Najważniejsze informacje:
Cital do lek przeciwdepresyjny, stosowany także w leczeniu zaburzeń lękowych. Dowiedz się więcej o tym preparacie z opisu poniżej i oryginalnej ulotki producenta. W razie jakichkolwiek pytań umów się na teleporadę do specjalisty lub zamów e-receptę na Receptomat.pl.
postać / dawka | tabletki powlekane, 20 mg |
substancja czynna | citalopram (citalopramum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | depresja, zapobieganie nawrotom zaburzeń depresyjnych, zaburzenia lękowe z napadami lęku z agorafobią |
podmiot odpowiedzialny | neuraxpharm Arzneimittel GmbH Elisabeth-Selbert Str. 23 40764 Langenfeld Niemcy |
Lek Cital nie jest objęty refundacją i występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 20 mg i w opakowaniach po 30 i 60 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Citalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SSRI).
Sprawdź opinie pacjentów o Cital.
Preparaty z tej grupy powodują zwiększenie stężenia serotoniny, które mają kompensować zakłócenia mechanizmów produkcji i wychwytywania serotoniny w mózgu, które odpowiedzialne są za rozwijanie się depresji i związanych z nią zaburzeń. Cital działa selektywnie, co oznacza, że citalopram nie wykazuje działania na inne mediatory niż serotonina i jej receptory.
Lek zawiera citalopram, substancję czynną wskazaną do stosowania w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych z napadami lęku z (lub bez) agorafobią, która objawia się np. lękiem przed tłumem, przed wyjściem z domu lub przed przebywaniem w miejscach publicznych. Cital zalecany jest także w przypadku zapobiegania nawrotom zaburzeń depresyjnych.
Cital wykazuje działanie uspokajające. To lekarz stwierdzi, czy lek pomoże na objawy nerwicy.
Lek przeciwdepresyjny Cital nie może być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. U młodych ludzi stosowanie i dawkowanie leku jest dobierane indywidualnie na podstawie stanu zdrowia i wywiadu lekarskiego.
Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptą należą m.in.: Cipramil, Citabax 10, Citabax 20, Citabax 40, Citaxin, Oropram 20.
Lek zawiera substancję czynną - citalopram. Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg substancji czynnej.
Pozostałe składniki leku to:
Długość, dawkę oraz czas trwania leczenia zazwyczaj ustala się indywidualnie na podstawie wywiadu i stanu zdrowia pacjenta. W oryginalnej ulotce producenta Cital zaleca się następujące dawki:
Tabletki Cital stosuje się raz na dobę, doustnie. Lek należy połknąć w całości, nie rozgryzać, popijając wodą w razie potrzeby. Tabletkę można przyjąć o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków. Lek nie wchodzi w interakcje ze składnikami pokarmów.
Doustne stosowanie tabletek Cital powoduje poprawę objawów depresji i osłabienie stanów lękowych. Pierwsze efekty leczenia widoczne są zazwyczaj już w 1-2 tygodniu terapii, zaś wyraźną poprawę widać w okresie 5-6 tygodnia od rozpoczęcia stosowania leku. Długość terapii i zażywania leku jest zależna od rodzaju zaburzeń depresyjnych i nasilenia choroby u pacjenta. Każdorazowo ustalana jest razem ze specjalistą na podstawie diagnostyki i stanu zdrowia pacjenta.
Należy wiedzieć, że w przypadku leczenia zaburzeń lękowych z napadami lęku w początkowej fazie terapii może nastąpić nasilenie lęku, które stopniowo ustępuje w dalszym okresie leczenia. To ważne, aby w tym momencie nie przerywać leczenia, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zwrócić się od razu do specjalisty.
W pierwszym okresie leczenia mogą nasilić się także myśli samobójcze lub o samookaleczeniu. Utrzymują się one zazwyczaj do momentu pełnego ujawnienia się działania leku. Tego rodzaju objawy występują częściej u młodych dorosłych z depresją poniżej 25. roku życia, szczególnie u osób, które wcześniej nie przyjmowały leków przeciwdepresyjnych.
Terapia trwa zazwyczaj co najmniej 6 miesięcy, lecz jest zwykle kontynuowana tak długo, jak lekarz uzna za konieczne. W przypadku nawracającej depresji, leczenie podtrzymujące może trwać nawet kilka lat. Stosuje się je po to, by zapobiec nowym epizodom depresyjnym.
Nie należy stosować leku, jeśli:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Cital należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Nie zaleca się stosowania leku w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Stosowanie leku w trzech ostatnich miesiącach ciąży może wywołać u dziecka działania niepożądane, tj. trudności w oddychaniu, siną skórę drgawki, wahania ciepłoty ciała, trudności w przyjmowaniu pokarmu, wymioty, małe stężenie cukru we krwi, sztywność i wiotkość mięśni, wzmożoną pobudliwość, ciągły płacz, senność, trudności w zasypianiu.
Tak jak w przypadku stosowania każdego innego leku, tak w przypadku przyjmowania tabletek przeciwdepresyjnych Cital, mogą pojawić się działania niepożądane. Trzeba jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.
Zaobserwowano, że skutki uboczne zazwyczaj pojawiają się w pierwszym okresie przyjmowania leku i przemijają po kilku tygodniach regularnego stosowania, wraz z postępem leczenia. Pacjent i jego bliscy powinni zdawać sobie sprawę, że niektóre z tych objawów niepożądanych są nasilonymi objawami samej choroby i ustępują wraz z poprawą samopoczucia wskutek prowadzonej terapii.
Do działań niepożądanych Cital zgłaszanych przez pacjentów zalicza się:
Wśród działań niepożądanych leku Cital bardzo często (mogące pojawić się częściej niż u 1 pacjenta na 10 leczonych osób) pojawiają się:
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 pacjentów) zalicza się:
O innych, rzadziej występujących skutkach ubocznych stosowania tego preparatu warto przeczytać w oryginalnej ulotce producenta Cital.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Cital.
Jest wiele sposobów, jak pomóc osobie z depresją. Jedną z nich jest stosowanie leków przeciwdepresyjnych (tzw. antydepresantów) na receptę, jednak preparaty te powinny być zażywane zawsze po szczegółowej diagnostyce i na wyraźne zalecenie lekarza. To dlatego lek Cital jest dostępny wyłącznie na receptę.
Cital należy do grupy leków SSRI (inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny). Preparaty z tej grupy mogą powodować zaburzenia czynności seksualnych. U niektórych pacjentów objawy te utrzymują się także po przerwaniu lub zakończeniu leczenia.
Nie zaleca się spożywania alkoholu w momencie stosowania produktu leczniczego Cital.
Jednym ze skutków ubocznych leku jest zwiększenie lub zmniejszenie apetytu. Lek zatem może powodować przyrost masy ciała.