Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Cital

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Cital

Cital do lek przeciwdepresyjny, stosowany także w leczeniu zaburzeń lękowych. Dowiedz się więcej o tym preparacie z opisu poniżej i oryginalnej ulotki producenta. W razie jakichkolwiek pytań umów się na teleporadę do specjalisty lub zamów e-receptę na Receptomat.pl. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Cital:

 • nazwa: Cital
 • dawka: 20 mg
 • postać: tabletki powlekane
 • substancja czynna: citalopram (citalopramum)
 • dostępne wielkości opakowań: 30 tabletek, 60 tabletek
 • status: lek na receptę (RX)
 • kategoria: Leki na depresję, Leki przeciwlękowe

Cital – lek na depresję i przeciwlękowy na receptę

Preparat należy do grupy leków SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny w komórkach nerwowych. Stosowany jest w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych oraz w zapobieganiu pojawienia się depresji nawracającej. Jest jednym ze sposobów, jak walczyć z depresją. Włączenie leczenia farmakologicznego w terapii stanów depresyjnych i lękowych odbywa się zawsze pod kontrolą lekarza, dlatego lek Cital dostępny jest wyłącznie na receptę.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych to m.in. Seronil, Zoloft.

Cital na depresję – jak działa? Wskazania do stosowania

Lek zawiera citalopram, substancję czynną wskazaną do stosowania w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych z napadami lęku z (lub bez) agorafobią, która objawia się np. lękiem przed tłumem, przed wyjściem z domu lub przed przebywaniem w miejscach publicznych. Cital zalecany jest także w przypadku zapobiegania nawrotom zaburzeń depresyjnych.

Citalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SSRI). Preparaty z tej grupy powodują zwiększenie stężenia serotoniny, które mają kompensować zakłócenia mechanizmów produkcji i wychwytywania serotoniny w mózgu, które odpowiedzialne są za rozwijanie się depresji i związanych z nią zaburzeń. Cital działa selektywnie, co oznacza, że citalopram nie wykazuje działania na inne mediatory niż serotonina i jej receptory.

Jak wygląda leczenie depresji z lekiem Cital? Dawkowanie

Długość, dawkę oraz czas trwania leczenia zazwyczaj ustala się indywidualnie na podstawie wywiadu i stanu zdrowia pacjenta. W oryginalnej ulotce producenta Cital zaleca się następujące dawki:

 • u dorosłych w leczeniu depresji zazwyczaj stosuje się dawkę 20 mg na dobę, lekarz może w uzasadnionych przypadkach zwiększyć ją do 40 mg na dobę
 • u dorosłych pacjentów z zaburzeniami lękowymi (z napadami lęku) dawka początkowa wynosi 10 mg przez pierwszy tydzień stosowania i jest następnie zwiększana do poziomu 20-30 mg na dobę, maksymalna dawka zalecona przez lekarza wynosi 40 mg na dobę
 • u osób starszych powyżej 65. roku życia dawka początkowa to 10-20 mg na dobę (połowa zalecanej dawki u dorosłych), ważne, by u pacjentów w podeszłym wieku nie stosować dawki większej niż 20 mg na dobę.

Tabletki Cital stosuje się raz na dobę, doustnie. Lek należy połknąć w całości, nie rozgryzać, popijając wodą w razie potrzeby. Tabletkę można przyjąć o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków. Lek nie wchodzi w interakcje ze składnikami pokarmów.

Stosowanie leku Cital u dzieci

Lek przeciwdepresyjny Cital nie może być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.  U młodych ludzi stosowanie i dawkowanie leku jest dobierane indywidualnie na podstawie stanu zdrowia i wywiadu lekarskiego.

Leczenie depresji Cital – kiedy widoczne są efekty?

Doustne stosowanie tabletek Cital powoduje poprawę objawów depresji i osłabienie stanów lękowych. Pierwsze efekty leczenia widoczne są zazwyczaj już w 1-2 tygodniu terapii, zaś wyraźną poprawę widać w okresie 5-6 tygodnia od rozpoczęcia stosowania leku. Długość terapii i zażywania leku jest zależna od rodzaju zaburzeń depresyjnych i nasilenia choroby u pacjenta. Każdorazowo ustalana jest razem ze specjalistą na podstawie diagnostyki i stanu zdrowia pacjenta.

Należy wiedzieć, że w przypadku leczenia zaburzeń lękowych z napadami lęku w początkowej fazie terapii może nastąpić nasilenie lęku, które stopniowo ustępuje w dalszym okresie leczenia. To ważne, aby w tym momencie nie przerywać leczenia, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zwrócić się od razu do specjalisty.

W pierwszym okresie leczenia mogą nasilić się także myśli samobójcze lub o samookaleczeniu. Utrzymują się one zazwyczaj do momentu pełnego ujawnienia się działania leku. Tego rodzaju objawy występują częściej u młodych dorosłych z depresją poniżej 25. roku życia, szczególnie u osób, które wcześniej nie przyjmowały leków przeciwdepresyjnych.

Terapia trwa zazwyczaj co najmniej 6 miesięcy, lecz jest zwykle kontynuowana tak długo, jak lekarz uzna za konieczne. W przypadku nawracającej depresji, leczenie podtrzymujące może trwać nawet kilka lat. Stosuje się je po to, by zapobiec nowym epizodom depresyjnym.

Lek na depresję Cital – bez recepty czy na receptę?

Jest wiele sposobów, jak pomóc osobie z depresją. Jedną z nich jest stosowanie leków przeciwdepresyjnych (tzw. antydepresantów) na receptę, jednak preparaty te powinny być zażywane zawsze po szczegółowej diagnostyce i na wyraźne zalecenie lekarza. To dlatego lek Cital jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czy lek przeciwdepresyjny Cital wpływa na libido i czynności seksualne?

Cital należy do grupy leków SSRI (inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny). Preparaty z tej grupy mogą powodować zaburzenia czynności seksualnych. U niektórych pacjentów objawy te utrzymują się także po przerwaniu lub zakończeniu leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą pojawić się podczas leczenia depresji lekiem Cital?

Tak jak w przypadku stosowania każdego innego leku, tak w przypadku przyjmowania tabletek przeciwdepresyjnych Cital, mogą pojawić się działania niepożądane. Trzeba jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.

Zaobserwowano, że skutki uboczne zazwyczaj pojawiają się w pierwszym okresie przyjmowania leku i przemijają po kilku tygodniach regularnego stosowania, wraz z postępem leczenia. Pacjent i jego bliscy powinni zdawać sobie sprawę, że niektóre z tych objawów niepożądanych są nasilonymi objawami samej choroby i ustępują wraz z poprawą samopoczucia wskutek prowadzonej terapii.

Do skutków ubocznych stosowania leku Cital zgłaszanych przez pacjentów zalicza się:

 • pobudzenie, wysoka gorączka, drżenia i gwałtowne skurcze mięśni, zaburzenia świadomości (to objawy pojawiającego się rzadko tzw. zespołu serotoninowego)

 • obrzęki: języka, skóry, twarzy, warg, oprócz tego trudności w oddychaniu lub połykaniu (będące reakcją alergiczną)

 • nietypowe krwawienia, np. z przewodu pokarmowego.

Wśród działań niepożądanych leku Cital bardzo często (mogące pojawić się częściej niż u 1 pacjenta na 10 leczonych osób) pojawiają się:

 • bóle głowy
 • senność
 • nasilone pocenie się
 • problemy z zasypianiem
 • nudności
 • suchość w jamie ustnej (należy częściej niż zwykle myć zęby, ponieważ suchość błony śluzowej jamy ustnej zwiększa ryzyko rozwoju próchnice).

O innych, rzadziej występujących skutkach ubocznych stosowania tego preparatu warto przeczytać w oryginalnej ulotce producenta Cital.

Opis produktu – ulotka leku Cital 20 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: