Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Aulin

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Aulin

Szukasz skutecznego leku na ostry ból? Zmagasz się z bolesnymi miesiączkami? Dowiedz się więcej o leku Aulin z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Aulin.

Spis treści

Aulin – informacje o leku:

Tabletki Aulin - szybka pomoc w leczeniu ostrego bólu

 • Lek Aulin tabletki jest przeznaczony do stosowania w przypadku ostrego bólu i bolesnego miesiączkowania.

 • Substancją czynną leku jest nimesulid, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (tzw. NLPZ).

 • Lek dostępny jest w dawce 100 mg nimesulidu, wydawany jest wyłącznie na receptę.

Aulin – opis i właściwości

Lek w postaci tabletek należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ma właściwości przeciwbólowe. Działa poprzez łagodzenie silnego bólu o różnym pochodzeniu (np. w leczeniu bólu kręgosłupa). Jest też zalecany do stosowania w przypadku bolesnego miesiączkowania.

Należy pamiętać, aby lek stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem, ten preparat powinien być stosowany wyłącznie jako leczenie drugiego rzutu.

Aulin - co zawiera? Nimesulid – jak działa?

Substancją czynną leku jest nimesulid, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (tzw. NLPZ). Wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Może być stosowany na silny ból o różnym pochodzeniu, np. na ból kręgosłupa, Aulin na ból zęba lub na ból głowy.

Nimesulid należy do klasy sulfoanilidów, a jego mechanizm działania opiera się na przeciwdziałaniu syntezie prostaglandyn, które są kluczowe w procesie powstawania stanu zapalnego. Ponadto nimesulid hamuje działanie innych substancji będących mediatorami stanu zapalnego.

Lek przeciwbólowy Aulin z nimesulidem wyróżnia się bardzo szybkim działaniem - efekt przeciwbólowy jest odczuwalny już po około 15 minutach od doustnego podania leku.

Sprawdź opinie pacjentów o Aulin.

Aulin – skład leku

Nimesulid jest substancją czynną leku.

Pozostałe składniki to: sodu dokuzynian, hydroksypropyloceluloza, laktoza jednowodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), celuloza mikrokrystaliczna, olej roślinny uwodorniony, magnezu stearynian.

Aulin – na co, dla kogo, zastosowanie leku

Ten lek należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych o silnych właściwościach przeciwbólowych. Jest wskazany do stosowania na ostry ból o różnym pochodzeniu oraz w przypadku bolesnego miesiączkowania.

Lek można stosować u dorosłych, a także u dzieci i młodzieży powyżej 12 lat. Zazwyczaj lek stosuje się na wyraźne polecenie lekarza jako preparat drugiego rzutu. Specjalista oceni ryzyko wystąpienia działań niepożądanych Aulin, działanie bowiem tego leku jest silne i niesie ze sobą ryzyko zdrowotne.

Inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych to m.in.: Movalis, Digavar.

Aulin – dawkowanie

Zazwyczaj zalecana dawka leku Aulin tabletki to zażywanie jednej tabletki 100 mg dwa razy na dobę. Jednak warto określić najmniejszą skuteczną dawkę terapeutyczną, która u konkretnego pacjenta przynosi oczekiwane efekty przeciwbólowe. Pozwala to zminimalizować ryzyko rozwoju działań niepożądanych. Lek należy także stosować przez najkrótszy czas konieczny do złagodzenia objawów.

Leku nie należy stosować dłużej niż przez 15 dni w jednym ciągu leczenia. Z lekarzem warto ustalić najkrótszy możliwy czas terapii.

Aulin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia należy dowiedzieć się, kiedy nie stosować tego leku:

 • jeżeli pacjent ma uczulenie na nimesulid lub inny składnik leku;

 • jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpiły objawy po zażyciu innych NLPZ lub kwasu salicylowego, takie jak: niedrożność nosa z powodu obrzęku (polipy nosa), wysypki skórne lub pokrzywka, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, duszność (astma), nagły obrzęk skóry lub błon śluzowych np. obrzęk wokół oczu, twarzy, jamy ustnej lub gardła, trudności w oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy);

 • jeśli pacjent był leczony lekami z grupy NLPZ i wystąpiło u niego krwawienie lub przedziurawienie (perforacja) żołądka lub jelit;

 • jeżeli u chorego obecnie lub w przeszłości występowało owrzodzenie przewodu pokarmowego lub krwawienia;

 • gdy pacjent miał udar (krwawienie do mózgu);

 • gdy pacjent zmaga się z zaburzeniami krzepliwości krwi;

 • gdy u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby;

 • jeżeli pacjent przyjmuje inne leki mające potwierdzone działanie toksyczne na wątrobę, np.: paracetamol, inne leki przeciwbólowe lub inne NLPZ;

 • jeśli pacjent zażywa uzależniające leki lub jest uzależniony od leków bądź innych substancji;

 • jeżeli pacjent regularnie nadużywa alkoholu;

 • jeżeli kiedykolwiek w przeszłości wystąpiły u pacjenta zaburzenia wątroby po podaniu nimesulidu;

 • jeśli pacjent ma ciężką niewydolność nerek i nie był dializowany;

 • jeżeli pacjent ma ciężką niewydolność serca;

 • jeśli u pacjenta występuje gorączka lub grypa.

Stosowanie leku Aulin może być związane ze zwiększonym ryzykiem zawału serca lub udaru.

Jeżeli podczas zażywania leku wystąpią objawy alergiczne, krwawienia z przewodu pokarmowego lub symptomy świadczące o zaburzeniu czynności wątroby, wówczas należy przerwać przyjmowanie leku i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Aulin – interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem zażywania leku Aulin należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje którekolwiek z wymienionych leków. To ważne, bowiem mogą one wchodzić w interakcje ze składnikami tabletek Aulin, co wpływa na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Lekarz zadecyduje, czy możliwe jest stosowanie tabletek Aulin lub zmiana terapii innymi lekami.

Należy zachować ostrożność, jeśli pacjent stosuje:

 • leki przeciwnadciśnieniowe lub leki moczopędne (leki stosowane w regulowaniu ciśnienia krwi lub pracy serca);

 • kortykosteroidy (leki stosowane w leczeniu stanów zapalnych);

 • leki rozrzedzające krew (leki przeciwzakrzepowe np. warfaryna, hamujące agregację płytek, kwas acetylosalicylowy lub inne salicylany);

 • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (leki stosowane w leczeniu depresji);

 • lit, który jest zalecany w leczeniu depresji i podobnych schorzeniach;

 • metotreksat (wskazany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i raka),

 • cyklosporyna (lek stosowany po transplantacji lub w leczeniu zaburzeń systemu odpornościowego).

Aulin – stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Nie zaleca się stosowanie leku Aulin w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Nie wolno zażywać tego leku w czasie trzech ostatnich miesiącach ciąży, bowiem może być to szkodliwe dla dziecka oraz być przyczyną wystąpienia problemów podczas porodu.

W okresie pierwszego i drugiego trymestru można stosować lek wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza, który rozważy potencjalny korzyści oraz ryzyko zdrowotne dla kobiety i płodu. W tym czasie należy trzymać się wytycznych lekarza co do wysokości dawki i czasu leczenia.

Nimesulid przenika do mleka kobiecego i może mieć negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój dziecka, dlatego nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią.

Aulin – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także tabletki Aulin mogą wywołać pojawienie się działań niepożądanych. Trzeba jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.

Jeśli u pacjenta wystąpią którekolwiek z wymienionych objawów, należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Specjalista oceni, czy niezbędna będzie dalsza interwencja medyczna:

 • choroby skóry, takie jak wysypka lub zaczerwienienie;

 • niestrawność lub ból brzucha, utrata apetytu, nudności, wymioty, krwawienie z żołądka lub jelita lub czarne stolce,

 • zażółcenie skóry i białkówek oczu (żółtaczka),

 • świszczący oddech lub duszność (zadyszka),

 • obrzęk twarzy, stóp lub nóg,

 • niespodziewane zmiany w ilości lub kolorze moczu,

 • utrzymujące się uczucie zmęczenia.

Działania niepożądane, które mogą pojawić się podczas stosowania leku Aulin

Często występujące działania niepożądane (które mogą pojawić się u więcej niż u 1 na 100 osób stosujących ten lek) to: biegunka, nudności, wymioty, niewielkie zmiany aktywności enzymów wątrobowych.

Zgłaszane niezbyt często działania niepożądane (które mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób) to: duszność (zadyszka), zawroty głowy, świąd, wysypka, pocenie się, obrzęk, podwyższone ciśnienie krwi, zaparcia, gazy, zapalenie żołądka (zapalenie błony śluzowej żołądka), krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie i perforacja dwunastnicy, owrzodzenie i perforacja żołądka.

Rzadko pojawiające się działania niepożądane (statystycznie rzadziej niż u 1 na 1000 osób): bolesne oddawanie moczu i zatrzymanie moczu, krwiomocz, niedokrwistość, zmniejszenie ilości białych krwinek we krwi, eozynofilia, zaczerwienienie skóry, zapalenie skóry, złe samopoczucie, zmiany ciśnienia tętniczego, krwawienie, zwiększenie stężenia potasu we krwi, uczucie niepokoju i lęk, koszmary senne, zamazane widzenie, przyspieszone bicie serca, uderzenia gorąca, osłabienie (zmęczenie).

O bardzo rzadko występujących działaniach niepożądanych można dowiedzieć się z oryginalnej ulotki producenta.

Aulin – przechowywanie leku

Producent nie podaje specjalnych wytycznych co do warunków przechowywania leku. Ważne, aby trzymać go w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Aulin – producent, podmiot odpowiedzialny, wytwórca, ulotka

Podmiot odpowiedzialny: Angelini Pharma Česká republika s.r.o., Palachovo náměstí 799/5, 625 00 Brno, Republika Czeska

Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: Angelini Pharma Polska Sp. z o.o., Aleje Jerozolimskie 181B, 02-222 Warszawa, tel. (22) 70 28 200 

Pobierz ulotkę.

Ile kosztuje lek Aulin? Cena

W różnych aptekach może się nieznacznie różnic koszt leku Aulin tabletki. Cena za opakowanie zawierające 15 tabletek wynosi około 8-12 zł, zaś za opakowanie 30 tabletek pacjent musi zapłacić około 15-18 zł. Lek Aulin jest objęty częściową refundacją.

Najczęściej zadawane pytania

Pytania dotyczące leku Aulin, które najczęściej zadają nasi pacjenci.

Aulin a alkohol

W czasie stosowania tego leku nie powinno się zażywać alkoholu. Aulin w połączeniu z alkoholem może powodować działania niepożądane. Należy zachować szczególną ostrożność, a w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.

Aulin saszetki czy tabletki?

Lek Aulin występuje także w formie saszetek z granulatem do sporządzania zawiesiny doustnej. Obie postacie leku podawane są doustnie. Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem oraz występowania chorób towarzyszących (np. problemów z układem pokarmowym) zaleci odpowiednią postać leku.

Czy Aulin jest na receptę?

Tak, Aulin jest lekiem na silny ból wydawanym na receptę. Lekarz na podstawie objawów i historii choroby jest w stanie ocenić ryzyko pojawienia się ciężkich działań niepożądanych. Jest wówczas w stanie ocenić potencjalne korzyści, ryzyko zdrowotne i bezpieczeństwo stosowania leku u konkretnego pacjenta.

Inne najpopularniejsze leki: