Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Tramal Retard 200

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Tramal Retard 200

Szukasz skutecznego leku przeciwbólowego na ból kręgosłupa lub inne bóle o dużym natężeniu? Dowiedz się więcej o tym leku z tramadolem z opisu poniżej i z ulotki producenta. Umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Tramal Retard 200.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Tramal Retard 200:

  • nazwa: Tramal Retard 200

  • dawka: 200 mg

  • postać: tabletki o przedłużonym uwalnianiu

  • substancja czynna: tramadolu chlorowodorek (tramadoli hydrochloridum)

  • dostępne wielkości opakowań: 10 tabl., 30 tabl., 50 tabl.

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki przeciwbólowe

Tramal Retard 200 – leczenie bólu o nasileniu umiarkowanym do dużego

Preparat oparty jest na tramadolu w postaci chlorowodorku, który jest środkiem przeciwbólowym zaliczanym do opioidów. Stosowany jest w różnych dolegliwościach, m.in. przy bólu kręgosłupa, przy chorobach stawów (np. przy chorobie zwyrodnieniowej stawów) i innych chorobach objawiających się występowaniem bólu o nasileniu od umiarkowanego do dużego. Lek w różnych postaciach i dawkach jest dostępny wyłącznie na receptę.

Inne silne leki przeciwbólowe to m.in. NimesilBiofenac.

Jak działa tramadol na ból?

Substancją czynną leku Tramal Retard 200 jest tramadol. Jest to substancja przeciwbólowa, która zalicza się do grupy opioidów oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy. Poprzez działanie na swoiste receptory komórek nerwowych rdzenia kręgowego i mózgu, lek wywołuje efekt przeciwbólowy. Warto pamiętać, że tramadol, oprócz hamowania bólu, ma też działanie uspokajające i delikatnie nasenne.

Sprawdź opinie pacjentów o Tramal Retard 200.

Tramal Retard 200 – na co się stosuje? Wskazania

Lek jest zalecany do stosowania we wszystkich dolegliwościach, które objawiają się bólem o nasileniu od umiarkowanego do dużego, m.in. w chorobach zapalnych stawów czy przy bólu kręgosłupa. Dostępne są inne warianty leku o dawkach tramadolu 100 mg i 150 mg, lekarz może zdecydować, który z nich będzie odpowiedni w przypadku konkretnego pacjenta.

Tramal Retard 200 – jak stosować? Dawkowanie

Na podstawie objawów i nasilenia choroby to lekarz ustala dawkę oraz długość terapii dla każdego pacjenta indywidualnie. Po pewnym czasie stosowania wspólnie ze specjalistą warto ocenić, jak wygląda indywidualna odpowiedź pacjenta na leczenie i jaka jest najmniejsza skuteczna dawka, która pomaga uśmierzyć ból.

Zazwyczaj nie stosuje się więcej niż 400 mg tramadolu na dobę, poza sytuacjami, kiedy lekarz oceni, że pacjent może przyjmować większą dawkę. W zależności od indywidualnych wskazań przyjmuje się zazwyczaj (jeśli lekarz nie zaleci inaczej) 2 tabletki na dobę – rano i wieczorem. Dawki lekarz dostosowuje do nasilenia bólu i stanu pacjenta.

Tabletki o przedłużonym uwalnianiu stosuje się doustnie, popijając wodą. Nie należy żuć ani rozgryzać tabletek, ale połykać je w całości. Lek można stosować niezależnie od posiłków.

Od jakiego wieku można stosować lek Tramal Retard 200 u dzieci?

Lek przeznaczony jest do stosowania także u dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia. W tej kategorii wiekowej preparat można przyjmować wyłącznie pod kontrolą i na wyraźne zalecenie lekarza.

Tramal Retard 200 z tramadolem – bez recepty czy na receptę?

Leki należące go opioidów, o istotnym wpływie na funkcjonowanie organizmu, mogą być wydawane wyłącznie na receptę. To specjalista decyduje, czy dany lek jest właściwy i bezpieczny dla konkretnego pacjenta. Na podstawie historii choroby, chorób towarzyszących, wywiadu i badań kontrolnych oceni, czy pacjent powinien stosować lek Tramal Retard 200. Wszystkie warianty leku o różnym dawkowaniu są dostępne wyłącznie na receptę.

Czy tramadol może uzależniać?

Leki oparte na opioidach o działaniu przeciwbólowym mogą powodować uzależnienie psychiczne i fizyczne. Dlatego pacjenci mający skłonność do nadużywania leków i występowania uzależnień powinni terapię lekiem Tramal Retard 200 prowadzić pod ścisłą kontrolą lekarza.

Co więcej, wraz z postępem choroby i rozwojem terapii, być może wymagane będzie zwiększanie dawek leku, co z kolei może skutkować osłabieniem jego skuteczności.

Tramal Retard 200 a alkohol – czy można pić alkohol podczas stosowania leku?

Podczas terapii tramadolem nie zaleca się picia jakichkolwiek napojów alkoholowych. Może to powiem powodować uczucie senności lub zbliżającego się zasłabnięcia. Z drugiej strony alkohol może powodować nasilenie działania leku, co może doprowadzić nawet do zahamowania oddychania, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu pacjenta.

Tramal Retard 200 – czy stosować podczas posiłków?

Spożywane pokarmy nie mają wpływu na działanie leku, więc można zażywać go niezależnie od posiłków – przed, w trakcie, po lub między posiłkami.

Czy można stosować Tramal Retard 200 na ból kręgosłupa w ciąży?

Stosowanie jakichkolwiek leków w ciąży i podczas karmienia piersią powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem prowadzącym. To ważne, bo składniki leków i innych farmaceutyków mogą wpływać na bezpieczeństwo ciąży oraz prawidłowy rozwój płodu.

Leku z tramadolem nie należy stosować w ciąży. Długotrwałe podawanie go podczas ciąży może powodować wykształcenie u noworodka zespołu odstawiennego. Tramadol przenika także do mleka kobiecego, dlatego także podczas karmienia piersią nie należy stosować leku Tramal Retard 200.

Czy tramadol wpływa na zdolność do prowadzenia samochodu?

Zażywanie tramadolu zawartego w leku Tramal Retard 200 może powodować senność, nieostre widzenie i zawroty głowy, co wpływa na poziom koncentracji i szybkość reakcji. Objawy te mogą pojawić się w różnym momencie stosowania leku, dlatego nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych maszyn podczas leczenia lekiem Tramal Retard 200.

Tramal Retard 200 – jak długo stosować?

Wspólnie z lekarzem warto podjąć decyzję jak długo potrzebne jest stosowanie leku przeciwbólowego. Przerwanie zażywania tabletek Tramal Retard 200 może powodować nawrót dolegliwości bólowych. Podczas długotrwałej terapii preparatem warto zweryfikować, jaka jest najmniejsza dawka leku skuteczna w łagodzeniu bólu.

Opis produktu – ulotka leku Tramal Retard 200, 200 mg

Inne najpopularniejsze leki: