e-Konsultacja z Receptą Online

Fanipos

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Fanipos – informacje o leku

Krople do nosa Fanipos, stosowane na zalecenie lekarza przez osoby dorosłe i dzieci, w każdym mikrolitrze objętości zawierają 50 mikrogramów propionianu flutykazonu. Stosowanie tej substancji czynnej wskazane jest w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej nosa. Fanipos na katar u dziecka może zostać włączony do kuracji przeciwalergicznej po ukończeniu przez nie 4. roku życia.

 • dawki: Fanipos 50 µg/dawkę donosową
 • postać: aerozol do nosa, zawiesina
 • substancja czynna: propionian flutykazonu (Fluticasoni propionas)
 • kategoria: Alergia, Zapalenie zatok
 • podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater, 53 00-113 Warszawa
 • wytwórca: Teva Czech Industries s.r.o., Ostravska 29, 747 70 Opava – Komarov, Republika Czeska

Fanipos – ulotka dla pacjenta

Fanipos – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Fanipos? Cena, refundacja

Aerozol Fanipos znajduje się na liście leków refundowanych. Koszt zakupu preparatu zależy od pojemności opakowania.

 • Fanipos 60 dawek – cena ok. 24 zł (odpłatność 100%),
 • Fanipos 120 dawek – cena: ok. 16 zł (odpłatność 100%) i ok. 10 zł (po refundacji),
 • Fanipos 240 dawek – cena: ok. 30 zł (odpłatność 100%) i ok. 18 zł (po refundacji).

Podane ceny są orientacyjne i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Fanipos – opis i właściwości. Jak działa lek?

Fanipos to lek z grupy kortykosteroidów do stosowania miejscowego (w postaci aerozolu) na przekrwioną błonę śluzową nosa. Został dopuszczony do obrotu w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod kilkunastoma różnymi nazwami. Działanie tego preparatu leczniczego bazuje na właściwościach propionianu flutykazonu, który po podaniu do nosa zmniejsza podrażnienie i obrzęk śluzówki, a dodatkowo łagodzi stan zapalny.

Fanipos do nosa aplikuje się najczęściej w celu opanowania alergicznego zapalenia sezonowego. Przy ekspozycji na bardzo duże stężenia alergenów i występowaniu różnych objawów uczulenia bywa stosowany w leczeniu jedynie wspomagająco (jako środek dodatkowy wobec leków antyhistaminowych przyjmowanych doustnie).

Fanipos – zamienniki

Zamiennikami kropli Fanipos mogą być aerozole do nosa: Flixonase, Flixotide, Flurhinal, Flixodil, Flonase Allergy i Flotikar. Warunkiem stosowania innego leku zamiast preparatu Fanipos jest zachowanie tej samej dawki substancji czynnej (propionianu flutykazonu). W razie wątpliwości o zamiennik warto zapytać farmaceutę.

Inne leki na alergię to m.in. ClatraZyrtec.

Fanipos – skład leku

Poza substancją czynną preparatu leczniczego Fanipos (propionianem flutykazonu) w składzie leku znajdują się także: celuloza dyspersyjna, 2-fenyloetanol, roztwór chlorku benzalkoniowego, polisorbat 80 i woda oczyszczona.

Fanipos – na co i dla kogo jest przeznaczony?

Krople do nosa Fanipos mają zastosowanie zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu różnych form sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (np. kataru siennego) i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa, które objawia się m.in. występowaniem obfitej wydzieliny, uczuciem zatkanego nosa, kichaniem i swędzeniem nosa. 

Fanipos na katar alergiczny pozwala udrożnić nos, uporać się z wodnistym, „lejącym” katarem i zwalczyć stan zapalny. 

Fanipos na zapalenie zatok o podłożu alergicznym odblokowuje zatoki przynosowe. 

Lek jest przeznaczony nie tylko dla osób dorosłych, ale również dla dzieci powyżej 4. roku życia.

Fanipos – dawkowanie

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, aerozol Fanipos powinien być stosowany:

 • u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia: początkowo 1–2 razy na dobę w 2 dawkach do każdego otworu nosowego (najlepiej rano), a po uzyskaniu poprawy 1 raz na dobę po 1 dawce podtrzymującej,
 • u dzieci w wieku 4–11 lat: po 1 dawce do każdego otworu nosowego 1 raz na dobę (maksymalnie 2 razy na dobę).

Dawkowanie leku ułatwia specjalna butelka z pompką dozującą. Przed pierwszym zastosowaniem aerozolu należy odpowiednio przygotować go do użycia. Można to zrobić poprzez naciskanie i puszczanie pompki 6 razy z rzędu, póki z końcówki nie zacznie wydobywać się mgiełka. Podobne postępowanie zaleca się w przypadku, gdy Fanipos nie był używany przez 7 dni.

Fanipos – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania Faniposu jest uczulenie na propionian flutykazonu lub którykolwiek składnik preparatu. Szczególną ostrożność należy zachować, jeżeli pacjent:

 • przechodził zabieg chirurgiczny nosa,
 • ma lub w ostatnim czasie miał zakażenie dróg nosowych, gruźlicę, opryszczkowe zakażenie oczu lub inne niewyleczone zakażenie,
 • przyjmował ostatnio leki steroidowe w zastrzykach lub leczy się doustnymi preparatami steroidowymi przez dłuższy czas.

Interakcje z innymi lekami

Należy unikać kojarzenia z Faniposem leków należących do grupy inhibitorów proteazy, np. rytonawiru, kobicystatu, ketokonazolu (i innych silnych inhibitorów izoenzymu 3A4 układu enzymatycznego cytochromu P450), ponieważ na skutek takiej interakcji mogą zdarzyć się działania niepożądane – zespół Cushinga i zahamowanie czynności kory nadnerczy.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Bezpieczeństwo stosowania leku Fanipos w ciąży nie zostało potwierdzone. Badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują na istnienie ryzyka zaburzeń rozwoju płodu takich jak opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego i rozszczep podniebienia (przy dużych dawkach przyjmowanych ogólnoustrojowo). Przed rozpoczęciem leczenia lekarz prowadzący powinien ocenić stosunek przewidywanych korzyści do potencjalnych zagrożeń dla ciężarnej i płodu.

Nie przeprowadzono badań nad przenikaniem propionianu flutykazonu do mleka kobiecego. Przypuszcza się, że przy podaniu donosowym jest to mało prawdopodobne. Niemniej jednak należy brać pod uwagę możliwe skutki uboczne i wpływ substancji czynnej na organizm dziecka.

Fanipos – skutki uboczne

Na skutek stosowania wziewnych kortykosteroidów, takich jak Fanipos, zwłaszcza długotrwale i w dużych dawkach, mogą pojawić się skutki uboczne, choć ich wystąpienie jest znacznie mniej prawdopodobne niż w przypadku przyjmowania leków sterydowych doustnie. Działania niepożądane Fanipos różnią się w zależności od indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych pacjenta. Zróżnicowana jest również częstość ich występowania. Obejmują:

 • bóle głowy,
 • krwawienia z nosa,
 • nieprzyjemny zapach w nosie i posmak w ustach,
 • podrażnienie błony śluzowej nosa,
 • owrzodzenie błony śluzowej nosa,
 • zespół Cushinga (z charakterystyczną zmianą wygląd twarzy),
 • zahamowanie czynności kory nadnerczy,
 • spowolnienie wzrostu u dzieci i młodzieży,
 • nieostre widzenie, zaćmę i jaskrę,
 • reakcje alergiczne na chlorek benzalkoniowy (w tym ciężkie, z obrzękiem twarzy, warg, języka, nagłym skurczem oskrzeli i trudnościami w oddychaniu),
 • owrzodzenie i obrzęk błony śluzowej nosa,
 • perforację przegrody nosowej (u pacjentów po zabiegach chirurgicznych),
 • objawy psychiczne (depresję, lęk, zaburzenia snu), w tym zmiany zachowania takie jak nadpobudliwość psychoruchowa i agresja.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać poza zasięgiem dzieci i chronić przez wilgocią oraz temperaturą przekraczającą 25 st. C.


Inne leki na alergię:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Fanipos (4)

Fanipos można dostać w aptece jedynie na receptę lekarską.

Zastosowanie jednej dawki aerozolu nie wystarczy, by odczuwalna była poprawa stanu zdrowia. Efekty pojawiają się zwykle dopiero po kilku (3–4) dniach od rozpoczęcia leczenia. Nie powinno się więc wcześnie przerywać kuracji ze względu słabe działanie leku, chyba że tak zaleci lekarz. By uzyskać pełną korzyść terapeutyczną, należy regularnie stosować aerozol.

Czas stosowania leku zależy wyłącznie od zalecenia lekarza, który bierze pod uwagę konkretną sytuację zdrowotną pacjenta i efekty leczenia. Uzyskania poprawy stanu klinicznego może zająć ok. 7–10 dni. Aerozol nadaje się również do długotrwałego użytkowania, zwiększa ono jednak ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Zarówno Fanipos, jak i Pronasal są donosowymi lekami z grupy glikokortykosteroidów nowej generacji stosowanymi w przypadku alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Zawierają jednak inne substancje czynne. Fanipos wykorzystuje właściwości lecznicze propionianu flutykazonu, zaś Pronasal – furoinianu mometazonu. Oba produkty wykazują zbliżoną skuteczność i wydawane są z przepisu lekarza. Tylko specjalista po przeprowadzeniu badania i wywiadu lekarskiego może wskazać, który z tych preparatów sprawdzi się lepiej w leczeniu danego pacjenta.

e-Konsultacja z Receptą Online
Fanipos

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem