e-Konsultacja z Receptą Online

Singulair 10

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Singulair 10? Cena, refundacja

Lek Singulair 10 mg nie jest refundowany. Cena leku 100% zależy od ilości tabletek w opakowaniu oraz od apteki i wynosi od ok. 26 zł do ok. 81,60. 

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Singulair 10 — jak działa, na co i dla kogo?

Singulair 10 to antagonista receptora leukotrienowego, który interweniuje w procesie działania leukotrienów. Leukotrieny są substancjami, które przyczyniają się do zwężenia i obrzęku dróg oddechowych, a także są odpowiedzialne za wywoływanie objawów alergii. Działanie Singulair 10 polega na blokowaniu leukotrienów, co przyczynia się do łagodzenia symptomów związanych z astmą oraz do kontrolowania jej przebiegu. Ponadto lek ten jest stosowany w celu łagodzenia objawów sezonowej alergii, takich jak katar sienny czy sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.

Zastosowanie Singulair 10 jest wskazane u pacjentów dorosłych oraz młodzieży w wieku 15 lat i starszych, u których nie osiągnięto zadowalającej kontroli astmy przy użyciu innych leków i konieczne jest wprowadzenie dodatkowej terapii. Lek ten jest również pomocny w zapobieganiu skurczowi dróg oddechowych wywołanemu wysiłkiem fizycznym. W przypadku pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową, którzy już stosują Singulair 10 w leczeniu astmy, lek może również przynieść ulgę w przypadku sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Singulair 10 — skład leku

Singulair 10 zawiera jako substancję czynną montelukast. W każdej tabletce znajduje się 10 mg montelukastu w formie montelukastu sodowego.

Składniki pomocnicze leku obejmują celulozę mikrokrystaliczną, laktozę jednowodną w ilości 89,3 mg, kroskarmelozę sodową, hydroksypropylocelulozę (E 463) oraz stearynian magnezu.

Informacje dodatkowe

Skład otoczki tabletki stanowią hypromeloza, hydroksypropyloceluloza (E 463), dwutlenek tytanu (E 171), tlenek żelaza czerwony (E 172), tlenek żelaza żółty (E 172) oraz wosk Carnauba.

Singulair 10 — dawkowanie

Stosowanie leku Singulair 10 powinno odbywać się zgodnie z wytycznymi lekarza prowadzącego lub farmaceuty. Zalecana dawka dla osób dorosłych oraz młodzieży w wieku 15 lat i starszych wynosi jedna tabletka powlekana 10 mg, przyjmowana raz na dobę, wieczorem.

Lek Singulair 10 jest przeznaczony do stosowania doustnego i może być przyjmowany niezależnie od posiłków. Pacjenci powinni unikać przyjmowania innych preparatów zawierających substancję czynną montelukast, aby nie przekroczyć zalecanej dawki.

W przypadku przedawkowania konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. Objawy, które mogą wystąpić po przyjęciu zbyt dużej ilości leku, obejmują ból brzucha, senność, nadmierne pragnienie, ból głowy, wymioty oraz nadpobudliwość ruchową.

Jeśli pacjent pominie dawkę leku, powinien kontynuować przyjmowanie leku według ustalonego schematu (jedna tabletka raz na dobę) i nie stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie przyjmowania leku Singulair 10 mg może wpłynąć na kontrolę objawów astmy, dlatego zaleca się kontynuację terapii zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Regularne stosowanie leku jest kluczowe dla utrzymania astmy pod kontrolą.

Singulair 10 — przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Singulair 10:

  • nadwrażliwość na montelukast lub jakikolwiek składnik leku.

Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Singulair 10 konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest wymagana. W przypadku zaostrzenia objawów astmy lub problemów z oddychaniem niezbędne jest niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem. Lek Singulair 10 nie jest przeznaczony do stosowania w nagłych napadach astmy; w takich sytuacjach należy stosować przepisane leki doraźne. Pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie wszystkich leków na astmę zgodnie z zaleceniami lekarza i nie zastępować ich lekiem Singulair 10. Objawy, takie jak grypopodobne, mrowienie lub drętwienie kończyn, pogorszenie funkcji oddechowych lub wysypka wymagają konsultacji lekarskiej. Pacjenci, u których kwas acetylosalicylowy lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) wywołują nasilenie objawów astmy, nie powinni ich stosować.

Interakcja z innymi lekami

Interakcje leku Singulair 10 z innymi lekami mogą wpływać na ich wzajemne działanie. Zaleca się informowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich stosowanych lekach, zarówno tych na receptę, jak i bez recepty, w tym o lekach planowanych do przyjęcia.

Przyjmowanie leku Singulair 10 w połączeniu z innymi substancjami może wymagać szczególnej uwagi, zwłaszcza w przypadku:

  • fenobarbitalu (używanego w terapii epilepsji),
  • fenytoiny (również stosowanej w leczeniu epilepsji),
  • ryfampicyny (aplikowanej w terapii gruźlicy i innych infekcji),
  • gemfibrozylu (przepisywanego w celu obniżenia poziomu lipidów we krwi).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leku Singulair 10 w ciąży: 

Decyzja o zastosowaniu leku Singulair 10 w okresie ciąży należy do lekarza prowadzącego, który oceni potencjalne ryzyko dla płodu.

Stosowanie leku Singulair 10 podczas karmienia piersią: 

Nie jest ustalone, czy składnik aktywny leku Singulair 10 przenika do mleka matki. Kobiety karmiące piersią lub planujące karmienie powinny przed użyciem leku skonsultować się z lekarzem.

Singulair 10— skutki uboczne 

Możliwe działania niepożądane leku Singulair 10:

  • Bardzo częste (więcej niż 1 na 10 osób):
    • infekcje górnych dróg oddechowych.
  • Częste (mniej niż 1 na 10 osób):
    • zaburzenia żołądkowo-jelitowe: biegunka, nudności, wymioty,
    • reakcje skórne: wysypka,
    • podwyższona temperatura ciała: gorączka,
    • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
  • Niezbyt częste (mniej niż 1 na 100 osób):
    • zmiany w zachowaniu i nastroju: nietypowe sny, problemy ze snem, drażliwość, niepokój,
    • objawy neurologiczne: zawroty głowy, senność, parestezje,
    • krwawienie z nosa,
    • zaburzenia przewodu pokarmowego: suchość w ustach, niestrawność,
    • reakcje skórne i tkankowe: siniaki, świąd, pokrzywka,
    • bóle mięśniowe i stawowe, skurcze mięśni,
    • moczenie nocne u dzieci,
    • ogólne osłabienie, zmęczenie, złe samopoczucie, obrzęki.
  • Rzadkie (mniej niż 1 na 1000 osób):
    • zmiany w zachowaniu i nastroju: zaburzenia koncentracji, pamięci, mimowolne ruchy mięśniowe.
  • Bardzo rzadkie (mniej niż 1 na 10 000 osób):
    • rumień guzowaty: tkliwe, czerwone guzki podskórne,
    • zmiany w zachowaniu i nastroju: objawy obsesyjno-kompulsywne, jąkanie się.

Przechowywanie leku Singulair 10

Przechowywanie leku powinno odbywać się w temperaturze nieprzekraczającej 30°C. Istotne jest, aby lek był umieszczony w oryginalnym opakowaniu, co zapewnia ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak światło i wilgoć. Ponadto, miejsce przechowywania musi być niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci, co stanowi zabezpieczenie przed przypadkowym dostępem.


Inne leki na alergię:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Singulair 10 (5)

Singulair 10 lek warto przyjmować wieczorem, ponieważ pomaga to kontrolować objawy astmy i alergii podczas snu, minimalizując jednocześnie możliwe efekty uboczne, takie jak senność.

Leki dostępne na receptę, które zawierają taką samą jak Singulair 10 substancję czynną, to m.in.: Asmenol, Monkasta czy Romilast.

Podczas stosowania leku Singulair 10 mg pacjent nie powinien spożywać alkoholu.

Lek Singulair 10 należy połykać, a nie ssać. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając ją wodą.

Nie, lek Singulair 10 na zatoki dostępny jest wyłącznie na podstawie ważnej recepty.

e-Konsultacja z Receptą Online
Singulair 10

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.