m.in. serotoniny) oraz zaburzenie równowagi chemicznej w komórkach nerwowych. Pomiędzy komórkami nerwowymi przesyłane są impulsy nerwowe, a w procesie tym uczestniczą neuroprzekaźniki. Zbyt niski poziom przekaźników przyczynia się do rozwoju zaburzeń i pojawienia się depresji.

Substancją czynną leku jest cytalopram. Działanie leku opiera się na hamowaniu wychwytu zwrotnego jednego z neuroprzekaźników (serotoniny), co stymuluje przekazywanie impulsów. Lek wpływa na przywrócenie równowagi chemicznej, co przy długotrwałym stosowaniu łagodzi objawy depresji u dorosłych i poprawia samopoczucie pacjenta.

Na co stosuje się Citabax 20? Dla kogo? Wskazania

Lek jest przeznaczony dla dorosłych osób, zalecany do stosowania w leczeniu depresji. Preparat stosuje się długofalowo, a po ustąpieniu choroby, specjalista może zalecić dalsze zażywanie tabletek, aby zapobiec nawrotom jej objawów. Citabax 20 jest szczególnie wskazany dla pacjentów, u których występują zaburzenia depresyjne nawracające. Można go również podawać w przypadku zdiagnozowania u chorego napadów lęku.

Dawkowanie Citabax 20 – jak stosować, jak brać?

Leczenie depresji opiera się zazwyczaj na długotrwałym stosowaniu farmakoterapii. To lekarz prowadzący wybiera lek najlepiej dopasowany do potrzeb pacjenta, zdiagnozowanych na podstawie diagnostyki, wywiadu i zapoznania się z historią choroby. Dawkowanie zazwyczaj dobierane jest indywidualnie, poniżej podano zalecane dawki leku Citabax 20.

W leczeniu depresji zazwyczaj zaleca się stosowanie 20 mg na dobę. Obserwując reakcję pacjenta na leczenie, specjalista może zwiększyć dawkę do maksymalnie 40 mg na dobę.

Jeśli zaś lek stosuje się z powodu zaburzeń lękowych z napadami lęku, wówczas terapię rozpoczyna się od początkowej dawki 10 mg na dobę przez pierwszy tydzień. Następnie dawka Citabax jest zwiększana do 20-30 mg na dobę. W razie konieczności, na wyraźne polecenie lekarza, dawka dobowa może być zwiększona do maksymalnego poziomu 40 mg cytalopramu.

Inne leki stosowane w depresji to m.in. Citabax 10, Pramolan.

Citabax 20 na depresję u dzieci i młodzieży – czy można stosować?

W ulotce producent leku jednoznacznie wskazuje, że nie powinno się stosować cytalopramu u dzieci i młodzieży przed 18. rokiem życia. Jest to związane z faktem, że w grupie pediatrycznej występuje większe ryzyko występowania działań niepożądanych Citabax 20, szczególnie tych związanych z myślami i próbami samobójczymi. U młodych osób stosujących ten lek częściej pojawiają się zachowania agresywne, wrogość, bunt i przejawy gniewu.

Ponadto do tej pory nie określono długofalowego wpływu stosowania tego leku na prawidłowy rozwój i wzrost dzieci i młodzieży oraz na funkcje poznawcze i zmiany zachowania.

W przypadku pojawienia się objawów depresji u dzieci i młodzieży, należy poprosić o pomoc specjalistę, który wybierze terapię najlepiej dopasowaną do wieku i stanu młodego pacjenta. Leczenie zazwyczaj opiera się na psychoterapii i farmakoterapii, z zastosowaniem leków bezpiecznych dla dzieci.

Pierwsze tygodnie stosowania leku Citabax 20 – kiedy efekty, o czym warto wiedzieć?

Należy sobie zdawać sprawę, że pierwsze efekty stosowania Citabax 20 są zauważalne po około 2-3 tygodniach zażywania leku, a pacjent czuje zauważalną poprawę zwykle po 3-4 tygodniach.

W tych pierwszych tygodniach może pojawić się u pacjenta uczucie niepokoju oraz nadpobudliwość objawiająca się trudnością z usiedzeniem lub ustaniem w jednym miejscu. Gdy pojawią się tego rodzaju zachowania, należy poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego.

U osób zmagających się z depresją i/lub zaburzeniami lękowymi, w pierwszych tygodniach leczenia Citabax 20 mogą pojawić się myśli i próby samookaleczenia oraz odebrania sobie życia. Większą skłonność do tego rodzaju zachowań wykazują osoby, u których wcześniej występowały tego rodzaju epizody oraz u młodych pacjentów do 25. roku życia z chorobą psychiczną, którzy w przeszłości stosowali leki antydepresyjne.

U pacjentów z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym na początku zażywania tabletek Citabax 20 może wystąpić faza maniakalna. Objawia się ona nadmierną aktywnością fizyczną, nieuzasadnionym poczuciem szczęścia oraz niezwykłymi i zmieniającymi się pomysłami. Także w przypadku takich symptomów należy zwrócić się do lekarza.

O jakiej porze przyjmować tabletki Citabax 20?

Nie ma znaczenia, o jakiej porze pacjent przyjmuje lek. Ważne jednak, aby wyznaczył sobie jedną stałą porę na zażycie tabletki. Lek stosuje się w pojedynczej dawce, z posiłkami lub niezależnie od jedzenia. Tabletkę należy połykać w całości, nie rozkruszać, nie rozpuszczać, nie gryźć i nie żuć, popijać wodą.

Jak długo trwa leczenie depresji Citabax 20?

Lek jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Zauważalna poprawa jest widoczna zazwyczaj po 2-3 tygodniach leczenia. Długość terapii jest różna u różnych pacjentów, ale zazwyczaj trwa przynajmniej 6 miesięcy. Na podstawie postępów leczenia lekarz decyduje o przedłużeniu lub zaprzestaniu stosowania leku.

Opis produktu – ulotka leku Citabax 20 10 mg, 20 mg, 40 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: