2270$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Citabax 20

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Citabax 20? Cena, refundacja

Lek Citabax 20 obecnie nie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 20 mg i w opakowaniu po 28 i 56 sztuk.

  • Citabax 20 – cena za 28 tabletek waha się od ok. 23 do 24 zł, a za 56 tabletek należy zapłacić ok. 35 – 42 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Citabax 20 – jak działa, na co i dla kogo

Citabax 20 należy do leków przeciwdepresyjnych, zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Tabletki na depresję Citabax 20 – działanie

Choć dokładny mechanizm powstawania depresji nie jest znany, to za główną przyczynę uznaje się spadek poziomu neurotransmiterów w mózgu (m.in. serotoniny) oraz zaburzenie równowagi chemicznej w komórkach nerwowych. Pomiędzy komórkami nerwowymi przesyłane są impulsy nerwowe, a w procesie tym uczestniczą neuroprzekaźniki. Zbyt niski poziom przekaźników przyczynia się do rozwoju zaburzeń i pojawienia się depresji.

Substancją czynną leku jest cytalopram. Działanie leku opiera się na hamowaniu wychwytu zwrotnego jednego z neuroprzekaźników (serotoniny), co stymuluje przekazywanie impulsów. Lek wpływa na przywrócenie równowagi chemicznej, co przy długotrwałym stosowaniu łagodzi objawy depresji u dorosłych i poprawia samopoczucie pacjenta.

Antydepresant Citabax 20 – wskazania. Kto może przyjmować lek?

Lek jest przeznaczony dla dorosłych osób, zalecany do stosowania w leczeniu depresji. Preparat stosuje się długofalowo, a po ustąpieniu choroby, specjalista może zalecić dalsze zażywanie tabletek, aby zapobiec nawrotom jej objawów. Citabax 20 jest szczególnie wskazany dla pacjentów, u których występują zaburzenia depresyjne nawracające. Można go również podawać w przypadku zdiagnozowania u chorego napadów lęku.

Citabax 20 na depresję u dzieci i młodzieży – czy można stosować?

W ulotce producent leku jednoznacznie wskazuje, że nie powinno się stosować cytalopramu u dzieci i młodzieży przed 18. rokiem życia. Jest to związane z faktem, że w grupie pediatrycznej występuje większe ryzyko występowania działań niepożądanych Citabax 20, szczególnie tych związanych z myślami i próbami samobójczymi. U młodych osób stosujących ten lek częściej pojawiają się zachowania agresywne, wrogość, bunt i przejawy gniewu.

Ponadto do tej pory nie określono długofalowego wpływu stosowania tego leku na prawidłowy rozwój i wzrost dzieci i młodzieży oraz na funkcje poznawcze i zmiany zachowania.

W przypadku pojawienia się objawów depresji u dzieci i młodzieży, należy poprosić o pomoc specjalistę, który wybierze terapię najlepiej dopasowaną do wieku i stanu młodego pacjenta. Leczenie zazwyczaj opiera się na psychoterapii i farmakoterapii, z zastosowaniem leków bezpiecznych dla dzieci.

Citabax 20 – zamienniki

Zamienniki leku dostępne na receptę to m.in.: Aurex 20, Cipramil, CitalCitaxin, Oropram 20 mg.

Citabax 20 – skład leku

Lek zawiera substancję czynną – cytalopram. Jedna tabletka powlekana zawiera 25 mg cytalopramu bromowodorku, co odpowiada 20 mg substancji czynnej.

Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH 101), celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH 102), skrobia kukurydziana, kopowidon, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Otoczka opadry white 20H 58983: hypromeloza 29105cP (E 464), tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy, hyroksypropyloceluloza (E 463), talk.

Citabax 20 – dawkowanie

Leczenie depresji opiera się zazwyczaj na długotrwałym stosowaniu farmakoterapii. To lekarz prowadzący wybiera lek najlepiej dopasowany do potrzeb pacjenta, zdiagnozowanych na podstawie diagnostyki, wywiadu i zapoznania się z historią choroby. Dawkowanie zazwyczaj dobierane jest indywidualnie, poniżej podano zalecane dawki leku Citabax 20.

Citabax 20 – jak stosować, jak brać?

W leczeniu depresji zazwyczaj zaleca się stosowanie 20 mg na dobę. Lekarz dobiera dawkę w zależności od reakcji pacjenta. Specjalista może zwiększyć dawkę do maksymalnie 40 mg na dobę.

Jeśli zaś lek stosuje się z powodu zaburzeń lękowych z napadami lęku, wówczas terapię rozpoczyna się od początkowej dawki 10 mg na dobę przez pierwszy tydzień. Następnie dawka Citabax jest zwiększana do 20-30 mg na dobę. W razie konieczności, na wyraźne polecenie lekarza, dawka dobowa może być zwiększona do maksymalnego poziomu 40 mg cytalopramu.

O jakiej porze przyjmować tabletki na depresję Citabax 20?

Nie ma znaczenia, o jakiej porze pacjent przyjmuje lek. Ważne jednak, aby wyznaczył sobie jedną stałą porę na zażycie tabletki. Lek stosuje się w pojedynczej dawce, z posiłkami lub niezależnie od jedzenia. Tabletkę należy połykać w całości, nie rozkruszać, nie rozpuszczać, nie gryźć i nie żuć, popijać wodą.

Pierwsze tygodnie stosowania leku Citabax 20 – kiedy efekty, o czym warto wiedzieć?

Należy sobie zdawać sprawę, że pierwsze efekty stosowania Citabax 20 są zauważalne po około 2-3 tygodniach zażywania leku, a pacjent czuje zauważalną poprawę zwykle po 3-4 tygodniach.

W tych pierwszych tygodniach może pojawić się u pacjenta uczucie niepokoju oraz nadpobudliwość objawiająca się trudnością z usiedzeniem lub ustaniem w jednym miejscu. Gdy pojawią się tego rodzaju zachowania, należy poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego.

U osób zmagających się z depresją i/lub zaburzeniami lękowymi, w pierwszych tygodniach leczenia Citabax 20 mogą pojawić się myśli i próby samookaleczenia oraz odebrania sobie życia. Większą skłonność do tego rodzaju zachowań wykazują osoby, u których wcześniej występowały tego rodzaju epizody oraz u młodych pacjentów do 25. roku życia z chorobą psychiczną, którzy w przeszłości stosowali leki antydepresyjne. Osoby bliskie powinny zwracać uwagę na każdy objaw klinicznego nasilenia choroby.

U pacjentów z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym na początku zażywania tabletek Citabax 20 może wystąpić faza maniakalna. Objawia się ona nadmierną aktywnością fizyczną, nieuzasadnionym poczuciem szczęścia oraz niezwykłymi i zmieniającymi się pomysłami. Także w przypadku takich symptomów należy zwrócić się do lekarza.

Jak długo trwa leczenie depresji Citabax 20?

Lek jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Zauważalna poprawa jest widoczna zazwyczaj po 2-3 tygodniach leczenia. Długość terapii jest różna u różnych pacjentów, ale zazwyczaj trwa przynajmniej 6 miesięcy. Na podstawie postępów leczenia lekarz decyduje o przedłużeniu lub zaprzestaniu stosowania leku.lp;;

Citabax 20 – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku, jeśli pacjent:

  • ma uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu,
  • przyjmuje leki zwane inhibitorami monoaminooksydazy MAO (ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego),
  • przyjmuje lek jednocześnie z pimozydem,
  • ma wrodzone zaburzenia rytmu serca,
  • przyjmuje leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu należy zachować, jeśli pacjent:

  • ma zapalenie wątroby,
  • ma zaburzenia czynności nerek,
  • cierpi na cukrzycę,
  • boryka się z padaczką,
  • ma zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • ma manię lub zaburzenia lękowe,
  • ma zmniejszone stężenie sodu we krwi,
  • leczy się elektrowstrząsami,
  • cierpi na choroby oczu,
  • ma zaburzenia rytmu serca,
  • jest poniżej 18. roku życia,
  • ma myśli samobójcze i myśli o samookaleczeniu,
  • jest powyżej 50. roku życia (badania prowadzone na pacjentach w wieku 50 lat i starszych, wskazują na zwiększone ryzyko złamań kości u pacjentów przyjmujących leki z tej grupy wiekowej).

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczniu:

  • łagodnej depresji (np. ziele dziurawca zwyczajnego),
  • depresji (np. inhibitory monoaminooksydazy MAO, tryptofan, imipramina i dezypramina, bupropion),
  • choroby wrzodowej żołądka (np. cymetydyna, lanzoprazol oraz omeprazol),
  • zakażeń grzybiczych (np. flukonazol),
  • migreny (np. sumatryptan),
  • bólu (np. tramadol),
  • manii (np. lit),
  • choroby Parkinsona (np. selegilina),
  • malarii (np. meflochina),
  • zakrzepów krwi (np. kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne),
  • migreny (np. metoprolol),
  • schizofrenii (np. neuroleptyki),
  • zaburzeń rytmu serca (np. pochodne fenotiazyny, pimozyd, haloperydol, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,
  • zakażeń bakteryjnych (np. sparfloksacyna, moksyfloksacyna, erytromycyna podawana dożylnie).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Stosowanie leku w ostatnich trzech miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodków ciężkich powikłań zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka. Objawy, jakie mogą się wówczas pojawić to: przyspieszony oddech i sinica. Ponadto mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak: drgawki, wahania ciepłoty ciała, wymioty, trudności w pobieraniu pokarmu, małe stężenie cukru we krwi, sztywność, wiotkość mięśni, wzmożona pobudliwość, drażliwość, ospałość, ciągły płacz, trudności w zasypianiu.

Citabax 20 – skutki uboczne

Citabax 20, tak jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.

Bardzo częste działania niepożądane Citabax 20 (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów) to:

  • senność,
  • trudności w zasypianiu,
  • zaburzenia snu,
  • bóle głowy,
  • osłabienie,
  • nadmierne pocenie się,
  • suchość w ustach,
  • nudności.

Częste działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów) to:

  • zmniejszenie łaknienia,
  • zaburzenia smaku,
  • pobudzenie,
  • zmniejszenie popędu płciowego,
  • lęk,
  • nerwowość,
  • zaburzenia orientacji,
  • zaburzenia ruchowe,
  • apatia,
  • drżenia,
  • uczucie mrowienia,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia uwagi,
  • zaburzenia koncentracji,
  • utrata pamięci,
  • dzwonienie w uszach,
  • kołatanie serca,
  • zapalenie błony śluzowej nosa,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • zaparcia,
  • niestrawność,
  • bóle brzucha,
  • zwiększone wydzielanie śliny,
  • swędzenie,
  • ból mięśni i stawów,
  • problemy z erekcją, zaburzenia wytrysku,
  • uczucie zmęczenia,
  • zmniejszenie masy ciała.

Do niezbyt częstych działań niepożądanych (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 100 pacjentów):

  • zwiększenie łaknienia,
  • omamy,
  • mania,
  • depersonalizacja,
  • omdlenia,
  • zwiększenie popędu płciowego,
  • rozszerzenie źrenic,
  • przyspieszone bicie serca,
  • pokrzywka,
  • wypadanie włosów,
  • wysypka,
  • zaczerwienienie skóry,
  • plamy na skórze,
  • nadwrażliwość na światło słoneczne,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia oddawania moczu,
  • obfite krwawienia miesiączkowe,
  • obrzęk rąk lub nóg,
  • zwiększenie masy ciała.

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na depresję:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Citabax 20 (3)

Nie. Lek występuje tylko na receptę, z przepisu lekarza.

Nie zaleca się spożywania alkoholu w momencie przyjmowania leku. Alkohol może negatywnie wpływać na działanie produktu leczniczego.

Do niezbyt częstych skutków ubocznych leku (może występować u 1 na 100 pacjentów) jest zwiększenie masy ciała. Zatem lek może powodować tycie.

e-Konsultacja z Receptą Online
Citabax 20

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.