Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Arthrotec Forte

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Arthrotec Forte

Arthrotec Forte to lek przeciwzapalny i przeciwbólowy stosowany w leczeniu objawów reumatoidalnych i zwyrodnieniowych chorób stawów, który jednocześnie chroni błonę śluzową żołądka przed rozwojem wrzodów. Dowiedz się więcej o leku z opisu i ulotki poniżej. Umów się na e-wizytę i zamów e-receptę na Arthrotec Forte na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Arthrotec Forte:

  • nazwa: Arthrotec Forte
  • dawka: 75 mg + 0,2 mg
  • postać: tabletki
  • substancja czynna: diclofenacum natricum (diklofenak) + misoprostolum (mizoprostol)
  • dostępne wielkości opakowań: 10, 20 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: Choroby zwyrodnieniowe i reumatoidalne stawów

Arthrotec Forte – diklofenak na stawy i mizoprostol chroniący przed wrzodami żołądka i dwunastnicy

Tabletki na stawy Arthrotec Forte to lek zawierający dwie substancje aktywne. Diklofenak należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jest pomocny w leczeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatyzmu. Druga substancja czynna, czyli mizoprostol, stosuje się w profilaktyce wrzodów żołądka i dwunastnicy. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Jak działa lek na stawy Arthrotec Forte?

Dzięki zawartości diklofenak lek Arthrotec Forte wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, które pozwala na łagodzenie objawów reumatoidalnego zapalenia i choroby zwyrodnieniowej stawów. Lek ma również składnik, który chroni błonę śluzową żołądka przed działaniem leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, do których należy diklofenak. Połączenie tych dwóch substancji zalecane jest dla pacjentów, którzy zmagają się z chorobą stawów, a jednocześnie znajdują się w grupie ryzyka rozwoju choroby wrzodowej w przewodzie pokarmowym.

Inny podobny lek to m.in. Anapran.

Jak działa diklofenak? Na co się go stosuje?

Diklofenak to pochodna kwasu fenylooctowego, która należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (tzw. NLPZ). Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak przeciwdziała rozwojowi stanu zapalnego poprzez hamowanie działania prostaglandyn. Tym samym łagodzi objawy stanu zapalnego w postaci bólu, obrzęku, podwyższonej temperatury i sztywności stawów. Z tego względu diklofenak jest stosowany w leczeniu bólu i stanów zapalnych chorób stawów, zarówno tych o pochodzeniu reumatycznym, jak i pozostałych.

Dla kogo jest przeznaczony lek Arthrotec Forte?

Ten preparat jest przeznaczony do stosowania u pacjentów, który w związku z chorobą stawów wymagają jednoczesnego stosowania niesteroidowego leku przeciwzapalnego (zawierającego np. diklofenak) w połączeniu z mizoprostolem. Ten ostatni stosowany jest w leczeniu pacjentów, u których wskazane jest stosowanie terapii profilaktycznej związanej z pojawieniem się choroby wrzodowej w przewodzie pokarmowym, wywołanej przez zażywanie leków z grupy NLPZ.

Dawkowanie Arthrotec Forte – jak stosować lek? Ile tabletek zażywać?

Schemat przyjmowania leku i czas trwania terapii jest każdorazowo ustalany z lekarzem na podstawie zaawansowania choroby, stanu pacjenta i występujących objawów. Lekarz wskaże, ile tabletek Arthrotec Forte należy przyjmować i w jakich odstępach czasowych. Należy bezwzględnie trzymać się zaleceń lekarza i samemu nie modyfikować dawkowania. Jeśli zauważymy u siebie objawy niepożądane lub za silne działanie leku, należy niezwłocznie poinformować o tym specjalistę. Zaleca się stosowanie jak najmniejszych skutecznych dawek leku w jak najkrótszym możliwym czasie, niezbędnym do uzyskania efektów terapeutycznych.

Zazwyczaj zalecana dawka wynosi jedną lub dwie tabletki na dobę, zażywane podczas posiłku.

Z jedzeniem czy bez – kiedy zażywać tabletki Arthrotec Forte?

Lek przyjmuje się doustnie, podobnie jak tabletki Doreta. Zaleca się, aby dla lepszego wchłaniania składników leku tabletki przyjmować podczas posiłku. Tabletek nie należy rozgryzać, rozdrabniać, ani ssać. Należy połykać je w całości popijając wodą. Lek jest szybko i całkowicie wchłaniany. Maksymalne stężenie w krwi uzyskuje się po około 20-60 minutach po zażyciu, a w płynie maziowym od 2 do 4 godzin później.

Czy ten lek przeciwbólowy i przeciwzapalny można stosować u dzieci?

Nie, preparat Arthrotec Forte nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. W tej grupie nie zostało zbadane bezpieczeństwo stosowania ani skuteczność leku. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych (np. kręgosłupa) lub stanów zapalnych u dzieci, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą w celu wyboru odpowiedniego preparatu.

Lek Arthrotec Forte a ciąża – czy można stosować?

Ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu nie można stosować leku w ciąży oraz w okresie, kiedy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje być w najbliższym czasie. Producent w ulotce Arthrotec Forte informuje, że lek może utrudniać zajście w ciążę. Dlatego w sytuacji, kiedy kobieta przygotowuje się i planuje ciążę w najbliższym czasie, powinna o tym porozmawiać ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego preparatu. Podobnie w sytuacji, kiedy para ma problem z zajściem w ciążę, ten lek może powodować dodatkowe trudności. Wspólnie z lekarzem należy podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia Arthrotec Forte.

Jeśli lekarz zaleci stosowanie tego leku, wówczas kobieta przed zażyciem pierwszej tabletki powinna mieć pewność, że nie jest w ciąży. Podczas terapii tym lekiem pacjentki w wieku rozrodczym powinny stosować jednocześnie skuteczną metodę antykoncepcji, aby nie doszło do zapłodnienia.

Czy po stosowaniu leku mogą wystąpić działania niepożądane?

Arthrotec Forte jest lekiem wydawanym na receptę, który ma wpływ na funkcjonowanie organizmu. Podobnie jak każdy inny lek, tak ten preparat może powodować wystąpienie skutków ubocznych. Trzeba jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta zażywającego tabletki Arthrotec Forte one wystąpią.

Statystycznie do najczęstszych działań niepożądanych, które występują u więcej niż 1 na 10 pacjentów zalicza się: biegunkę, nudności, niestrawność i ból brzucha. O innych, rzadziej występujących skutkach ubocznych, dowiesz się z ulotki producenta. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wymienionych objawów, warto skonsultować się z lekarzem.

Opis produktu – ulotka leku Arthrotec Forte 75 mg + 0,2 mg

Inne najpopularniejsze leki: