e-Konsultacja z Receptą Online

Augmentin ES

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje Augmentin ES? Cena, refundacja

Augmentin ES 600 mg/42,9 mg/5 ml to lek refundowany. Cena 100% wynosi 24,78 zł.

Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo lub po cenie ryczałtowej. 

W przyszłości cena leku może ulec zmianie.

Augmentin ES – jak działa, na co i dla kogo

Augmentin ES to lek bakteriobójczy zwalczający infekcje. Zawiera dwie substancje czynne: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina jest antybiotykiem z grupy penicylin, których działanie może być zahamowane przez mechanizmy obronne bakterii. Dodatek kwasu klawulanowego przeciwdziała możliwości neutralizacji działania i sprawia, że bakterie stają się wrażliwe na amoksycylinę. Leczenie preparatem Augmentin ES jest zalecane w przypadku infekcji ucha środkowego (m.in. przy bólu ucha), zakażenia płuc oraz innych zakażeń bakteryjnych u pacjentów, których waga nie przekracza 40 kg.

Augmentin ES – skład leku

Substancjami czynnymi preparatu złożonego Augmentin ES są: amoksycylina w postaci trójwodnej i kwas klawulanowy w postaci klawulanianu potasu. W każdym mililitrze przygotowanej zawiesiny doustnej znajduje się 120 mg amoksycyliny oraz 8,58 mg kwasu klawulanowego.

Augmentin ES dla dzieci, młodzieży i dorosłych zawiera również składniki pomocnicze, takie jak: aspartam E951 (składnik słodzący), guma ksantanowa, dwutlenek krzemu, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloceluloza sodowa, a także maltodekstryna.

Augmentin ES – dawkowanie

Przygotowanie leku Augmentin ES – zawiesiny do podania doustnego – wymaga uwzględnienia instrukcji zawartej w ulotce. Zaleca się podawanie leku podczas posiłku, co zmniejsza dolegliwości żołądkowe. 

Dawkowanie u dzieci, młodzieży i dorosłych

U osób o masie ciała wynoszącej 40 kg lub więcej i będących w wieku poniżej 3 miesięcy zawiesina Augmentin ES nie jest zalecana z uwagi na brak badań klinicznych. 

U pacjentów, którzy ważą mniej niż 40 kg, dawka leku jest uzależniona od masy ciała i ustalana indywidualnie przez lekarza na podstawie określonego kalkulatora. Do zestawu dołączona jest miarka, która umożliwia odmierzenie zapisanej dawki. 

Standardowa dawka dobowa (90 mg + 6,4 mg) leku Augmentin ES przypada na każdy kilogram masy ciała pacjenta. Preparat podaje się w 2 dawkach podzielonych (co 12 h).

Przerwanie terapii lekiem Augmentin ES przed zakończeniem przepisanego cyklu leczenia może prowadzić do nawrotu infekcji

Augmentin ES – przeciwwskazania, środki ostrożności

Augmentin ES to lek wydawany wyłącznie na receptę. Lekarz przed podjęciem decyzji o przepisaniu leku uwzględnia ogólny stan zdrowia pacjenta, możliwe przeciwwskazania oraz interakcje z innymi lekami. 

Leku Augmentin ES nie stosuje się, jeśli pacjent ma dolegliwości takie jak:

 • uczulenie na amoksycylinę, kwas klawulanowy, penicylinę lub inne składniki leku,
 • reakcje alergiczne na antybiotyki, w tym: wysypka skórna lub obrzęk twarzy bądź gardła,
 • choroby zapalne lub wirusowe wątroby i dróg żółciowych.

Środki ostrożności

Przed rozpoczęciem podawania leku Augmentin ES zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występuje:

 • mononukleoza zakaźna, 
 • choroby wątroby lub nerek, 
 • nieregularne oddawanie moczu. 

Ostrożność w stosowaniu leku powinni zachować również pacjenci z:

 • fenyloketonurią,
 • nietolerancją niektórych cukrów,
 • reakcjami alergicznymi na leki.

Interakcja z innymi lekami

Interakcje leku z innymi substancjami mogą wpływać na jego skuteczność oraz wyniki badań diagnostycznych. Lekarz lub farmaceuta powinni być informowani o wszystkich lekach, które pacjent aktualnie przyjmuje lub planuje przyjmować. 

Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli pacjent jednocześnie z lekiem Augmentin ES przyjmuje:

 • allopurynol (stosowany w dnie moczanowej),
 • probenecyd (lek na dnę moczanową),
 • leki przeciwzakrzepowe (takie jak warfaryna), 
 • metotreksat (lek stosowany w leczeniu nowotworów lub chorób reumatycznych),
 • mykofenolan mofetylu (lek stosowany w celu zapobiegania odrzutu przeszczepów).

Zaleca się zapoznanie się z pełną treścią ulotki zawiesiny Augmentin ES w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat interakcji leku.

Stosowanie Augmentin ES w ciąży i w okresie karmienia piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży, lub planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą przed zastosowaniem zawiesiny. 

Augmentin ES a karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku Augmentin ES w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Augmentin ES – skutki uboczne 

Jak każdy lek Augmentin ES może wywoływać skutki uboczne, które zależą od indywidualnych reakcji organizmu. U pacjentów przyjmujących antybiotyk Augmentin ES działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością.

Bardzo często (więcej niż 1 na 10):

 • biegunka.

Często (mniej niż 1 na 10):

 • pleśniawki, 
 • kandydoza,
 • nudności, 
 • wymioty.

Niezbyt często (nie więcej niż 1 na 100):

 • wysypka,
 • bóle i zawroty głowy, 
 • niestrawność,
 • wzrost aktywności enzymów wątrobowych. 

Pilnej konsultacji z lekarzem wymagają pacjenci, u których występują objawy takie jak:

 • reakcje alergiczne: wysypka skórna, zapalenie naczyń krwionośnych, gorączka, ból stawów, obrzęk węzłów chłonnych na szyi, pod pachami lub w pachwinie, obrzęk, naczynioruchowy powodujący trudności w oddychaniu, omdlenie, ból w klatce piersiowej (objaw alergii prowadzącej do zawału serca – zespół Kounisa),
 • zapalenie jelita grubego z wodnistą biegunką z domieszką krwi i śluzu, bólem brzucha oraz gorączką, 
 • zapalenie jelit indukowane lekami z wymiotami, bólem brzucha, letargiem, biegunką i niskim ciśnieniem krwi,
 • ostre zapalenie trzustki wywołujące silny i ciągły ból w okolicy żołądka.

Dołączona do leku Augmentin ES ulotka zawiera pełną informację o możliwych skutkach ubocznych, które mogą pojawić się po przyjęciu zawiesiny.

Przechowywanie leku 

Lek w postaci proszku należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią, w miejscu, które jest niewidoczne i niedostępne dla dzieci, w temperaturze nieprzekraczającej 25°C. Przygotowany do wykorzystania lek Augmentin ES (zawiesina) powinien być przechowywany w lodówce (w temperaturze od 2°C do 8°C) przez maksymalnie 10 dni.


Inne leki na ból ucha:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Augmentin ES (6)

Augmentin ES to antybiotyk dostępny wyłącznie na receptę.

Leku nie stosuje się w przypadku infekcji wirusowych. Preparat wskazany jest wyłącznie do leczenia zakażeń bakteryjnych opornych na penicylinę, w szczególnych takich jak: ostre zapalenie ucha środkowego i zapalenie płuc u pacjentów w wieku od 3 miesięcy i masie ciała mniejszej niż 40 kg.

Zawiesinę należy przygotować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Najpierw wstrząsnąć butelkę z lekiem w celu rozpuszczenia proszku, następnie dodać zalecaną ilość przegotowanej, wystudzonej wody, odwrócić butelkę do góry dnem i energicznie potrząsać. Przed każdym podaniem dawki butelkę należy wstrząsnąć. Do opakowania dołączona jest łyżka miarowa.

Lekarz każdorazowo powinien określić w recepcie na antybiotyk Augmentin ES dawkowanie. Kalkulator przeliczania ilości leku opiera się na konkretnym schemacie przeliczania dawki na kg masy ciała, chyba że lekarz zaleci inaczej, uwzględniając rodzaj infekcji bakteryjnej, środki ostrożności i wagę pacjenta. Zwykle stosowana dawka (90 mg + 6,4 mg) przypada na każdy kilogram masy ciała na dobę.

Aktualnie na rynku są leki w tej samej postaci, zawierające amoksycylinę i kwas klawulanowy, np. Amoksiklav ES, Auglavin PPH Extra, Amylan ES.

Niektórzy pacjenci zauważają poprawę już po dobie od przyjęcia pierwszej dawki. Zazwyczaj ustąpienie dokuczliwych objawów następuje w ciągu 2-3 dni.

e-Konsultacja z Receptą Online
Augmentin ES

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.