e-Konsultacja po Receptę Online

Ventolin

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ventolin to lek wziewny rozszerzający oskrzela. Jest stosowany doraźnie w stanach skurczowych oskrzeli i profilaktyce objawów astmy. Dowiedz się więcej o tym leku z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie dodatkowych pytań umów się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Ventolin.

Ventolin – co to za lek?

Ventolin to lek wziewny, który stosuje się w celu rozszerzenia dróg oddechowych. Średnica dróg oddechowych jest zależna m.in. od napięcia mięśniówki oskrzeli, na którą działa salbutamol zawarty w leku Ventolin. Najczęstszą chorobą, w której dochodzi do okresowego zwężenia dróg oddechowych, jest astma. Ten lek może pomóc utrzymać drożność dróg oddechowych i zmniejszyć pozostałe objawy, tj. ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech i kaszel. Ponieważ czynnikami wyzwalającymi skurcz oskrzeli są wysiłek fizyczny i alergeny, Ventolin do inhalacji stosuje się również w ramach profilaktyki objawów astmy. Lek wykazuje krótkie i szybkie działanie, dlatego można go podawać także w stanach skurczowych oskrzeli, które nie reagują na standardowe leczenie.

Na co stosuje się Ventolin?

Lek Ventolin jest stosowany w leczeniu zaburzeń oddychania. Roztwór do nebulizacji Ventolin stosuje się w leczeniu przewlekłych stanów skurczowych oskrzeli niepoddających się zwykłym metodom leczenia oraz w ostrych, ciężkich napadach astmy. Z kolei Ventolin (aerozol wziewny) jest wskazany w leczeniu astmy i podobnych stanów, a także w profilaktyce objawów astmy wywołanych przez wysiłek fizyczny lub kontakt z alergenami (tj. kurz domowy, pyłki, sierść kota, sierść psa, dym papierosowy).

Jak działa Ventolin?

Ventolin to lek rozszerzający oskrzela. Jego substancją czynną jest salbutamol – wybiórczy agonista receptorów β₂ zlokalizowanych w ścianach dróg oddechowych. Ventolin jest lekiem szybko- i krótkodziałającym. Zaczyna działać po kilku minutach od inhalacji/nebulizacji i wykazuje swoje właściwości przez 4–6 godzin. Po zastosowaniu preparatu dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśni gładkich ścian oskrzeli i zwiększenia średnicy oskrzeli, co skutkuje poprawą przepływu powietrza w drogach oddechowych, utrzymaniem ich drożności i usprawnieniem wentylacji płuc. Dzięki podaniu wziewnemu Ventolin szybko dociera do oskrzeli i zdecydowanie rzadziej wywołuje ogólnoustrojowe działania niepożądane.

Dla kogo jest przeznaczony lek Ventolin?

Ventolin jest przeznaczony dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 4. roku życia.

Co wchodzi w skład leku Ventolin?

Lek Ventolin zawiera substancję czynną – salbutamol (w postaci salbutamolu siarczanu) w następujących ilościach:

  • Ventolin roztwór do nebulizacji – 1 mg lub 2 mg w 1 ml roztworu,
  • Ventolin aerozol inhalacyjny – 100 µg w jednej dawce inhalacyjnej.

Pozostałe substancje pomocnicze to: 

  • zawarte w roztworze do nebulizacji Ventolin 1 mg/ml i Ventolin 2 mg/ml: sodu chlorek, kwas siarkowy 10%, woda do wstrzykiwań,
  • zawarte w aerozolu inhalacyjnym Ventolin 100: 1,1,1,2-tetrafluoroetan (HFA 134a).

Ventolin – zamienniki

W przypadku leku Ventolin zamiennik to Aspulmo.

Ventolin – dawkowanie

Dawkowanie leku Ventolin powinno być zgodne z zaleceniami lekarza, który zna indywidualną sytuację zdrowotną pacjenta. 

Lek Ventolin jest przeznaczony do stosowania doraźnego, a nie regularnego. Jeśli astma jest aktywna (tj. występują częste objawy lub zaostrzenia), należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza, który może zmodyfikować leczenie. Jeśli pacjent musi stosować lek częściej niż dwa razy w tygodniu (nie licząc stosowania zapobiegawczego przed wysiłkiem fizycznym), należy uznać, że astma jest źle kontrolowana i występuje zwiększone ryzyko zaostrzeń, które mogą powodować powikłania lub nawet zagrażać życiu. Należy pilnie skonsultować się z lekarzem.

Ventolin aerozol – dawkowanie

Zalecane dawkowanie jest następujące:

  • dzieci w wieku poniżej 12 lat: 1 inhalacja (100 μg), w razie potrzeby 2 inhalacje (2 razy po 100 μg) w przypadku nagłego skurczu oskrzeli; zapobiegawczo 1 inhalacja 10–15 minut przed planowanym wysiłkiem lub spodziewanym kontaktem z alergenem,
  • młodzież w wieku powyżej 12 lat i dorośli: 1–2 inhalacji przy nagłym skurczu oskrzeli; zapobiegawczo 2 inhalacje 10–15 minut przed zdarzeniem, które może skutkować skurczem oskrzeli.

Maksymalna dawka dobowa wynosi 800 μg.

Ventolin aerozol – jak stosować?

Aerozol Ventolin 100 przeznaczony jest wyłącznie do inhalacji przez usta. Lek znajduje się w inhalatorze, czyli pojemniku pod ciśnieniem zaopatrzonym w plastikowy dozownik z ustnikiem. Aby go zastosować, należy nałożyć na ustnik nasadkę i docisnąć ją do właściwej pozycji (według instrukcji dołączonej do opakowania). Następnym krokiem jest wstrząśnięcie inhalatora, a kolejnymi: zaciśnięcie ust na ustniku, wykonanie wdechu i jednoczesne naciśnięcie inhalatora, który natychmiast uwalnia dawkę leku. 

W przypadku problemów z koordynacją wdechu i aplikacją leku można zastosować komorę inhalacyjną. U dzieci w wieku poniżej 5 lat można stosować komorę inhalacyjną Babyhaler.

Ventolin roztwór do nebulizacji – dawkowanie

Zalecane dawkowanie jest następujące:

  • dzieci w wieku 4–11 lat: 2,5–5 mg do 4 razy na dobę,
  • dzieci powyżej 12 lat, młodzież i dorośli – 2,5–5 mg do 4 razy na dobę, w warunkach szpitalnych do 40 mg na dobę. 

Ventolin do nebulizacji – jak stosować?

Roztwór do nebulizacji Ventolin jest przeznaczony wyłącznie do stosowania wziewnego przez usta przy użyciu odpowiedniego nebulizatora. Na ogół leku nie rozcieńcza się, chyba że konieczne jest podanie leku w przedłużonym czasie (powyżej 10 minut). Wówczas można rozcieńczyć preparat jałowym  roztworem chlorku sodu (0,9%). Niezużyty lek należy wylać z nebulizatora. Roztwór należy wymieniać codziennie. Nebulizacja powinna być wykonywana w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Ventolin, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Ventolin

Pominiętą dawkę należy przyjąć tak szybko, jak to możliwe. Następnie należy kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy stosować dawki podwójnej.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Ventolin, przedawkowanie

W przypadku przyjęcia dawki Ventolin większej niż zalecana, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Mogą wystąpić następujące objawy: przyspieszona akcja serca, drżenie, nadpobudliwość, spadek poziomu potasu, ból brzucha, przyspieszony oddech, skrócony oddech, zimne stopy i dłonie, nieregularna akcja serca, pragnienie.

Ventolin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Ventolin – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na siarczan salbutamolu lub inne składniki preparatu,
  • poronienie zagrażające,
  • zapobieganie porodowi przedwczesnemu.

Środki ostrożności:

Przed zastosowaniem leku Ventolin należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występuje któryś z poniższym problemów zdrowotnych:

  • źle kontrolowana astma (np. z częstym występowaniem objawów, zaostrzeniami, zmniejszeniem sprawności fizycznej),
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • nadczynność tarczycy,
  • problemy z sercem (np. arytmia, przyspieszona akcja serca, ból w klatce piersiowej) w wywiadzie medycznym,
  • niski poziom potasu we krwi,
  • stosowanie pochodnych ksantyny (np. teofiliny) lub steroidów w leczeniu astmy,
  • stosowanie leków moczopędnych,
  • stosowanie innych leków do nebulizacji (np. bromku ipratropiowego), efedryny lub pseudoefedryny (dotyczy roztworu do nebulizacji Ventolin).

Jeśli działanie leku utrzymuje się krócej niż 3 godziny, należy skonsultować się z lekarzem.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Ventolin na receptę z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Ventolin w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Zazwyczaj nie zaleca się stosowania leku Ventolin w ciąży. Lekarz zdecyduje, czy pacjentka może przyjmować lek.

Ventolin a prowadzenie pojazdów 

Ventolin nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Ventolin – skutki uboczne 

Stosując lek Ventolin należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Po przyjęciu leku Ventolin mogą wystąpić działania niepożądane wymagające przerwania stosowania leku i pilnego kontaktu z lekarzem, takie jak:

  • pokrzywka, zaczerwienienie skóry,
  • obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła,
  • nasilenie świstów w drogach oddechowych, kaszel, utrudnione oddychanie,
  • nagłe osłabienie lub zawroty głowy.

Ponadto niezwłoczny kontakt z lekarzem jest zalecany w przypadku następujących działań niepożądanych:

  • kołatania serca,
  • nierówne bicie serca.

Lek Ventolin może powodować także inne skutki uboczne. Występują one z różną częstością.

Do częstych działań niepożądanych Ventolin (tj. występujących rzadziej niż u 1 na 10 osób) należą:

  • drżenia,
  • bóle głowy,
  • przyspieszona akcja serca.

Następujące działania niepożądane Ventolin stwierdza się niezbyt często (tj. rzadziej niż u 1 na 100 osób):

  • kołatania serca,
  • podrażnienie śluzówek jamy ustnej i gardła,
  • kurcze mięśniowe.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Ventolin. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.

Jak przechowywać lek Ventolin?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ventolin (inhalator) zawiera zawiesinę pod ciśnieniem, dlatego nie należy go wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50 st. Celsjusza, dziurawić, uszkadzać ani palić.

Ile kosztuje lek Ventolin? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Ventolin znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma leku Ventolin do nebulizacji ani leku Ventolin (aerozol), cena może różnić się w zależności od apteki.

Ventolin to lek przeznaczony dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 4. roku życia. Jest dostępny w postaci aerozolu inhalacyjnego (zawiesiny) oraz roztworu do nebulizacji. Substancją czynną leku Ventolin jest salbutamol, który należy do krótkodziałających beta2-mimetyków. Działa rozszerzająco na oskrzela i ułatwia oddychanie. Lek stosuje się w stanach skurczowych oskrzeli oraz doraźnie u osób z astmą (podczas ciężkiego napadu astmy i profilaktycznie przed wysiłkiem fizycznym lub kontakcie z alergenami). E-receptę na Ventolin można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na astmę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ventolin (20)

e-Konsultacja po Receptę Online
Ventolin

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem