e-Konsultacja z Receptą Online

Arthryl

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Arthryl? Cena, refundacja

Lek Arthryl nie podlega refundacji. Produkt występuje w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego, w dawce 1500 mg i w opakowaniach po 20,30 i 90 sztuk saszetek.

 • Arthryl – cena za opakowanie 20 sztuk saszetek waha się od ok. 39,70 do 43,89 zł, za opakowanie 30 sztuk należy zapłacić ok. 50 – 60 zł, a 90 sztuk saszetek to koszt ok. 115 – 159 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Arthryl proszek – jak działa, na co i dla kogo

Arthryl to lek stosowany do leczenia objawów łagodnej lub umiarkowanej choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych.

Glukozamina – działanie

Lek zawiera glukozaminę, substancję naturalnie występującą w ludzkim organizmie, która odpowiedzialna jest za budowanie tkanki łącznej, w tym substancji podstawowej chrząstki. Glukozamina ma działanie stymulujące syntezę składników chrząstki, stąd wpływa nie tylko na regenerację stawów, ale także na jej ochronę przed uszkodzeniami. Wykazuje też działanie przeciwzapalne i stymuluje syntezę kolagenu. Ochrania tkanki przed włóknieniem, a tym samym wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych.

Arthryl w saszetkach – wskazania

To preparat, który pomaga w leczeniu objawów w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym.

Czy lek Arthryl u dzieci można stosować na bóle kolan?

Nie, lek przeznaczony jest do stosowania wyłącznie u osób dorosłych. Bóle kolan u dzieci mogą mieć inne podłoże niż u osób dorosłych i starszych. Lek wskazany jest do stosowania przy leczeniu objawów choroby stawów powstałej wskutek pojawienia się zmian zwyrodnieniowych.

Zmiany zwyrodnieniowe w stawach – jak powstają?

Wskutek zbyt dużego obciążenia stawu, urazów lub zmian struktur budujących staw, dochodzi do powstania zmian zwyrodnieniowych. Choroba obejmuje zazwyczaj wszystkie elementy stawu, a przede wszystkich wpływa na funkcjonowanie chrząstki stawowej, której głównym celem jest utrzymanie prawidłowej ruchomości stawów i ochrona przed uszkodzeniem kości i tkanek sąsiadujących.

Zmiany zwyrodnieniowe mogą prowadzić do pojawienia się miejscowego stanu zapalnego w obrębie stawu, co skutkuje wysiękiem i obrzękiem, które powodują bolesność stawu i trudności z ruchomością.

Najczęstsze przyczyny wtórnej choroby zwyrodnieniowej stawów to urazy i uszkodzenia w obrębie tkanek stawowych, zaburzona gospodarka hormonalna (np. niedoczynność tarczycy), choroby metaboliczne (np. cukrzyca) czy inne choroby stawów, takie jak dna moczanowa czy reumatoidalne zapalenie stawów

Arthryl – zamienniki

Lek nie zawiera zamienników z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę.

Arthryl – skład leku

Lek Arhryl zawiera substancję czynną – siarczan glukozaminy. Każda saszetka zawiera 1500 mg substancji czynnej.

Pozostałe składniki leku to: aspartam, sorbitol, makrogol 4000, kwas cytrynowy bezwodny.

Arthryl saszetki – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Na podstawie objawów chorobowych, historii choroby i wyników badań lekarz każdorazowo ustala dawkowanie i długość terapii lekiem na receptę Arthryl. To ważne, aby lek przyniósł zamierzone efekty w przypadku konkretnego pacjenta. Dlatego sposób oraz długość leczenia jest ustalana indywidualnie. Należy bezwzględnie trzymać się wytycznych specjalisty, a w przypadku zauważenia niepokojących objawów, warto o tym jak najszybciej poinformować swojego lekarza.

Jak stosować lek na stawy Arthryl?

Standardowe dawkowanie w przypadku leku Arthryl w postaci proszku do przygotowania roztworu, to 1 saszetka raz na dobę.

Kiedy przyjmować lek Arthryl? Przed, po czy w trakcie posiłku?

Zawartość jednej saszetki należy rozpuścić w szklance wody i dokładnie wymieszać, aby cały proszek rozpuścił się. Przygotowany płyn najlepiej spożywać podczas posiłku.

Arthryl – jak długo stosować na stawy, aby poczuć efekty?

By uzyskać poprawę zdrowia w postaci złagodzenia bólu stawów kolanowych, trudności w ich ruchomości i ułatwieniu codziennego poruszania się, lek należy stosować przez dłuższy czas. O długości trwania terapii tym lekiem każdorazowo decyduje lekarz na podstawie nasilenia choroby, stanu pacjenta oraz innych stosowanych preparatów. Zauważalne efekty u każdego pacjenta mogą pojawić się w innym czasie.

Lek Arthryl – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy przyjmować leku, jeśli:

 • pacjent jest uczulony na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
 • pacjent uczulony jest na skorupiaki, gdyż substancja czynna – glukozamina otrzymywana jest ze skorupiaków,
 • pacjent cierpi na fenyloketonurię, ponieważ preparat zawiera aspartam.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować:

 • jeśli pacjent choruje na astmę,
 • u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby,
 • u pacjentów z cukrzycą (lek zawiera sorbitol, który jest źródłem fruktozy, lek może powodować zwiększenie stężenia glukozy),
 • jeśli stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów.

W przypadku stosowania leku przez pacjentów z powyższymi schorzeniami może dojść do zaostrzenia objawów choroby.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.

Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna, dikumarol, fenprokumon, acenokumarol i fluindion).

Czy można stosować Arthryl w ciąży i podczas karmienia piersią?

Będąc w ciąży, stosowanie jakichkolwiek preparatów (także tych dostępnych bez recepty na ból kręgosłupa), należy każdorazowo konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Składniki preparatów mogą mieć wpływ na przebieg ciąży i na organizm rozwijającego się dziecka.

Producent w ulotce leku Arthryl jednoznacznie informuje, że stosowanie leku nie jest zalecane gdy kobieta karmi piersią, ponieważ nie ma wystarczających informacji na temat bezpieczeństwa stosowania tego leku podczas laktacji. Podobnie w sytuacji, kiedy kobieta jest w ciąży, przypuszcza, że może w niej być lub planuje ją w najbliższym czasie – w każdym z tych przypadków powinna każdorazowo skonsultować się ze swoim lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Lek na stawy na receptę Arthryl – skutki uboczne

Prowadzone z udziałem leku badania kliniczne wykazują, że lek jest dobrze tolerowany. Jak każdy lek na receptę, tak ten preparat może powodować działania niepożądane, jednak warto wiedzieć, że nie u każdego pacjenta mogą się one pojawić. W prowadzonych badania działania niepożądane leku Arthryl pojawiły się wyłącznie u niewielkiej grupy pacjentów. Były to jedynie dolegliwości przemijające po pewnym czasie i słabo nasilone.

Statystycznie, wśród najczęstszych skutków ubocznych (obserwowanych średnio u mniej niż 1/10 pacjentów, ale częściej niż u 1/100 leczonych pacjentów), pojawiały się:

 • zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego (zaparcia, wzdęcia, biegunka, ból brzucha, nudności, wymioty, niestrawność)
 • bóle głowy i senność
 • zaburzenia naczyniowe w postaci nagłego zaczerwienienia, zwłaszcza w obrębie twarzy
 • zmęczenie jako objaw ogólnoustrojowy.

Działania niepożądane, których częstość występowania jest nieznana to:

 • zaburzenia metabolizmu i odżywiania (niedostateczna kontrola stężenia glukozy we krwi u osób z cukrzycą),
 • zaburzenia układu immunologicznego (reakcje alergiczne, nadwrażliwość),
 • zaburzenia psychiczne, tj. bezsenność,
 • zaburzenia układu nerwowego (zawroty głowy),
 • zaburzenia oka (zaburzenia widzenia),
 • zaburzenia serca (tachykardia – przyspieszenie rytmu serca),
 • zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia (astma),
 • zaburzenia żołądka i jelit (wymioty),
 • zaburzenia wątroby i dróg żółciowych (żółtaczka),
 • zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy),
 • zaburzenia ogólne (obrzęk lub obrzęk obwodowy),
 • badania diagnostyczne (wzrost aktywności enzymów wątrobowych).

O innych, rzadziej występujących działaniach niepożądanych leku Arthryl dowiesz się z ulotki producenta.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na ból kręgosłupa:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Arthryl (5)

Lek stosowany regularnie i w dawkach zalecanych przez lekarza dzięki substancji czynnej wpływa korzystnie na chrząstkę, a tym samym łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. Glukozamina działa przeciwzapalnie i stymuluje syntezę kolagenu.

Nie. Arthryl wydawany jest tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.

W ulotce producenta nie ma informacji o tym, aby lek powodował tycie.

Nie zaleca się spożywania alkoholu w trakcie przyjmowania leku Arthryl.

Tak. Lek dostępny jest także w formie roztworu do wstrzykiwań i nosi nazwę – Arhryl Fast. Preparat ma taką samą substancję czynną jak produkt w postaci saszetek i przeznaczony jest do leczenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Preparat należy podawać domięśniowo.

e-Konsultacja z Receptą Online
Arthryl

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem