Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
DicloDuo

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

DicloDuo

Szukasz skutecznego leku o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym? Sięgnij po DicloDuo w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. Skutecznie działa na dolegliwości bólowe (np. ból pleców lub ból kręgosłupa) – dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na teleporadę i zamów e-receptę na receptomat.pl. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku DicloDuo:

 • nazwa: DicloDuo
 • dawka: 75 mg
 • postać: kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu
 • substancja czynna: diklofenak sodowy (Diclofenacum natricum)
 • dostępne wielkości opakowań: 30 kapsułek
 • status: lek na receptę (RX)
 • kategoria: leki na ból kręgosłupa

DicloDuo – lek przeciwbólowy i przeciwzapalny z diklofenakiem

Kapsułki DicloDuo stosuje się w celu łagodzenia dolegliwości bólowych kręgosłupa, zazwyczaj w terapiach chorób reumatologicznych i zapalnych, w tym przy leczeniu bólu kręgosłupa. Stosuje się go także do leczenia pourazowych stanów zapalnych kończyn. Lek ma postać kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu, a jego substancją czynną jest diklofenak w postaci soli sodowej. Zaleca się go do stosowania w leczeniu objawowym lub przeciwbólowo. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.

Tabletki z diklofenakiem – jak działają?

Lek przeciwbólowy DicloDuo zawiera diklofenak. Łagodzi nie tylko dolegliwości bólowe, ale wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Dodatkowo ma właściwości hamujące agregację płytek krwi. Diklofenak nie ma wpływu na przemiany metaboliczne glukozy w organizmie.

Diklofenak to substancja z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, których mechanizm opiera się na zahamowaniu syntezy enzymu cyklooksygenazy prostangladynowej, która powoduje powstanie stanu zapalnego.

Lek DicloDuo jest w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, co oznacza, że część leku wchłania się szybko, a pozostała ilość jest stopniowo uwalniana, by przedłużyć działanie leku. W przypadku DicloDuo 1/3 dawki całkowitej wchłania się od razu, a pozostałe 2/3 stopniowo po pewnym czasie.

Inne leki na ból kręgosłupa to m.in. Diclac 50, Nimesil.

Na co stosuje się lek DicloDuo?

Wskazania do stosowania leku DicloDuo obejmują objawowe leczenie w przypadku:

 • toczącego się procesu zapalnego w przebiegu chorób reumatycznych, takich jak: choroby zwyrodnieniowe stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
 • pourazowych i reumatycznych stanów zapalnych więzadeł, ścięgien i tkanek miękkich okołostawowych.

Ulotka DicloDuo wskazuje także działanie przeciwbólowe leku w przypadku dolegliwości bólowych (np. ból pleców) oraz możliwość stosowania preparatu przy bolesnym miesiączkowaniu.

Sprawdź opinie pacjentów o DicloDuo.

Jakie dawki DicloDuo należy stosować na ból kręgosłupa?

Dawkowanie DicloDuo jest indywidualnie ustalane przez lekarza na podstawie stanu zdrowia i dolegliwości konkretnego pacjenta. Specjalista określi, jakie dawki leku należy stosować, w jakim schemacie (o jakiej porze dnia) oraz jak długo powinno trwać leczenie. Należy przestrzegać zaleceń lekarza, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, zmianę terapii ustalać wyłącznie z nim.

Nie ma konkretnych wytycznych, jakie dawki DicloDuo na ból kręgosłupa stosować. Przebieg terapii zależy od wskazań i stanu pacjenta.

Zalecana dobowa dawka leku wynosi maksymalnie 2 kapsułki (czyli w przeliczeniu 150 mg diklofenaku sodowego). Zazwyczaj stosowane dawkowanie u dorosłych to 1 kapsułka na dobę, w razie potrzeby lekarz może ją zwiększyć do 2 kapsułek na dobę (2 x po jednej kapsułce 2 razy dziennie). Wyjątkowo, w ciężkich przypadkach, przez krótki okres możliwe jest stosowanie po 2 kapsułki raz na dobę. Dawkę tę można zażywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Kiedy przyjmować lek DicloDuo?

Dawkowanie i schemat przyjmowania kapsułek należy ustalić z lekarzem i ściśle się do nich stosować. Lek najlepiej przyjmować podczas posiłków. Zaleca się popijanie go płynem. Producent uprzedza, aby nie rozgryzać kapsułek ani ich nie rozdrabniać. Mogłoby to wpłynąć na mechanizm ich działania, który polega na stopniowym uwalnianiu leku z kapsułki.

Czy lek przeciwbólowy DicloDuo można podawać dzieciom?

Nie, ze względu na zastosowaną w leku dawkę diklofenaku, nie stosuje się DicloDuo u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Preparat przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych, u których dawkowanie i schemat przyjmowania leku lekarz określa indywidualnie.

Czy lek na ból kręgosłupa DicloDuo można stosować u starszych osób?

Jak każdy preparat, tak samo preparat DicloDuo należy stosować ostrożnie u osób w podeszłym wieku. Lekarz każdorazowo zapozna się ze stanem zdrowia pacjenta i zdecyduje, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania leku u konkretnego chorego. Zaleca się, aby osoby w podeszłym wieku zażywały najmniejszą skuteczną dawkę preparatu. To ważne, by zachować szczególną ostrożność i obserwować reakcję organizmu na podawanie leku. W przypadku zauważenia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek DicloDuo można stosować na ból kręgosłupa w ciąży?

Dopuszcza się stosowanie leków z diklofenakiem w ciąży (w pierwszym i drugim trymestrze), ale wyłącznie w sytuacji, kiedy lekarz uzna to za niezbędne. Podobnie jeśli kobieta dopiero planuje ciążę lub przypuszcza, że mogło dojść do zapłodnienia, wówczas powinna skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania tego leku. Wyraźnie przeciwwskazane jest zażywanie kapsułek DicloDuo podczas trzeciego trymestru ciąży.

Nie należy stosować także tego preparatu podczas karmienia piersią, ponieważ diklofenak przenika w niewielkiej ilości do mleka matki.

Czy i jakie mogą być działania niepożądane podczas stosowania tego leku przeciwbólowego?

DicloDuo, jak każdy lek (np. Structum), może powodować skutki uboczne, ale nie u każdego pacjenta mogą się one pojawić. Statystycznie u mniej niż 1 pacjenta na 10, ale u więcej niż 1 na 100 leczonych, mogą pojawić się następujące objawy:

 • dolegliwości żołądkowo-jelitowe (np. wymioty, nudności, skurcze w jamie brzusznej, biegunka, wzdęcia, niestrawność)
 • bóle w nadbrzuszu
 • bóle i zawroty głowy
 • wysypka lub inne zmiany skórne
 • uczucie oszołomienia.

Inne działania niepożądane mogą pojawić się rzadziej – przeczytaj więcej w ulotce producenta.

Opis produktu – ulotka leku DicloDuo 75 mg

Inne najpopularniejsze leki na ból kręgosłupa: