e-Konsultacja z Receptą Online

Aulin

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Aulin? Cena, refundacja

Lek Aulin jest objęty częściową refundacją i występuje w postaci tabletek i granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej.

 • Aulin tabletki 100 mg – cena za opakowanie zawierające 15 tabletek wynosi około 8-12 zł, zaś za opakowanie 30 tabletek pacjent musi zapłacić około 15-18 zł.
 • Aulin saszetki 100 mg – cena za opakowanie 30 saszetek waha się od ok. 8,82 – 17,53 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Aulin lek – jak działa, na co i dla kogo

Lek w postaci tabletek należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ma właściwości przeciwbólowe. Działa poprzez łagodzenie silnego bólu oraz bolesnego miesiączkowania.

Należy pamiętać, aby lek stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem, ten preparat powinien być stosowany wyłącznie jako leczenie drugiego rzutu.

Aulin – działanie

Substancją czynną leku jest nimesulid, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (tzw. NLPZ). Wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Może być stosowany na silny ból o różnym pochodzeniu, np. na ból kręgosłupa, Aulin na ból zęba lub na ból głowy.

Nimesulid należy do klasy sulfoanilidów, a jego mechanizm działania opiera się na przeciwdziałaniu syntezie prostaglandyn, które są kluczowe w procesie powstawania stanu zapalnego. Ponadto nimesulid hamuje działanie innych substancji będących mediatorami stanu zapalnego.

Lek przeciwbólowy Aulin z nimesulidem wyróżnia się bardzo szybkim działaniem – efekt przeciwbólowy jest odczuwalny już po około 15 minutach od doustnego podania leku.

Aulin – wskazania

Ten lek należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych o silnych właściwościach przeciwbólowych. Jest wskazany do stosowania na ostry ból o różnym pochodzeniu oraz w przypadku bolesnego miesiączkowania.

Aulin – kto może przyjmować lek?

Lek można stosować u dorosłych, a także u dzieci i młodzieży powyżej 12 lat. Zazwyczaj lek stosuje się na wyraźne polecenie lekarza jako preparat drugiego rzutu. Specjalista oceni ryzyko wystąpienia działań niepożądanych Aulin, działanie bowiem tego leku jest silne i niesie ze sobą ryzyko zdrowotne.

Aulin – zamienniki

Inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych to m.in.: MovalisDigavar.

Aulin – skład leku

Nimesulid jest substancją czynną leku. Każda tabletka i saszetka zawiera 100 mg substancji czynnej.

Pozostałe składniki to: sodu dokuzynian, hydroksypropyloceluloza, laktoza jednowodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), celuloza mikrokrystaliczna, olej roślinny uwodorniony, magnezu stearynian.

Aulin – dawkowanie

Leku nie należy stosować dłużej niż przez 15 dni w jednym ciągu leczenia. Z lekarzem warto ustalić najkrótszy możliwy czas terapii.

Aulin tabletki – jak stosować?

Tabletki Aulin – zazwyczaj zalecana dawka leku to zażywanie jednej tabletki 100 mg dwa razy na dobę. Jednak warto określić najmniejszą skuteczną dawkę terapeutyczną, która u konkretnego pacjenta przynosi oczekiwane efekty przeciwbólowe. Pozwala to zminimalizować ryzyko rozwoju działań niepożądanych. Lek należy także stosować przez najkrótszy czas konieczny do złagodzenia objawów.

Aulin saszetki – jak przyjmować lek?

Zwykle stosuje się jedną saszetkę leku dwa razy na dobę. Zaleca się, aby granulat rozpuścić w szklance wody. Lek należy przyjmować najlepiej po posiłku.

Aulin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia należy dowiedzieć się, kiedy nie stosować tego leku:

 • jeżeli pacjent ma uczulenie na nimesulid lub inny składnik leku;
 • jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpiły objawy po zażyciu innych NLPZ lub kwasu salicylowego, takie jak: niedrożność nosa z powodu obrzęku (polipy nosa), wysypki skórne lub pokrzywka, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, duszność (astma), nagły obrzęk skóry lub błon śluzowych np. obrzęk wokół oczu, twarzy, jamy ustnej lub gardła, trudności w oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy);
 • jeśli pacjent był leczony lekami z grupy NLPZ i wystąpiło u niego krwawienie lub przedziurawienie (perforacja) żołądka lub jelit;
 • jeżeli u chorego obecnie lub w przeszłości występowało owrzodzenie przewodu pokarmowego lub krwawienia;
 • gdy pacjent miał udar (krwawienie do mózgu);
 • gdy pacjent zmaga się z zaburzeniami krzepliwości krwi;
 • gdy u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby;
 • jeżeli pacjent przyjmuje inne leki mające potwierdzone działanie toksyczne na wątrobę, np.: paracetamol, inne leki przeciwbólowe lub inne NLPZ;
 • jeśli pacjent zażywa uzależniające leki lub jest uzależniony od leków bądź innych substancji;
 • jeżeli pacjent regularnie nadużywa alkoholu;
 • jeżeli kiedykolwiek w przeszłości wystąpiły u pacjenta zaburzenia wątroby po podaniu nimesulidu;
 • jeśli pacjent ma ciężką niewydolność nerek (śródmiąższowe zapalenie nerek) i nie był dializowany;
 • jeżeli pacjent ma ciężką niewydolność serca;
 • jeśli u pacjenta występuje gorączka lub grypa.

Stosowanie leku Aulin może być związane ze zwiększonym ryzykiem zawału serca lub udaru.

Jeżeli podczas zażywania leku wystąpią objawy alergiczne, krwawienia z przewodu pokarmowego lub symptomy świadczące o zaburzeniu czynności wątroby, wówczas należy przerwać przyjmowanie leku i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem zażywania leku Aulin należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje którekolwiek z wymienionych leków. To ważne, bowiem mogą one wchodzić w interakcje ze składnikami tabletek Aulin, co wpływa na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Lekarz zadecyduje, czy możliwe jest stosowanie tabletek Aulin lub zmiana terapii innymi lekami.

Należy zachować ostrożność, jeśli pacjent stosuje:

 • leki przeciwnadciśnieniowe lub leki moczopędne (leki stosowane w regulowaniu ciśnienia krwi lub pracy serca);
 • kortykosteroidy (leki stosowane w leczeniu stanów zapalnych);
 • leki rozrzedzające krew (leki przeciwzakrzepowe np. warfaryna, hamujące agregację płytek, kwas acetylosalicylowy lub inne salicylany);
 • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (leki stosowane w leczeniu depresji);
 • lit, który jest zalecany w leczeniu depresji i podobnych schorzeniach;
 • metotreksat (wskazany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i raka),
 • cyklosporyna (lek stosowany po transplantacji lub w leczeniu zaburzeń systemu odpornościowego).

Leku Aulin nie można stosować z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się stosowanie leku Aulin w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Nie wolno zażywać tego leku w czasie trzech ostatnich miesiącach ciąży, bowiem może być to szkodliwe dla dziecka oraz być przyczyną wystąpienia problemów podczas porodu.

W okresie pierwszego i drugiego trymestru można stosować lek wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza, który rozważy potencjalny korzyści oraz ryzyko zdrowotne dla kobiety i płodu. W tym czasie należy trzymać się wytycznych lekarza co do wysokości dawki i czasu leczenia.

Nimesulid przenika do mleka kobiecego i może mieć negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój dziecka, dlatego nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią.

Aulin – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także tabletki Aulin mogą wywołać pojawienie się działań niepożądanych. Trzeba jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.

Jeśli u pacjenta wystąpią którekolwiek z wymienionych objawów, należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Specjalista oceni, czy niezbędna będzie dalsza interwencja medyczna:

 • choroby skóry, takie jak wysypka lub zaczerwienienie;
 • niestrawność lub ból brzucha, utrata apetytu, nudności, wymioty, krwawienie z żołądka lub jelita lub czarne stolce, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych,
 • zażółcenie skóry i białkówek oczu (żółtaczka),
 • świszczący oddech lub duszność (zadyszka),
 • obrzęk twarzy, stóp lub nóg,
 • niespodziewane zmiany w ilości lub kolorze moczu,
 • utrzymujące się uczucie zmęczenia.

Często występujące działania niepożądane Aulin (które mogą pojawić się u więcej niż u 1 na 100 osób stosujących ten lek) to: biegunka, nudności, wymioty, niewielkie zmiany aktywności enzymów wątrobowych.

Zgłaszane niezbyt często działania niepożądane (które mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób) to: duszność (zadyszka), zawroty głowy, świąd, wysypka, pocenie się, obrzęk, podwyższone ciśnienie krwi, zaparcia, gazy, zapalenie żołądka (zapalenie błony śluzowej żołądka), krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie i perforacja dwunastnicy, owrzodzenie i perforacja żołądka.

Rzadko pojawiające się działania niepożądane (statystycznie rzadziej niż u 1 na 1000 osób): bolesne oddawanie moczu i zatrzymanie moczu, krwiomocz, niedokrwistość, zmniejszenie ilości białych krwinek we krwi, eozynofilia, zaczerwienienie skóry, zapalenie skóry, złe samopoczucie, zmiany ciśnienia tętniczego, krwawienie, zwiększenie stężenia potasu we krwi, uczucie niepokoju i lęk, koszmary senne, zaburzenia widzenia, przyspieszone bicie serca, uderzenia gorąca, osłabienie (zmęczenie).

O bardzo rzadko występujących działaniach niepożądanych można dowiedzieć się z oryginalnej ulotki producenta.

Przechowywanie leku

Producent nie podaje specjalnych wytycznych co do warunków przechowywania leku. Ważne, aby trzymać go w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki na ból kręgosłupa:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Aulin (5)

W czasie stosowania tego leku nie powinno się zażywać alkoholu. Aulin w połączeniu z alkoholem może powodować działania niepożądane. Należy zachować szczególną ostrożność, a w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.

Lek Aulin występuje także w formie saszetek z granulatem do sporządzania zawiesiny doustnej. Obie postacie leku podawane są doustnie. Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem oraz występowania chorób towarzyszących (np. problemów z układem pokarmowym) zaleci odpowiednią postać leku.

Nie, Aulin jest lekiem na silny ból wydawanym na receptę. Lekarz na podstawie objawów i historii choroby jest w stanie ocenić ryzyko pojawienia się ciężkich działań niepożądanych. Jest wówczas w stanie ocenić potencjalne korzyści, ryzyko zdrowotne i bezpieczeństwo stosowania leku u konkretnego pacjenta.

Aulin ze względu na działanie przeciwbólowe można stosować na ostry ból zęba.

Zarówno Aulin, jak i Nimesil wykorzystuje się na leczenie ostrego bólu. Wybór leku zależy od indywidualnych cech pacjenta.

e-Konsultacja z Receptą Online
Aulin

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem